Wtorek, 20 Kwietnia 2021 | Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Czy to jest komizm, czy to jest tragizm?'

Starosta Marek Szczepański krytykowany za zakup służbowego auta za 159 tys. zł odpowiada, że to samochód „poniżej średniej klasy”. Jego zastępca Mariusz Paluch przytacza fragment ewangelii, a sesję kończy z trzepaczką kuchenną w ręku. Prezentu nie przyjęła radna Mirosława Dalecka psując nieco trzypunktowe show wicestarosty. Sama wydała oświadczenie, w którym zaprotestowała przeciwko dyskredytowaniu jej osoby. To tylko niektóre ze „smaczków” wczorajszego (27.02) posiedzenia rady powiatu.

Na staroście suma za którą zakupiono auto służbowe dla urzędu, z którego będzie też korzystał do celów prywatnych, nie robi wrażenia.

Reklama | Czytaj dalej »


Zakup służbowego pojazdu za 159 tys. zł, także do użytku prywatnego starosty,  zbulwersował opinię publiczną. A że, w materiałach sesyjnych znalazł się punkt „modernizacja sieci komputerowej, zakup sprzętu informatycznego, wyposażenie samochodu i inne inwestycje” za 70 tys. zł  Sławomir Rząska próbował dociekać, czy starosta nie próbuje dodatkowo ponieść wartości Volvo XC 40 z 2020 r.  -  Gdybym był dzisiaj w koalicji to bym się wstydził.  W innych ościennych powiatach starostowie nie mają samochodów do użytku prywatnego, mówię chociaż o powiecie bytowskim, a u nas taki jest. Ci co się znają wiedzą, że to jest dobry samochód. (...) Ludzie już pytają, czy będzie zakupiony jakiś dron, żeby można było ten samochód obserwować –  mówił radny.

Krytycznie co do zakupu pojazdu wyraził się m.in. Sławomir Rząska (na zdjęciu pośrodku).


- Mają koledzy starostowie samochody służbowe i mają kierowców, którzy ich wożą w różne miejsca. To jest standard przyjęty wszędzie - odpowiadał Marek Szczepański. W powiecie chojnickim nie ma obecnie kierowcy zawodowego, nie ma też w planach zatrudnienia takowego. Starosta sam zamierza jeździć służbowym volvo, dzięki czemu wartość samochodu ma się zwrócić w przeciągu 2 lat.  - To  jest samochód, nawet nie powiem średniej klasy, trochę poniżej średniej klasy. Samochód za wartość, która nie oszałamia – stwierdził włodarz. Z pojazdu zamierza korzystać tak, jak na to pozwalają mu przepisy, a więc także po pracy. - Przede wszystkim do celów służbowych - zaznaczał.

- Te pieniądze nie są nasze tylko podatników. Czy nie taniej byłoby brać kilometrówkę? - mówił Sławomir Rząska za przykład podając chojnicki urząd miejski. A Mirosława Dalecka dopytywała czy to prawda, że powiat zamierza zakupić trzecie auto (drugie to van za 149 tys. zł do wspólnego użytku starostwa i PCPR). - Tak, w dniu dzisiejszym został złożony wniosek do PFRON-u w Gdańsku na dofinansowanie zakupu samochodu na potrzeby osób niepełnosprawnych. Zespół Szkół Specjalnych w Chojnicach zgłasza takie potrzeby, ale również i PCPR – potwierdził włodarz. Z kolei skarbnik powiatu informowała, że większość kwoty 70 tys. zł pochłonie modernizacja sieci komputerowej. Jeśli chodzi zaś o auto, w tej pozycji zostanie ujęty np. zakup opon.

Dyskusję o samochodzie służbowym starosty zakończyło oświadczenie radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, które odczytał Wojciech Rolbiecki: - Wyrażamy sprzeciw wobec faktu zakupu samochodu służbowego, który ma służyć Markowi Szczepańskiemu. Mocno dyskusyjny jest również tryb realizacji tego zamówienia, bez przetargu.

Najgorętszy punkt sesji dopiero miał się zacząć. Było nim oświadczenie Mirosławy Daleckiej. Opozycyjna randa, która drugą kadencję patrzy władzy na ręce i nie boi się krytykować poczynań zarządu powiatu przyznała, że za swoje działania jest dyskredytowana m.in. przez starostę.

- Pan przekazuje przez osoby trzecie, żeby Dalecka zdjęła grafikę ze swojego Facebooka, bo może mieć problemy. Panie starosto, na BIP-ie jest mój telefon, moje maile. Jeżeli pan nie ma odwagi mówić mi prosto w twarz, to co pan myśli, to proszę nie stosować jakiegoś straszaka na mnie, za moimi plecami do innych radnych – mówiła. Stosowanie podobnych metod Mirosława Dalecka zarzuciła kierownikom jednostek  i „innym osobom z miasta Chojnice”. - Nie życzę sobie telefonów typu „uprzejmie donoszę na radną Dalecką”. Niedopuszczalne jest manipulowanie,wykorzystywanie osób trzecich, żeby coś mi przekazywały lub pisanie maili z punktami, w jaki sposób mają radną na sesjach ośmieszać. Taki był mail w poprzedniej kadencji. (...) Na mnie nie działa wydzwanianie do osób, które w jakikolwiek sposób są związane ze mną, czyli do kolegów radnych, bądź też do przełożonych albo nawet do pana posła. Oświadczam, że jest to niedopuszczalne i sobie tego nie życzę - podnosiła.

- To wszystko o czym pani mówi nie ma miejsca w tym urzędzie i nie miało. (..) Nigdy nikogo nie straszyłem, nie zastraszałem, a jeżeli miałem uwagi do postępowania radnych to artykułowałem je do przewodniczącego klubu PiS. Dlatego, że nie mam aprobaty dla działań, które pani podejmuje – odpowiadał starosta podając przykład  reklamowania przez radną na jej facebooku Magazynu śledczego Anity Gargas w formie grafiki o układzie chojnickim wraz z czterema nazwiskami: Leszek Bonna, Arseniusz Finster, Mariusz Paluch i Marek Szczepański.  Starosta mówił też, że czuje się urażony, że nie pozwoli wciągać urzędu w intrygi, a teorię o układzie radna może próbować udowodnić w sądzie. - Wtedy będzie miała pani jasność, czy można tak szafować sformułowaniami.  Domagał się przeprosin. - Że układ jest to wszyscy wiedzą, to nie jest żadna nowość. To jest układ polityczny – ripostowała Dalecka tłumacząc, że grafikę zamieściła spontanicznie. - Ja nie wiem czy to jest komizm, czy to jest tragizm - tymi słowami starosta określił tłumaczenie radnej. Zdaniem włodarza spontanicznie można udostępnić jakiś wpis, ale już nie zamieszczać go na swoim profilu.

Wpisami na prywatnym profilu radnej poczuł się również dotknięty wiceprzewodniczący rady. Mateusz Łangowski pozwolił sobie przytoczyć kilka z nich.  - Pani radna i w drugą stronę moim zdaniem kieruje niewłaściwe stwierdzenia, jak do osób, które otrzymały nagrody: „tłuste koty”.

Urażony, ale  brakiem udziału swojej osoby w programie TVP 1 był za to wicestarosta. - Mimo, że miałem występować w układzie to ja się tam w ogóle nie znalazłem. Ja panią proszę, jeżeli ma pani taki wpływ na stworzenie, to może jakąś reklamacje byśmy złożyli i  może w drugim odcinku się uda – mówił Mariusz Paluch.

Wicestarosta Mariusz Paluch uznał, że opozycyjna radna "bije pianę".

Po czym powołując się na wolność słowa i wyznania odczytał fragment ewangelii wg św. Mateusza o miłowaniu nieprzyjaciół. „Trzecim punktem programu”, jak sam to określił, było wręczenie prezentu radnej.  - Bardzo wiele czasu zajmuje pani pracownikom starostwa, bardzo wiele czasu zajęła pani dzisiaj na tej sesji. Dużo osób się panią zajmuje i pani zajmuje się wieloma osobami  i pomyślałem, że zrobię pani mały prezent – powiedział Mariusz Paluch po czym przekazał Mirosławie Daleckiej trzepaczkę kuchenną. Radna prezentu nie przyjęła.

- Dziwne jest, że w przestrzeni publicznej osoby, które mają niewiele z kościołem katolickim wspólnego powołują się na jego naukę czy ewangelię. To hipokryzja jest. Proszę wicestarostę o zachowaniu powagi tej sali. Wręczanie narzędzia kuchennego, nie wiem czemu to ma służyć, ten pański performance – skomentował Wojciech Rolbiecki.

Zanim trzepaczka do bicia piany trafiła ponownie do wicestarosty obejrzał ją radny Marek Szmaglinski. Na zdjęciu także Mirosława Dalecka i Wojciech Rolbiecki.


Mirosława Dalecka do zachowania wicestarosty odniosła się już po sesji. -  Wręczenie mi przedmiotu kuchennego, to jest tylko próba przykrycia zakupu luksusowego samochodu na potrzeby, również prywatne, pana starosty. Lepiej, żeby pan wicestarosta zabrał się za czytanie Statutu Rady Powiatu Chojnickiego – powiedziała radna nawiązując do wydarzeń z czwartku. Kiedy okazało się, że jest niewystarczające quorum, żeby odbyć posiedzenie komisji edukacji wicestarosta wyszedł z propozycją, że „radni mogą obradować telefonicznie”...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

~szok!!!
tak się bawi władza samorządowa za publiczne pieniądze, wstyd i hańba
03 Marca 2020, godzina 21:38
Oceniono 78 razy 10
~Oooo!
gość
"To jest samochód, nawet nie powiem średniej klasy, trochę poniżej średniej klasy. Samochód za wartość, która nie oszałamia – stwierdził włodarz". Jeżeli samochód za 159 tys. do celów służbowych pana nie oszałamia, to za ile musiałby być???? Czym pan chce tą swoją .... wozić ???? Paluch się pomylił - zamiast wręczać pani Daleckiej trzepaczkę, powinien był pana walnąć w ten niezbyt mądry ..... Ale może on też niezbyt ....???? I brawo dla pani Daleckiej za odwagę i zdrowy rozsądek.
28 Lutego 2020, godzina 16:51
02 Marca 2020, godzina 21:11
Oceniono 95 razy 17
~GPS dla samochodów starostwa
Odechce się wam dziady jedne żerować na publicznym majątku GPS zamontować i rozliczać
02 Marca 2020, godzina 18:17
Oceniono 99 razy 19
~wefq
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2020, godzina 17:57
Oceniono 60 razy -30
~Stańczyk w powiecie
Nie sądziłem że doczekam się czasów kiedy to w Powiecie Chojnickim będzie Stańczyk i do tego trzepaczkowy. Wstyd, że zakupy bez umiaru sobie dokonują i wersal z luksusowym autem i nawet Stańczyka mają, żeby im sie nie nudziło. Mamy to co nam władza daje swoją arogsncje i bute do szczytu możliwości. Ktoś tego klauna wsadził na stołek z dodatkiem 5 tys zł.
02 Marca 2020, godzina 06:15
Oceniono 118 razy 30
~KOBIETY - WYSYŁAJCIE PALUCHOWI TRZEPACZKI
paluch zasłużył sobie na trzepaczkę jak mało kto!!!!
29 Lutego 2020, godzina 21:04
Oceniono 145 razy 51
~Karol
Podpowiedz inteligentnego chojniczanina.
Nalezy sie slowo przepraszam dla wyborcow od starosty i vce

To ze koledzy maja samochody to moze pochodza z bogatszych powiatow ktorymi lepiej zarzadzali.
29 Lutego 2020, godzina 19:46
Oceniono 135 razy 41
~Paluch chciałby, aby wszyscy radni byli półinteligentami
żeby ani me ani be nie potrafili powiedzieć, wtedy dopiero byłoby hulaj duszo piekła nie ma i może fura znalazłaby się w zakupach powyżej średniej klasy, a tak biedny starota będzie jeździł tylko volvo, a nie porsche z 1 mln zł, jak podał jakie ma marzenie w Czasie Chojnic
29 Lutego 2020, godzina 16:58
Oceniono 155 razy 59
~kobieta
Żony Palucha mi żal. Ma przegibane. Mąż chodzi do tyłu z trzepaczką i jeszcze Biblię cytuje.... Jezu. Swoją drogą chyba nie dotarł jeszcze do Ewangelii według św. Mateusza Mt 20,16 "Tak właśnie ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".
29 Lutego 2020, godzina 15:48
Oceniono 155 razy 59
~Do 13.08
Proszę zapoznać się z treścią artykułu to wszystko wyjaśnia. Widać, że starosta przekazal radnemu Rolbieckiemu ta informacje i sam starosta się do tego przyznaje. Co Pani Redaktor trafnie zauważyła. Przeraża mnie słabość starosty i zwykły strach i brak odwagi, że sam nie zatelefonował do radnej Daleckiej. Jestem zdziwiony, że wladza powiatu chce mieć nawet wpływ na nasze prywatne FB i umieszczanie zapowiedzi jakiegokolwiek programu. Tego bym się nigdy nie spodziewał!!! Brawo że Dalecka nie dała się zastraszyć i nie zdjęłaj zapowiedzi programu. Widac, zr staroście nie było to w nos, ze tyle ludzi ogladało i swoje o nim myślało. Do dopiero jaja jeszcze większe od kabareciarza trzepaczkowego.
29 Lutego 2020, godzina 15:45
Oceniono 146 razy 52
~Do "gościa"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Lutego 2020, godzina 14:38
Oceniono 142 razy -46
~gość
Przykre, ale największymi durniami jesteśmy my sami. W końcu to my daliśmy władzę tym prostakom i pajacom...
29 Lutego 2020, godzina 14:07
Oceniono 149 razy 51
~Karol
Nie jest wam glupio chojniczanie ze takich wybraliscie?

Pan Paluch nie poradzil sobie na basenie a ta posada przerasta go ewidentnie.

Wstyd na cala polske.
29 Lutego 2020, godzina 13:27
Oceniono 152 razy 58
~Gość
Podziwiam panią Mirkę. Trzeba mieć naprawdę wiele odwagi, by w tym zapyziałym miasteczku mówić to, co się myśli. Dziwi mnie natomiast, dlaczego jej kolega klubowy nie bronił jej i nie potwierdził (lub zaprzeczył) staroście, czy faktycznie starosta dzwonił do pani Mirki i groził jej, że jeśli nie zdejmie grafiki, to będzie miała problemy. Wiedzielibyśmy wtedy, kto kłamie, pani Dalecka czy starosta. A tak mamy dwie prawdy.
29 Lutego 2020, godzina 13:08
Oceniono 148 razy 54
~Hanka
Zastanawiam się gdzie w tym bałaganie ukrywa sie p Poseł z PIS u .Oj p pośle p Dalecka robi za Pana robotę ale tam na górze przyglądają sie Panu. Czyżby 5 ta kolumna PO .
29 Lutego 2020, godzina 11:16
Oceniono 128 razy 34

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 373.00 385.00 DKKDKK 60.20 61.70
EUREUR 449.00 461.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 44.50 46.00
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-20 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 382.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 417.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 524.00 530.00 SEKSEK 44.40 45.20
Aktualizacja: 2021-04-20 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-20

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.63 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.58 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.59 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.59 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.59 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij