Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Nauczyciele i uczniowie manifestowali w centrum Chojnic

We wczorajszej (25.04) „Manifestacji dla edukacji” wzięli udział również mieszkańcy naszego regionu niezwiązani ze szkolnictwem. Wszyscy mówili jednym głosem, że pracę nauczycieli trzeba docenić, a w szkołach stworzyć odpowiednie warunki do nauki i pracy.- W piątek będzie 19 dzień strajku. Potem go zawieszamy, ale strajk będzie trwał nadal. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, zawiedzeni, rozczarowani – przyznał Michał Dalke jeden z chojnickich nauczycieli. Rządzących oskarżył o demolowanie systemu szkolnictwa, odbieranie rangi egzaminom a także szkalowanie nauczycieli. - Zarzuca się nam, że walczymy tylko o pieniądze, tymczasem Ustawa o związkach zawodowych umożliwia zorganizowanie strajku tylko w trzech sytuacjach, w których dla nauczycieli do wykorzystania była jedynie kwestia płacowa. Dlatego w naszych żądaniach ten postulat jest tak bardzo uwypuklony. Strajkujący nie zgadzają się na przeładowaną podstawę programową czy zbyt liczne klasy. Nie satysfakcjonuje ich także propozycja premiera o publicznej debacie na temat oświaty.  - Zmiany w szkole  potrzebują rozmów i działań fachowców a nie cyrkowców. Zamiast show na stadionie chcemy wyważonej i merytorycznej dyskusji – podnosił Dalke.

Prezes chojnickiego koła ZNP Wiesława Ostrowska korzystając z obecności burmistrza Arsniusza Finstera przypomniała postulat strajkujących, aby nie obcinać im wynagrodzeń za czas protestu. - W tych dniach nauczyciele stracili bardzo wiele ze swoich wynagrodzeń – mówiła Wiesława Ostrowska. Szefująca ZNP zapewniała, że związek dalej będzie walczyć o prawa pracownicze i, że ZNP zależy na całości edukacji, a nie tylko na sprawach płacowych.  W Chojnicach w strajku udział brało 13 placówek. - W najbardziej licznych dniach było to około 80 proc. nauczycieli i pracowników oświaty – informowała Ostrowska.  

Burmistrz Arseniusz Finster uspokajał nauczycieli, że miasto jako organ prowadzący dla szkół podstawowych nie zabierze z placówek pieniędzy na wypłaty, choć te nie będą mogły oficjalnie zostać wypłacone jako wynagrodzenie za czas strajku. - Dyrektor będzie miał możliwość dodatkowej pracy dla nauczycieli lub innej formy rekompensaty za ten strajk. Życzę wam, aby nie trzeba było sięgać we wrześniu po argument strajkowy – zwracał się do grupy społecznej szczególnie bliskiej jemu sercu. Pracujący przez wiele lat jako nauczyciel a także dyrektor Technikum nr 1 w Chojnicach  chwalił decyzję ZNP o zawieszeniu strajku. - Zrobimy spokojnie matury. Nie będzie argumentu, że nauczyciele strajkując wzięli uczniów jako zakładników. Zyskujemy czas i może politycy opamiętają się i zaczną normalnie rozmawiać z nauczycielami – mówił Finster.

Kolejny nauczyciel Tomasz Kotlęga obalał mit, że etat nauczyciela to jedynie 18 godzin. - Jak doliczyć do etatu czas poświęcony na rady pedagogiczne, wycieczki, przygotowanie się do zajęć, poprawianie prac to wyjdzie ponad 40 godzin. Ten kto nie kocha tego zawodu, w tym zawodzie się nie utrzyma – podsumował nauczyciel z 30-letnim stażem.

Emerytowana już polonistka, Janina Kosiedowska od dziecka marzyła by wziąć do ręki kredę i uczyć. Przez całe swoje życie słyszała, że zawód nauczyciela to misja. - To jest piękna rzecz, ale ta misja nie wystarczy na wyżywienie, utrzymanie, wykształcenie rodziny – powiedziała z goryczą.

Za mikrofon chwycili też uczniowie dziękując swoim wychowawcom za walkę, jaką podjęli o lepszą szkołę. - Daliście nam wielką lekcję demokracji. Ci którzy etap szkolny mają już dawno za sobą podkreślali, jak wielki wpływ na ich życie mieli nauczyciele. Prosili również, aby lokalni samorządowcy pochyliły się nad kwestią liczebności klas.

Reklama | Czytaj dalej »

Strajkujący usłyszeli wczoraj także, że trochę późno przejrzeli na oczy. - Gdzie wszyscy państwo byliście, gdy my staliśmy pod sądami i mówiliśmy, że łamanie Konstytucji źle się skończy? Gdzie nas wspieraliście? Ja jestem za wami, ale nikt nie chciał zrozumieć wtedy, że najważniejsza jest Konstytucja. Staliśmy pod tym sądem hejtowani, nie było tam ani młodzieży, ani rodziców ani nauczycieli – powiedziała jedna z uczestniczek nie przedstawiając się.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~chojniczanin
Naprawdę wielkie dzięki i szacunek dla Nauczycieli którzy nie dali się wmanipulować przez organizatorów strajku,gdzie dobro dzieci i młodzieży jest wartością nadrzędną. A sprawy pracownicze należy załatwić bez krzywdy dla uczni.
28 Kwietnia 2019, godzina 16:06
Oceniono 53 razy 19
~Jaki pozim nauczycieli taki strajk
nic dodać nic ująć
28 Kwietnia 2019, godzina 14:53
Oceniono 48 razy 22
~Dariusz
cyt:
Tomasz Kotlęga obalał mit, że etat nauczyciela to jedynie 18 godzin. - Jak doliczyć do etatu czas poświęcony na rady pedagogiczne, wycieczki, przygotowanie się do zajęć, poprawianie prac to wyjdzie ponad 40 godzin

pytam się jak to ma się do roli nauczyciela WF-u, muzyki, plastyki i innych mniej "obciążonych" zajęć.
ja rozumiem, że podwyżki dla nauczycieli j. polskiego, matematyki ale żeby podwyżki dla wszystkich ??!!

tak są przepracowani że potrafią po kantorkach ten teges z innymi nauczycielami (...)
27 Kwietnia 2019, godzina 14:55
Oceniono 62 razy 18
~Hans Klops
Społeczeństwo polskie było głupie, jest głupie i będzie głupie.

Nauczyciele mu do niczego nie potrzebni. Niestety.
27 Kwietnia 2019, godzina 13:21
Oceniono 56 razy 34
~gospodarz
"potem go zawieszamy, ale strajk będzie trwał nadal. Wszyscy jesteśmy zmęczeni, zawiedzeni, rozczarowani – przyznał Michał Dalke jeden z chojnickich nauczycieli"
odpowiem Ci "nauczycielu": BRONIARZ WAS WY..., a zakończył ten cyrk bo reelekcja mu się marzy a Wy pajace go wybierzecie i wrócicie we wrześniu do strajku !!
do Biedry, do Gintera, do Polipolu, do Seko na 40h pracy na dwie zmiany to was nauczy pokory!!
27 Kwietnia 2019, godzina 12:34
Oceniono 89 razy 25
~Dawniej nauczyciel
Po fali strajków szkoła będzie zupełnie inna. Stracą na tym uczniowie, rodzice, nauczyciele. Zyskają szkoły prywatne. Będzie jak ze służbą zdrowia. Za dobrą edukację dla swoich dzieci trzeba będzie zapłacić. Świetnych, zaangażowanych nauczycieli trzeba będzie szukać. Poziom frustracji wśród nauczycieli będzie ogromny. Wielu po hejcie, jaki ich spotyka będzie dokładnie wyliczać swój czas pracy. Odpuszczą sobie zajęcia przygotowujące do konkursów, zajęcia wyrównawcze, wycieczki, szkolenia. Zmniejszą liczbę prac pisemnych, zadań domowych, projektów,a to z całą pewnością odbije się na wynikach uczniów. Wielu zaangażowanych do tej pory nauczycieli odpuści sobie pracę w szkole. To już bardzo mocno widać w szkolnictwie zawodowym, a także w dużych miastach. Dobrej atmosfery oraz zaufania pomiędzy rodzicami a nauczycielami niestety już także nie będzie. To zaboli niemal wszystkich.
27 Kwietnia 2019, godzina 11:14
Oceniono 68 razy 38
~zawsze możecie iśc do Gintra
ale tam nie ma 18 godzin pracy
27 Kwietnia 2019, godzina 09:36
Oceniono 80 razy 22
~Śmieszne
Nauczyciel przepracowuje w ciągu roku 800 godzin za kwotę około 2.300 zl.
Pracownik administracji urzędu przepracowuje 1920 godzin w ciągu roku też za około 2.300 zł
Pracownik budowlany przepracowuje 10 h dziennie w ciągu roku 2400 godz. 2.600 zł

Weźcie się Belfry nie ośmieszajcie, na wycieczki jeździcie za zbiórki uczniów i z komitetów rodzicielskich.
Nie umiecie nauczyć uczniów w szkołach celowo aby udzielać korepetycji w kwocie od 50 zł do 80 zł za godz.
27 Kwietnia 2019, godzina 08:35
Oceniono 87 razy 25
~Rrr
''Wyciskasz z buraków sok licząc że się w nektar przemieni'' - tak śpiewali nauczyciele z Gliwic o swych uczniach.
27 Kwietnia 2019, godzina 08:14
Oceniono 54 razy 16
~kk
wiedzieli ze nie dostana wyplaty ,a teraz wyciagaja reke i prosza, moze z pienedzy podatnikow.
27 Kwietnia 2019, godzina 07:40
Oceniono 63 razy 25
~matka
pracuja 4o godzin? chyba z nadgodzinami? taki stresujacy zawod, a biora nadgodziny? 40godzin etatu i tyly samo nadgodzin,bo tez musza sie na nie przygotowac.oh oh ale maja zdrowie!!!!!
27 Kwietnia 2019, godzina 07:34
Oceniono 63 razy 19
~Elo
Kukiz nazwal Was miesem armatnim ... bardzo to trafne ... ;p
26 Kwietnia 2019, godzina 23:19
Oceniono 68 razy 36
~smiechu warte
same lizusy.
26 Kwietnia 2019, godzina 21:21
Oceniono 71 razy 27
~Tomek
Wyszlo smiesznie w sumie z tym checa strajkowa.Teraz na kolana do samorzadow..zaplaciecie za strajk..jednak wyzsze wyksztalcenie nie gwarantuje cechy odnalezienia sie w zyciu i podejmowania racjonalnych decyzji aby sie nie osmieszyc w oczach osob ktorych ucza.
26 Kwietnia 2019, godzina 19:52
Oceniono 74 razy 28
~ks Robak
Uczniowie powiedzieli - „daliście nam lekcję demokracji” – kiepsko uczycie tych uczniów że nie wiedzą czym jest prawdziwa demokracja. Walcząc o pieniądze dla siebie, i tylko o pieniądze(!), okazaliście pogardę dla uczniów, dla rodziców, dla rolników i dla wszystkich tych co myślą inaczej. Wprowadziliście politykę do szkół (po co?). Część z was wyzywaliście od łamistrajków – sami skłóciliście się ze sobą. Co to ma wspólnego z demokracją? Dla mnie to jest prywata i warcholstwo rodem z czasów kiedy wciąż obowiązywało „liberum veto”, tj. „polska wersja demokracji”. Tego ich uczycie.
26 Kwietnia 2019, godzina 19:27
Oceniono 85 razy 31

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij