Czwartek, 28 Maja 2020 | Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira ch24 na komórkę
Strona głównaWywiady
Rozmiar tekstu: A A
Rozmawiała Monika Zych

Najlepsze wyjście to wspólnoty

Fot. (aw)

Fot. (aw)

Rozmowa z Łukaszem Masiakiem, byłym już członkiem rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chojnicach.

Jak rada nadzorcza przyjęła Pana rezygnację po ponad roku działalności w Spółdzielni Mieszkaniowej?

Łukasz Masiak: Mam nadzieję, że wyznaczyłem pewien nowy standard dla rady nadzorczej, ponieważ ok. miesiąca, dwóch temu na jednym z posiedzeń wezwałem do solidarnego zrzeczenia się mandatów przez wszystkich członków, ponieważ uważałem i nadal uważam, że nasza chojnicka spółdzielnia nie zasługuje na taką radę nadzorczą, jednakże nie spotkało się to z zainteresowaniem szerokiego forum rady. Na ostatnim posiedzeniu rady, 18 marca, będąc osobą konsekwentną złożyłem więc pisemną rezygnację w myśl statutu i zrzekłem się mandatu członka rady nadzorczej na własną prośbę. Być może, tak jak powiedziałem na początku, wyznaczyłem nowy standard, być może inni pójdą za mną. Wszyscy powinni stanąć kolegialnie przed walnym zgromadzeniem i poddać ten rok działalności pod osąd członków spółdzielni, którzy to wybrali nas jako swoich przedstawicieli do rady spółdzielni, powierzając nam konkretne postulaty do zrealizowania. 

Dlaczego reszta członków rady nie poszła za Pana pomysłem, jak Pan uważa?

Z tego co wiem, niektórzy na pewno mają zastrzeżenia do funkcjonowania rady, domyślam się, że jest to jednak mniejszość. Nie wiem czym się  kierują, chcąc dalej trwać w tym gremium, być może mają  nadzieję na jakieś przełomowe zmiany. Ja doszedłem do wniosku, że nadziei na takie zmiany nie ma, ponieważ powstała swoista koalicja w radzie nadzorczej, która blokuje konstruktywne wnioski i krytykę.

Wspomniał  Pan w swoim piśmie, że Pana wypowiedzi były blokowane, a wnioski odrzucane.

Byłem nieustannie zagłuszany, odbierano mi głos. Czynił to przewodniczący zebrań, gdy składałem jakiekolwiek konstruktywne wnioski albo wyrażałem stanowisko niezgodne ze stanowiskiem przewodniczącego czy większości w radzie. Głos odbierano niepokornym członkom rady. Uznałem, że nie mogę zgodzić się z taką sytuacją, trwaniu w radzie, pobieraniu wynagrodzenia, nie mogąc zrealizować żadnego swojego wniosku oraz wniosków mieszkańców, bo byłem przecież ich łącznikiem z zarządem. Natomiast wszystkie wnioski, które składałem, są w protokole. Powiem więcej, bodajże po trzech miesiącach od czasu naszego powołania do rady nadzorczej, podjęta została uchwała o nagrywaniu wszystkich posiedzeń i jest to do sprawdzenia na zapisach z posiedzeń. Sztandarowym moim wnioskiem, złożonym na jednym z pierwszych posiedzeń, był wniosek o przeprowadzenie rzetelnego rozliczenia poprzedniej władzy poprzez przeprowadzenie audytu spółdzielni, ponieważ przewrót nastąpił w marcu 2009 roku, nie wszyscy zgadzali się z działaniami poprzedniego zarządu. Ja nie chciałbym sobie teraz przypisywać jakichś zasług, jestem skromnym człowiekiem. Ale  była taka sytuacja, to jest też uwiecznione na nagraniach i zapisach dziennikarzy, kiedy poprzedni zarząd w marcu 2009 r. na sali Parku Wodnego ustami radcy prawnego próbował przekonać nas, że walne zgromadzenie jest niezgodne z prawem. Ja wówczas wezwałem, żebyśmy mimo tego kontynuowali zebranie i poddali się pod osąd niezawisłego sądu, który orzeknie czy zebranie było ważne. Po kilku miesiącach sąd wydał postanowienie, że to walne było ważne. Niejako osobiście przyczyniłem się do tego, że ta rada w marcu 2009 została w ogóle powołana.

Z jakimi działaniami rady się pan nie zgadzał?

Po odwołaniu poprzedniego zarządu powstała czasowość, która to tak właśnie trwa do dnia dzisiejszego. Nie zgadzam się również z notorycznymi wyborami i odwołaniami zarządów. Proszę zobaczyć ilu było prezesów, ile czasowych członków zarządu. Głosowałem też przeciw odwołaniu prezesa Pilackiego, gdyż uważałem, że należy dać mu szansę wykazania się, przypominam, że objął funkcję w trakcie trwania roku obrachunkowego, więc należało poczekać jakie ma zamiary odnośnie skonstruowania budżetu na następny rok. Jeśli są jakieś zarzuty do prezesa, to powinno się go zaprosić na posiedzenie rady, celem przedstawienia wyjaśnień, natomiast takiej sytuacji nie było. Na przysłowiowym kolanie został spisany porządek obrad, na poczekaniu zostały wymyślone zarzuty mu przedstawiane, do których nie mógł się osobiście odnieść. Byłem też inicjatorem zaproszenia mediów na jedno z posiedzeń rady, za co zostałem przywołany do porządku przez przewodniczącego rady nadzorczej, że nie miałem takiego prawa. Potem powołano kolejnego czasowego prezesa, a sam Mollin wcześniej mówił, że nie doprowadzi do czasowości w spółdzielni.

W swojej rezygnacji stawia Pan radzie wiele zarzutów, m.in. niewykonywanie uchwał, proszę  podać przykład.

Jest tych uchwał całe multum, jest to wszystko do przejrzenia. Chociażby takie prozaiczne wydawałoby się sprawy jak: wydzielenie nowych miejsc parkingowych przy blokach, zamykanie śmietników, podział nieruchomości z wielobudynkowych na jednobudynkowe, to zostało wszystko uchwalone, a nie zostało wykonane. Rada nadzorcza skupia się na waśniach i konfliktach.

Czy wobec tego rada nie łamała statutu spółdzielni, jeśli chodzi o zaniechanie realizacji obowiązków?

W mojej ocenia łamała statut Spółdzielni Mieszkaniowej, ale nie tylko w tym punkcie. Ponadto nie ma uchwalonego planu inwestycyjnego, gospodarczego i finansowego na rok 2010. Nie ma sprawozdania finansowego za rok 2008, nie ma bilansu za 2009.

Na jakim etapie jest w ogóle praca nad tymi dokumentami?

Jeśli chodzi o sprawozdanie finansowe za rok 2008,  to tutaj trwają ciągłe przepychanki, kto jest za to odpowiedzialny. To też jest echem tego mojego postulatu, który nie został zrealizowany. Mam tutaj na myśli mój wniosek o powołanie audytu. Uważałem, że wchodząc do Spółdzielni Mieszkaniowej i wybierając nowy zarząd, powinniśmy doprowadzić do rzetelnego i fachowego rozliczenia poprzedniej władzy. Uważam, że członkowie rady nie mają kompetencji, by takie rozliczenie przeprowadzać, dlatego złożyłem wniosek o powołanie audytora, który stwierdziłby, jakie są uchybienia w SM i wystąpił w przypadku zauważenia takich nieprawidłowości do organów ścigania. Wniosek nie spotkał się z zainteresowaniem rady, która wolała powoływać ze swojego grona różnego rodzaju komisje czasowe, ja nie byłem ich członkiem. Wysłały one wnioski  do organów ścigania, i z tego co wiem, część jest umarzana przez prokuraturę. Gdyby z takimi wnioskami wystąpił audytor to by stanowiło materiał dowodowy. Także – niefachowość i niekompetencja na każdym kroku.

Czy brał  Pan udział we wszystkich posiedzeniach rady nadzorczej?

W mediach pojawiły się  wypowiedzi pana Mollina, który sugerował, że cechowała mnie wyjątkowa absencja w posiedzeniach rady. Uważam te słowa za zniesławienie i pomówienie. Wzywam publicznie pana przewodniczącego do tego, żeby wycofał się z tych słów i żeby przeprosił mnie na forum publicznym za to, co powiedział. Ja domagam się ujawnienia wszystkich list obecności z wszystkich posiedzeń od marca 2009 do marca 2010 roku. Uczestniczyłem w przeważającej większości posiedzeń. W lutym tego roku byłem nieobecny, co było spowodowane chorobą.

Zwracał  Pan uwagę na brak kompetencji członków rady. Proszę  zatem powiedzieć jakie kompetencje powinny mieć  osoby na takim stanowisku?

Powinny być to osoby, które mają jasny pogląd na to co chcą zrobić i mieć świadomość, że nie do wszystkiego mają osobiste kompetencje i wówczas powinny powoływać do pomocy odpowiednie organy. Powinny przestrzegać statutu danej organizacji i regulaminów postępowania, wszystko musi odbywać się w przejrzysty i wyznaczony sposób.

Czy definitywnie odcina się Pan od spraw SM?

Przy takim prowadzeniu gospodarki w SM przez kolejne zarządy i rady nadzorcze, tak naprawdę racjonalnym pomysłem jest chyba tworzenie wspólnot mieszkaniowych, na co zezwala obecne prawo i wówczas każdy jest gospodarzem swojego podwórka. Przyznam, że mam takie plany, myślimy nad tym z sąsiadami i chyba do takiego wniosku dojdziemy. Jest to jedyna słuszna droga, bo jakakolwiek duża spółdzielnia zawsze pochłania koszty administracji i różne inne. Chyba, że jest wola zmiany i wprowadzenia rachunku ekonomicznego do spółdzielni, o czym też mówiłem, ale takiej woli rada nie wykazywała. 

 

Reklama | Czytaj dalej »

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~
Rada Nadzorcza i demokracja - koń by się uśmiał! Nie w tym wydaniu. Masiak dobrze postąpił, bo w demokracji nie zagłusza się jednostek.
28 Marca 2010, godzina 11:34
~lena
A Ja myślałam że jak mamy nowy zarząd i tam cała reszta wymieniona to będziej uczciwie i taniej a tu widzę masakra . po prostu najlepsze wyjście to spódz do likwidaccji i faktycznie niech każdy zarządza swoim blokiem . Bo w innym razie możemy my Lokatorzy zbankrutować . Wiekszość niema pracy jest kryzys a tu jeszcze dodatkowo takie wielkie stado pasożytów uchowć. Wielkie dzięki jestem za W. M.
28 Marca 2010, godzina 09:15
~lokator
Trzymacie w tych wypowiedziach różnych słówek i zdań . A tu nam chodzi szczególnie o to żeby nie utrzymywać tak kosztownej administracji niepotrzebnych łosiow naszym kosztem . Możemy wiecznie płacic płacic bez końca wielkie kwoty. Jestem również za wspólnotą mieszkaniową ale tak żeby każdy zarządzal swoim blokiem .
28 Marca 2010, godzina 09:06
~
:-)
28 Marca 2010, godzina 00:00
~
Młody Demokrata Masiak obraża się na DEMOKRACJĘ i dlatego rezygnuje zamiast walczyć metodami demokratycznymi , . Gdy wszystko gra panie Masiak to jest fajnie , ale gdy trzeba powalczyć to najlepiej uciec. Porażka
27 Marca 2010, godzina 20:04
~na pewno nie masiak
Ciekawe, którego ze spółdzielców te wpisy tak rozwsieczają? Obstawiam tych, którzy nie grzeszą intelektem w radzie
27 Marca 2010, godzina 16:58
~
Dla niektórych pojawienie się w radzie nadzorczej, to jak skok z przedszkola na studia. Pracują nie mając pojęcia nad czym hahahahahaha
27 Marca 2010, godzina 16:44
~spółdzielca
Masiak nie pajacuj. Jak się przyjmuje jakąś funkcję, to się pracuje.
27 Marca 2010, godzina 15:28
~do wpisu powyżej
Hahahahaha no i tacy ludzie siedzą w radzie nadzorczej SM Chojnice, jak ten gość z wpisu o godz.11:16:06 ludzie, którzy uciekali z lekcji języka polskiego i dzisiaj nie potrafią się swobodnie wypowiedzieć a do tego mają problem z ortografią i gramatyką, nie wspominając o interpunkcji. Tchórz pisze się przez "ó" a nie "u" (uczą tego w podstawówce, bodajże w klasach I-III), "po prostu" też pisze się oddzielnie, no i "dwa wypowiedzi", chyba raczej "dwie wypowiedzi", bo dwa to możesz mieć rowery. Aha, przed "ale" stawia się przecinek SZKODA SŁÓW PANIE M.....
27 Marca 2010, godzina 12:08
~do wpisu powyżej
Jesteś zwykłym "pleplą " i niczym więcej . Nie wiem kim jesteś ale czytając te dwa wypowiedzi - nie masz zadnego pojęcie. Przyznajesz się , że tkwisz w tej radzie tylko dla kasy i nic więcej. Nie potrafisz zaryzykować jak Masiak. Poprostu jesteś tchurzem, a fuj .
27 Marca 2010, godzina 11:16
~Do wpisu powyżej
Łukaszu, znów pojawił się głos z rady nadzorczej, głos to gruby i z wąsami (każdy kojarzy do kogo należy). Poza intrygami i układami ten głos do niczego nie doszedł, po prostu jest intelektualnie słaby, a Ty bijesz go na głowę. Głos Odwaga - to nie trwać w tym bagnie (towarzystwie wzajemnej adoracji), tylko umieć z niego wyjść. Pozostali mają nietęgie miny, bo Twoje odejście nadszarpnęło i tak wątłą już reputacje rady. Poza chlubnymi wyjątkami, to zbieranina cyników i niedouczonych ludzi. Dlaczego nie ma audytu, o który tak walczyłeś? Bo rada nie potrafi nawet sformułować prostego tematu, jaki miałby obejmować. No cóż niekończyło się szkół, więc teraz w radzie i już częściowo w zarządzie panuje partyzantka. To jest tak, jakby ślepego wypuścić na pole minowe. Nie przegrałeś bitwy, Ty ją wygrałeś. Sam zobacz, jak teraz Ci to wypominają, że ich zostawiłeś, bo tak swoje niepowodzenia mogli przypisać także Tobie.
27 Marca 2010, godzina 09:47
~
Wielcy prowadzą wojny, bo ich na to stać. Natomiast Ty przegrałeś bitwę. Nie wiem , czy będzie Cię stać na zebranie sił do walki. Będąc w ferworze walki należało utrzymać swoją pozycję i walczyć. A tak co? Oddałeś pole walki, ale komu i dlaczego. Mówisz o audycie, to powiedz dalej, przecież miał być wybrany audytor. Twój głos nie został zmarnowany w tym temacie, lecz jakie jest jego wykonanie i kto ponosi za to winę? Ja wiem, że od czerwca 2009 roku był wybrany prezes, no i co? Do końca swego urzędowania nie przedstawił planu gospodarczego SM. No to ja nie dziwię się, że nie ma takich planów jeszcze na 2010 rok. Sądzę,że chyba nad nimi ktoś obecnie pracuje i potężnie się głowi jak to skoordynować i ująć wszystko to co zostało zaniedbane w 2009 roku. Mogę się mylić. Ale dość to nie moja bitwa, musisz się z nią zmierzyć po oddaniu pola walki/poległeś/.
26 Marca 2010, godzina 20:29
~
A ja konsekwentnie - Molin musi odejść!!!
26 Marca 2010, godzina 19:50
~
bez krawata? kampania? Łukaszu!
26 Marca 2010, godzina 18:34
~znajomy z okręgu wyborczego
Łukaszu, widzę kampanię urządzasz.Wszędzie Ciebie pełno. Możesz liczyć mój głos.
26 Marca 2010, godzina 18:28

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 413.00 DKKDKK 58.50 60.20
EUREUR 437.00 450.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 407.00 425.00 NOKNOK 39.90 41.60
GBPGBP 487.00 502.00 SEKSEK 41.00 42.70
Aktualizacja: 2020-05-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 413.00 DKKDKK 59.10 59.80
EUREUR 441.00 446.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 413.00 425.00 NOKNOK 40.50 41.20
GBPGBP 491.00 498.00 SEKSEK 41.60 42.40
Aktualizacja: 2020-05-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy stosujesz się do obostrzeń związanych z koronawirusem?
Ceny paliw2020-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 3.99 zł 4.15 zł 3.98 zł 1.54 zł
Circle K 3.94 zł - 3.93 zł 1.49 zł
Lotos Optima 3.96 zł - 3.93 zł 1.51 zł
MZK 3.88 zł 4.02 zł 3.83 zł 1.47 zł
Orlen 4.1 zł 4.4 zł 4.1 zł 1.54 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij