Sobota, 19 Stycznia 2019 | Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza | Pogoda: 0°C, 1020 hPa, wiatr 6.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Anna Zajkowska

Ceny za śmieci poszybują w górę

Nastąpi to wraz z dniem pierwszego kwietnia. Wszyscy mieszkańcy Chojnic zapłacą więcej zarówno za śmieci segregowane jak i niesegregowane. Pierwsze kosztować będą 13 zł, drugie 18 zł.


Podwyżka związana jest ze wzrastającymi cenami utylizacji i przechowywania odpadów tzw. stabilizatu i balastu. - Stabilizat to odpad, który powstaje już po segregowaniu w ZZO Nowy Dwór. Po tym procesie leży on jeszcze kilka miesięcy i jego waga spada, ale balast to pozostałość, która nie poddaje się żadnej obróbce – wyjaśnia Adam Kopczyński. - Wzrost stawki wynika z opłat środowiskowych, które narzuca nam Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska – dodaje wiceburmistrz.

W Chojnicach ilość tego typu odpadów na koniec roku wynosiła ponad 12 ton. Cena za transport zgazowanie lub przeróbkę jaką ZZO Nowy Dwór płaci firmom zewnętrznym by opróżnić swoje magazyny to 330 zł od tony. Mówi się, że kwoty te w przyszłych latach mają wzrastać, i to znacznie. W związku z tym burmistrz, Arseniusz Finster wraca do tematu zbudowania przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadami w Nowym Dworze instalacji, dzięki której z omawianego odpadu powstawałby brykiet. - Chyba będę miał dobrą wiadomość w tym roku, i z tą instalacją ruszymy – mówi. - Mając tę instalację podwyżka opłat środowiskowych, za przechowywanie balastu i utylizację, nie będzie dedykowana mieszkańcom. Będziemy starali sami ten balast zagospodarować w ramach ZZO Nowy Dwór. Jeśli nam się nie uda, wówczas czekają nas kolejne podwyżki – przyznaje włodarz.

Reklama | Czytaj dalej »

Koszt wspomnianej inwestycji to około 40 mln zł. Współfinansowana była by ona z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Potrzebny jest jednak wkład własny. Zapytany o to skąd wziąłby pieniądze na realizację inwestycji włodarz nie podał konkretnej odpowiedzi. - Na pewno nam się opłaca, nawet jako samorządom, wesprzeć ZZO dopłatą żeby uniknąć drastycznych podwyżek dla mieszkańców. Uważam, że bariera 20 zł nie powinna zostać przekroczona – stwierdził.

Adam Kopczyński zapowiada także, że na mocy rozporządzenia, od 2021 roku chojniczan czeka segregacja śmieci na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji oraz metale i tworzywa sztuczne.

W tej chwili stawki za śmieci segregowane w mieście wynoszą 10 zł od osoby oraz 13,50 zł za nie segregowane. Od pierwszego kwietnia 2019 roku ceny wzrosną o kolejno 3 zł i 4,50 zł.

Temat ten omawiany będzie także podczas najbliższej sesji rady miasta, tj. 28 stycznia.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~Filozof
Kim Jehowa

Jehowa to prawdziwy Bóg opisany w Biblii, który jest Stwórcą wszystkiego (Objawienie 4:11). Czcili Go prorocy tacy jak Abraham i Mojżesz; oddawał Mu cześć także Jezus (Rodzaju 24:27; Wyjścia 15:1, 2; Jana 20:17). Jest On Bogiem nie tylko jednego narodu, ale „całej ziemi” (Psalm 47:2).

Osobiste imię Boga, Jehowa, zostało wyjawione w Biblii (Wyjścia 3:15; Psalm 83:18). Pochodzi ono od hebrajskiego czasownika „stawać się” i jak sugerują niektórzy uczeni, znaczy „On powoduje, że się staje”. Definicja ta dobrze pasuje do roli Jehowy jako Stwórcy oraz Wykonawcy swojego zamierzenia (Izajasza 55:10, 11). Dzięki Biblii możemy też poznać osobowość Tego, który nosi to imię, a szczególnie Jego dominujący przymiot — miłość (Wyjścia 34:5-7; Łukasza 6:35; 1 Jana 4:8).

Imię Jehowa jest tłumaczeniem hebrajskiego imienia Boga zapisywanego czterema spółgłoskami יהוה (JHWH), zwanymi tetragramem. Jego dokładna wymowa w starożytnej hebrajszczyźnie nie jest znana. Jednak forma „Jehowa” już dawno utrwaliła się w wielu językach. W angielskiej Biblii imię własne Boga po raz pierwszy pojawiło się w roku 1530 w tłumaczeniu dokonanym przez Williama Tyndale’a *.
Dlaczego oryginalna wymowa imienia Bożego w języku hebrajskim nie jest znana?

W starożytnej hebrajszczyźnie nie zapisywano samogłosek, tylko same spółgłoski. Czytelnik, który posługiwał się językiem hebrajskim, z łatwością dodawał odpowiednie samogłoski. Jednak po tym, jak ukończono Pisma Hebrajskie („Stary Testament”), wielu Żydów zaczęło przesądnie wierzyć, że wymawianie osobistego imienia Bożego jest niewłaściwe. Gdy czytali na głos werset, który zawierał to imię, zastępowali je tytułami „Pan” lub „Bóg”. Z upływem stuleci przesąd ten się rozprzestrzeniał i w końcu starożytna wymowa poszła w zapomnienie *.

Niektórzy sądzą, że imię Boże brzmiało „Jahwe”, ale podaje się też inne możliwe formy. Jeden ze Zwojów znad Morza Martwego, zawierający fragment Księgi Kapłańskiej po grecku, oddaje imię Boże słowem Iao. Oprócz tego pisarze wczesnochrześcijańscy sugerowali wymowy Iae, Iabé czy Iaoué, ale nie ma dowodów, że któraś z tych form obowiązywała w starożytnej hebrajszczyźnie *.
Błędne poglądy na temat imienia Bożego występującego w Biblii

Błędny pogląd: Do tekstu niektórych przekładów Biblii dodano imię „Jehowa”.

Fakty: Imię Boże, zapisywane czterema hebrajskimi spółgłoskami zwanymi tetragramem, pojawiało się w pierwotnym tekście Biblii ponad 7000 razy *. W większości przekładów tłumacze samowolnie usunęli imię Boże i zastąpili je tytułami takimi jak „Pan”.

Błędny pogląd: Wszechmocny Bóg nie potrzebuje osobistego imienia.

Fakty: Sam Bóg natchnął pisarzy Biblii, żeby użyli Jego imienia tysiące razy. Polecił też swoim czcicielom, żeby się nim posługiwali (Izajasza 42:8; Joela 2:32; Malachiasza 3:16; Rzymian 10:13). Jehowa potępił fałszywych proroków za to, że próbowali sprawić, by ludzie zapomnieli o Jego imieniu (Jeremiasza 23:27).

Błędny pogląd: Zgodnie z tradycją żydowską imię Boże powinno być z Biblii usunięte.

Fakty: To prawda, że niektórzy żydowscy skrybowie nie chcieli wymawiać tego imienia, jednak nie usuwali go ze swoich kopii świętych Pism. Tak czy inaczej, Jehowa nie chce, żebyśmy podążali za tradycjami ludzkimi, które nie mają nic wspólnego z Jego przykazaniami (Mateusza 15:1-3).

Błędny pogląd: W Biblii nie powinno występować imię Boże, ponieważ jego pierwotna wymowa w języku hebrajskim nie jest znana.

Fakty: Taka argumentacja sugeruje, że Bóg wymaga od ludzi mówiących różnymi językami, żeby wymawiali Jego imię w ten sam sposób. Jednak z Biblii wynika, że słudzy Boży z przeszłości wymawiali imiona własne tak, jak było to przyjęte w ich języku.

Przykładem może być imię izraelskiego sędziego Jozuego. Pierwsi chrześcijanie pochodzenia hebrajskiego wymawiali jego imię Jehoszua, a ci pochodzenia greckiego — Iesoús. W Biblii użyto greckiej formy imienia Jozue, co pokazuje, że chrześcijanie, kierując się rozsądkiem, wymawiali je zgodnie ze zwyczajem w ich języku (Dzieje 7:45; Hebrajczyków 4:8).

Ta sama zasada dotyczy imienia Bożego. O wiele ważniejsze od znajomości jego dokładnej wymowy jest przyznawanie mu należnego miejsca w Biblii.
15 Stycznia 2019, godzina 14:44
Oceniono 5 razy -3
~Marcin Dobaj
Kontra zabudowana została świetna SKR Ziemia.
15 Stycznia 2019, godzina 14:35
Oceniono 5 razy -3
~Filozof
Cennik skupu surowców wtórnych
Nazwa towaru Cena za 1 kg
Złom stalowy N10Złom - puszki stalowe

0,70 zł0,20 zł

Złom stalowy W2*
0,93 zł

Złom stalowy W7**,W1 1,00 zł
Złom żeliwa 0,90 zł
Złom stalowy W13 - wióra 0,62 - 0,67 zł
Złom mosiądzu 12,00 - 13,50zł
Złom brązu 13,50 - 14,50 zł
Złom miedzi 17,50 - 18,50 zł
Złom aluminium - puszki 3,50 - 3,80 zł
Złom aluminium - odlewy 3,40-3,60 zł
Złom aluminium - plastyczne 3,00 zł
Złom aluminium - spożywcze 4,60 zł
Złom aluminium - elektryczne 5,00 zł
Złom cynku 5,00 zł - 5,50 zł
Złom ołowiu 5,00 zł
Złom stali nierdzewnej 3,00 - 3,20 zł
Złom akumulatorów 2,40 -2,60 zł
Makulatura 0,08 - 0,12 zł
Stłuczka szklana spożywcza - biała 0,00 zł
Stłuczka szklana spożywcza - Kolorowa 0,00 zł
Folia 0,02 - 0,05 zł
Ceny obowiązujące od: 06.01.2019 r. powinny wynosić o 1.00 zł więcej skoro paliwo idzie do góry
15 Stycznia 2019, godzina 14:32
Oceniono 5 razy -3
~Filozof
Ty chłopski "filozofie"
jesteś jak chorągiewka na wietrze. Jeszcze niedawno zachwalałeś PIS i ich naczelnego wodza, teraz ci nie pasują, bardzo ciekawe dlaczego?
12 Stycznia 2019, godzina 13:06
Oceniono 14 razy -2

Odp.Tacy mądrzy to powinni sami się zorientować nauczyciel matematyki Mrówczyński.
14 Stycznia 2019, godzina 17:21
Oceniono 7 razy -1
~Filozof
Panie premierze Mateuszu Morawiecki kontra Bartku Bluma czemu protestują rolnicy co ma to znaczyć.
Czy wy sobie z nich kpicie jak tak to koniec z waszymi posadami.
14 Stycznia 2019, godzina 16:57
Oceniono 6 razy 0
~Filozof
W statystyce mej analizie giełdowej:
Trzy pierwsze miesiące po wprowadzeniu programu 500+ ceny produktów na rynku patrząc na zagraniczne markiety ,galerie, kontra polskie sklepy poszybowały do góry.
A nie jak wciskają rok 2017 jest równy 2018-temu czego nas oszukują fałszywi politycy.
14 Stycznia 2019, godzina 15:49
Oceniono 7 razy -3
~Filozof
Niech poniżej biurokraci zapamiętają;
Niech łyse , nie inteligentne dekle,bardzo grube jak i chude spaślaki , wieprze PIS, PO, KUKIZA 15 przed protestem pilnują aby was nie rozbrojono, bo jesteście dla działek ogródkowych, leśników,rolników bandziorami żydami a niczym więcej oznajmia historia 1,3 Biblii.
14 Stycznia 2019, godzina 15:31
Oceniono 9 razy -3
~Marcin Dobaj
M.D
A jak nie to SKIERUJCIE mnie proszę do pierdla jak NA WASZE ŻYCZENIE FAŁSZYWYCH PARTII.
14 Stycznia 2019, godzina 15:00
Oceniono 6 razy -4
~kontra w szczególności Blumy

Pisowcy wysłuchajcie widzie że wasze miejsce nigdzie indziej jak ,w piekle.

św. Tadeusz Mazowiecki, był premierem co siedziała mu w głowie zagraniczna Konkurencja mianowicie Markety .
Cena, Popyt, Podaż i pierwszego niekomunistycznego rządu nie obchodziła go gospodarka krajowych producentów żywności jak i handlowców przykładem które ucierpiały mianowicie przez jednocześnie także Kaczorów PIS zostały hurtownie polskie jak i targowiska oraz sklepy społem, ubojnie społem, piekarnie społem, blaszane sklepy społem .

Kto z mieczem mym i zemną wojuje ten od miecza ginie.

Niech Pis się nie budzi z zamykaniem marketów po mej interwenci ucznia ZSZ -Sprzedawcy oraz
CKU -Technika handlowca ,Kontra niedokończonego rolnika

Skoro programy zamykania Marketów w niedziele kościelną są z mej strony Działacza pozapartyjnego a nie kogo innego.

Prędzej to powinien PIS oddać mi działki w zamian za zabranie pod zabudowę jednego z nich.
abym mógł jednocześnie uruchomić własną swobodnie firmę na terenie byłych SKR-uf na karolewie gmina wiejska Chojnice lub gdzie indziej bo działka została mi zabrana nie oszukujcie polaków i łatać dziurę w zus-ie
14 Stycznia 2019, godzina 14:46
Oceniono 6 razy -2
~Filozof
A spoglądnijcie jeszcze na bynajmniej nie wcześnie wymyślony tyle ,że przez nie was program 500+ jak piszą w gazecie prawnej.
Co mi w tedy partie fałszywe odpiszecie.
14 Stycznia 2019, godzina 14:45
Oceniono 6 razy -4
~Filozof
Historia 1.3 Biblii
Nie trzeba było doprowadzić do wybuch ani I ani II wojny Św lecz zająć się sprawami dotyczącymi
związanymi z klimatem czyli mianowicie czytać biblie to literatura, przyroda, historia.
czystym parlamentem zawsze na stałe będzie Jezus i Bóg

. Czy Bóg istnieje? Stopień złożoności naszej planety wskazuje na świadomego Projektanta, który nie tylko stworzył nasz wszechświat, ale także obecnie go podtrzymuje.

Można podać niezliczone przykłady wskazujące na istnienie Bożego projektu -- tutaj wymienimy zaledwie kilka z nich:

Ziemia... Jej wielkość jest właściwa dla rozwoju. Rozmiar Ziemi i odpowiadająca mu siła grawitacji zapewniają utrzymanie przy planecie cienkiej powłoki gazowej - składającej się głównie z tlenu i azotu - o grubości nieprzekraczającej 100 km. Gdyby Ziemia była znacznie mniejsza, istnienie atmosfery byłoby niemożliwe, podobnie jak w przypadku Merkurego.

Ziemia znajduje się w odpowiedniej odległości od Słońca (waha się ona w ciągu roku o kilka procent). Zwróćmy uwagę na występujące wahania temperatury, w przybliżeniu w zakresie od -30 do +50 stopni Celsjusza. Gdyby nasza planeta znajdowała się nieco dalej od Słońca, wszyscy byśmy zamarzli. Gdyby Ziemia znajdowała się bliżej Słońca, groziłoby nam spalenie. Nawet nieznaczne odchylenie od obecnego położenia Ziemi względem Słońca spowodowałoby, że życie na naszej planecie byłoby niemożliwe. Ziemia zachowuje tę doskonałą odległość od Słońca, krążąc wokół niego z prędkością niemal 110 tys. kilometrów na godzinę. Ziemia obraca się również wokół własnej osi, co pozwala na codzienne ogrzanie i ochłodzenie większości powierzchni planety.

Oddziaływanie Księżyca powoduje formowanie się pływów oceanicznych i przemieszczanie olbrzymich mas wody, dzięki czemu ulega ona wymieszaniu, a - poza wypadkami tsunami - nie zalewa powierzchni kontynentów4.

Woda... Bezbarwna, bezwonna i pozbawiona smaku, a jednak żadna żywa istota nie mogłaby się bez niej obyć. Rośliny, zwierzęta i ludzie składają się w większości z wody (woda stanowi około dwie trzecie masy naszego ciała). Właściwości wody okazują się doskonale współgrać z potrzebami różnych form życia na Ziemi.

Woda charakteryzuje się wysoką temperaturą wrzenia i niską temperaturą zamarzania. Pozwala nam funkcjonować w środowisku o znacznych wahaniach temperatury, zapewniając zachowanie stałej temperatury ciała na poziomie około 37 stopni Celsjusza.

Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Ta właściwość czyni z wody doskonały środek transportu wewnątrzustrojowego, dzięki któremu tysiące związków chemicznych, substancji mineralnych i składników pokarmowych dostaje się do najmniejszych naczyń krwionośnych i komórek naszego ciała5.

Woda jest obojętna pod względem chemicznym. Nie wpływa na skład przenoszonych przez siebie substancji, dlatego substancje odżywcze, środki lecznicze i związki mineralne mogą być łatwo wchłaniane i wykorzystywane przez nasz organizm.

Dzięki procesowi dyfuzji prostej woda przedostaje się do wyższych części roślin wbrew sile ciążenia, dostarczając życiodajne soki i składniki odżywcze na szczyty nawet najwyższych drzew.

Woda zamarza zwykle w górnych partiach zbiorników wodnych, a warstwa lodu unosi się na wodzie, dzięki czemu ryby są w stanie przetrwać zimę.

Dziewięćdziesiąt siedem procent wody na Ziemi znajduje się w oceanach. Jest to woda słona, istnieje jednak system jej oczyszczania i dystrybucji, co zapewnia warunki do życia na naszej planecie. Woda oceaniczna unosi się w górę w procesie parowania i oddzielona od soli gromadzi się w formie chmur. Te są z łatwością przemieszczane przez wiatr i pozwalają na rozprowadzanie wody nad lądem w celu zaspokojenia potrzeb roślin, zwierząt i ludzi. Opisany system oczyszczania i dystrybucji umożliwia ponowne wykorzystanie wody i zapewnia warunki do życia na naszej planecie6.
2. Czy Bóg istnieje? Złożoność ludzkiego mózgu wskazuje na stojącą za nim wyższą inteligencję.

Mózg człowieka... Miliony jednocześnie zachodzących procesów i zdumiewająca ilość informacji. Nasz mózg rejestruje wszystkie oglądane kolory i kształty, temperaturę otoczenia, nacisk stóp na podłoże, dochodzące dźwięki, suchość ust, a nawet fakturę dotykanych przedmiotów -- na przykład klawiatury. Mózg przechowuje i przetwarza wszystkie emocje, myśli i wspomnienia. Jednocześnie nieustannie monitoruje bieżące procesy i funkcje organizmu, takie jak rytm oddechu, ruchy gałek ocznych, głód czy pracę mięśni dłoni.

Mózg człowieka przetwarza ponad milion komunikatów na sekundę7. Ocenia wagę wszystkich tych danych, odfiltrowując mniej istotne informacje. Dzięki temu możemy się skupić i skutecznie funkcjonować w swoim świecie. Mózg, który przetwarza ponad milion informacji na sekundę, oceniając ich wagę i pozwalając nam działać na podstawie najistotniejszych danych... Czy mógł powstać po prostu przez przypadek? Czy za jego powstaniem kryją się wyłącznie bezosobowe czynniki biologiczne, które przypadkiem doprowadziły do ukształtowania idealnej tkanki, naczyń krwionośnych, komórek nerwowych i struktury? Mózg działa inaczej niż pozostałe organy. Dostrzegamy w nim inteligencję, zdolność rozumowania, generowania uczuć, snucia marzeń i planów, podejmowania działań oraz wchodzenia w interakcje z innymi osobami. W jaki sposób można wyjaśnić powstanie mózgu człowieka?
3. Czy Bóg istnieje? „Przypadek” lub „przyczyny naturalne” nie są wystarczającym wyjaśnieniem.

Alternatywą dla istnienia Boga jest pogląd, że wszystko, co widzimy wokół nas, powstało w wyniku splotu czynników naturalnych i przypadku. Gdy ktoś rzuca kostką, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wypadnie para szóstek. Jednak czymś zupełnie innym jest szansa pojawienia się oczek na czystej kostce. Współczesna nauka potwierdza to, co Pasteur próbował wykazać już dawno temu -- życie nie może powstać z materii nieożywionej. Skąd zatem pochodzą ludzie, zwierzęta i rośliny?

Przyczyny naturalne nie są również adekwatnym wyjaśnieniem ilości precyzyjnych informacji zawartych w ludzkim DNA. Osobom, które nie biorą pod uwagę Boga, pozostaje wniosek, że wszystko to powstało bez przyczyny, bez planu, jedynie w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności. Jednak odwoływanie się do szczęśliwego zbiegu okoliczności u podstaw niezwykle złożonych struktur i zjawisk, które obserwujemy we wszechświecie, to postawa, która intelektualnie pozostawia wiele do życzenia.
4. Czy Bóg istnieje? Osoba twierdząca stanowczo, że nie ma Boga, musi zignorować najgłębsze odczucia niezliczonej rzeszy ludzi, którzy są przekonani, że Bóg jest.

Nie chcemy przez to powiedzieć, że jeśli wystarczająca liczba osób w coś wierzy, to automatycznie jest to prawdą. Naukowcy odkrywają nowe prawdy o wszechświecie, które podważają lub negują wcześniejsze wnioski. Jednak postęp naukowy nie doprowadził jeszcze do odkrycia, które podważyłoby prawdopodobieństwo liczbowe, że za tym wszystkim kryje się inteligentny umysł. W istocie kolejne odkrycia naukowe dotyczące człowieka i wszechświata wykazują jeszcze dobitniej, z jak złożonymi zjawiskami mamy do czynienia i jak bardzo uwidacznia się w nich misterny projekt. Dowody wcale nie podważają Boga, ale przemawiają za inteligentnym źródłem życia we wszechświecie. Jednak przesłanki obiektywne to nie wszystko.

Musimy spojrzeć szerzej na to zagadnienie. Od zarania dziejów u miliardów ludzi na całym świecie napotykamy przeświadczenie, że Bóg istnieje -- ludzie dochodzą do takiego wniosku na podstawie osobistego, subiektywnego kontaktu z Bogiem. Szczegółowe relacje dotyczące swoich doświadczeń z Bogiem mogą także dziś złożyć miliony żyjących współcześnie osób. Osoby te powołują się na wysłuchane modlitwy, i konkretne, często zadziwiające sposoby, w jakie Bóg zaspokaja ich potrzeby i prowadzi podczas podejmowania ważnych decyzji w życiu osobistym. Ludzie, o których mowa, nie opisują jedynie takich czy innych wierzeń czy doktryn, ale przedstawiają szczegółowe relacje dotyczące działania Boga w ich życiu. Wielu z nich wyraża pewność, że istnieje dobry, kochający Bóg, który okazał im swoją troskę i wierność. Jeśli jesteś sceptykiem, czy możesz z całą pewnością stwierdzić: „Mam absolutną rację, a oni wszyscy mylą się co do Boga”?
5. Czy Bóg istnieje? Wiemy, że Bóg istnieje, ponieważ On szuka kontaktu z nami. Podejmuje różne działania i zachęca nas, żebyśmy się do Niego zwrócili.

Dawniej byłam ateistką i jak większość ateistów zastanawiałam się często, dlaczego ludzie w ogóle wierzą w Boga. Ciekawe, że ateiści poświęcają tyle czasu, uwagi i energii, próbując obalić coś, co, jak wierzą, nawet nie istnieje! Co nimi powoduje? Gdy byłam ateistką, tłumaczyłam swoje intencje troską o biednych ludzi karmiących się złudzeniami... Chciałam im pomóc w uświadomieniu sobie, że ich nadzieja jest pozbawiona podstaw. Szczerze mówiąc, kierowała mną również motywacja innego rodzaju. Podważając przekonania osób wierzących w Boga, byłam ciekawa, czy uda im się przekonać mnie do swoich racji. Chciałam uwolnić się od pytania o Boga. Gdybym była w stanie niezbicie wykazać wierzącym, że się mylą, problem zostałby rozwiązany i mogłabym bez przeszkód zająć się innymi sprawami.

Nie wiedziałam, że temat Boga ciążył tak bardzo na moim umyśle, ponieważ On sam wywierał na mnie nacisk. Przekonałam się, że Bóg chce być znany. Stworzył nas właśnie po to, byśmy Go znali. Otoczył nas całym mnóstwem faktów i konsekwentnie konfrontuje nas z pytaniem o to, czy On istnieje. Czułam się tak, jakbym nie mogła uciec przed myślą, że Jego istnienie jest możliwe -- w dniu, w którym postanowiłam uznać, że Bóg jest, rozpoczęłam swoją modlitwę od stwierdzenia „No dobrze, wygrałeś...”. Być może zasadniczym powodem, dla którego ateiści tak bardzo przejmują się ludźmi wierzącymi w Boga, jest właśnie to, że Bóg szuka w ten sposób drogi do ich serc.

Nie jestem jedyną osobą, która doświadczyła czegoś podobnego. Malcolm Muggeridge, socjalista i autor książek filozoficznych, opisał swoje życie przed poznaniem Boga w taki oto sposób: „Miałem poczucie, że nie tylko ja prowadzę poszukiwania, ale ktoś poszukuje mnie”. C.S. Lewis wspominał: „Wyobraźcie sobie, jak siedzę w pokoju w Magdalen i czuję co noc, że ile razy odrywam się choćby na sekundę od pracy, niezmiennie napotykam Jego coraz wyraźniejszą, tak przecież niechcianą obecność. To, czego tak bardzo się bałem, spotkało mnie w końcu. Wiosną 1929 roku poddałem się i uznałem, że Bóg jest Bogiem. Ukląkłem i modliłem się tej nocy jak największy i najbardziej opieszały grzesznik w całej Anglii”.

Lewis napisał później książkę pod tytułem Zaskoczony radością, która jest owocem jego osobistego spotkania z Bogiem. Ja też nie miałam żadnych oczekiwań, gdy po prostu przyznałam zgodnie z prawdą, że Bóg istnieje. A jednak na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy Jego miłość do mnie zupełnie mnie zadziwiła.
6. Czy Bóg istnieje? W przeciwieństwie do wszystkich innych objawień, Jezus Chrystus jest najwyraźniejszym, najkonkretniejszym obrazem Boga, który poszukuje z nami kontaktu.

Dlaczego Jezus? Jeśli przyjrzymy się głównym religiom świata, odkryjemy, że Budda, Mahomet, Konfucjusz i Mojżesz określali się mianem nauczycieli lub proroków. Żaden z nich nie twierdził nigdy, że jest równy Bogu, natomiast w odróżnieniu od nich Jezus złożył taką deklarację. Mówił swoim słuchaczom, że Bóg istnieje i że właśnie na Niego patrzą. Choć nauczał o swoim Ojcu w niebie, nie mówił z pozycji oddzielenia od Niego, ale z pozycji jedności z Ojcem -- jedności niedostępnej dla żadnego innego człowieka. Jezus twierdził, że kto Go zobaczył, zobaczył także i Ojca, a kto w Niego uwierzył, uwierzył w Ojca.

Jezus powiedział: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”8. Przypisywał sobie atrybuty właściwe jedynie Bogu -- zapewniał, że może przebaczać ludziom grzechy, uwalniać od grzesznych nawyków, udzielać poczucia sensu i spełnienia, a także ofiarować życie wieczne w niebie. W przeciwieństwie do innych nauczycieli, którzy zwracali uwagę na swoje słowa, Jezus wskazywał ludziom na samego siebie. Nie mówił: „Słuchajcie moich słów, a znajdziecie prawdę”. Twierdził raczej: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”9.

Czy Jezus przedstawił jakieś dowody na poparcie przypisywanej sobie boskości? Tak -- robił rzeczy, których nie są w stanie zrobić inni ludzie. Dokonywał cudów. Uzdrawiał ludzi -- niewidomych, kalekich, głuchych -- a kilka osób wzbudził z martwych. Miał władzę nad przedmiotami -- rozmnażał chleb i ryby, karmiąc tłumy liczące kilka tysięcy osób. Panował nad siłami przyrody -- chodził po jeziorze i uciszył burzę, żeby ochronić swoich przyjaciół przed żywiołem. Tłumy nie odstępowały Jezusa na krok, ponieważ stale zaspokajał ich potrzeby i dokonywał cudów. On sam powiedział, że jeśli ktoś nie chce wierzyć w to, co mówi, powinien przynajmniej uwierzyć w Niego ze względu na cuda, które ogląda10.

Jezus Chrystus pokazał nam Boga, który jest łagodny i kochający, który zdaje sobie sprawę z naszego egoizmu i niedoskonałości, ale mimo to gorąco pragnie bliskiej więzi z nami. Jezus uczył, że chociaż w Bożych oczach jesteśmy grzesznikami zasługującymi na karę, Jego miłość do nas przeważyła i Bóg przygotował inny plan. Sam przyjął postać człowieka i wziął na siebie karę za nasze grzechy. To brzmi niedorzecznie? Być może, ale wielu kochających ojców chętnie zamieniłoby się miejscami ze swoimi dziećmi na oddziale onkologicznym, gdyby tylko było to możliwe. Biblia mówi, że kochamy Boga dlatego, że On pierwszy nas umiłował.
14 Stycznia 2019, godzina 14:42
Oceniono 7 razy -5
~Marcin Dobaj
Ani PO ani Pis jak i KUKIZ 15 nie poprawili ustawy śmieciowej.
A to moja administracja tworzy projekty ,która przez fałszywą politykę jest palona kontra niszczona.
Proszę pokazać przykład na moim projekcie ustawy śmieciowej i mej firmy DZIAŁ-LAS-ROL że zajmuje się administracją . A nie Fałszywą mi tu Polityką.
14 Stycznia 2019, godzina 14:40
Oceniono 6 razy -4
~Filozof
kontra w szczególności Blumy
Planach założenia firmy
DZIAŁ-LAS-ROL MARCIN DOBAJ mieszkańców wsi od urodzenia aż do śmierci zawsze zewsząd otaczał świat roślin.dzieci rosły, patrząc na las i podobnie jak on rozwijały się bujnie.dzięki temu min. na Kaszubach Kartuzach powstało dużo określeń dotyczących sosny, popularnej w tamtejszych lasach, określanych zazwyczaj słowem chojna lub chojka. Na podlotki mówiono
zazwyczaj chojracy a,, Chojnowym Chłopem" nazywano opiekuńczego ducha drwali, zamieszkującego sosnowe lasy. mawiano na niego także Chojnowy Marcin.
W tym celu z wieloletniej tradycji pragnę założyć spółdzielnię-usługowo-gospodarczą na działalność całego kraju jako firmę państwową.
Świadczyć będzie się usługi w zakresie projektowania wykonywania oraz pielęgnacji terenów zielonych..Jako jedyna firma w województwie pomorskim na skale państwa polskiego.Posiadając kwalifikacje i wiedzę w kierunku sadzenia drzew na terenach lasów państwowych oraz sprzątania terenów ze śmieci należących do lasów państwowych aby zapobiec pożarom oraz zabezpieczania drzew na terenie parków krajobrazowych w tym pomników przyrody. Od 2015 roku posiadam własną z literatury prognozę pogody na bazie meteorologi po własnych uczelniach. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientom obywatelom i
biurokracji rozszerzyłem plany o coroczne miesięczne prognozy pogody. Będąc wykwalifikowanym zespołem z doświadczeniem. Służyć fachową pomocą i doradztwem klijentom będę także projektować,realizować,zagospodarować działki budowlane, działki ogródkowe , sadzenie lasów państwowych,wykonywanie melioracji wodnej oraz wykonywanie pielęgnacji terenów zieleni miejskiej. Wraz z posiadaniem szkółki krzewów i hurtowni pasz i nasiennictwa dla ogrodników i rolników. Chce podkreślić ,że wiedziałem o zmianach klimatu i skierowałem wnioski i pragnę podjąć w tym dalsze pozytywne działania aby temu zapobiec.
14 Stycznia 2019, godzina 14:38
Oceniono 5 razy -1
~Filozof
kontra w szczególności Blumy
Filozofia pracy naukowej Ja doradzam.
Ustawa śmieciowa powinna ulec natychmiastowej poprawie , na zasadzie zmian cennika kosztów wywozu pojemników. Ceny wywozu nieczystości z przedsiębiorstw, gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, gospodarstw ogrodniczych, gospodarstw sadowniczych, sklepów oraz instytucji powinny wynosić; Za śmieci mieszane w 240 l. pojemniku 60.00 zł, w 120 l. pojemniku 30.00 zł a za śmieci segregowane w 240 l. pojemniku 00.00 zł, w 120 l. pojemniku 00.00 zł. Ponieważ przeciętnie jest 6 grup nieczystości zwanych surowcem wtórnym 1) Szkło 2) Plastik 3) Folia 4) Aluminium 5) Makulatura 6) Złom.
Rozliczenie:Za śmieci mieszane
6x5.00 zł =30.00 zł za 120 l.
30.00 zł x 2 ( dwa razy większy pojemnik czyli w sumie 240 l)=60.00 zł
A kto zechciał by z przedsiębiorców też zarabiać na śmieciach czyli odzyskiwać pieniądze z wcześniejszego zakupu. To miał by prawo być zwolniony z podatku a odsprzedawać surowce na bazie skupu surowców wtórnych. Ta metoda by prędzej ludzi zmobilizowała do segregowania niż dzisiejsza wprowadzona jednocześnie z ustawą śmieciową. Bo tutejsza ludzi zniechęciła niż zachęciła czy urzędnicy tego nie widzą.

A odpady kulinarne np.obierki z terenów blokowisk powinny być odbierane przez Chojnickie wodociągi na kompostownie oczyszczalni ścieków ''IGŁY''. Jak i popiół od centralnego ogrzewania z gospodarstw domowych również przez Chojnickie wodociągi, na kompostownie oczyszczalni ścieków ''IGŁY''. Bo są specjalistyczne środki do rozkładania tego typu odpadów na przykładzie środka firmy Bohdan.

Ochrona środowiska i gospodarki przestrzennej .
Głównym powodem z zagospodarowaniem punktów zieleni w mieście Chojnice jest, brak przedsiębiorstwa usługowo-handlowego zwanym miejskim zakładem ogrodniczym zaliczanym do grupy spółdzielczej . Oraz brakiem możliwości wykonywania usług melioracyjnych, przez chojnickie wodociągi albo specjalistów od melioracji wodnej . Ale i lekkomyślnym rozsprzedawaniu przestrzeni zielonych w prywatne ręce jak i zasypywaniu rowów melioracyjnych i przestrzeni zielonych gruzowiskami. Tyle że i brakiem współpracy z Ekologami, Ligą Ochrony Przyrody. Oraz niezbyt dobrze funkcjonującą ustawą śmieciową która doprowadziła do wybrania przez połowę mieszkańców miasta Chojnice śmieci mieszanych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Cennik

Cennik skupu surowców wtórnych
Nazwa towaru Cena za 1 kg
Złom stalowy N10Złom - puszki stalowe

0,70 zł0,20 zł

Złom stalowy W2*
0,93 zł

Złom stalowy W7**,W1 1,00 zł
Złom żeliwa 0,90 zł
Złom stalowy W13 - wióra 0,62 - 0,67 zł
Złom mosiądzu 12,00 - 13,50zł
Złom brązu 13,50 - 14,50 zł
Złom miedzi 17,50 - 18,50 zł
Złom aluminium - puszki 3,50 - 3,80 zł
Złom aluminium - odlewy 3,40-3,60 zł
Złom aluminium - plastyczne 3,00 zł
Złom aluminium - spożywcze 4,60 zł
Złom aluminium - elektryczne 5,00 zł
Złom cynku 5,00 zł - 5,50 zł
Złom ołowiu 5,00 zł
Złom stali nierdzewnej 3,00 - 3,20 zł
Złom akumulatorów 2,40 -2,60 zł
Makulatura 0,08 - 0,12 zł
Stłuczka szklana spożywcza - biała 0,00 zł
Stłuczka szklana spożywcza - Kolorowa 0,00 zł
Folia 0,02 - 0,05 zł
Ceny obowiązują od: 16.10.2018 r.
14 Stycznia 2019, godzina 14:35
Oceniono 7 razy -5
~do - poniżej
Polska , cen nie podnosi , ceny podnoszą samorządowcy na których banda idiotów głosowała . Trzaskowski prezydent Warszawy powiedział ......podwyżki dla wszystkich frajerów , którzy na mnie głosowali . W TBS czynsze za mieszkania od 1 maja też będą wyższe o 3,31% za 1m kwadratowy . Za chwilę złodzieje platformerskie podwyższą za wodę i ścieki oraz sobie na wypasione premie . Chojnicki narodzie - jakiś ty jeszcze głupi ? Po bandzie POstKOmuny niczego dobrego mogliście się nie spodziewać . Bardzo dobrze wam tak !!!
14 Stycznia 2019, godzina 10:26
Oceniono 9 razy 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 383.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 423.00 435.00 RUBRUB 5.20 6.20
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 43.10 44.60
GBPGBP 480.00 491.00 SEKSEK 40.90 42.30
Aktualizacja: 2019-01-19 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 57.00 57.60
EUREUR 427.00 431.00 RUBRUB 5.40 5.90
CHFCHF 375.00 382.00 NOKNOK 43.70 44.30
GBPGBP 483.00 488.00 SEKSEK 41.40 42.00
Aktualizacja: 2019-01-19 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy robisz postanowienia noworoczne?
Ceny paliw2019-01-10

E95 E98 ON LPG
BP 4.95 zł 5.31 zł 5.17 zł 2.39 zł
Circle K 4.92 zł - 5.14 zł 2.36 zł
Lotos Optima 4.95 zł - 5.17 zł 2.39 zł
MZK 4.87 zł 5.02 zł 5.15 zł 2.36 zł
Orlen 4.95 zł 5.19 zł 5.17 zł 2.39 zł
PKS 4.88 zł - 5.19 zł 2.33 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij