Czwartek, 28 Marca 2024 | Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
oprac. red., fot. nadesłane

Tydzień Warzyw i Owoców. W roli głównej: ogórek

W Przedszkolu nr 3 w Chojnicach trwa Tydzień Warzyw i Owoców. Z tej okazji 6 listopada kolejne warzywo znalazło się w centrum uwagi. Tym razem  zainteresowanie skupił ogórek, więc dzieci i panie ubrały się na zielono.


Nauczycielki przygotowały teatrzyk, tańce, piosenkę oraz konkursy, dzięki którym przedszkolaki bawiły się świetnie w towarzystwie wąsatego ogórka. Dyrektor Danuta Siluk pogratulowała przedszkolakom wspaniałego przygotowania się na ten wyjątkowy dzień. Opowiadała milusińskim, iż ogórka można spożywać w różnych postaciach i każdy ma swoje ulubione ogórki: kiszone, korniszony, pikle, które mają wiele witamin. Przedszkolaki z "trójki" najbardziej lubią świeżego ogórka i takiego też degustowały.

Wszystkie grupy przedszkolne wykonały piękne prace plastyczne na swoje gazetki, gdzie gwiazdą był również, zielony ogórek. Piosenka „Ogórek Wąsaty” na długo pozostanie pamięci społeczności przedszkolnej. Ogórek tak pozytywnie przyjęty przez wszystkie dzieci, na pewno jeszcze nie raz przyjmie rolę honorowego gościa.

- W naszym witaminowym tygodniu braliśmy również, udział w programie ogólnopolskim "Śniadanie Daje Moc!", gdzie wszystkie dzieci z naszego przedszkola przygotowywały wspólne zdrowe i kolorowe śniadanie. Wykonując kanapki z ulubionymi produktów: wędlina, wszelkie warzywa, jajko, ser oraz wiele owoców - mówi Karolina Ginter z Przedszkola nr 3.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

5 komentarzy

~Medycyna.
Kawa żołędziówka właściwości, zastosowanie i opinie. Przepis kawa żołędziówka
Kawa żołędziówka stanowi jeden z ciekawszych zamienników tradycyjnej kawy. Pijał ją sam Szopen, a na Bałkanach do dziś pieką z niej chleb. O dobroczynnych właściwościach prażonej mieszanki z owoców dębu pisano już w XIX wieku. Napój ten nie tylko dobrze smakuje i pięknie pachnie, lecz także dodaje energii i wzmacnia organizm. W przeciwieństwie do zwykłej kawy, dostarcza nam magnezu i jest łagodny dla żołądka. Picie żołędziówki zaleca się ciśnieniowcom, chorym na celiakię i choroby układu pokarmowego. To jednak nie koniec zalet tego leśnego napoju!
Kawa żołędziówka to doskonały substytut tradycyjnego kofeinowego napoju. Jej wykwintny smak oraz intensywny korzenny aromat sprawiają, że ostatnimi staje się niemal tak samo popularna, jak zbożówka czy cykoriada. Co więcej, ten dębowy napój jest niezwykle sycący i pełen wartości prozdrowotnych.

Napój o zapachu Świąt

Żołędziówkę przygotowuje się z owoców dębu, które są poddawane procesowi gotowania, palenia i mielenia. Przywodzący na myśl Święta
Żołędziówkę przygotowuje się z owoców dębu, które są poddawane procesowi gotowania, palenia i mielenia.
Bożego Narodzenia aromat z nutą suszonej śliwki sprawia, że żołędziówka może śmiało konkurować z urzekającym zapachem tradycyjnej kawy. Unikalne połączenie smaków i aromatów zawarte w 100% naturalnej mieszance doskonale poprawia nastrój i ułatwia relaks np. przy ulubionej książce. Co więcej, można dowolnie wzbogacać jej kompozycję smakową i odżywczą, dodając do produktu naturalne przyprawy, takie jak kardamon, wanilia, cynamon czy miód. Żołędziówka świetnie smakuje tez z mlekiem roślinnym (np. ryżowym) albo organicznym kakao.


Anatol klasyczna ekspresowa kawa zbożowa
KAWA ZBOŻOWA ANATOL od lat towarzyszy nam przy rodzinnym stole, ofiarowując łagodny smak i aromat prażonych polskich ziaren zbóż i cykorii.
KAWA ZBOŻOWA ANATOL klasyczna to kawa o wyjątkowo bogatym, pełnym smaku i niesłychanym aromacie, który zawdzięcza w 100% naturalnym składnikom. Razem z wyjątkowymi właściwościami tych skłaników, którą zamykamy w każdej torebce, tworzymy wyjątkową magię wspomnień z dzieciństwa. Szczególnie dobrze smakuje z dodatkiem mleka lub śmietanki i jest napojem dla dorosłych, jak i dzieci. KAWA ANATOL nie zawiera kofeiny.
Delektujmy się KLASYCZNĄ KAWĄ ANATOL przez cały dzień...w zgodzie z naturą.
26 Listopada 2018, godzina 15:17
Oceniono 3 razy -1
~Medycyna.
Cebula i czosnek mają niesamowite właściwości
Cebula i czosnek, nazywane często „naturalnymi antybiotykami”, to według badań najczęściej spożywane warzywa przez osoby dożywające stu lat. Moda na zdrowe odżywianie ma głęboki sens. Wróćmy do sposobów naszych przodków i zacznijmy znowu regularnie jeść cebulę i czosnek – dwa korzenie o wręcz cudownych właściwościach, ogólnie wzmacniających organizm, przeciwdziałających wirusom i przyspieszających rekonwalescencjom po chorobie.



Cebuli i czosnkowi nie jest łatwo się przebić w kuchni. Pierwsza skłania do łez i ma ostry, mocny smak. Z kolei wadą czosnku jest intensywny zapach. Jednak z tymi warzywami powinien się przeprosić każdy, kto pragnie poprawić swoje zdrowie i wzmocnić organizm niezależnie od wieku.
Rodzaje cebuli
Cebulę kupimy w różnych kształtach, kolorach i wielkości. Najpopularniejsza jest brązowa, ale warto też próbować czerwonej i delikatnej w smaku białej. Do dyspozycji mamy również drobne szalotki, cebulki srebrne i dymki wraz ze szczypiorkiem.
Czosnek!
Kto naprawdę nie jest w stanie znieść zapachu świeżego czosnku, dobrze gdyby korzystał z jego bogactwa choć w postaci sproszkowanej lub suszonych plasterków, które pachną zdecydowanie mniej intensywnie.
Dlaczego warto jeść cebulę i czosnek

Są to warzywa o niezwykle potężnym działaniu. Kto je spożywa regularnie (osobno lub razem), z pewnością opóźni procesy starzenia organizmu i wzmocni swój układ odpornościowy. Potrawy z cebuli i czosnku pomagają skutecznie eliminować bakterie, grzyby i wirusy, nie dopuszczając do wielu chorób zakaźnych.
Dzałanie czosnku i cebuli
Cebula i czosnek mają silne działanie przeciwzakrzepowe, rozrzedzają krew, obniżają cholesterol, dzięki czemu obniżają ryzyko nadciśnienia, miażdżycy tętnic, zawału serca i udaru mózgu. Poza tym łagodzą wszelkie stany zapalne i są niezwykle cenione w profilaktyce nowotworowej, jak i w diecie podczas trwania choroby. Mają dobroczynny wpływ na żołądek i jelita, pobudzają soki trawienne (jednak osoby z nadwrażliwym układem pokarmowym powinny uważać na ich postać surową).
Substancje zawarte w cebuli mają działanie przeciwkaszlowe – sok z cebuli to znany domowy syrop. Ze względu na przeciwzapalne, redukujące wolne rodniki i oczyszczające właściwości siarki częste jedzenie cebuli działa odmładzająco na skórę, pobudza również porost włosów.
ZAPAMIĘTAJ!
Związki zawarte w czosnku i cebuli są lepiej przyswajalne przez organizm, jeśli spożywa się je z dodatkiem tłuszczu, najlepiej roślinnego. Nie zapomnijmy więc skropić kanapki z czosnkiem lub cebulą odrobiną oliwy z oliwek lub oleju lnianego.
Dla zneutralizowania charakterystycznego zapachu warto kanapkę posypać dodatkowo natką pietruszki, która odświeża oddech.
Cebula i czosnek zawierają sporo wody, minerałów i witamin, jednak do ich najważniejszych bioaktywnych składników należą organiczne związki siarki.
Alliina odpwiedzialna za ostry zapach i smak, przekształca się po zgnieceniu czosnku w allicynę, aktywną substancję o wręcz fenomenalnych możliwościach oddziaływania na organizm. To ona zabija bakterie i grzyby, skutecznie obniża cholesterol oraz odmładza.
Cebula jest doskonałym źródłem flawonoidu o nazwie kwercetyna – ma ona silne działanie wzmacniające, przeciwutleniające, przeciwzapalne i zapobiegające nowotworom.
26 Listopada 2018, godzina 15:03
Oceniono 3 razy -1
~Medycyna.
Kiszonki zdrowy smak.

Obecnie popularne jest kiszenie niemal wszystkich owoców i warzyw, nie tylko tradycyjnie znanego ogórka czy kapusty. Podstawą procesu kiszenia jest fermentacja. To trend kulinarny - w kopenhaskiej Nomie stworzone zostało nawet laboratorium fermentacji. Kisić można buraki, cytryny oraz np. sałatę czy salsefię. W wyniku fermentacji mlekowej w przetworach kiszonych jest dużo mniej cukrów niż w świeżych. Kiszone produkty są lekkostrawne i mają mniej kalorii. Zawierają też acetylocholinę, która wpływa na regulację ciśnienia krwi oraz działa korzystnie na perystaltykę jelit. Kiszonki działają wzmacniająco na organizm. Zapobiegają też zaparciom. Oto kilka oryginalnych pomysłów na te przetwory.

Przyprawiaj na zdrowie!
Czy przyprawy mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie? Tak. Jeśli sól oraz gotowe mieszanki zastąpimy zdrowymi ziołami, będziemy mogli cieszyć się rewelacyjnym smakiem, aromatem i świetnym samopoczuciem. Jakie przyprawy warto wykorzystać w swej kuchni? Poniżej 10 przypraw, dzięki którym nasza dieta stanie się i smaczniejsza, i zdrowsza.
• 10: anyż
Ta przyprawa, stosowana dość rzadko, świetnie sprawdza się w przypadku likierów oraz ciasteczek. Jako alternatywa dla cukru, cieszy się anyż wielkim uznaniem w oczach miłośników zdrowej kuchni.




• 9: cząber
Cząber jest jedną z tych przypraw, dzięki której w smaczny i aromatyczny sposób można rozwiązywać wiele problemów z trawieniem. To właśnie układ pokarmowy zyskuje najwięcej dzięki stosowaniu tej przyprawy.
Cząber doskonale pasuje do serów, zarówno tych wędzonych, jak i topionych. Do mięs oraz sosów również nadaje się doskonale, a ich trawienie staje się dla nas znacznie łatwiejsze.


• 8: chrzan
Jako przyprawa nie jest być może zbyt często stosowany, jednak w zdrowej kuchni zajmuje miejsce bardzo ważne. Nie tylko dostarcza wielu witamin, ale też korzystnie wpływa na pracę żołądka. Chrzan jest jednocześnie ceniony jako skuteczny lek przy chorobach reumatycznych. Stosowany na zimno jako przyprawa do mięs i wędlin pozwala na urozmaicenie diety i czyni ją zdrowszą.




• 7: estragon
Estragon należy do tych przypraw, których mocy zwykle nie doceniamy. To ziele, stosowane jako przyprawa do sosów oraz do zup, ułatwia w wielkim stopniu trawienie. Estragon sprawia, że nawet ciężkostrawne i tłuste potrawy nie odbijają się zbyt mocno na naszych układzie pokarmowym.




• 6: kolendra
To kolejna przyprawa, którą Polacy zaczynają dopiero odkrywać. Dla naszego zdrowia kolendra jest bez wątpienia wspaniałym przyjacielem. Stosowana jako przyprawa do mięs i wędlin, doskonale pasuje też do zup oraz mięsnych sosów. Podobnie jak estragon, tak i kolendra dodaje „lekkości” tym potrawom, w których z natury występuje sporo tłuszczu. Nasz układ pokarmowy i wątroba z pewnością docenią sobie tę przyprawę…




• 5: kminek
Kminek znany i ceniony jest jako przyprawa, dzięki której można rozwiązać problemy ze wzdęciami. Korzystnie wpływa i na układ pokarmowy, i na nasze serce. Jako dodatek do dań z kapusty oraz mięsnych sosów od lat sprawdza się doskonale.




• 4: czosnek
Świetna przyprawa oraz ważny dodatek do wielu dań. Czosnek, podobnie zresztą jak cebula, świetnie radzi sobie z grzybami i bakteriami. Poprawia smak wielu dań, a jednocześnie – wspiera naszą odporność.
Czosnek szczególnie zalecany jest tym, którzy mają problemy z ciśnieniem. Jako dodatek do mięs pojawia się w naszej kuchni dość często, warto jednak korzystać z jego wyjątkowych właściwości znacznie częściej.




• 3: pietruszka
I korzeń, i natka, mają wspaniałe właściwości zdrowotne. Pietruszka jako przyprawa powinna w naszej diecie zajmować wyjątkowo ważne miejsce. Poprawia trawienie, ma też korzystny wpływ na drogi moczowe.




• 2: bazylia
Przyprawa chętnie stosowana, nie tylko do dań kuchni włoskiej. Jej stosowanie z pewnością przyniesie wiele korzyści każdemu z nas. Żołądek lepiej pracuje, my z kolei mami mniej problemów ze wzdęciami oraz skurczami. Bazylia może też korzystnie wpływać na pracę naszego serca. Co równie ważne, ta ziołowa przyprawa rewelacyjnie pasuje do rosołów oraz ryb, świetne komponuje się też z lekkimi sałatkami oraz surówkami.




• 1: tymianek
Ta przyprawa ceniona jest z wielu względów. Tymianek to zioło uniwersalne, które ma szerokie możliwości zastosowania w naszej kuchni. Jego wpływ na zdrowie również jest wszechstronny. Tymianek pomaga przy problemach z żołądkiem, skutecznie wspiera też pracę serca oraz nerek. Ściągające i przeciwskurczowe właściwości tej przyprawy są kolejnym powodem częstego sięgania po tę przyprawę.


Zdrowe przyprawy tworzą wspaniałą kolekcję ziół, po które warto sięgać w kuchni jak najczęściej. Zamiast soli i gotowych przypraw można przecież wykorzystać przyprawy ziołowe, które nie tylko wzbogacą smak naszych potraw, ale i pomogą nam zachować znacznie lepszą formę i świetne samopoczucie.
26 Listopada 2018, godzina 14:53
Oceniono 3 razy -1
~Medycyna.
Kiszona kapusta ma w polskiej kuchni szerokie zastosowanie. Można z niej przygotować pyszną surówkę, zupę - kapuśniak, bigos, pierogi, paszteciki i tartę. Kiszona kapusta jest też głównym składnikiem TRADYCYJNYCH POTRAW WIGILIJNYCH i często łączy się ją z SUSZONYMI GRZYBAMI. Poniżej znajdziecie najlepsze przepisy z wykorzystaniem tej wartościowej kiszonki.

Dlaczego warto ją jeść, nie tylko w sezonie jesienno -zimowym? Kapusta kiszona zawiera dużo witaminy C, która ma działanie wzmacniające odporność i cały organizm. Oprócz tego również witaminy z grupy B, witaminę E, przeciwutleniacze oraz związki siarkoorganiczne (pozytywnie działają na skórę i włosy), bakterie lactobacillus oraz bakteriobójcze fitoncydy. A także wapń, magnez, żelazo i potas.

Dzięki wartościowej kiszonej kapuście tradycyjna kuchnia polska wcale nie jest taka niezdrowa i tucząca

Tutaj znajdziecie przepis na DOMOWĄ KISZONĄ KAPUSTĘ. Jeśli nie czujecie się na siłach aby zrobić własną kapustę kiszoną, zapytajcie w rodzinie, swoich rodziców, teściów lub babci, na pewno chętnie pomogą Wam w tym temacie i np. albo podzielą się własnymi zapasami kapusty albo polecą Wam miejsce gdzie można taką dobrą i smaczną kapustę kupić.



Czy wiesz, że burak naprawdę ma lecznicze właściwości. Zawdzięcza ją betalainom - tym samym barwnikom, które występują m.in. w szpinaku. Dzięki nim mamy lepszą odporność, wolniej się starzejemy i zapobiegamy wystąpieniu nowotworów. Szklanka soku z buraków potrafi zdziałać cuda: uchroni przed katarem, uwolni od zgagi, obniży ciśnienie krwi i doda sił.
Właściwości lecznicze i wartości odżywcze buraków są znane nie tylko w Polsce. Nad Morzem Śródziemnym burak jest popularny od co najmniej 4000 lat, kiedy znany był burak dziki. Działanie lecznicze buraka cenili też medycy starożytnego Babilonu. Za ich przykładem poszli Grecy i Rzymianie. Potomkowie tych ostatnich tak zasmakowali w tym warzywie, że zaczęli jeść nawet jego mizerne korzonki. Dlatego próbowali zwiększyć ich rozmiar. Udało się to dopiero włoskim ogrodnikom w XVI wieku. Z czasem buraki stały się bardziej zróżnicowane. Dziś znamy ćwikłowe, pastewne i cukrowe, które zrobiły oszałamiającą karierę za czasów Napoleona, kiedy w Europie pozbawionej dostaw cukru z trzciny zaczęto szukać nowych metod jego pozyskiwania.
Buraki wzmacniają układ krwionośny
Mimo że buraki nie są bogatym źródłem żelaza, to wspaniały środek krwiotwórczy, dawno uznany przez medycynę naturalną. Zapobiegaanemii, co więcej, wspomaga leczenie białaczki. Zawarte w burakach barwniki należą do bardzo silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Wspomagają więc układ krwionośny.
Kwas foliowy, w który obfitują buraki, nie tylko warunkuje prawidłowy rozwój płodu, ale też pomaga usunąć z krwiobiegu homocysteinę - jej wysoki poziom może wywołać choroby serca. Buraki pomagają unormować poziom cholesterolu, przeciwdziałają też zwapnieniom naczyń krwionośnych.
Powinni je jadać nadciśnieniowcy - badacze udowodnili, że azotany obecne w soku z buraków podnoszą we krwi stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu. Co ciekawe, im wyższe ciśnienie pacjentów, tym silniejsze działanie azotanów.
Warto wiedzieć
Wartości odżywcze buraków (w 100 g) surowych/ugotowanych

Wartość energetyczna - 43/44 kcal
Białko ogółem - 1.61/1.68 g
Tłuszcz - 0.17/0.18 g
Węglowodany - 9.56/9.96 g (w tym cukry proste 6.76/7.96)
Błonnik - 2.8/2.0 g

Witaminy

Witamina C – 4.9/3.6 mg
Tiamina – 0.031/0.027 mg
Ryboflawina – 0.040/0.040 mg
Niacyna - 0.334/0.331 mg
Witamina B6 - 0.067/0.067 mg
Kwas foliowy - 109/80 µg
Witamina A – 33/35 IU
Witamina E – 0.04/0.04 mg
Witamina K - 0.2/0.2 µg

Minerały

Wapń – 16/16 mg
Żelazo - 0.80/0.79 mg
Magnez - 23/23 mg
Fosfor - 40/38 mg
Potas - 325/305 mg
Sód – 78/77 mg
Cynk - 0.35/0.35 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dieta na serce: najlepsze kolory dla twojego serca!
BOTWINA - pobudza apetyt, odkwasza organizm i koi nerwy
Tygodniowy detoks sokami - zasady oczyszczającej diety sokowej

23 Listopada 2018, godzina 15:41
Oceniono 3 razy -1
~Medycyna.
Jakie owoce i warzywa powinniśmy jeść najczęściej?
Owoce i warzywa powinny stać się podstawą naszej diety, gdyż dostarczają organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Cytrusy, warzywa kapustowate czy rośliny strączkowe są bogate w związki, które nie tylko chronią nas przed chorobami, lecz także hamują proces starzenia się.



Nawet dzieci wiedzą, że owoce i warzywa są zdrowe i powinniśmy ich jeść jak najwięcej. Jednak są w tej grupie produkty, które na stałe powinny wejść do naszej diety, gdyż zawierają ważne składniki odżywcze. Nie tylko pozytywnie wpływają na nasz organizm, ale zawarte w nich witaminy zapobiegają starzeniu się, obniżają poziomcholesterolu, korzystnie wpływają na ciśnienie, a nawet mogą ochronić nas przed chorobą nowotworową.

Jagody acai, borówki, jeżyny, truskawki i maliny
Już garść lub dwie garście tych owoców zjedzone rano z płatkami śniadaniowymi lub owsianką przemienią nasze śniadanie w ucztę dla umysłu. Udowodniono (...), że bogate w polifenole oraz fitonutrienty, mające działanie przeciwzapalne i przeciwoksydacyjne ekstrakty zowoców jagodowych wpływają na polepszenie pamięci, chroniąc komórki mózgu przed pogarszaniem się ich stanu, związanym z procesami starzenia się. Nasz mózg zamieszkiwany jest przez majordomusa zwanego mikroglejem, odpowiedzialnego za usuwanie resztek mogących szkodzić właściwemu funkcjonowaniu komórek (…) Z wiekiem nasz majordomus zaczyna pracować coraz bardziej niechlujnie, pozostawiając wokół coraz więcej resztek, a nawet myląc je ze zdrowymi komórkami i działając na ich szkodę. Nasze badania wykazują, że wyciąg z borówek, truskawek i owoców akai może poprawiać poziom funkcjonowania mikrogleju. Ponadto owoce te wspomagają obniżenie poziomu holesteloru

Do grupy owoców z rodziny jagodowych zalicza się między innymi maliny, porzeczki, jagody, truskawki, jeżyny, poziomki, agrest, borówki, winogrona itd. Natomiast truskawki i maliny zawierają kwas elagowy oraz fitochemikalia mające właściwościprzeciwnowotworowe.

Cytrusy
Od dawna wiemy, że cytryna, limonka, pomarańcza oraz grejpfrut są bogate w witaminę C. Jest to dobry powód nie tylko do tego, aby spożywać owoce cytrusowe jako przekąski i desery, ale też wykorzystywać je przy przyrządzaniu codziennych posiłków (zawierające cytrynę sosy do sałatek, ryba polana pomarańczową i cebulową salsą, a także surówki z awokado i grejpfruta to tylko kilka przykładów na zastosowanie kulinarne owoców cytrusowych).
Owoce cytrusowe zawierają grupę związków chemicznych zwanychflawonoidami, znanych z działania przeciwnowotworowego oraz zapobiegającego chorobom serca. Jeden z nich, naringenina, znajdująca się w dużych ilościach w grejpfrucie, stymuluje produkcję enzymu spowalniającego proces starzenia się.
Granaty
Na rynku dostępny jest sok z granatów, ekstrakt herbaciany z tego owocu, a także można go kupić w postaci dodatku do płatków śniadaniowych. Choć od dawna stosowany jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej, greckiej i Środkowego Wschodu, naukowcy odkrywają dziś, iż może mieć również właściwości zapobiegające zatykaniu tętnic oraz chroniące przed rakiem prostaty i innymi rodzajami nowotworów.

Zobacz też: Które owoce pozwalają zachować młodość i urodę?
Winogrona
(…) Winogrona czerwone i purpurowe zawdzięczają swój kolor antocyjanom, tym samym korzystnym związkom, które znajdują się też w borówkach i jeżynach. Zielone winogrona mają większe ilości 3-flawanoli, przeciwdziałających nowotworom oraz chroniących nerwy. Wszystkie rodzaje winogron pomagają zapobiegać chorobom serca i są bogate w fitonutrienty.
Dwa główne fitonutrienty, uważane za najbardziej efektywne, toproantocyjanidy i resweratrol, o których jest ostatnio głośno ze względu na ich zdolności przywracania komórkom mechanizmów zapewniających przetrwanie. Niektórzy naukowcy dostrzegają w nich szansę na zapobieganie rożnego rodzaju schorzeniom związanym z procesem starzenia się, takim jak choroba Parkinsona i Alzheimera, stany zapalne, cukrzyca oraz choroby wieńcowe. Resweratrolznajduje się głownie w skorce, natomiast proantocyjanidy wyłącznie w nasionach.

Różnicujcie rodzaje i kolory warzyw w celu dostarczania organizmowi jak największej ilości fitonutrientow, witamin i składnikow mineralnych. Spożywajcie warzywa z rodziny kapustowatych przynajmniej trzy razy w tygodniu, a pozostałe warzywa najczęściej jak to możliwe.
Warzywa kapustowate
Brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, jarmuż, gorczyca, rzepa — wszystko to są warzywa kapustowate. Wiele osób nie lubi ich, być może jest to spowodowane faktem, iż nie umieją ich odpowiednio przygotować. W krajach środziemnomorskich często są one jedynie podsmażane na oleju z oliwek zamiast gotowania na parze. Dzięki podsmażeniu zyskują lepszy smak, co jest bardzo ważne, ponieważ należy je spożywać jak najczęściej. Wszystkie rodzaje warzyw kapustowatych zawierają związki przeciwnowotworowe o nazwie izotiocyjaniany, potrafiące rozbroić niektóre substancje rakotworcze zawarte w tytoniu, a także pomagające wyeliminować je, zanim uszkodzony zostanie łańcuch DNA. Sulforafany, izotiocyjaninyzawarte w brokułach powstrzymują komórki rakowe przed namnażaniem się, a nawet zabijają je.
Bakłażany
Bakłażan jest bogaty w lepkie włókna, które pomagają przechwycić tłuszcz oraz cholesterol i wydalić je z organizmu. Dlatego właśnie bakłażan jest podstawą diety Portfolio. Purpurowa skorka bakłażana jest także wspaniałym źródłem antocyjaninów posiadających właściwości lecznicze. Sposób przygotowania bakłażanów jest bardzo ważny. Pochłaniają one olej jak gąbka, dlatego smażenie na patelni nie jest najzdrowszym wyborem. Zamiast tego pokrójmy bakłażan w plasterki, skropmy olejem i upieczmy w piekarniku. Można też upiec bakłażan w całości i dopiero potem obrać go ze skory.
Portulaka
Roślina ta kwitnie latem. Czasem można ją znaleźć w stanie dzikim na obszarach przydrożnych. Jest spożywana w niektórych krajach śródziemnomorskich oraz na Środkowym Wschodzie jako zielony dodatek do sałatek. Zawiera niesamowicie duże, jak na warzywo, ilościtłuszczów omega-3. Porcja wynosząca ok. sto gram (dwie i pół filiżanki) zawiera trzysta, czterysta miligramów tłuszczowomega-3, pokrywających około jednej trzeciej naszego dziennego zapotrzebowania. Portulaka jest też bogata w melatoninępolepszającą jakość snu.
Pomidory
Możliwość spożywania dojrzałych, soczystych pomidorów daje nam podwójne korzyści (…) i wydłużające życie substancje. Nie rezygnujmy jednak z pomidorów, jeśli nie mamy do nich dostępu w ich świeżej postaci. Zarówno świeże, jak i puszkowane pomidory są bogate wlikopen, silnie działający antyoksydant, łączony z obniżaniem ryzyka nowotworów. Im bardziej czerwony jest pomidor, tym więcej zawiera likopenu, ponadto gotowane pomidory mają go jeszcze więcej, a co ważniejsze, w takiej postaci jest on lepiej przyswajany przez nasz organizm.
Pomidory są jednym z głównych składników diety w stylu śródziemnomorskim, a liczne badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i wielu innych krajach dowiodły, że ludzie spożywający największe ilości pomidorów narażeni są na najniższe ryzyko chorób serca oraz raka prostaty.
Rośliny strączkowe – soczewica, ciecierzyca, fasola pinto, fasola biała i czarna
Rośliny strączkowe są bogate w błonnik oraz białko, zawierają także witaminy z grupy B, magnez, wapń, żelazo i całą serię fitonutrientow. Saponiny, rodzaj fitonutrientow znajdujący się w roślinach strączkowych, obniżają poziom cholesterolu i pomagają w zwalczaniuchorób nowotworowych. Rośliny strączkowe oraz ryż są spożywane na całym świecie pod rożnymi postaciami i są bardzo dobrym połączeniem. Potrawy z roślin strączkowych są łatwe w przygotowaniu, jeśli jednak decydujemy się na wykorzystanie produktów puszkowanych, upewniajmy się, że kupujemy te z niską zawartością sodu lub bez dodatku soli. Jeżeli nie ma takiej możliwości, przed dodaniem takiego produktu do potrawy dobrze go wypłuczmy, aby zredukować ilość sodu.
Bataty
Słodkie ziemniaki, zwane też batatami, coraz częściej pojawiają się na naszym stole. Są doskonałym dodatkiem do dań i można nimi zastępować tradycyjne ziemniaki. Można je spożywać w niezliczonych formach: gotowane, pieczone, jako dodatek do zup, doskonale smakują także polane syropem klonowym; przyrządzajcie je, jak chcecie; ważne jest, abyście jedli je często. Słodkie ziemniaki zawierają niemal każdy rodzaj witamin, składników mineralnych i fitonutrientow. Średniej wielkości batat (ok. 100 kalorii) pokrywa pięćset pięćdziesiąt procent naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę A pod postacią beta-karotenu. Beta-karoten otrzymywany z produktów spożywczych łączony jest z obniżaniem ryzyka chorób nowotworowych oraz chorób serca.

22 Listopada 2018, godzina 15:10
Oceniono 3 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 405.00 DKKDKK 51.00 53.20
EUREUR 427.00 435.00 RUBRUB 3.96 4.21
CHFCHF 438.00 448.00 NOKNOK 31.80 34.10
GBPGBP 499.00 509.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-03-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.79 401.42 DKKDKK 51.10 53.10
EUREUR 428.38 433.03 RUBRUB 3.97 4.20
CHFCHF 439.76 446.11 NOKNOK 31.90 34.00
GBPGBP 500.93 507.14 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-03-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?





Ceny paliw2024-03-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.72 zł 7.42 zł 6.9 zł 2.81 zł
Circle K 6.53 zł - 6.81 zł 2.78 zł
Moll Chojnice 6.68 zł - 6.86 zł 2.81 zł
MZK 6.49 zł 7.09 zł 6.77 zł 2.81 zł
Orlen 6.68 zł 7.39 zł 6.86 zł 2.81 zł
PKS 6.6 zł - 6.79 zł 2.79 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij