Czwartek, 02 Maja 2024 | Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst m.m

Staroszkolna puszka Pandory

W Chojnicach wciąż buduje się zbyt mało mieszkań

W Chojnicach wciąż buduje się zbyt mało mieszkań

Czy prywatni właściciele chojnickich kamienic będą mogli wkrótce w przypadku remontu obiektu zwracać się do miasta z prośbą o tymczasowe lokale zastępcze dla mieszkańców? Pomysł wydaje się absurdalny, ale całkiem możliwy. Burmistrz szykuje się bowiem do bezprecedensowego ruchu i zamierza udostępnić sześciu rodzinom z ulicy Staroszkolwej 8 mieszkania komunalne. Co więcej, sam wychodzi z tą inicjatywą, tłumacząc to trudną sytuacją lokatorów. Aby jednak to posunięcie było możliwe, Arseniusz Finster potrzebuje popracia radnych, a ci pomysłem nie są zachwyceni.

Budynek przy ulicy Staroszkolnej 8 został zakupiony przez prywatnego inwestora kilkanaście lat temu. Od tego czasu na terenie nieruchomości niewiele się działo. Obiekt stał i niszczał. Aż w końcu zainteresował się nim nadzór budowlany. Przeprowadzona kontrola pokazała znaczące zaniedbania w istniejącej instalacji grzewczej. Nakazano natychmiastowy remont. W takiej sytuacji właściciel budynku nie miał wyjścia i musiał zaplanować niezbędne naprawy. Mieszkający w kamienicy lokatorzy usłyszeli więc, że muszą opuścić swoje domostwa, gdyż przez najbliższy rok na terenie obiektu prowadzone będą roboty budowlane. Właściciel był zresztą w dogodnej sytuacji, gdyż 31 maja wszystkim mieszkańcom wygasły roczne umowy najmu. Rodziny nie mając innej alternatywy, złożyły w ratuszu wnioski o przydział nowego lokum. I właśnie wtedy sprawą zainteresował się burmistrz.

Po analizie sytuacji Arseniusz Finster doszedł do wniosku, że najlepiej porozumieć się z inwestorem. W trakcie spotkania włodarz zaproponował, że zapewni obecnym lokatorom zastępcze mieszkania na okres jednego roku. Z zastrzeżeniem, że po dokonaniu niezbędnych napraw wszystkie sześć rodzin wróci do kamienicy, z tym że już na nowych stawkach, które mają się uplasować na tym samym poziomie co w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, a więc 8 zł za metr kwadratowy. Dla pewności porozumienie trójstronne miałoby zostać sporządzone w formie umowy, w której planuje się zapisanie sankcji na wypadek niewywiązania się właściciela z jej postanowień. Jaka miałaby być to kara, na razie nie wiadomo. Zająć się tym mają miejscy urzędnicy.

Czy tak się jednak stanie, na razie nie wiadomo. Finster co prawda powiedział, że nie chce być adwokatem właściciela kamienicy, ale na dzień dzisiejszy nie widzi innego rozwiązania. Ponieważ daje ono możliwość zachowania przez lokatorów ich obecnych mieszkań i to jeszcze w wyższym standardzie niż obecnie. Równocześnie włodarz liczy się z niezadowoleniem osób, które są na liście oczekujących na mieszkania komunalne. Ponieważ otrzymanie przez nich nowego lokum opóźni się o rok. Finster zapewnia również, że ten precedens nie będzie początkiem wpływu do ratusza podobnych wniosków, gdyż nigdy wcześniej się to nie zdarzyło.

Tak optymistycznie do pomysłu nastawieni nie byli już obecni na posiedzeniu komisji radni. Mieli wiele uwag do przedstawionego porozumienia. Większość boi się, że jednorazowe pozwolenie otworzy przysłowiową puszkę Pandory. A później ciężko będzie wytłumaczyć mieszkańcom dlaczego dla niektórych stworzono taki wyjątek, a dla innych już nie. Radni nie wierzą również zapewnieniom właściela kamienicy, że po remoncie przyjmie z powrotem lokatorów. Przeważały opinie, że deweloper po podwyższeniu standardu w budynku będzie chciał na tym zarobić i zapropnuje stawki nierealne dla obecnych mieszkańców i ci będą musieli się wyprowadzić. Co będzie oznaczało kolejny problem dla miasta.

Ostatecznie stanęło na tym, że członkowie komisji komunalnej mają się zastanowić jaką podjąć w tej sprawie decyzję. Jeśli się nie zgodzą, Finster obiecał, że nie wniesie tego punktu pod obrad rady miejskiej. Natomiast jeśli decyzja będzie pozytywna to o zajęciu przez lokatorów ze Staroszkolnej na rok mieszkań komunalnych zadecydują wszyscy radni na najbliższej sesji. Żadne rozwiązanie nie jest jednak proste. Gdyż w grę wchodzi dobro ludzi. Jak jednak zdecydować, które jest ważniejsze? Czy osób, które już od kilku lat oczekują na mieszkanie komunalne czy mieszkańców, którzy z dnia na dzień mogą zostać bez miejsca do życia?

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~hel
Czy ktos przejmuje sie losem ludzi marznacych i bez wody,wstydzcie sie,hanba.
11 Listopada 2010, godzina 08:28
~kamienicznik
czytałam artykuł w dzienniku bałtyckim dotyczący tej kamienicy zastanowiła mnie wypowiedż pana SZ. nie wiem czy jest on wprowadzony w temat ,gdyż mówi nie na temat jeżeli ktoś dostał mieszkanie zakładowewpłacił kaucję zapewne też mają umowy ,które są ważne bo nikt im nie wymówił tych mieszkań przed sprzedażą, wręcz odwrotnie sprzedali jak bydło się sprzedaje to dlaczego oni mają sobie szukać mieszkań może właściciel kupi im mieszkania ja bym nie popuściła pisałabym do samego prezydenta i premiera oraz innych służb.A wogóle to kto sprzedaje kamienice z lokatorami ,która stanowi własność Skarbu Państwa .Pan SZ nie wie do końca o co w tym wszystkim chodzi radzę temu Panu aby zapozna łsię szerzej z tematem a dopiero się wypowiadał
02 Listopada 2010, godzina 18:42
~
każdy czas jest dobry, tylko trzeba umieć w nim żyć
01 Listopada 2010, godzina 06:44
~hel
To byly lepsze czasy niz teraz.
31 Października 2010, godzina 22:33
~
zawsze byli bogaci i biedni..nawet w twoich ulubionych PRLl-owskich czasach
31 Października 2010, godzina 20:34
~hel
Państwo polskie dopuściło się ohydnego, brudnego procederu sprzedając ludzi w ręce katów.
trzeba pamiętać, że sprzedano całe rodziny- dzieci, ludzi starszych chorych. Ludzi, którzy ciężko
pracowali dla Polski a dziś państwo polskie,niby wolne i demokratyczne, zrobiło ze swoich obywateli niewolników.
Jeśli mówimy o prawie własności, to te mieszkania winny być sprzedane tym, którzy te mieszkania wybudowali, wpłacili wysokie kaucje, utrzymywali te mieszkania przez dziesiątki lat.
Dzięki tym ludziom te domy dotrwały do naszych czasów.Ciekawe jakim draniem trzeba być, żeby w pełni świadomie kupować mieszkania razem z ludźmi, i kupować je za marne grosze????
Bo powstaje pytanie: Dlaczego Ci ludzie nie wzięli kredytów i nie wybudowali mieszkań za te ogromne czynsze, tylko wyciągnęli ręce, po to, co było już gotowe, a co im się nie należy????
Ten brudny proceder handlu ludźmi razem z mieszkaniami,bez wiedzy najemców, którzy wynajmowali mieszkania zakładowe od Państwa, godny jest najwyższego potępienia.
Jeśli ktoś tego nie rozumie, nie jest godny miana osoby ludzkiej.Jak można mówić o prawie własności w kraju, który do dzisiaj, jako ostatni nie dokonał dziejowej sprawiedliwości, jaką miała być reprywatyzacja???
To właśnie w Polsce chodzono po domach z karabinami i wyrzucano ludzi z ich domów.
Czy ktokolwiek w takim razie ma moralne prawo, powołać się na święte prawo własności,skoro nie naprawiono dawnych błędów, a już rodzą się nowe krzywdy?
Dlaczego Państwo polskie dyskryminuje swoich własnych obywateli, dlaczego jednym sprzedaje mieszkania zakładowe, a drugich skazuje na eksmisję,biedę i życie w ciągłym strachu, przed ciągłymi podwyżkami czynszów, bez końca co pół roku?
Ponieważ ta ustawa, która się tak ładnie nazywa: "O ochronie praw lokatorów", tak naprawdę ich nie chroni, tylko chroni kamieniczników i Spółki Prawa Handlowego. To lokator musi wystąpić do sądu, sądy przyznają rację tym, którzy otrzymali mieszkania i przywileje w postaci ustaw pisanych na zamówienie.
Sądy i Instytucje Państwowe za wszelka cenę starają się ten "brudny" proceder handlu ludźmi wraz z mieszkaniami zakładowymi zalegalizować i utrwalić(lokatorzy przegrywają procesy w sądach).
31 Października 2010, godzina 19:10
~Mag
Ci ludzie w tej chwili żyją bez ogrzewania i wody. Czy to normalne w XXI wieku???? Nie sądzę, że znalezienie mieszkań zastępczych dla nich stanowi dla Naszych władz aż tak wielki problem. A co z kaucjami, które wpłacili??? Apeluję do Was Radni: "Bądźcie ludźmi, postawcie się w sytuacji tych biednych ludzi. Wy ich nie znacie i są dla Was zwykłymi "szarakami", ale ja znam ich osobiście i wiem jakie piekło przechodzą."
31 Października 2010, godzina 18:33
~$
racja..nowy garnitur uczyni go nowym
30 Października 2010, godzina 06:35
~
Myślę że ten problem rozwiąże szybko i sprawnie NOWY BURMISTRZ !
29 Października 2010, godzina 22:44
~hel
Powolujac sie na artykul w gazecie ,pytam dlaczego nie zakrecil wody gdy byly mrozy poprzedniej zimy.W mieszkaniu temperatura byla tez bardzo niska,a o wodzie w piwnicy byl poinformowany w marcu,cytujer slowa administratora 'musimy wypompowac', co sie nie stalo do dzisiejszego dnia.

to wszystko jest wielka sciema i nieprawda.
29 Października 2010, godzina 20:34
~osobie odpowiadającej chudemu
kto kupuje dom który był spłacony przez tych lokatorów ,wiem ,że musieli wpłacić duże kaucje,dolne mieszkanie w 1962 roku nawet 80 tysięcy złotych na tamte lata to był domek jednorodzinny czyli kupił nieruchomośc która była już kupiona .własnośc jest wtedy gdy wybuduję dom lub odbieram od państwa swoją własność ,a nie kiedy kupuę z lokatorami kto na to dał zezwolenie?ten niech ponosi teraz konsekwencje.a nie lokatorzy a może mogą zamieszkać w RATUSZU?TO BYŁOBY NAJLEPRZE ROZWIĄZANIE MIŁOŚNICZKA MIASTA CHOJNICE
14 Października 2010, godzina 16:02
~
zgadzam sie ale dlaczego az rok ???? przeciez mozna to zrobic szybciej chociazby ze wzgledu na lokatorow ktorzy na pewno nie beda czuc sie swojo w nieswoim mieszkaniu przez taki dlugi okres czasu.
09 Czerwca 2010, godzina 16:15
~
Jeśli oni są tam zameldowani na stałe to nie można ich tak po prostu eksmitować na bruk, nawet jak umowa mija.
09 Czerwca 2010, godzina 11:03
~do chudego
wyobraź sobie, że jesteś właścicielem budynku i nagle się okazuje, że tak w zasadzie to nim nie jesteś, bo każdy z ulicy mówi ci, co masz robic, komu wynajmowac i za ile. Gdzie tu prawo własności, gdzie wolnosc wyboru, komu bedziesz chciał wynajmowac lokale i za ile? Twoim zasranym obowiązkiem będzie remontowac budynek, dbac o jego stan techniczny, wysłuchiwac żali tych, którzy mieszkają wbrew twojej woli, którzy płacą niski czynsz albo w ogóle go nie płacą, itd.....
08 Czerwca 2010, godzina 23:44
~chudy
a nie piszecie o tym że lokatorzy mieszkaja tam po 30 lat a własiciel po remoncie ma podnieść komfort to prawda ogrzewanie gazowe nowe okna ok ale ludzie którzy maja po 2 pokoje mają wrócic do wyremontowanych mieszkań ale na 1 pokój co maja teraz zrobić przypomnijmy iż sa to w większości starsi ludzie i nie maja zbyt nowych mebli jak je będą co chwile przeprowadzać tonie beda mieli nic ale to tylko jeden z miejszych kłopotów
08 Czerwca 2010, godzina 23:17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 409.00 DKKDKK 51.30 55.20
EUREUR 429.00 435.00 RUBRUB 4.22 4.45
CHFCHF 440.00 450.00 NOKNOK 31.10 33.80
GBPGBP 502.00 512.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-05-02 18:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.79 406.90 DKKDKK 51.40 55.10
EUREUR 431.20 435.00 RUBRUB 4.22 4.50
CHFCHF 441.75 448.08 NOKNOK 31.20 33.70
GBPGBP 503.52 508.95 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-02 18:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?




Ceny paliw2024-04-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.92 zł 7.62 zł 6.99 zł 2.69 zł
Circle K 6.84 zł - 6.91 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.86 zł - 6.93 zł 2.69 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.82 zł 2.69 zł
Orlen 6.86 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.78 zł - 6.86 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij