Poniedziałek, 27 Stycznia 2020 | Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. Anna Zajkowska

Nowy podatek śmieciowy i niemałe zamieszanie. Aktualizacja

Z nadejściem 2020 roku mieszkańców Chojnic obowiązuje jedna stawka za wywóz odpadów, tj. 18 zł, bez względu na to czy śmieci segregują czy też nie. Zmiany rozpoczęły się od pieniędzy a skończą na przyzwyczajeniach, gonimy unijne standardy. Za kilka miesięcy wszyscy w kraju obowiązkowo będziemy segregować odpady.Na stronie chojnickiego ratusza wciąż widnieje wzór deklaracji ze stawkami obowiązującymi do końca 2019 r., tj. 13 zł za śmieci segregowane i 18 zł za niesegregowane, na co w trakcie ubiegłej sesji (13.01) zwracał uwagę Bartosz Bluma. Radny miał też zastrzeżenia co do polityki informacyjnej miasta. - Mamy 13 stycznia, nie otrzymałem do dnia dzisiejszego nowej decyzji z numerem nowego rachunku bankowego. Termin zapłaty pierwszej raty mija 15 stycznia – podnosił opozycyjny radny. Zawiadomienie o zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym wraz z aktualnym numerem konta urzędu pomału trafiają jednak pod strzechy. - Ja już takie pismo otrzymałem – zapewniał zastępca burmistrza. Co do zmiany rachunku, ta nie powinna przysporzyć większych kłopotów. Jeśli nawet korzystający ze zleceń stałych nie zauważyli zmiany przelane pieniądze nie przepadną. - Umowy są tak skonstruowane, że kiedy zmieniamy bank, mamy jeszcze przez rok dostęp do tego konta – uspokajał Adam Kopczyński.

Nowelizacja Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z września 2019 r. daje samorządom rok na dostosowanie miejscowych przepisów. - Na razie jesteśmy w okresie przejściowym. Musimy uregulować parę innych dokumentów na mocy, których wszystko będzie spójne. Chodzi o regulamin utrzymania porządku, naliczaną stawkę, ulgi czy zapis o kompostownikach. Zmian wymaga również deklaracja śmieciowa – informuje Jarosław Rekowski dyrektor wydziału komunalnego. Urzędnik przewiduje, że same konsultacje uchwały potrwają kilka miesięcy. Z całą tą papierologią ratusz musi wyrobić się do września. Do tego czasu mieszkańcy powinny otrzymać wszystkie pojemniki niezbędne do prowadzenia segregacji, łącznie cztery, a od września 2021 r. będzie ich pięć. - Z deklaracji jakie mamy wychodzi, że firmy przewozowe muszą zakupić od 6 do 7 tysięcy pojemników – podaje Rekowski. To spore wyzwanie, bo w całym kraju wzrosło zapotrzebowanie na pojemniki. - Dlatego też w miarę możliwości będziemy je systematycznie dostawiać – dodaje urzędnik.

Dopóki rada miasta nie uchwali nowej uchwały śmieciowej, a na naszą posesję nie trafią kolejne kubły, powinniśmy prowadzić gospodarkę odpadami tak jak do tej pory. Nie musimy też zmieniać swojej deklaracji śmieciowej, przejście z systemu niesegregowania na segregowanie, nastąpi z automatu po wejściu w życie uchwały. Do złożenia deklaracji zobligowani są jednak ci mieszkańcy, którzy do tej pory takowej nie złożyli np. właściciele nowych domów. - Oni otrzymają od razu kontenery w pełnym zakresie, bo nie mogą już wybrać opcji niesegregowania odpadów. Do urzędu mogą wybrać się też osoby, które już teraz chcą przejść na selektywną zbiórkę.

Wspólna dla wszystkich jest stawka, która wynosi 18 zł od osoby. - Zmiany w ustawie weszły we wrześniu. Samorządy w pośpiechu zmieniły stawki, bo na wielu PSZO-kach ceny odbioru odpadów radykalnie wzrosły.

Na to czy odpowiednio segregujemy śmieci, już po dostarczeniu pojemników i wejściu w życie uchwały, zwracać uwagę będą ich odbiorcy. Niestosujący się do nowych przepisów mogą liczyć na dyscyplinowanie w formie kar pieniężnych. Przypomnijmy, że wywozem odpadów w Chojnicach zajmują się dwa podmioty ZZO Nowy Dwór i ZOM Andrzeja Pestki. Ratuszowi urzędnicy już myślą o aneksie do umów zawartych z przewoźnikami. - Kiedy je podpisywaliśmy nikt nie przewidywał, że trzeba będzie w stu procentach wyposażyć nieruchomości w różne pojemniki. Większa ilość pojemników i rodzajów segregacji przekłada się także na większą ilość przejazdów – mówi dyrektor komunalki.

Reklama | Czytaj dalej »

Aktualizacja 17.01 godz. 14:13

Publikujemy treść pisma nadesłaną przez zastępcę burmistrza, nawiązującą do jego  wcześniejszej wypowiedzi:

"Z dniem 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W grudniu 2019 r. do mieszkańców zostało skierowane  zawiadomienie wraz z informacją o nowym numerze konta bankowego.  Z dniem 1 stycznia 2020 r. utraciły ważność (zostały zamknięte) indywidualne numery kont, które obowiązywały w 2019 r.

W przypadku, kiedy mieszkaniec Chojnic dokonał przelewu lub przez zlecenie stałe na "stare" konto pieniądze winny być przez bank zwrócone na konto, z którego przelew wyszedł.

Z uwagi, iż  zawiadomienia wraz z informacją o zmianie rachunku konta zostały wysłane przed Świętami Bożego Narodzenia 2019, mogą zaistnieć przypadki iż mieszkańcy otrzymali przedmiotowe pismo  w "ostatniej chwili" przed datą wniesienia opłaty za miesiąc styczeń (upłynął 15 stycznia br.).

W związku z powyższym Urząd Miejski w Chojnicach odstąpił od naliczenia odsetek za nieterminowe wniesienie opłaty za miesiąc styczeń.

Adam Kopczyński
zastępca burmistrza Chojnic"

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~Ciekawie
Ciekawie
26 Stycznia 2020, godzina 16:54
Oceniono 6 razy -4
~Takie wspomnienia
Do dzisiaj nie mogę dojść jak oni zdobyli zgodę na zakład ZZO w Nowym Dworze. A dzisiaj chcą dalej rozbudowywać nie wiem czy zgodnie z Ustawą można ?!!

https://czluchow.naszemiasto.pl/czluchow-zaklad-zagospodarowania-odpadow-w-kielpinie/ar/c8-6579791

".....Nie udało się im znaleźć lokalizacji "awaryjnej" dla Kiełpina. MON nie wyraziło zgody na budowę wysypiska w Nieżychowicach, bo segregatornie zakłócałyby pracę radarów w tamtejszej jednostce. kończy się wysypisko w nowym Dworze - a lokalizację tu ZZO, proponowaną przez burmistrza uniemożliwiają warunki wodne terenu....."
22 Stycznia 2020, godzina 17:05
Oceniono 10 razy -4
~Chojniczanin
Ale zabawa!!!

Ratuszowy guru wydał komendę: "wszystkie ręce na pokład" i jego trole minusują wszystkie posty jemu nieprzychylne. Moja rada jest taka - trole zastanówcie się nad jednym. Jeżeli naczelny guru poleci to za nim polecą jego najbliżsi poplecznicy a po nich wy małe trole. Zastanówcie się lepiej co zrobić, żeby tego uniknąć? Najlepiej słuchać wyborców a szczególnie ich krytycznych uwag. Do wyborów jest jeszcze trochę czasu i można to odwrócić.
22 Stycznia 2020, godzina 15:01
Oceniono 23 razy 9
~Dobre pytanie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Stycznia 2020, godzina 16:30
Oceniono 35 razy -19
~Takie wspomnienia !!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Stycznia 2020, godzina 14:29
Oceniono 54 razy -22
~Marko Polo
Koniec chojnickiej kliki
CZAS NA ZMIANY
Teraz widać jak chojnicke PO dba o własne ....

Tego pana z urzędu to osobiście wywiózł bym na wysypisko, skoro w chamski sposób odpowiada.
19 Stycznia 2020, godzina 14:56
Oceniono 100 razy -6
~Chojniczanin
W połowie grudnia ubr. chciałem oddać w Biedronce przy ul. Modrej w Chojnicach zużyte baterie. Dowiedziałem się, że Biedronka nie prowadzi zbiórki ani baterii ani świetlówek ani innych odpadów chociaż baterie i żarówki można w dalszym ciągu u nich kupić. Zapytałem dlaczego, to odesłano mnie do Biura Obsługi Klienta czego nie zrobiłem. Zadzwoniłem natomiast do Urzędu Miasta w Chojnicach z prośbą o interwencję mającą spowodować przymuszenie tego marketu do odbioru takich odpadów. Byłem przełączany cztery! razy, bo nikt nie chciał ze mną na ten temat rozmawiać. Wreszcie połączono mnie z jakimś panem R... Wiecie co ten urzędas mi zaproponował? Żebym świetlówki dostarczył na wysypisko do Nowego Dworu a baterie przynosił do budynku Urzędu Miasta bo tam stoi pojemnik. Tak wygląda w wydaniu Rekowskiego ekologia, sortowanie i zbiórka odpadów szkodliwych i niebezpiecznych w naszym mieście. A może to jest stanowisko Urzędu Miasta? Nie wiem, ale wiem na pewno, że w Urzędzie nie powinno być miejsca dla takich R...kich ani jemu podobnych. To władze Miasta są odpowiedzialne za umożliwienie mieszkańcom bezproblemowego pozbycia się odpadów szkodliwych czy niebezpiecznych. Panie Burmistrzu, jeżeli będzie się Pan otaczał takimi ludźmi to nie wróżę Panu następnej kadencji na tym stanowisku. A może rzeczywiście już czas na zmiany i przewietrzenie tego budynku?
19 Stycznia 2020, godzina 09:38
Oceniono 88 razy 10
~m. w.
Sprawowanie wysokich urzędów kosztuje. Po co płacić ze swojego, jak można podnieść podatki i opłaty dla wszystkich?
19 Stycznia 2020, godzina 06:01
Oceniono 36 razy -8
~zdrowy sknera ma niezdrowe obawy
Czy ujednolicenie stawki do 18 zł./os. niezależnie od rodzaju śmieci nie jest pierwszym krokiem do wprowadzenia stawki 36 zł/os. za śmieci niesegregowane? Przy wprowadzaniu poprzednich stawek władze też bawiły się w "podchody". Małymi kroczkami z 13 zł/os. zrobiło się 18 zł/os. Zaraz z 18 zł/os. zrobi się 36 zł/os.
18 Stycznia 2020, godzina 19:08
Oceniono 27 razy 5
~łonio
Bluma to bluma sr...o kiedy skończy się to pisowskie s...?
18 Stycznia 2020, godzina 17:46
Oceniono 56 razy 34
~Marko Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Stycznia 2020, godzina 14:41
Oceniono 73 razy -25
~pytuś
Mam pytanie ci nasi mędrcy co odpowiedzą - kogo będą karać za kosze na śmieci w całym mieście? - oj biedny ten suweren. Kara dla wszystkich.
17 Stycznia 2020, godzina 23:35
Oceniono 23 razy 5
~mieszkaniec bloku
a ja mam propozycję może tak od razu z karą będzie na podwyżki dla sortowaczy a ja nie będę się musiał zastanawiać czy to jest papier czy nie papier. Chore co jeszcze nam wymyślą proponuję zerknąć do instrukcji sortowania a podobno na wysypisku jest sortownia. A najciekawsze jest to, że ci co dotąd sortowali będą płacić jak pozostali. Miłego uczenia instrukcji sortowania odpadów.
17 Stycznia 2020, godzina 17:09
Oceniono 38 razy 20
~oj oj
podwyżka na śmieci jest a co z wynagrodzeniami za pracę niektórzy pracodawcy na olx oferują jeszcze 2200-2400 brutto
17 Stycznia 2020, godzina 11:43
Oceniono 29 razy 15
~Oko
W centrum miasta kiedy powstaną strefy w ktòrych ustawione zostaną pojemniki na segregowane śmieci dla wszystkch mieszkańców ,aby zmniejszyć ilość kubków z powodu braku miejsca na ciasnych posesjach.Czas najwyższy podjąć ten problem!
17 Stycznia 2020, godzina 11:31
Oceniono 24 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 391.00 DKKDKK 56.00 57.50
EUREUR 419.00 431.00 RUBRUB 5.70 6.90
CHFCHF 390.00 405.00 NOKNOK 41.70 43.20
GBPGBP 497.00 510.00 SEKSEK 39.40 40.90
Aktualizacja: 2020-01-26 18:54
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 383.00 388.00 DKKDKK 56.60 57.20
EUREUR 423.50 427.50 RUBRUB 5.80 6.50
CHFCHF 395.00 401.00 NOKNOK 42.30 42.90
GBPGBP 502.00 507.00 SEKSEK 39.90 40.60
Aktualizacja: 2020-01-26 18:54
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy uważasz, że chojnickie samorządy powinny przekazać Fundacji Palium środki na remont hospicjum, w którym doszło do tragicznego w skutkach pożaru?
Ceny paliw2020-01-14

E95 E98 ON LPG
BP 4.89 zł - 5.18 zł 2.38 zł
Circle K 4.84 zł - 5.13 zł 2.32 zł
Lotos Optima 4.86 zł - 5.15 zł 2.32 zł
MZK - - - -
Orlen 4.89 zł 5.22 zł 5.18 zł 2.38 zł
PKS 4.87 zł - 5.16 zł 2.35 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij