Niedziela, 31 Maja 2020 | Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili ch24 na komórkę
Strona głównaInterwencje
Rozmiar tekstu: A A
Czytelnik

Głos ludu: Szansa na wybory czy kolejny plebiscyt?

Koncert fortepianowy to dobra rzecz, ale gdyby chociaż od czasu do czasu zmieniał się solista. A tak nuda w repertuarze prędzej czy później musi się skończyć obniżeniem gustów muzycznych słuchaczy. To samo dotyczy realnej polityki. Od kilkunastu lat życie polityczne Chojnic zdominowane jest przez jedną osobę. Mamy więc bardzo silnego burmistrza, a potem długo, długo nic... również personalne. Taka sytuacja nie jest zła, bo i dr Finster nie jest złym burmistrzem. Ale chociaż nie jest ona zła, to wcale nie znaczy, że zdrowa… Tak długo jak opozycja nie wykreuje odpowiedniej alternatywy, tak długo wyborcy będą stawiali na to co sprawdzone…, nawet gdyby czuli, że czas na zmiany!

Reklama | Czytaj dalej »Kłopot z tym, że oceniając opozycję trudno zauważyć, że naprawdę chce ona poszukać jakiejś alternatywy w tym względzie. Lewica, półlewica i pseudolewica już dawno „wywiesiły przed ratuszem białą bieliznę” zadowalając się odpadami z „pańskiego stołu”. Prawica, półprawica i pseudoprawica prawie to samo: albo tworzy coś za wcześnie albo tworzy coś za późno... Nigdy wtedy, kiedy jest potrzebne. Na pytanie, gdzie mamy w Chojnicach drugą partię polskiej sceny politycznej (PiS) nikt nie potrafi odpowiedzieć, chyba łącznie z jej chojnickim reprezentantem w parlamencie...???

Wydawałoby się zatem, że na scenie pozostaje już tylko niewzruszona Platforma. Tymczasem oceniając informacje, jakie dochodzą po wyborach w chojnickiej PO odnosi się wrażenie, że to przecież  „koalicyjne ugrupowanie” dalekie jest od chęci podjęcia wyzwania, jakim byłoby „powalczenie o miasto”. Jeśli bowiem chce się o nie realnie „powalczyć”, to w świetle obowiązującego ustroju komunalnego w Polsce, trzeba (poważnie!!!) zabiegać o stanowisko włodarza miasta. Bez burmistrza można tylko asystować, co bywa częstokroć osobiście wygodne, ale dla pierwszej partii w RP trochę upokarzające.

Wyniki wyborów parlamentarnych potwierdziły mocną pozycję PO w naszym mieście. Tyle, że ten wynik dali ugrupowaniu przede wszystkim ogólnokrajowi politycy, tacy jak Tusk, Komorowski czy Sikorski, których na naszym terenie wsparli tacy ludzie jak Lamczyk czy Redzimski. Tymczasem w polityce lokalnej trzeba było zachować rozsądek. I takim „małżeństwem z rozsądku” była koalicja PO z dr Finsterem. Potrzebowali jej wszyscy i burmistrz (dysponentów środków unijnych nie można bezkarnie marginalizować!) i lokalni politycy PO (bez wpływów, stanowisk i udziału we władzy trudno myśleć o przyszłości).

Odmiennie ułożyły się losy PO w powiecie. Tu możliwości oddziaływania na rzeczywistość były większe, co uosabiał wicestarosta Marek Szczepański. Parę inicjatyw własnych lub obcych (ale sprytnie przysposobionych!) wykazały zdolność do samodzielnego zaistnienia w samorządzie, a być może i zbudowanie wizerunku, z którym będzie można „pójść do ludzi”. Prawdziwy lider musi jednak zachować czujność! W polityce nie można zgubić tego co „partyjne”. W tym zakresie „strategiczna przewaga” należy do burmistrza Finstera. On nie musi się liczyć z zapleczem; on do zaplecza zaprasza bądź nie! W partii jest inaczej. I o tym przekonał się p. Szczepński.

Na szczęście gorzkie łączy się ze słodkim. Pan Marek został  ojcem. Gratulacje! Być może to oznaki lepszych czasów…  Z drugiej strony ptak z przetrąconym skrzydłem daleko nie poleci…  35 do 15 to jednak porażka, a widmo publicznych podziałów korzyści przynieść może wyłącznie oponentom PO… Ostatnie przetasowanie może oznaczać, że starą-nową koalicję odnowiono już przed wyborami. Taki scenariusz nie wróży nic dobrego tym, którzy uosabialiby pragnienie zmian.

Chojniczanie zasługują na ciekawe wybory; z wyrazistymi kandydatami, różnicami w stylu uprawiania polityki i pomysłami na sprawy ich miasta. Zdaje się, ostatnie wydarzenia nie przybliżają nas do takiego celu, a jeśli nie, to wypada przegotować się na powtórkę z rozrywki… Niestety nie po raz pierwszy... choć z wiadomym skutkiem.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~
Jasne, że wielka bo to ważne funkcje w PO i oprócz Szczepańskiego z Chojnic, jest jeszcze Fijas z Brus i Nojman z Gminy Chojnice.
02 Sierpnia 2010, godzina 18:19
~
Szczepański jest jednym z trzech wiceprzewodniczących, a trzech to wielka różnica.
02 Sierpnia 2010, godzina 16:20
~
wicestarosta wrócił do gry !!! został wiceprzewodniczącym powiatowym PO, widać więc, że ma poparcie w swojej partii w powiecie chojnickim i widocznie od poczatku był przeznaczony do wyższych celów "powiatowych". Wydaje się, że będzie pewniakiem na starostę z ramienia PO, stąd ten wybór. Gratulujemy strategom w PO ! POwodzenia.
02 Czerwca 2010, godzina 13:29
~
A Zielińki ruchem skoczka szachowego wylądował w PO, mało tego-jako szef koła milczy jak grób.
25 Marca 2010, godzina 16:53
~
hihihi ...
25 Marca 2010, godzina 15:47
~
ciszaaaa.... bo usłyszy wielki brat i zamknie portal
25 Marca 2010, godzina 15:40
~arnika
Fajnie, tylko cieżko potwierdzić uczestnictwo do 23 marca, bo dziś 25
25 Marca 2010, godzina 15:15
~marcowy głos
wracając do tematu, redzimski spiskował razem z zielińskim i zrobili czystkę w zarządzie koła. taki człowiek traci wiarygodność, ponieważ jeśli ma duże aspiracje polityczne powinien przeciwstawić się tego typu działaniom, a nie je firmować a kto wie czy nie zaplanować. gdyby szczepański nie odstąpił mu miejsca na liści do parlamentu, myślę, że byłby dzisiaj posłem i to całkiem niezłym. teraz czekać należy na to czy ludzie z jednej formacji potrafią ze sobą rozmawiać, czy też konkurencja polityczna wepchnie PO do politycznego grobu. niebawem nadejdzie czas aby posypać głowę popiołem, i wtedy powinna przyjść refleksja... czy przyjdzie ...?
24 Marca 2010, godzina 09:11
~
Ojciec dyrektor - to raczej "cienki bolek" jest.
08 Marca 2010, godzina 15:39
~głos ludu
zniesmaczony po co promujesz redzimskiego i peplińskiego, skoro twierdzisz, że są tacy świetni. To są jakieś wolne żarty. nieudacznicy życiowi kandydatami na burmistrza ? co onie w życiu osiągnęli, gdyby nie PO nadal siedzieliby w klasach "nauczając" młodzież i dzieci. redzimski oprócz startu w wyborach do parlamentu dzięki szczepańskiemu, byłby nic nie znaczącym radnym powiatowym. W starciu na burmistrza trzeba mieć poparcie mieszkańców a nie partyjnych kacyków, i dlatego obecny burmistrz może sobie spokojnie rządzić nie obawiając się zazdrosnych partyjnych kacyków. Mi żal jest, że do władzy w PO doszła rada pedagogiczna ( zieliński- wychowawca z poprawczaka, redzimski- dyrektor szkoły w lichnowach, pepliński- nauczyciel I LO, szpuła- "wykładowca" na pomeranii, figura- wychowawca w domu dziecka, teraz pedagog w gimnazjum nr 1, chyba wystarczy). No i zebrała się rada pedagogiczna i wybrała sobie Ojca dyrektora z PC
08 Marca 2010, godzina 14:47
~www.kaszebskorewolucejo.pl
Nie PO, nie PiS, nie SLD, a tylko PPS!!
07 Marca 2010, godzina 23:57
~www.kaszebskorewolucejo.pl
Nie PO, nie PiS, nie SLD a tylko PPS!
07 Marca 2010, godzina 23:56
~zniesmaczony PO
dobre sobie Kontrkandydatem finstera ma być przegrany w PO? Jak taki człowiek ma wygrać, skoro już raz przegrał? I jakie w ogóle ma zaplecze polityczne? Rozumiem, że miałby popracie PO, ale go nie ma. Na osłodę zostaje mu zakładanie własnego koła, gdzie będzie mógł sobie POrządzić . Niestety społeczeństwo nie jest ani głupie ani ślepe. Dużo lepszym kandydatem byłby redzimski lub nawet pepliński. Przynajmniej są to osoby wyraziste. A porównywanie całej sytuacji do białorusi, to już głos rozpaczy. Idąc tym tropem (czyli na wschód) to nawet tymoszenko pogodziła się z przegraną i nie zaskarżyła wyborów, chociaż brakowało jej raptem kilku procent. A u nas chociaż do polityki przez wielkie P jeszcze bardzo daleko, to robi się nie wiadomo jaką awanturę z przegranych wyborów. Własnie takie sytuacje pokazują, jak wiele dzieli naszych samorządowców od wielkich polityków. Ci ostatni znacznie łatwiej znoszą przegraną, chociaż dużo więcej tracą!
07 Marca 2010, godzina 23:15
~Scorpio
Z punktu widzenia klienta(wyborcy) konkurencja jest potrzebna. Jednak nie wyobrażam sobie,że producent stali będzie zabiegał o to, aby obok powstała nowa huta! Więc naiwnoscią jest oczekiwanie,ze obecny burmistrz będzie wspomagał konkurencję. A ta w Chojnicach jest słabiutka. I nie słabość poszczególnych partii jest najważniejsza, tylko brak wyrazistych postaci. Bo w wyborach lokalnych większość głosuje na konkretną osobę,jej przynależnosc partyjna jest mniej istotna.....I jeszcze jedna uwaga... Krytukujemy miniony system(słusznie!) za to,że wtedy rządzili nami ludzie z politycznego klucza, przywożeni w teczce. Teraz mamy nowy ustrój, wybieramy władze w demokratycznych wyborach a tu wciąż pretensje. Przecież Finster i Szczepański rządzą z woli wyborców, od nich dostają mandat. A może tak długo rządzą bo społeczeństwo się nie sprawdziło?
07 Marca 2010, godzina 19:27
~
A po co zawracać sobie głowę konkurencją, skoro można sie jej wcześniej pozbyć. Tak powstaje monopol-coś najgorszego co może spotkać konsumenta - zarówno jeśli chodzi po towary jak i w polityce, np. jeden cały czas jest wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta. Ale cóż- może władcom marionetek o to chodzi.
07 Marca 2010, godzina 15:25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 409.00 DKKDKK 58.80 60.30
EUREUR 438.00 450.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 410.00 425.00 NOKNOK 40.20 41.70
GBPGBP 487.00 502.00 SEKSEK 41.40 42.90
Aktualizacja: 2020-05-31 09:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 405.00 DKKDKK 59.20 59.90
EUREUR 442.00 446.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 413.00 423.00 NOKNOK 40.70 41.40
GBPGBP 492.00 498.00 SEKSEK 41.80 42.70
Aktualizacja: 2020-05-31 09:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy stosujesz się do obostrzeń związanych z koronawirusem?
Ceny paliw2020-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 4.15 zł 4.51 zł 4.14 zł 1.72 zł
Circle K 4.1 zł - 4.09 zł 1.63 zł
Lotos Optima 4.1 zł - 4.1 zł 1.63 zł
MZK 4.06 zł 4.16 zł 4.06 zł 1.63 zł
Orlen 4.15 zł 4.41 zł 4.14 zł 1.68 zł
PKS 4.04 zł - 4.04 zł 1.61 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij