Wtorek, 11 Grudnia 2018 | Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara | Pogoda: 4°C, 1005 hPa, wiatr 4.8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Miasto oddaje lodowisko w prywatne ręce

Dzisiaj rozpczął się montaż wiaty.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie Promocja Regionu Chojnickiego będzie zarządzać miejskim lodowiskiem a prywatny przedsiębiorca. Firma ABUD zlecenie z ratusza otrzymała bez konkursu. Dlaczego padło akurat na ten podmiot? - Wzięliśmy pod uwagę doświadczenie w prowadzeniu małej gastronomii - tłumaczy wiceburmistrz Adam Kopczyński.


Wielka ślizgawka w centrum Chojnic ma zostać uruchomiona w przyszły piątek tj. 14 grudnia i funkcjonować do 10 marca. W zeszłym tygodniu miasto wybrało najkorzystniejsze oferty na wynajem hali i dzierżawę sztucznego lodowiska o wymiarach 30 x 10 metrów. Oba postępowania wygrały ostatecznie dwie różne firmy z miejscowości Jastrzębie-Zdrój (w przypadku wynajmu hali namiotowej najtańszą ofertę złożyła firma z Opatowa – 44 tys. zł, ale po jej rezygnacji ze względu na brak możliwości realizacji oferty w terminie wybrano podmiot z Jastrzębia-Zdroju) oferując odpowiednio 120 i 48 tys. zł. Środki na wynajem obiektu, w wysokości 200 tys. zł, pochodzą od Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 1 (Śródmieście) ze skumulowanych budżetów osiedlowo-obywatelskich. - Zmieściliśmy się w 170 tys. zł łącznie, więc część środków zostanie przeznaczona na obsługę agregatu. Nawet jeśli przez te trzy miesiące temperatury byłyby plusowe, to kwota 30 tys. zł powinna nam wystarczyć - informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Lodowisko ma funkcjonować przez siedem dni w tygodniu, nie wyłączając świąt, wstępnie w godzinach 8-21 (z przerwą na uporządkowanie płyty). Wejścia o pełnej godzinie. Przepustowość około 40 osób/h. Przy obiekcie znajdzie się wypożyczalnia łyżew, a także mała gastronomia. - Myślimy o jedzeniu typu fast-food w wersji polskiej, czyli zupy, frytki, hot-dogi. Coś słodkiego oraz napoje: herbata, kawa, gorąca czekolada. Niskoalkoholowe napoje typu grzane wino i piwo, kiedy nie będzie dzieci - zdradza włodarz.

Reklama | Czytaj dalej »

Jeszcze przed dwoma tygodniami władze miasta informowały, że obsługą sportowej atrakcji zajmie się Promocja Regionu Chojnickiego. Kierując się doświadczeniami sąsiedniego Człuchowa oszacowano, że prowadzenie lodowiska będzie wymagało zatrudnienia przez spółkę około 5 osób. Miejsce dla podmiotu zewnętrznego dostrzegano w małej gastronomii. W ratuszu jednak zmienili zdanie. Nie tylko małą gastronomię, ale i obsługę lodowiska poprowadzi prywatny przedsiębiorca. Co ciekawe, zarządca ślizgawki, chojnicki ABUD, został wybrany bez konkursu. Dlaczego? - Bo mamy umowę bez przepływów pieniężnych - wyjaśnia Kopczyński.

- Prowadzenie lodowiska wiąże się z ryzykiem, że poniesiemy stratę. Promocja Regionu Chojnickiego nie należy tylko do miasta, ale i też do partnerów, do powiatu. Problem związany jest także z rynkiem pracy. Nie ma pracowników, a tutaj firma ABUD dysponuje pracownikami, którzy zajmują się gastronomią i potrafią utrzymać lodowisko w odpowiednim stanie. Krótko mówiąc, minimalizujemy ryzyko związane z zarządzaniem lodowiska na rzecz firmy zewnętrznej - tłumaczy zmianę decyzji wiceburmistrz. - Strata może być na podstawie ilości odwiedzin, czyli nie zbilansuje tego wejściówkami i sprzedażą małej gastronomii. Z doświadczenia naszego sąsiada wiemy, że to wyglądało różnie. Raz musieli dokładać, raz wychodzili na plus, raz na zero – dodaje Kopczyński.

- Bilans jest bardzo prosty. Do obsługi lodowiska potrzebnych jest 5 osób. Budżet po stronie płac to jest 20 tys. miesięcznie. My firmie ABUD chcemy oddać przychody z biletów i mogą jeszcze czerpać zysk z małej gastronomii. Nigdy nie prowadziliśmy lodowiska. Nie wiemy, czy będzie zainteresowanie, które da tej działalności zysk czy przyniesie stratę - mówi z kolei Arseniusz Finster.

Ceny, jakie będą obowiązywały na chojnickim obiekcie, mają być konkurencyjne w stosunku do lodowiska w Człuchowie (8 zł/h dorośli, 4zł/h dzieci, 8 zł wypożyczenie łyżew). I tak od poniedziałku do piątku dorośli za wejście i wypożyczenie łyżew zapłacą po 7 zł/h, a w sobotę i niedzielę 8. Jeśli chodzi o dzieci, stawki też będą dwie. Mianowicie uczniowie do klasy VIII, w dni nauki szkolnej wejście do godziny 14 będą mieli za jedyne 3 zł, tyle samo zapłacą za łyżwy. Po godzinie 14 ceny wzrosną o 1 zł. Taka sama opłata tj. 4 zł będzie obowiązywała młodych w weekend. Adam Kopczyński podkreśla, że wyjścia uczniów na lodowisko nie są obowiązkowe, ale cena ma zachęcić do skorzystania z oferty zajęć na świeżym powietrzu. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, za darmo z zimowej atrakcji nie skorzystają jej "sponsorzy". Mieszkańcy Śródmieścia przy kasie będą traktowani jak pozostali chojniczanie.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~złoty interes
rozbijam namiot z lodem, miasto płaci mi za to i jeszcze ludziska płacą mi za wstęp na lód - żyć, nie umierać!
czy tylko mi wydaje się to być dziwne? skoro jakaś firma chce zarabiać na moim terenie, to mi płaci, a nie ja tej firmie!!!

Do obsługi lodowiska potrzebnych jest 5 osób. Budżet po stronie płac to jest 20 tys. miesięcznie. My firmie ABUD chcemy oddać przychody z biletów i mogą jeszcze czerpać zysk z małej gastronomii.

do obsługi lodowiska pensje po 4000zł - 4 tysiące??? Więcej niż policjant, nauczyciela, lekarz stażysta - bez komentarza

Znowu - Chojnice zadłużone po uszy i takie cyrki - płacą jakiejś firmie, aby ona zarabiała na terenie miasta.
10 Grudnia 2018, godzina 20:11
Oceniono 7 razy 3
~Właściciel ABUD-u musiał prywatnie coś atrakcyjnego obiecać burmistrzowi,
że w zamian otrzymał kontrakt na prowadzenie lodowiska bez opłat na rzecz miasta!
Z czasem wypłynie informacja co burmistrz będzie z tego miał prywatnie dla siebie.
10 Grudnia 2018, godzina 18:44
Oceniono 9 razy -1
~Prawie połowa komentarzy została ocenzurowana na rozkaz burmistrza!
Jest mniej niż połowa komentarzy, które były pod tym tematem dzisiaj o 8 rano!
10 Grudnia 2018, godzina 15:59
Oceniono 12 razy 2
~asd
Czy to ta sama firma która sprzedaje mieszkania koło cmentarza ? Gdzie znajduję się w chwili obecnej właściciel tej firmy ?? heheheh ... Kiedyś była taka zabawa dla dzieci ... Połącz kropki a zobaczysz rysunek ... Ten rysunek nabiera kolorów w ratuszu ...
09 Grudnia 2018, godzina 18:45
Oceniono 18 razy -6
~To już nie lubisz Finstera?
Trollu pierdolony.
09 Grudnia 2018, godzina 16:20
Oceniono 32 razy -6
~Oficjalnie miasto nie będzie brać pieniędzy od firmy ABUD za zyski z lodowiska,
lecz Romek Guzelak z burmistrzem Arkiem mogą prywatnie coś wziąć w kieszeń od właściciela ABUD-u! Znając tych gagatków - Romka i Arka - można być pewnym, że przy każdej publicznej inwestycji, przedsięwzięciu, lub imprezie zrobią wszystko by przy okazji uzyskać dla siebie prywatnie korupcyjne korzyści!

Abud nie wygrał żadnego publicznego konkursu na prowadzenie działalności ekonomicznej związanej ze sztucznym lodowiskiem lecz otrzymał transakcje dzięki obietnicom prywatnie złożonym burmistrzowi! Ciekawe co szczegółowo właściciel Abud-u obiecał burmistrzowi w zamian by otrzymać kontrakt z ratuszem poza publicznym konkursem?

Za jakiś czas prawda i tak wyjdzie na wierzch - tak jak w poprzednich latach.
09 Grudnia 2018, godzina 15:50
Oceniono 40 razy 12
~Jak tylko burmistrz da mi okazje to mu udowodnię korupcje
przy każdej miejskiej inwestycji w ostatnich latach!

Jednak wątpię aby burmistrz Arek zdecydował się dać mi możliwość na przedstawienie dowodów jego korupcji bo wie, że przegra z kretesem i jedynie się ośmieszy!

09 Grudnia 2018, godzina 15:37
Oceniono 41 razy 13
~michasia30
Myślałam, że lodowisko będzie odkryte i będzie można popatrzeć na łyżwiaży. Ta biała masakra nijak się ma do świątecznego i zimowego nastroju. Wolę jednak lodowisko w Parku 1000-lecia. Szkoda, że tak to ma wyglądać. Starówka z namiotem.....
09 Grudnia 2018, godzina 13:42
Oceniono 40 razy 10
~Gość
Do ,,jak zwykle,,. Jesteś w stanie udowodnić burmistrzowi, że dostał łapówkę. Ja z oskarżeniami byłbym ostrożny
. Paplanie ozorem może Cię drogo kosztować. Wiesz zapewne, że liczą się dowody. Być może je masz. Ja na miejscu włodarza bym cię o nie poprosił. Ciekawe co byś mądralo miał do powiedzenia. Zatkało.
09 Grudnia 2018, godzina 11:36
Oceniono 44 razy -6
~Jak zwykle wygrywa ta firma, która da większą łapówkę włodarzowi!


Z lodowiskiem jest podobnie jak z budową placów zabaw - miejską inwestycje przeprowadzi kiepska firma, która dostarczy niskiej jakości produkt i spartaczoną pod każdym względem usługę lecz w zamian zaoferuje włodarzowi solidną łapówkę. A dla naszego burmistrza liczy się przede wszystkim to co on osobiście zyska na miejskiej inwestycji a nie to jak społeczeństwo Chojnic zyska na tej inwestycji wykonanej przez firmę wybraną przez burmistrza!

Tak już jest niestety od lat - miejskie inwestycji i usługi dostają firmy i osoby fizyczne oferujące burmistrzowi największą łapówkę. Korzyści dla społeczeństwa z miejskich inwestycji są dla włodarza mało istotne!

08 Grudnia 2018, godzina 22:34
Oceniono 51 razy 7
~Do idiotow co zeszpecili cały rynek
Jak ten rynek wygląda masakra wielkie hale zakryly cały urok naszej starówki
08 Grudnia 2018, godzina 21:49
Oceniono 47 razy 1
~Chojniczanin
Co zrobiono z naszego pięknego rynku. Zamiast Świątecznego nastroju i kolorowych iluminacji jest koszmarny wielki namiot. Komu przeszkadzało lodowisko w parku.
08 Grudnia 2018, godzina 18:22
Oceniono 47 razy -1
~do poniżej:
Dowiesz się w sądzie, a wraz z tobą kilka innych osób.
08 Grudnia 2018, godzina 08:43
Oceniono 52 razy 2
~Ciekawe ile burmistrz będzie z tego miał dla siebie?

Znając burmistrza Arka od lat wiadomo, że burmistrz mało co dba o dobro społeczne (może za wyjątkiem jego pierwszej kadencji) lecz o swoje osobiste korzyści zadba przy każdej okazji. Domyślam się, że i tym razem nie jest inaczej i zapewne burmistrz z przekazania lodowiska pod zarząd Abud-u będzie miał coś-nie-coś dla siebie (i być może i dla Romka Guzelaka by nadal był jego wiernym pachołkiem)!

07 Grudnia 2018, godzina 21:14
Oceniono 62 razy 2
~Krzysztof
Mam pytanie czy będą zapewnione toalety???
07 Grudnia 2018, godzina 16:03
Oceniono 50 razy 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 56.60 58.10
EUREUR 422.00 434.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 373.00 388.00 NOKNOK 43.40 44.90
GBPGBP 467.00 480.00 SEKSEK 40.70 42.20
Aktualizacja: 2018-12-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 380.00 DKKDKK 57.10 57.70
EUREUR 427.00 431.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 378.00 385.00 NOKNOK 43.70 44.30
GBPGBP 471.00 476.00 SEKSEK 41.10 41.70
Aktualizacja: 2018-12-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy weźmiesz udział w imprezach odbywających się w ramach Jesiennych Impresji?




Ceny paliw2018-12-07

E95 E98 ON LPG
BP 4.99 zł 5.35 zł 5.34 zł 2.52 zł
Circle K 4.96 zł - 5.31 zł 2.49 zł
Lotos Optima 4.99 zł - 5.31 zł 2.49 zł
MZK 4.92 zł 5.12 zł 5.27 zł 2.5 zł
Orlen 4.99 zł 5.34 zł 5.34 zł 2.52 zł
PKS 4.99 zł - 5.34 zł 2.52 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.