Poniedziałek, 29 Listopada 2021 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Marcin Wenta

Porozumienie Samorządowe i jeszcze o spółkach

Kiedy piszę ten tekst, jesteśmy już z p. Andrzejem Dolnym po zawiązaniu nowego klubu w Radzie Miejskiej pn. „Porozumienie Samorządowe”. Złożyliśmy też do starosty chojnickiego wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia pod tą samą nazwą. W tej chwili procedury rejestracyjne jeszcze trwają. Już teraz zapraszam do PS wszystkich, którym leży na sercu dobro Chojnic i chcą zaangażować się w ich rozwój, a nie znaleźli jak dotąd dla siebie miejsca w innych ugrupowaniach, chociaż co mocno chcę zaznaczyć, członkostwo w innej organizacji nie jest żadną przeszkodą. Tak dobraliśmy cele stowarzyszenia, aby każdy znalazł coś dla siebie. Cele Porozumienia Samorządowego poczynając od inicjatyw wyborczych zawierają również propagowanie idei: kulturalnych, historycznych, społecznych, naukowych, samorządowych, ekologicznych, sportowych, zdrowotnych, turystycznych, a także wspieranie rozwoju przedsiębiorczości lokalnej.

Reklama | Czytaj dalej »Wszyscy zorientowani wiedzą już, że nowe stowarzyszenie to formacja powstała na skutek odejścia z WFS pięciu członków jego zarządu. Przyczyny naszego odejścia z WFS nie są już tak istotne, jak istotna jest przyszłość najmłodszego dziecka na scenie samorządowej. Najmłodszego nie tylko pod względem czasu istnienia, ale także pod kątem średniej wiekowej jego założycieli, a także nowatorskich i odważnych założeń w lokalnym życiu samorządowym. Pięć osób, które opuściły WFS to także doświadczenie samorządowe. Każdy z nas był lub jest związany bezpośrednio z pracą w samorządzie. Nieobce nam są więc uwarunkowania, na których opiera się ta praca. Każdy z nas może poszczycić się swoimi osiągnięciami, a co najważniejsze tym, że wyrażamy swoje poglądy otwarcie, nie oglądając się na żadne zależności.

Kwestia kontroli spółek miejskich. Celowo piszę w liczbie mnogiej, bo i kwestia dotyczy wszystkich spółek. Pisałem już o tym wiele przy okazji Parku Wodnego i pewnie nie jest to koniec. Warto bowiem podkreślić kwestię, którą na spotkaniu radnych z prezesem Paluchem słusznie podniósł przewodniczący Komisji Budżetu p. Marian Rogenbuk, choć później, ku mojemu zdumieniu, obiecał na przyszłość starania o zwiększenie środków miasta na naukę pływania. Otóż prezes Parku Wodnego na spotkaniu z radnymi ocenił, że miasto partycypuje w 18-20%  (w złotówkach to 600.000,00) środków, jakimi obrócił Park Wodny, a obrót ten wynosił 3.600.000 i nazwał spółkę mistrzami świata. Porównał przy tym udział innych samorządów w podobnych spółkach i określił je na poziomie nawet 60 %, co niestety nie znalazło pokrycia w rzeczywistości. Przede wszystkim jednak prezes Paluch niesłusznie posłużył się kwotą obrotu. Aby pokazać faktyczne zaangażowanie miasta, powinien posłużyć się terminem przychód i pokazać, że to nie 3.600,000,00 a 2.400.000,00, bo reszta to właśnie środki na naukę pływania z Urzędu Miasta i podatek VAT, który jak wiadomo przychodem nie jest. No i wyszło Prezesowi 20 %. Tak naprawdę jednak miasto, odliczając środki na naukę pływania oraz podatek VAT partycypuje w 25 %, czy jak kto woli w ¼ przychodów Parku. Gwoli ścisłości warto również wskazać, że oprócz dopłat na naukę pływania na przełomie lat 2006-2008 miasto zwiększyło udziały w spółce o kwotę 3.000.000 zł, udzieliło Parkowi Wodnemu w latach 2005-2009 dopłat bezzwrotnych na kwotę 1.240,900 zł oraz dopłaciło w latach 2009-2010 na pokrycie straty bilansowej 269,918,00 zł. Choćby już z tego względu nie mogę pogodzić się z tym, że kontrola spółki miejskiej może obejmować tylko kwotę przeznaczoną na naukę pływania.

Kontrola Parku Wodnego jest przewidziana na marzec. Wstępnie ustaliliśmy z p. burmistrzem, że za jego pośrednictwem będę mógł zadawać pytania radzie nadzorczej spółki i mieć wgląd do jej protokołów. To dobrze, bo kolejna kontrola skierowana wyłącznie na wydatkowanie środków przeznaczonych na naukę pływania byłaby bezcelowa. Wciąż niezmiennie uważam, że spółka zbudowana i powołana do życia za publiczne pieniądze nie tylko może, ale powinna być objęta szeroką kontrolą obejmującą np. zasadność niektórych jej kosztów. Niektórzy mówią, że sprawę mogą załatwić biegli rewidenci. Niestety biegli nie badają zasadności wydatków, ale to, czy są one prawidłowo zaksięgowane. Regionalna Izba Obrachunkowa podobnie jak MSWiA w odpowiedzi na moje i kol. Dolnego zapytanie, ogólnie rzecz ujmując umyła ręce i stwierdziła, że to nie jej broszka. Ale cóż? Od czego jest upór?

PS. Jak Państwo znoszą globalne ocieplenie?
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~adam gogacz
Drodzy Panowie, teraz już trochę jaśniej jest napisane na temat stowarzyszenia. Nigdy nie byłem tak bardzo zainteresowany sprawami lokalnymi; bardziej interesowała mnie polityka krajowa i zagraniczna. Jednak w ostatnim czasie jestem bardziej skłonny brać udział w lokalnym życiu publicznym - może z racji wieku?, może z racji zainteresowania polityką, problemami z nią związanymi? - któż to wie? Jednak na pewno bagaż doświadczeń, jaki dźwigam w swoim życiu, nie pozwala mi stać obojętnie wobec problemów lokalnych. Uważam, że mógłbym sporo wnieść po przyłączeniu się do Was. Pada śnieg, pada, pada i pada - niby banalna, prosta sprawa, a jednak widać, jaki stwarza problem lokalnym władzom, a kłopot dopiero przed nami. Myślę, że wiem, co z nim zrobić. Powiem tylko tyle, że są tańsze rozwiązania - aniżeli czekać na roztopy, które spowodują podtopienia, zniszczenia architektoniczne, a nawet zrujnowanie infrastruktury. Park Wodny, jak już kiedyś z Panem Burmistrzem polemizowałem na łamach tego portalu, powinien być - jak nie całkowicie, to przynajmniej prawie całkowicie - sprywatyzowany. I nie jest to żadna moja mądrość, tylko bardzo dokładne analizowanie słów Pana Leszka Balcerowicza. Jak wcześniej wspomniałem, nie jestem zbyt głęboko zorientowany, jednak z pobieżnych analiz pokrewnego mi rynku, jakim jest spółka MZK, nie wygląda ona na zupełnie samodzielną i prężną firmą, która bez dotacji z miasta nie przeżyłaby jednego dnia. Podobnych przykładów jest wiele. Jest jeszcze jedna sprawa, która mnie nurtuje w działaniach tzw. ratusza. Mianowicie, ta, że wiele inwestycji podejmowanych przez miasto jest, moim zdaniem, wysoce przeszacowanych. Wielokrotnie zadawałem pytanie czy dana inwestycja nie jest przeinwestowaniem. Zapewniano mnie, że nie. Jednak kiedy słyszę stwierdzenie, że nie ma więcej pieniędzy na odśnieżanie miasta, to mam wątpliwości. Wiele osób może powiedzieć, co Gogacz może o tym wiedzieć - sam ma problemy. Na takie stwierdzenia odpowiadam jednoznacznie: wielu ludzi wie, jak robić - i to wie prawie każdy, kto nie doświadczył potknięcia. Ale ja wiem na pewno, jak nie robić. Krótko mówiąc - zgodnie z moją dewizą - nie sztuką jest wiedzieć, jak robić, ale też trzeba wiedzieć - czego nie robić, żeby nie popełnić błędu. "Pieniądze - rzecz nabyta, brak pieniędzy to niedbalstwo". Tak więc, zapraszam Panów, jak również i wszystkich zainteresowanych, do DOMENY na rozmowę przy dobrej kawie. Z poważaniem Adam Gogacz
01 Lutego 2010, godzina 17:21
~do 2010-01-29 15:20:43
Lepiej późno niż wcale.
29 Stycznia 2010, godzina 19:57
~
do anonima ~ / 2010-01-27 17:34:16 z tego co słyszałem burmistrz już zgłosił sprawę do prokuratury
29 Stycznia 2010, godzina 15:20
~burmistrz
Przepraszam - na początku wpisu określiłem, że odniosę się do dwóch fragmentów, a odniosłem się do trzech – czyli niekonsekwencja z mojej strony. W drugim cytacie – zamiast „zwiększy” powinno być „zwiększyło”.
dr Arseniusz Finster burmistrz Chojnic.

29 Stycznia 2010, godzina 11:23
~burmistrz
Dzień dobry!
Witam Państwa i Autora tekstu.
Pragnę odnieść się do dwóch fragmentów artykułu, które mogą budzić kontrowersje.
Pierwszy: Pan Marcin napisał, cyt.: „ustaliliśmy z p. burmistrzem, że za jego pośrednictwem będę mógł zadawać pytania radzie nadzorczej spółki…”
Komentuję: moja rola polega na tym, żeby Rada Nadzorcza prowadziła dialog. Pytania Pan Marcin będzie zadawał osobiście, czyli nie będzie tak, np., że złoży pytania do mnie, Rada odpowie, a ja przekażę odpowiedzi. To byłby bezsens. Kontakt z Radą Nadzorczą będzie bezpośredni.
Drugi: Pan Marcin napisał, cyt.: „miasto zwiększy udziały w spółce o kwotę 3000.000,00….” Komentuję: Niestety Pan Marcin nie napisał, że były to pieniądze na kapitalny remont hali widowiskowo – sportowej. Czytelnik mógłby odnieść wrażenie, Panie Marcinie, że to „jakieś ekstra pieniądze”, a tak w rzeczywistości nie jest.
Trzeci: Pan Marcin pisze, cyt.: „od czego jest upór?”. Komentuję: upór i bohaterstwo nie są tutaj potrzebne. W moim interesie jest żeby każdy zainteresowany mógł pozyskać niezbędną wiedzę. Pan Marcin chce badać „zasadność niektórych jej (spółki) kosztów. Otóż nie ma problemu, bo te koszty są przecież określone i zwymiarowane. Rada Nadzorcza, która składa się z trzech niezwykle kompetentnych osób bada na bieżąco te problemy. Jestem przekonany, że z pełną satysfakcją podzielą się wiedzą.
Pozdrawiam Autora i życzę aby był konsekwentny w realizacji zapowiadanych przedsięwzięć.
dr Arseniusz Finster burmistrz Chojnic.

29 Stycznia 2010, godzina 09:58
~Edyta
Chciałabym wierzyć w ten upór, jak Pan, Panie Wenta, nazywa w swoim felietonie walkę o dobro obywateli Chojnic i sprawiedliwość. To wszystko brzmi pięknie. Ale tak samo brzmiały i Tuskowe, i Kaczyńskie oświadczyny przedwyborcze. A co z nich zostało? Pustosłowie zdaje się być cechą charakterystyczną polskich polityków. Mam nadzieję, że Pańska kampania przedwyborcza nie pozostanie tylko obietnicą złotych gór. Niech upór zwycięży.
Wiara w to, że ludzie zabierają się do polityki z pobudek iście filantropijnych, jest często prawdziwa. Mają potrzebę poprawienia losu społeczeństwa, w którym byli zwykłymi zjadaczami chleba. Są pełni werwy, asertywności i pewności siebie - pewności, że chcieć to móc. Ale co z tego pozostaje, kiedy znajdują się wśród stetryczałych konformistów, którym tylko kasa, seks i władza w głowie? Głową muru nie przebijesz.
28 Stycznia 2010, godzina 20:09
~obywatel
"Wstępnie ustaliliśmy z p. burmistrzem, że za jego pośrednictwem będę mógł zadawać pytania radzie nadzorczej spółki i mieć wgląd do jej protokołów"

Może ułatwię Panie Marcinie, jako obywatel może Pan złożyć wniosek o udostępnienie protokołów bez podania powodów. Park jest spółką którego głównym udziałowcem jest miasto, czyli Skarb Państwa.

Park ma obowiązek udostępnić interesujące Pana lub innych obywateli dokumenty.. bez rozmowy z burmistrzem.
28 Stycznia 2010, godzina 14:25
~obserwator
Nowy płaszcz ale smród ten sam... Szkoda nawet komentowac.
28 Stycznia 2010, godzina 09:09
~wyborca
Jedynym powodem ,że Panowie sie rozstali to to ,że pewnie pożarli się o kolejność list wyborczych. Typowe dla prawicy przed wyborami. A program fajny , dla każdgo coś miłego , brakuje tylko kurtyzany do całości. Osiągnięcia to baner reklamowy kolegi zu grupowania na Pl. Piastowskim
27 Stycznia 2010, godzina 23:36
~
Podobno "Młode Wilki" są bardziej bezwzględne od popszedników.
27 Stycznia 2010, godzina 21:58
~ludek
panie Marcinie proponuje dać zdjęcie aktualne, nie jest pan przecież z PO ,bo ci zawsze poprawiają swój face na zdjęciach i w TV robiąc makijaże i takie tam- jak ostatnio największa gwiazda PO "Zbychu"
27 Stycznia 2010, godzina 19:07
~uczeń
Bardzo dobrze, że panowie opuścili skostniały WFS,bo to taki ni to pies ni wydra,osobiście znam przynajmniej 4 z 5 członków,którzy wyszli z WFS. Podoba mi się nazwa ,bo daje nadzieję na dialog samorządowy. A jeszcze bardziej kibicuję założycielom bo wnosicie do nowego stowarzyszenia doświadczenie i potencjał ,a co najważniejsze większość z was ma już jakis dorobek i w miarę stabilny elektorat,który nie głosuje na partie czy organizacj ea na człowieka. Dla tego wróże wam panowie może nie zbyt duży,ale zauważalny sukces w nadchodzących wyborach.
27 Stycznia 2010, godzina 19:03
~~~~~
Panie Wenta mam zastrzeżenia co do tego zdania i przesłania które ono niesie: "Tak dobraliśmy cele stowarzyszenia, aby każdy znalazł coś dla siebie." Otóż jak chce pan pogodzić wszystkie, zwłaszcza rozbieżne, poglądy przyszłych nowo przyjętych członków stowarzyszenia PS zachęconych w/w zdaniem - hasłem przewodnim? Jak chce pan pogodzić poglądy liberała i konserwatysty którzy znaleźli "coś" w PS dla siebie ale jednocześnie nie potrafią się zgodzić z pozostałymi punktami programu? Jeśli coś jest do wszystkiego to znaczy że nie jest DOBRE do niczego. Najprostszy przykład: opony uniwersalne nie są tak naprawdę dobre ani na lato, ani na zimę. Przewiduję że po zebraniu grona osób które znalazły "coś dla siebie" PS zniszczą po kilku latach wewnętrzne konflikty i kolejny raz zacznie pan od nowa. Uważam że nie wyciągnął pan odpowiednich wniosków po wyjściu z WFS.
27 Stycznia 2010, godzina 18:55
~
"...Pięć osób, które opuściły WFS to także doświadczenie samorządowe. (...) Każdy z nas może poszczycić się swoimi osiągnięciami...". Konkretnie, proszę, jakimi osiągnięciami ?
27 Stycznia 2010, godzina 17:40
~Bardzo niezreczny
o kolegach nie będzie pisać.
27 Stycznia 2010, godzina 17:38

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 415.00 424.00 DKKDKK 62.20 63.70
EUREUR 466.00 475.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 443.00 458.00 NOKNOK 44.80 46.30
GBPGBP 550.00 562.00 SEKSEK 44.60 46.10
Aktualizacja: 2021-11-29 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.50 420.50 DKKDKK 62.60 63.20
EUREUR 468.50 472.50 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 447.00 454.00 NOKNOK 45.10 45.80
GBPGBP 552.00 559.00 SEKSEK 45.00 45.70
Aktualizacja: 2021-11-29 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za podwyżką wynagrodzeń dla samorządowców?

Ceny paliw2021-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.08 zł - 6.08 zł 3.45 zł
Circle K 6.03 zł - 6.03 zł 3.4 zł
Lotos Optima 6.05 zł - 6.05 zł 3.42 zł
MZK 6.03 zł 6.16 zł 6.03 zł 3.45 zł
Orlen 6.06 zł 6.29 zł 6.07 zł 3.42 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij