Niedziela, 24 Stycznia 2021 | Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy ch24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
Dolendi Modus, fot. arch.

Ścieki (przed)wyborcze

Z billboardów, płotków, bram, gazet, ulotek, skrzynek pocztowych i ustawionych przy drodze słomianych ścianek patrzą na nas uradowane oblicza politycznych pupili. Spoglądają błagalnie licząc, że wszędobylska obecność ich wizerunków przyda im choć kilka dodatkowych głosów.


Tymczasem w cieniu wyborczych spektakli, często pieczołowicie wyreżyserowanych, wierny towarzysz Klemann raczy nas kolejną podwyżką cen za usługi kierowanej przez siebie miejskiej spółki. Niby podwyżka ostatecznie niewielka, bo zniwelowana powziętą przez radnych miejskich uchwałą o dopłacie do każdego metra sześciennego odprowadzonych ścieków, ale mimo to skłaniająca do zadumy.

Nawet bowiem uwzględniając dopłatę znajdujemy się w niechlubnej czołówce najdroższych usług wodociągowych wraz z Wałczem, Sępólnem, Starogardem i Szczecinkiem. Bez urzędowej dopłaty zajęlibyśmy w tym konkursie miejsce drugie, tak mamy czwarte, więc pan prezes ma jeszcze pole do popisu.

Osobiście jednak wolałbym, aby chojnickie wodociągi wzięły przykład ze swoich odpowiedników z Bytowa, Gdańska, Koszalina, Lęborka lub Pruszcza Gdańskiego i np. zrezygnowały z pobierania opłat stałych. Szczególnie mam tu na myśli opłatę rozliczeniową, która gdy się chwilę zastanowić, jawi się wyłącznie jako gotowość Miejskich Wodociągów do przyjęcia naszych pieniędzy. Bareizm w czystej postaci.

Oczywiście, inne przedsiębiorstwa wodociągowe również pobierają różnego rodzaju abonamenty zawierające w sobie "koszty rozliczenia", ale są to najczęściej kwoty dużo niższe (oscylujące sumarycznie w granicach 3-7 zł) niż sama tylko opłata za możliwość płacenia naliczana przez chojnickie wodociągi (9,82 zł), która razem z pozostałymi abonamentami (w tym opłatą za odczyt, której w formie samodzielnej pozycji również próżno szukać w cennikach innych firm dostarczających wodę) daje razem 18,16 zł i drugie miejsce w rankingu zaraz po Starogardzie Gdańskim (19,70 zł).

W tym miejscu ktoś, a takich nie brak, mógłby argumentować, że mamy ostateczne koszty na poziomie podobnym do Szczecinka czy właśnie Starogardu, które zamieszkuje zbliżona ilość odbiorców wody i dostawców ścieków. Jednak nawet pobieżna lektura taryf z okolicznych miast pokazuje, że wielkość populacji nie koreluje zanadto z cenami. Dużo mniejsze Sępólno Krajeńskie, przywołany wcześniej Wałcz czy niemal połowę mniejsza Kościerzyna mogą pochwalić się cenami za wodę i ścieki na podobnym lub wyższym od naszego poziomie. Z drugiej strony Bytów, Człuchów, Miastko, Świecie czy Tuchola mają, mimo podobnej do wcześniej wymienionych ilości mieszkańców, ceny wyraźnie mniejsze.

Natomiast w przypadku większych aglomeracji (Grudziądz, Koszalin, Piła, Słupsk) ceny w zasadzie zawsze są niższe niż w naszym grajdołku. Rywalizować możemy dopiero z olbrzymim Gdańskiem, który jednak przegrywa z kretesem, gdy pod uwagę weźmiemy brak opłat abonamentowych.

Patrząc na powyższe dziwię się, że temat cennika Miejskich Wodociągów w Chojnicach nie pojawił się w programach wyborczych konkurentów urzędującego burmistrza.

Ostatecznie przecież sprawiedliwiej i prościej byłoby chyba w miejsce darmowej komunikacji czy innych obiecywanych przez polityków i finansowanych przez nas atrakcji, po prostu zabierać z naszych portfeli mniej. Prawda?

Reklama | Czytaj dalej »

Sprostowanie 19.10.2018 r.

Załącznik (tabela) do opublikowanego przez nas felietonu zawiera kilka  nieścisłości i błędów. Publikujemy zatem jeszcze jedno zestawienie taryf, tym razem autorstwa Miejskich Wodociągów. Ceny zostały zweryfikowane i przedstawione  w wartościach brutto. Korekcie uległy opłaty abonamentowe a okres rozliczeniowy został ujednolicony do dwóch miesięcy.

Tabela taryf

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~Gosc
Do,, obserwator,, i co wyszło ci z twojego nawolywania?. Całe g..... no!
11 Listopada 2018, godzina 23:13
Oceniono 5 razy -1
~ czas na zmiany FINSER MUSI ODEJŚĆ
FINSER MUSI ODEJŚĆ
19 Października 2018, godzina 10:18
Oceniono 15 razy -1
~XYZ
~Der
Jaki prezydent taka pensja
19 Października 2018, godzina 07:32
Oceniono 13 razy 9
~anty PIS

I opozycja z PIS I PCHS brała w tym udział i nie zapobiegła uchwaleniu zawyżonych taryf. O nie ładnie. Nie będę na nich głosował.
I.
18 Października 2018, godzina 21:48
Oceniono 24 razy 4
~zgrozo,
nadal nie odniosłeś/aś się też do kwestii abonamentów, które w twojej opinii czemuś mają "służyć" i "wpływać na cenę usług" w kontekście faktu istnienia całkiem sporej ilości firm, które korzystają z tzw. taryf jednoczłonowych, bez żadnych opłat stałych.
18 Października 2018, godzina 21:48
Oceniono 29 razy 3
~Der
Klamann to ten co dostal pensje wyzsza od prezydenta rp zeby zmodernizowal oczyszczalnie? Mam nadzieje ze juz nikt nie bedzie glosowal za Finsterem i byla rada miasta. Tylko nowi ludzie
18 Października 2018, godzina 21:40
Oceniono 32 razy 2
~Droga zgrozo,
widać, że znowelizowanego prawa wodnego nie czytałeś/aś, a jedynie "wydaje ci się". Wody Polskie, a dokładnie dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, kontrolują formalną poprawność, opiniują i ostatecznie zatwierdzają lub zwracają do poprawy przedkładane dokumenty. Pełnią też funkcję regulującą w myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Sprowadza się to do weryfikacji, czy opłaty mieszczą się w dość szerokich widełkach i jeśli tak jest - zatwierdzają.

Nasze chojnickie opłaty w widełkach się mieszczą, więc zostały zatwierdzone. Zdarzają się nawet ceny wyższe, choć to rzadkość. Ale czy aby na pewno uzasadnione jest, żeby tak wysokie były?

Czy w przypadku innych firm wodociągowych w regionie nie jest tak, że też ponoszą koszty, inwestują w infrastrukturę, a jednak opłaty utrzymują na niższym poziomie?

Pytasz co znaczy, że poprzednie podwyżki były realizowane w porozumieniu z burmistrzem i radnymi? Chyba, o zgrozo, nie dostrzegłeś/aś, że za każdym razem (poza ostatnim) do pierwszej faktury po podwyżce dołączona była "uchwała rady miasta" w przedmiocie uchwalenia zmiany taryfy. Wówczas funkcję regulującą względem lokalnych wodociągów efektywnie pełniły bowiem lokalne samorządy. Nie pamiętasz już dyskusji na sesjach RM na temat wysokości rzeczonych opłat? Media o tym mówiły.

Jedyną osobą szerzącą tu populizm jesteś ty, a dowodem ostatecznym jest Twoje ostatnie zdanie (to z "Tuskiem". Już powoli odchodzisz od argumentów merytorycznych, a zaczynasz nieudolne próby deprecjonowania rozmówcy przez generalizowanie i serwowane niby ukradkiem wrzutki personalne. Nieładnie.
18 Października 2018, godzina 21:38
Oceniono 30 razy 6
~zgroza
~do zgroza 18 Października 2018, godzina 15:35, godzina 15:38
Skoro PGW Wody Polskie zatwierdziły taryfy, to chyba były one skalkulowane prawidłowo, czy czegoś nie rozumiem? Ustalanie wysokości taryf to zwykła kalkulacja kosztów , a sugerowanie że burmistrz celowo zawyża stawki to co najmniej nadużycie. Poza tym co to znaczy : " największe podwyżki były robione w porozumieniu z burmistrzem i radnymi " ? Chyba Pan/Pani nie rozumie o czym pisze. Wysokość taryf wynika z kosztów a nie jakiejś złej woli sprawczej burmistrza , rady czy np. Donalda Tuska. Trochę rozsądku.
18 Października 2018, godzina 21:07
Oceniono 33 razy 1
~anty PIS
Ten artykuł to rzeczywiście ściek przedwyborczy. Taka populistyczna wrzutka dla plebsu.
18 Października 2018, godzina 19:57
Oceniono 36 razy 0
~zgrozo,
nauczaj nas, niedouczonych, mistrzu! Dlaczego chojnickie wodociągi muszą mieć pierdylion różnych abonamentów, a inne firmy mogą mieć jeden mniejszy albo nawet wcale i przy tym utrzymują nadal niższą cenę za wodę i ścieki. Oświeć nieuków, jakie profity nam to daje.

Może twoje światłe wywody z ekonomii wpłyną na decyzje biznesowe firm z innych miast, które natychmiast wprowadzą abonamenty, żeby wszystkim wszędzie było "lepiej". Nie? Tak!
18 Października 2018, godzina 16:51
Oceniono 38 razy 2
~do zgroza
Druga sprawa, wcześniejsze podwyżki były zawsze zatwierdzane "Uchwałą Rady Miasta". Twoj "nowy twór" działa, zdaje się, dopiero od tego roku. Czy największe podwyżki były robione w porozumieniu z burmistrzem i radnymi. Tak? Tak!
18 Października 2018, godzina 15:38
Oceniono 43 razy 3
~do zgroza
Doucz się ty. Nowy twór, o którym piszesz tylko ZATWIERDZA opłaty, ale projekt taryfy składają wodociągi! A kto jest jedynym właścicielem wodociągów? Miasto Chojnice, kto reprezentuje miasto Chojnice na jednoosobowym zgromadzeniu wspólników? Burmistrz Miasta Chojnice. Czy zgromadzenie wspólników ma wpływ na decyzje zarządu? Pośrednio, ale tak - ma.
18 Października 2018, godzina 15:35
Oceniono 42 razy 2
~jan
ludzie chcą żyć a nie wegetować
18 Października 2018, godzina 14:45
Oceniono 26 razy 0
~wyborca
pensje mizerne a rada miasta tylko przegłosowuje kolejne podwyzki co to za rada co nie dba o wyborców
18 Października 2018, godzina 14:43
Oceniono 28 razy -2
~zgroza
Ten artykuł to typowy paszkwil na zamówienie. Taryfy na ścieki i wodę zatwierdza nowy twór powołany przez PIS - tzw. Wody Polskie. Finsterowi i Radzie Miasta nic do tego. Taka nowość. Ale niedouczony autor nie raczył się przygotować do tematu. Radziłbym się jeszcze dowiedzieć czemu służy abonament i jaki ma wpływ na cenę usług.
18 Października 2018, godzina 14:35
Oceniono 51 razy 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-23 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-23 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-22

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.75 zł 2.35 zł
Circle K 4.79 zł - 4.69 zł 2.3 zł
Lotos Optima 4.79 zł - 4.69 zł 2.31 zł
MZK 4.82 zł 4.87 zł 4.7 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.35 zł
PKS 4.82 zł - 4.7 zł 2.31 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij