Poniedziałek, 24 Czerwca 2019 | Imieniny: Danuty, Jana, Janiny | Pogoda: °C, hPa, wiatr km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Widok zostanie zachowany. Inwestor otrzyma inną działkę

Przed Wszechnicą nie powstanie jednak kilkupiętrowy budynek mieszkalny, tym samym widok na chojnickie kościoły zostanie zachowany. Projekt uchwały o zamianie gruntów przy ul. Wysokiej na prośbę burmistrza zszedł z porządku obrad wczorajszej (1.10) sesji. Równoległe radni z komitetu Arseniusza Finstera przygotowali wniosek upoważniający włodarza Chojnic do poszukania nieruchomości zamiennej w zasobach miasta lub ZGM-u.


Dyskusja na forach internetowych, ale i bezpośrednie sygnały, które dochodziły do burmistrza sprawiły, że ten sprawę zamiany nieruchomości przy ul. Wysokiej jeszcze raz przemyślał. - W większości opinie są takie, żeby ten krajobraz chronić i nie popełnić błędu, jaki chyba popełniliśmy jednak lokując ładną, funkcyjną, bardzo duża salę gimnastyczną przy ul. Okrężnej, ale jednak jest to bryła, która nie do końca komponuje się z układem urbanistycznym miasta - mówił Arseniusz Finster proponując zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad. Jak zapewniał włodarz decyzja o warunkach zabudowy została wydana zgodnie z prawem i ze sztuką. - Wysokość budynku, intensywność zabudowy nawiązuje do sąsiednich działek tj. działki przy której posadowiony jest dawny budynek starego szpitala czy też budynek przy ul. Wysokiej. To nie zmienia jednak faktu, że 16-metrowy budynek mieszkalny zasłoniłby widok na średniowieczną panoramę miasta i kapliczkę. - Jeśli chcemy zachować ten krajobraz, to tam nie możemy postawić nic poza parkingiem na gruncie, czyli do wysokości skarpy możemy coś konstruować - podnosił włodarz. Przed laty teren od miasta nabyła PWSH Pomerania, chcąc wybudować na nim aulę.

Reklama | Czytaj dalej »

- To chyba dobrze, że cofamy się trzy kroki do tyłu. Ja odrzucam argumenty, że ktoś próbuje coś wcisnąć na koniec kadencji. To procedowanie szło w czasie. Warunki zabudowy to była jedna ścieżka a proponowane rozwiązanie drogowe z tą nieruchomością, to druga. One się na siebie wzajemnie nakładały. Jestem przekonany, ze powinniśmy zrobić 3 kroki do tyłu, żeby potem zrobić 5 kroków do przodu - mówił Finster prosząc jednocześnie radnych, aby podpisali się pod wnioskiem upoważniającym burmistrza  do "zamiany nieruchomości z właścicielem działek w celu ochrony średniowiecznej panoramy miasta przed zasłaniającą ją zabudową". Propozycje dla PB Górski mają zostać wyszukane z zasobów miejskich bądź ZGM-u.

Cofamy się trzy kroki do tyłu. Ja odrzucam argumenty, że ktoś próbuje coś wcisnąć na koniec kadencji.

Wniosek odczytał radny Jacek Klajna, który na posiedzeniu komisji poprzedzającym sesję alarmował, że w wyniku zamiany nieruchomości mieszkańcy stracą widok na zabytkowe kościoły.

Rada Miejska Chojnic upoważnia burmistrza do realizacji zamiany nieruchomości


Do historii sprzedaży nieruchomości wrócił także Mariusz Brunka. - Ważną sprawą jest ochrona krajobrazu.  Intencje miasta były już widoczne kilka lat temu. Przypominam, że przy okazji zbycia nieruchomości na rzecz PWSH Pomerania, m.in. w ramach harmonogramu remontu, miasto zagwarantowało sobie prawo do tego, że elewacja powstanie w określonym typie i że ona pierwsza zostanie zrobiona. To było zabezpieczone nawet wekslem. Skoro wtedy taki wysoki standard zastosowano, to powinniśmy być konsekwentni, także na tym etapie, przy pełnym  szacunku dla praw właścicielskich pamiętać o interesie miasta - mówił były kanclerz uczelni. Brunka zwrócił uwagę również na to, że wspomniane grunty leżą na  terenie objętym rewitalizacją, zatem "niezbędna jest opinia  komitetu rewitalizacyjnego".
Radni jednogłośnie opowiedzieli się za zdjęciem z porządku obrad uchwały dotyczącej zamiany działek przy ul. Wysokiej. Przychylnie odnieśli się także do propozycji zdjęcia projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie ulicy Ustronnej. - Niezbędne są jeszcze konsultacje tego planu z zarządem osiedla - argumentował swą prośbę burmistrz.

O zdjęciu z porządku obrad jeszcze jednej uchwały, konkretnie dotyczącej zbycia nieruchomości przy ul. Zakładowej, wnosił również  Mariusz Brunka. Radny PChS podnosił, że nie ma nic przeciwko bezprzetargowemu zbyciu nieruchomości na rzecz rozwijającego się chojnickiego przedsiębiorcy, ale jego zdaniem transakcję powinna poprzedzić ankieta wśród mieszkańców lub przynajmniej dodatkowe konsultacje społeczne, na temat ewentualnego oddziaływania działalności na sąsiednie osiedla mieszkalne. - Mamy niestety złą praktykę w naszym mieście budowania nieruchomości mieszkalnych w strefach przemysłowych. Miasto nie jest najbogatsze w zasoby gruntów pod budowę, niemniej jednak, ta sytuacja bliskiego sąsiedztwa zakładu przemysłowego z osiedlem mieszkaniowym budzi kontrowersje.
Radni z komitetu burmistrza kontrowersji się nie doszukali. - Firma produkująca gazy medyczne i techniczne nie koliduje z żadną zabudową - mówił Marek Bona. Projekt uchwały nie został więc zdjęty z porządku obrad tylko przegłosowany.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Tomasz Myszka
Wewnętrzny dziedziniec starego szpitala stanowi integralną część całego założenia. Przed wojną znajdował się tam wewnętrzny ogród sióstr - z fontanną i bukszpanowymi żywopłotami, oraz drzewami owocowymi (z których nawet pozostała, notabene, olbrzymia grusza). Sam fakt przeznaczenia tego fragmentu zespołu poszpitalnego pod zabudowę jest delikatnie mówiąc, zaskakującym pomysłem - od dawna winien znajdować się tam, choćby symbolicznie odtworzony ogród w formie np. rotundowego skweru, spinającego kaplicę z resztą obiektów. Kiedyś prowadzona była batalia o zachowanie budynków poszpitalnych, teraz należy ją dokończyć - zapewniając ochronę otoczeniu (szczegółów jest więcej - np. tzw. Grota Oliwna - którą w pewnym momencie napoczęły już młoty...).
Cała sprawa jest pochodną dość nonszalanckiego podejścia do urbanistyki szerzej pojętego starego miasta i jego spójności. Kompletnym skandalem jest np. dopuszczenie do posadowienia olbrzymiego apartamentowca (przy wszystkich pozytywach zabudowy pustych przestrzeni i ożywiania centrum Chojnic) w pierzei kamienic przy ul. Mickiewicza. Budynek rozbija całą tkankę miejską w tym rejonie - stoi w dodatku, nie wiedzieć czemu, swym frontonem pod kątem do ulicy - co dopełnia chaosu. Warto przemyśleć te kwestie głębiej - szczególnie przed wyborami...
09 Października 2018, godzina 13:49
Oceniono 15 razy 15
~Z watachy...
I tak pod pretekstem braku widoku starego miasta, kosciolów itd... pokazowo nie przyklepane przez klakierów w radzie miasta, oddaje się działkę w centrum miasta za grosze tak jak stary szpital... Temu samemu... Gratuluję kolejnej udanej transakcji.
05 Października 2018, godzina 00:07
Oceniono 9 razy 5
~Chojniczanin
Chojnice bardzo lubia pb gorski.
1.Najpierw miasto zatrudnilo pana ktory probowal znalesc najemcow na frontowa czesc szpitala. Zero efektow.
2.Kolejny pomysl miasto kupi stary szpital, bo to super obiekt.
3. To nie wyszlo bo radni powiedzieli temu nie wiec nastąpił kolejny pomysl. MOPS wynajemie szpital na swoja nowa siedzibe.
4. Zamiast stworzyc plan miejscowy dla niezabudowanej od zawsze dzialki pozwolono na wydanie warunkow zabudowy. I teraz chce sie pokazac ze sie na to nie pozwoli. W jaki soosob a no zamiast sorzedac dzialke na bankowej w przetargu zamimy sie z pb gorski. Hmmm wg mnie fstalny pomysl. A lepsze jest to ze na dzialce od pb nic nie pobudujemy.
Pan gorski musi byc fajnym czlowiekm skoro tak go w chojnicach lubia.
04 Października 2018, godzina 07:31
Oceniono 26 razy 16
~Żałosna opozycja
Finster musi odejść. No dobra, ale nie może, bo nie ma kto Go zastąpić.
PKS pieje, że zlikwidował etat drugiego burmistrza. W rzeczywistości etat zlikwidował Finster, bo Janek osiągnął fatalny wynik w wyborach, poza tym rano był zawsze zajęty przeglądaniem gazet.
W maleńkim urządku w Czersku przez całą kadencję było dwóch zastępców. Urząd tak sprawnie działał, że Rytel dąży do odłączenia. Burmistrz więcej czasu spędzała w sądach niż na rozwiązywaniu problemów mieszkańców gminy. Teraz z ramienia PKSu startuje do powiatu.
Jak Finster miał dwóch zastępców, to źle , a jak nasz człowiek miał dwóch to dobrze.

Jak Panią z Czerska do powiatu wybierzecie to dwóch, a może i trzech zastępców Skai mieć będziecie!
04 Października 2018, godzina 07:05
Oceniono 12 razy 6
~gch
Burmistrz sprzedał kiedyś za grosze stary szpital bo podobno był ciężarem dla miasta, teraz się okazuje,że miasto musi wynajmować ten sam budynek od prywatnego przedsiębiorcy za ogromne pieniądze bo bez tego budynku sobie nie poradzi. A może pan burmistrz powie mieszkancom ile placi z naszych ciężko zapracowanych podatków roczie za wnajem tego budynku. Przypomne, że został on sprzedany z wysoką bonifikatą na cele OŚWIATOWE.
03 Października 2018, godzina 18:51
Oceniono 8 razy -2
~Przemek
Kinga, idziesz do kina na Kler?
03 Października 2018, godzina 18:48
Oceniono 11 razy 7
~Niesamowite....
MAJSTERSZTYK. Zjeść ciastko i je mieć
03 Października 2018, godzina 14:11
Oceniono 7 razy 1
~Pytanie do radnego Szanka
Pytanie do radnego Szanka.

MOPS wynajął pomieszczenia od prywatnego developera. Pomieszczenia po mopsie zajął ZGM.
ZGM opuścił swoją siedzibę przy ulicy Bankowej, a tam trafi developer.
Panie Szank, jako piłkarz stosowałeś Pan proste rozwiązania. Przejąć piłkę i kopnąć do przodu. Jako radny dajesz się Pan poznać jako wytrawny slalomowiec.

Pytanie: stracą najemcy mieszkań komunalnych, a kto zyska?
03 Października 2018, godzina 13:30
Oceniono 19 razy 7
~Do poniżej
Jak radny Kowalik zrobi maturę, czyli nigdy!
03 Października 2018, godzina 13:02
Oceniono 17 razy 7
~kiedy
A kiedy zostanie wyburzona sala gimnastyczna zasłaniająca jedyny ciekawy widok w Chojnicach?
03 Października 2018, godzina 11:30
Oceniono 10 razy 0
~rambo
Co to znaczy: inwestor otrzyma inną działkę? Kto jest tym inwestorem ?
Kto rządzi w mieście inwestor czy władze miasta?
03 Października 2018, godzina 10:23
Oceniono 10 razy -4
~finser musi odejść
finser musi odejść

finser musi odejść
03 Października 2018, godzina 07:57
Oceniono 16 razy -4
~ Katarzyna.
Burmistrz ma jednak klasę. Potrafił wysłuchać i zmienić decyzję.
02 Października 2018, godzina 14:36
Oceniono 28 razy 6
~finser musi odejść
finser musi odejść
02 Października 2018, godzina 12:39
Oceniono 34 razy -4
~drogi giorgio
to tak jak "ponieść zwycięstwo" np. 27:1
02 Października 2018, godzina 12:37
Oceniono 13 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 380.00 DKKDKK 56.00 57.50
EUREUR 421.00 430.00 RUBRUB 5.50 6.40
CHFCHF 376.00 391.00 NOKNOK 43.10 44.60
GBPGBP 470.00 482.00 SEKSEK 39.20 40.70
Aktualizacja: 2019-06-24 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 372.00 378.00 DKKDKK 56.60 57.30
EUREUR 423.00 426.50 RUBRUB 5.60 6.30
CHFCHF 380.00 386.00 NOKNOK 43.60 44.30
GBPGBP 472.00 478.00 SEKSEK 39.70 40.40
Aktualizacja: 2019-06-24 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w sezonie wiosenno-letnim zmieniasz środek transportu na bardziej ekologiczny?Ceny paliw2019-06-18

E95 E98 ON LPG
BP 5.22 zł 5.58 zł 5.16 zł 2.13 zł
Circle K 5.17 zł - 5.11 zł 2.08 zł
Lotos Optima 5.18 zł - 5.12 zł 2.09 zł
MZK 5.17 zł 5.32 zł 5.11 zł 2.13 zł
Orlen 5.18 zł 5.43 zł 5.12 zł 2.09 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij