Czwartek, 28 Maja 2020 | Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira ch24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Tekst Marta Janiszewska

Żenada roku 2010

Nominowani do kategorii Inwestycje Roku 2009

Nominowani do kategorii Inwestycje Roku 2009

W prasie nie milkną komentarze po oscarowej gali, która odbyła się w niedzielę w Kodak Theatre. Większych niespodzianek jak zwykle nie było. Może z wyjątkiem nagrody dla najlepszej produkcji. Zamiast Jamesa Camerona uhonorowana została jego była żona za film opowiadający o losach żołnierzy w Iraku. Po raz kolejny wygrała więc polityka, co również nie jest zbytnim zaskoczeniem. Już bowiem od kilku lat Amerykańska Akademia Filmowa stawia na poprawność polityczną. Co jednak ciekawe ten trend zadomowił się także u nas. Ostatnia gala w Chojnickim Domu Kultury, czyli Dokonania Roku 2009, nie dość, że okazała się jak zwykle klapą, to jeszcze była całkowicie przewidywalna i jakoś tak dziwnie poprawna.

Najbardziej śmieszy mnie otoczka, jaką kapituła robi wokół imprezy. A właściwie to jej brak. Wszystko odbywa się jak w jakimś szemranym filmie. Nikt nie wie jak, gdzie i kiedy. Wszystko w Chojnicach jest tajne. Nominacje są tajne. Głosowanie jest tajne. Wybór jest tajny. Nawet impreza jest tajna. Za to tajne nie są komentarze i całe szczęście, bo inaczej nie wiedzielibyśmy nic o jednej z największych klap w mieście. Sama inicjatywa jest oczywiście godna pochwały. Warto wyróżniać i pokazywać ludzi, którzy robią coś dla miasta i innych. Jednak sposób w jaki się to odbywa czyni otrzymanie chojnickiego orła raczej żenadą, niż wyróżnieniem za całoroczną pracę.

I niestety moja opinia nie jest odosobniona. Przede wszystkim Dokonaniom Roku brakuje jakiegokolwiek regulaminu, który określałby w jaki sposób szanowna kapituła wybiera późniejszych laureatów. A skoro nie ma sztywnych reguł, to dominuje całkowita dobrowolność. Co zresztą widać po tegorocznych nominacjach. Wydawać by się mogło, że każdy rzucił jakieś nazwisko lub nazwę firmy, czy instytucji i tak powstała ścisła elita. Wiele można też powiedzieć na temat kategorii. Najbardziej dziwną jest oczywiście kultura i nauka. Zastanawia mnie jak można połączyć te dwie rzeczy? To jakby do jednego worka wrzucić Kopernika i Chopina. Ale może się mylę?!.Kolejnym nieporozumieniem jest nagroda za inwestycję roku 2009. Ponieważ tu też nie wiadomo co i jak. Kto zgłosił poszczególne firmy, dlaczego i za co. Nie mówiąc już o tegorocznym wyborze. Droga kapituło, nagrodzenie własnego członka było, używając bardzo łagodnych słów, co najmniej nie na miejscu. Bardzo podobał mi się wpis jednego z internautów,  który określił to następująco „Sama kapituła tego konkursu wiedząc o nominacji p.Gintera nie powinna brać go za jurora albo sam p.Ginter powinien storpedować próbę nominowania jego samego bądź jego zakładu!To jak być sędzią we własnej sprawie!"Kaziu wyjdź się odlać!"-Rzekł przewodniczący kapituły-...teraz będziemy wybierali w kategorii gospodarka”. Myślę, że dalszy komentarz jest już niepotrzebny. Ciekawa jest też kategoria filantrop. Postanowiłam tu sięgnąć do definicji, która mówi że darczyńcą jest osoba, która wykłada pieniądze z własnej sakiewki, a nie cudzej, czytaj firmowej. Jak więc można było nominować dyrektora Carrefoura? Jeśli już to wyróżniona powinna być sieć, a nie indywidualna osoba, gdyż wprowadza to w błąd odbiorców.

Bardzo podobała mi się za to postawa jednego z laureatów - prezesa zarządu firmy Meblik Stanisława Gierszewskiego. Jego wypowiedź na forum przełamała zmowę milczenia wokół chojnickich Dokonań Roku. Ktoś w końcu miał odwagę powiedzieć jak naprawdę wyglądają kulisy działalności kapituły. A było to wyznanie szokujące, z tym że bardzo potrzebne. Ważny jest również fakt, że swój komentarz prezes Mebliku podpisał imieniem i nazwiskiem, co czyni je wiarygodnym. Jest to swego rodzaju precedens i mam nadzieję, że będzie owocny w skutki. Bowiem Panie i Panowie z kapituły - czas na zmiany. Dokonania Roku w obecnej formule są nie do przyjęcia. Zachodzi też obawa, że jeśli nic się nie zmieni w tej kwestii, to w przyszłym roku może zabraknąć chętnych do odbioru chojnickich orłów. A co gorsze, może dojść do sytuacji, że najzwyczajniej wyróżnieni zaczną zwracać swoje trofea lub, jak zasugerował anonimowy internauta, wystawią je na Allegro z ceną wywoławczą 1 grosz.

Aby jednak coś się zmieniło, organizatorzy muszą uderzyć się w pierś i wyznać mea culpa. Bo jak na razie nabrali wody w usta i wydają się nie zauważać negatywnych głosów, jakie krążą w lokalnym środowisku. Co gorsze są i tacy, którzy są z imprezy zadowoleni, a nawet dumni. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ grozi utrzymaniem imprezy na dotychczasowym poziomie. A to by oznaczało, że w przyszłym roku gala byłaby równie mizerną próbą stworzenia czegoś na kształt oscarów. Chyba, że organizatorzy mają za nic głos ludu i wyznają zasadę, że lepiej mieć beznadzieją galę, niż jej w ogóle nie mieć. Ale w takim wypadku proponuję pójść o krok dalej i całkowicie pogrążyć się w swoim zadufaniu i na przykład, tak jak w Hollywood, rozłożyć przed ChDK czerwony dywan. Bo jak już tracić pieniądze podatników to chociaż z rozmachem. Mam też jeszcze jeden pomysł. Może na wzór Stanów wprowadzimy w Chojnicach złote maliny. Jest to ulubiona konkurencja Amerykanów przed oscarami, w której odznacza się tych mniej wybitnych. Ja w kategorii Imprezy-klapy 2010 proponuję chojnickie Dokonania Roku. I nie wiem jak Wy uważacie drodzy Czytelnicy, ale dla mnie to murowany zwycięzca.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

77 komentarzy

~
osikać to barchło
19 Lipca 2010, godzina 17:56
~
do internauty z 2010-03-13 07:49:37 - bądź łaskaw zauważyć, że wiele informacji ukazujących się na portalu podawanych jest przez kluby sportowe. Pretensje powinieneś skierować do Boxing Team, że nie dostarcza informacji o swoich zawodnikach.
15 Marca 2010, godzina 10:47
~
A to występ The Evergreen "Different worlds": http://www.youtube.com/watch?v=AKJket8KRo
14 Marca 2010, godzina 21:37
~
Tak piszą o sukcesie boksera z UKS ÓSEMKI a taki sam wynik osiągnął też zawodnik z drugiego klubu Boxing Team..ale portal 24 ten klub ma w....... d..e
13 Marca 2010, godzina 07:49
~X
To prawda, każdy temat o sukcesach bokserskich musi zostać zablokowany, bo bokserzy natychmiast wylewają wiadra pomyj na swoich rywali z drugiego klubu. Masakra...
13 Marca 2010, godzina 01:23
~
Najbardziej żenujący w tym portalu są BOKSERZY
12 Marca 2010, godzina 22:54
~żenada to wy!
Najbardziej żenujacy jest wasz portal,który napisał o sukcesie jednej sekcji bokserskiej ,a drugą ma gdzieś,pomio takiego samego wyniku.
12 Marca 2010, godzina 14:23
~
No nic dodać, nic ująć , niestety powyższy post to prawda.
11 Marca 2010, godzina 19:23
~
"Ostatnia gala w Chojnickim Domu Kultury, czyli Dokonania Roku 2009, nie dość, że okazała się jak zwykle klapą, to jeszcze była całkowicie przewidywalna i jakoś tak dziwnie poprawna." Czy ta sprzed dwu lat, kiedy to podsumowywano 2007 rok, także była klapą, całkowicie przewidywalna i dziwnie poprawna? Czy wtedy nikogo nie dziwiło w redakcji Ch24, że nie ma regulaminu, czytelnych zasad, że są tajne - nominacje, głosowania i wybór? Dla mnie wtedy totalną żenadą było nagradzanie Waszego portalu, istniejącego przez 8 miesięcy 2007 roku, w kategorii Inicjatywa Społeczna. Chyba nie pracujecie społecznie? Jesteście przecież firmą komercyjną, przedsięwzięciem gospodarczym. Powyższym felietonem udowodniliście, że poziom obłudy u Was jest bardzo wysoki.
11 Marca 2010, godzina 01:09
~D
Gdzie się podział artykuł PO GALI , cenzura ?
10 Marca 2010, godzina 21:11
~
Okropna była ta gala, brawo za odwagę dla p. Gierszewskiego. Jest pan odważnym człowiekiem i to się liczy. Proszę startować w nadchodzących wyborach samorządowych, brakuje nam takich ludzi jak pan. Powodzenia i pozdrawiam.
10 Marca 2010, godzina 19:12
~
Ta Gala to Targ próżności mości dobrodzieje
10 Marca 2010, godzina 13:37
M. Osowicka
Pan Stanisław Gierszewski napisał swoje przemyślenia dosadnie i po męsku – nie mogę nie zgodzić się z większością jego zapatrywań, niemniej jednak brakuje mi szerszego, a zarazem obiektywnego spojrzenia na całą imprezę. Bo w każdym przedsięwzięciu można dostrzec zaangażowanie i pracę ludzi, którzy je organizują. Stąd trochę i moich refleksji z punktu widzenia reprezentantki nominowanego stowarzyszenia (UKS 8) – czyniącej od lat tłum na widowni bądź na scenie Chojnickiego Domu Kultury. A zatem: 1. Nie ukrywam, że lubię to kulturalne wydarzenie, które wpisało się w pewną tradycję naszej lokalnej społeczności. Gdybym nie lubiła – wołami by mnie tam nie zaciągnięto!!! ;o). A lubię z kilku względów: po pierwsze – fajnie jest dowiedzieć się „naocznie” kto jest aktywny w naszej powiatowej chojnickiej przestrzeni i tu chylę czoła przed dokonaniami tych, którzy wolą kapituły znaleźli się na deskach CHDK, ale i tych przez kapitułę pominiętych. Po wtóre: muzyczne prezentacje są dla moich zmysłów wielką przyjemnością – popisy toruńskiego kwartetu smyczkowego, czy też występ mojego ulubionego (z racji lokalnego patriotyzmu) Evergreenu sprawiły mi autentyczną frajdę. A po trzecie: miło popatrzeć na pana Guzelaka stającego na wysokości zadania (co prawda nie bez wpadek!) w mistrzostwie słowa konferansjerki i prezentacji osób wybranych przez kapitułę oraz na dwie urocze panie: Alicję i Joannę będące ozdobą przedsięwzięcia (Pani Alu – nowa fryzura jest szałowa :o)!). Po czwarte: pomysł z wystawą fotografii o Chojnicach – bardzo trafiony! Po piąte: innowacyjny (bo dotąd nie było – o ile mnie pamięć nie myli) poczęstunek w przerwie z racji na szeroko zakrojone ramy czasowe – i dla wymiany wrażeń – wskazany :o). Sądzę, że warto dostrzec plusy imprezy, bo jednak bez względu na stopień satysfakcji uczestników, one istnieją. Natomiast zgadzam się z większością forumowiczów, że od lat niereformowalna formuła imprezy trąci już myszką – brakuje kreatywności, nowego spojrzenia, chęci zmian. Zatem świetnie, że młodzi ludzie – tacy jak Marta Janiszewska potrafią ze świeżością owego spojrzenia, a także lwim pazurem młodzieńczej czupurności „wsadzić kij w mrowisko” wyrażając otwarcie swoje zdanie . Wrzucanie do jednego wora przeróżnej maści nominowanych – tak naprawdę nie dających się porównać (bo przecież – przykład z mojej działki: gdzie mierzyć się np. uczniowskim klubom sportowym z dużymi klubami dysponującymi o wiele większymi możliwościami finansowymi, które to możliwości kreują przede wszystkim rozmach i zasięg sukcesów). Jak zestawić dokonania indywidualnego sportowca z osiągnięciami dużego klubu obchodzącego jubileusz? O pozostałych nieadekwatnościach forumowicze napisali sporo. Padło wiele krytycznych, ale także konstruktywnych uwag – mam nadzieję, że organizatorzy w końcu wyciągną z nich wnioski. A dla mnie najbardziej optymistycznym wnioskiem, jaki wynoszę osobiście z każdej Gali Dokonań Roku jest przeświadczenie, że z Galą, czy też bez niej i tak ludzie obecni w piątek w CHDK-u nadal będą z pasją czynić to, co czynili do tej pory w myśl powiedzenia – „Róbmy swoje!” Bo dla większości z nich, na szczęście, to nie wyróżnienia są motorem napędowym wszelkiego działania. Pozdrawiam wszystkich aktywnych :o).
10 Marca 2010, godzina 13:24
~krzys
a gdzie ten chamski atak na burmistrza? to ze on zawsze mowi ja i wszedzie stawia siebie jako nr1 to i chyba przy krytyce musi byc nr1?
10 Marca 2010, godzina 11:51
~
Nie podoba mi się chamski atak na burmistrza w związku z tą galą. Ja również nie popieram stylu tej imprezy /na której byłem/, ale obrzucanie się błotem jest niedopuszczalne. Spodobał mi się głos p. Gierszewskiego z "Meblika", gdyż napisała to osoba, która została laureatem, wiec patrząca na cała sprawę bardzo obiektywnie. Głos p. Gierszewskiego pokazał - niestety- całą miełkość tej imprezy/a szkoda/. Król niestety okazał się nagi!!!
10 Marca 2010, godzina 11:37

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 415.00 DKKDKK 58.50 60.00
EUREUR 436.00 451.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 410.00 425.00 NOKNOK 39.90 41.40
GBPGBP 486.00 501.00 SEKSEK 41.00 42.50
Aktualizacja: 2020-05-27 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 415.00 DKKDKK 58.90 59.60
EUREUR 440.00 445.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 412.00 425.00 NOKNOK 40.30 41.00
GBPGBP 490.00 498.00 SEKSEK 41.40 42.20
Aktualizacja: 2020-05-27 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy stosujesz się do obostrzeń związanych z koronawirusem?
Ceny paliw2020-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 3.99 zł 4.15 zł 3.98 zł 1.54 zł
Circle K 3.94 zł - 3.93 zł 1.49 zł
Lotos Optima 3.96 zł - 3.93 zł 1.51 zł
MZK 3.88 zł 4.02 zł 3.83 zł 1.47 zł
Orlen 4.1 zł 4.4 zł 4.1 zł 1.54 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij