Niedziela, 19 Stycznia 2020 | Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Czy Chojnice postawią na ‘licznik śmieci’?

Innowacyjny system segregacji ważący wyrzucane frakcje z dokładnością do 100 g testowany jest obecnie w Ciechanowie. W czwartek (25.07) w Chojnicach gościli przedstawiciele firmy prowadzącej ów pilotaż, aby przybliżyć czym to się je. Na spotkaniu w ratuszu poza urzędnikami obecni byli radni a także przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej, Zakładu Zagospodarowania Odpadów i stowarzyszenia Chojnicki alarm dla klimatu.


Po dwóch tygodniach od ustawienia na jednym z osiedli w Ciechanowie innowacyjnych pojemników na śmieci, wyposażonych w elektroniczne czytniki i wagę, ilość odpadów segregowanych wzrosła z 10 do 43 proc. Tym samym znacznie spadła ilość śmieci zmieszanych, za które gminy płacą najwięcej. A wiadomo, że opłaty za nieposegregowane śmieci będą dalej wzrastać. W interesie każdego „Kowalskiego” jest więc wypracowanie dobrych nawyków w kwestii segregacji. W Chojnicach prawie 50 proc. mieszkańców nie segreguje odpadów. - Dotyczy to w szczególności osiedli należących do spółdzielni mieszkaniowej. Problem jest złożony. W obecnej chwili nie mają takiej możliwości, z drugiej kiedy można było segregować nie robili tego prawidłowo i nie można było mówić o jakiejkolwiek segregacji - mówił Adam Kopczyński zastępca burmistrza.

Reklama | Czytaj dalej »

Przedstawiciele T4B przekonywali, że z powodzeniem segregować odpady mogą nie tylko mieszkańcy domków jednorodzinnych. W końcu ich pilotażowy projekt realizowany jest na jednym z blokowisk. - Ale jak to robić, gdy ma się do dyspozycji małą kuchnię czy piwnicę? – dopytywał radny Stanisław Kowalik. - Wystarczy jak będziemy w kuchni segregować śmieci na dwie frakcji tj. mokre i suche. Dopiero przed wyjściem do śmietnika należy je posegregować dokładniej wkładając w jednorazowe worki czy siateczki – radził Jakub Sprusiński z T4B.

Testowany system ma być sposobem na rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci. W Ciechanowie na worek z odpadami naklejany jest specjalny kod (każde gospodarstwo domowe otrzymuje zestaw naklejek z indywidualnym numerem), po jego zeskanowaniu otwiera się wieko śmietnika. W środku znajduje się klasyczny pojemnik na śmieci 1100 l, ale co ważne jest też waga. Informacja o wyrzuconych przez nas odpadach trafia do elektronicznego systemu. - Możemy zobaczyć ile śmieci generujemy z dokładnością do 100 g. Możemy te dane porównać ze średnią naszego bloku, czy całej dzielnicy. W ten sposób budujemy świadomość wśród mieszkańców, ile oni tych śmieci wytwarzają – mówił Sprusiński. Niestety jeśli ktoś wrzuci swój worek w momencie otwarcia przez nas klapy, jego śmieci zostaną zaliczone na nasze konto. Trzeba więc być czujnym albo umieć korzystać z monitoringu, który firma stawia przy swoich kontenerach. Oczipowanie worków pozwala także na przeprowadzenie kontroli jakości wyrzuconej frakcji. Jeśli źle posegregowaliśmy nasze odpady otrzymany wiadomość SMS. Za uporczywe niesegregowanie śmieci wyższą opłatą zostanie obciążony cały budynek. Dlaczego przy tak dokładnym systemie nie ma mowy o odpowiedzialności jednostki? Otóż obecne ustawodawstwo preferuje odpowiedzialność zbiorową. - Rozmawiamy z Ministerstwem Środowiska, pokazujemy jak działa nasz system. Mówimy też o zmianach potrzebnych w ustawie - informowali goście.

Dyrektor wydziału komunalnego w chojnickim ratuszu widziałby proponowane rozwiązanie na osiedlach z zabudową wielorodzinną, jak i nowych osiedlach domków jednorodzinnych - tam istnieje jeszcze pole manewru co do infrastruktury, ulokowania pojemników. - Jeśli mieszkaniec segreguje śmieci, to w ogóle nie powinien mieć worków zmieszanych. Dlatego nałożyłbym większy nacisk właśnie na kontrolę pojemników ze zmieszanymi odpadami – mówił Jarosław Rekowski podzielając pogląd, że samorządy powinny iść w stronę odpowiedzialności indywidualnej. Zakup urządzeń urzędnik widziałby po stronie firmy odbierającej odpady. - Lepiej, żeby to była własność urzędu, bo to nie jest tani system. Okres eksploatacji urządzeń wynosi 10 lat, gwarancji 2 lata – odpowiadali przedstawiciele firmy T4B. O jakich kosztach zatem mówimy? - Każda gmina jest inna, do tematu trzeba podejść indywidualnie. Nie odpowiemy na pytanie o cenę, bo to jest jak z dobrym garniturem, on musi być uszyty na miarę – mówił Sprusiński. Gdyby miasto zdecydowało się wdrożyć omawiany system nastąpiłoby to najwcześniej za rok. Tyle czasu ciechanowska firma potrzebuje, żeby przygotować się do projektu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~Anty
temperatury dają znać
01 Sierpnia 2019, godzina 22:11
Oceniono 3 razy 1
~jotdwatrzy
Wygląda na to że władze zamierzają powrócić do zwyczaju wyrzucania śmieci do lasu. Przecież chodziło cały czas o to, że każdy może wyrzucić do śmietnika tyle odpadów ile ma a nie o ważenie "z dokładnością do 100 g". Ale skoro nieudolna władza chce żyć w zaśmieconej okolicy to tak będzie.
30 Lipca 2019, godzina 09:43
Oceniono 7 razy 5
~gość
Widzę, że dyrektor wydziału komunalnego twierdząc że segregujący nie powinien mieć worków zmieszanych, nie ma pojęcia o temacie śmieci. Co ze śmieciami typu pampersy, zużyte chusteczki higieniczne, podpaski, ręczniczki kuchenna, resztki jedzenia itd.?
30 Lipca 2019, godzina 09:26
Oceniono 8 razy 8
~osoba
Można zapytać - Jaki jest sens rozdymania prostych spraw? Czy to nie jest jedynie rozsnuwanie zasłon fantazji dla ukrycia bardzo trywialnych faktów? Decyzją władz na szczeblu centralnym opłaty komunalne mają wzrosnąć. Nie można się dziwić, że władze lokalne poszukują wyjścia z tej sytuacji, które pozwoli mieszkańcom gminy na ograniczenie wzrostu kosztów życia. Pochodnym zjawiskiem jest rozwijanie rynku usług i produktów, które mają to ułatwić. Ale koszty tego znowu poniosą gminy i ich mieszkańcy. Czy to jest potrzebne? Ostrożność wobec innowacyjnych rozwiązań, które nie zostały jeszcze szerzej zastosowane i sprawdzone, wydaje się uzasadniona. Elektronika jest wrażliwa na warunki pogodowe i klimatyczne. Ceny urządzeń, koszty ich wymiany, oprogramowania, licencji i obsługi mogą uczynić całe przedsięwzięcie mniej opłacalnym. Ważne, żeby rozważyć różne propozycje, zanim wybierze się system, którego wyrafinowanie może być nieproporcjonalnie wielkie w stosunku do oczekiwanych efektów. Jak nie podrożyć tego, co i tak ma zdrożeć - oto jest pytanie?
29 Lipca 2019, godzina 08:48
Oceniono 7 razy 7
~Mieszkaniec
Segregacja jest o tyle trudna, że jest masa przedmiotów, które są trudne do sklasyfikowania, np. szczoteczki do zębów, opakowania częściowo papierowe, kubki papierowe do kawy (które wcale nie są papierowe), zabawki plastikowe, itd.
27 Lipca 2019, godzina 12:16
Oceniono 14 razy 12
Cyt. "Wystarczy jak będziemy w kuchni segregować śmieci na dwie frakcji tj. mokre i suche. Dopiero przed wyjściem do śmietnika należy je posegregować dokładniej wkładając w jednorazowe worki czy siateczki – radził Jakub Sprusiński z T4B."

No to facet "popłynął" i nie wie o czym mówi. Gratuluję osobom, które będą w stanie to robić i miały ochotę. Firma tylko i wyłącznie myśli o zyskach a nie o udogodnieniu. Mam nadzieję, że nasze pieniądze niepotrzebnie nie będą wydane na .... śmietnik.
27 Lipca 2019, godzina 11:49
Oceniono 17 razy 17
~pan bałagan
Jeśli mieszkaniec segreguje śmieci, to w ogóle nie powinien mieć worków zmieszanych. Dlatego nałożyłbym większy nacisk właśnie na kontrolę pojemników ze zmieszanymi odpadami – mówił Jarosław Rekowski podzielając pogląd, że samorządy powinny iść w stronę odpowiedzialności indywidualnej.

No chyba nie do końca. Jeżeli mam zepsutą plastikową zabawkę, to często nie mogę jej wcale wyrzucić do "plastików". Tłumaczono mi, że jest ona zrobiona z jakieś innego rodzaju plastiku, który nie może zostać utylizowany i ta zabawka powinna trafi do śmieci zmieszanych. Skąd mam to wszystko wiedzieć. Przecież takich przedmiotów są setki i nie sposób się nie pomylić. No i co na końcu mam zrobić z takim śmieciem, którego nie mam gdzie wyrzucić? Zanieść dyrektorowi komunalki na stół, czy wrzucić do plastików i dostać sms, że niby źle segreguję?
26 Lipca 2019, godzina 13:59
Oceniono 38 razy 32

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 389.00 DKKDKK 55.80 57.30
EUREUR 418.00 430.00 RUBRUB 5.70 6.90
CHFCHF 387.00 402.00 NOKNOK 41.90 43.40
GBPGBP 490.00 503.00 SEKSEK 39.20 40.70
Aktualizacja: 2020-01-19 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 385.00 DKKDKK 56.30 57.00
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 5.80 6.50
CHFCHF 392.00 398.00 NOKNOK 42.40 43.10
GBPGBP 495.00 500.00 SEKSEK 39.80 40.40
Aktualizacja: 2020-01-19 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy uważasz, że chojnickie samorządy powinny przekazać Fundacji Palium środki na remont hospicjum, w którym doszło do tragicznego w skutkach pożaru?
Ceny paliw2020-01-14

E95 E98 ON LPG
BP 4.89 zł - 5.18 zł 2.38 zł
Circle K 4.84 zł - 5.13 zł 2.32 zł
Lotos Optima 4.86 zł - 5.15 zł 2.32 zł
MZK - - - -
Orlen 4.89 zł 5.22 zł 5.18 zł 2.38 zł
PKS 4.87 zł - 5.16 zł 2.35 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij