Poniedziałek, 29 Listopada 2021 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Kierownictwo EMKA

Spalarnia story. Informacja czy manipulacja?

Artykuł o prywatyzacji spalarni odpadów medycznych znajdującej się przy chojnickim szpitalu jednoznacznie wskazuje błędny tok rozumowania zarówno władz szpitala, jak i urzędników powiatowych. Realne zagrożenia zdrowia mieszkańców mieszają się z utraconymi potencjalnymi zyskami z utylizacji większej ilości odpadów przez szpital. Czy rzeczywiście sytuacja jest tak jednoznaczna, a autor tekstu jest chojnickim Wallenrodem toczącym szlachetny bój w obronie mieszkańców? Zweryfikujmy tezy zawarte w „Spalarni story”.

Czytając artykuł bardzo szybko można odnieść wrażenie, że autor tekstu świadomie bądź nie upraszcza problem i wszelkie dane prezentuje wybiórczo, w sposób pozwalający łatwo udowodnić postawioną przez niego tezę: spalarnia truła, truje i truć – jeszcze więcej! – będzie. Dobór argumentów sugeruje, że autor dużo wie zarówno na temat samej spalarni, jak i technologii utylizacji odpadów medycznych i obowiązujących przepisów. Podaje je jednak czytelnikom wybiórczo, starając się wywołać poczucie zagrożenia i osiągnąć efekt zwierania szyków w obronie życia i zdrowia chojniczan. Oczywiście duże znaczenie mają stawiane tezy, które często dotyczą bezpośrednio firmy EMKA.

Reklama | Czytaj dalej »Autor z nonszalancką pewnością siebie pisze o „wielokrotnym zwiększeniu ilości spalanych w nim (dot. obiektu spalarni – przyp. autora) śmieci” oraz o tym, że „teraz firma „EMKA” będzie je zwozić z całej Polski”. Skąd autor tekstu ma tak dokładne dane dotyczące planów firmy EMKA? Czy posiada autoryzowane informacje od firmy EMKA dotyczące jej planów wykorzystania spalarni po podpisaniu umowy dzierżawy? Czy też może przypadkiem na potrzeby artykułu nie robi z firmy EMKA „czarnego luda”? Świadczyć o tym może dalsza część cytowanej wypowiedzi. Autor jako znawca tematu powinien poinformować czytelników, że obecnie obowiązujące przepisy prawne zabraniają transportu odpadów medycznych spoza województwa, na terenie którego są wytwarzane, chyba że jest to najbliżej położona instalacja przeznaczona do tego celu. Tak więc w świetle obowiązujących przepisów, „zwożenie odpadów z całej Polski” jak sugeruje autor, jest po pierwsze bezprawne, a po drugie nieekonomiczne. Jak zauważono w artykule firma EMKA jest wyspecjalizowanym podmiotem w zakresie utylizacji odpadów medycznych. Obsługując w tym zakresie większą część kraju, korzysta z kilku instalacji, adekwatnych do danego terenu i mocach przerobowych gwarantujących utylizację odpadów bez konieczności przemieszczania ich na znaczne odległości. W tym miejscu należy nadmienić, że chojnicka spalarnia nie byłaby jedyną w posiadaniu firmy EMKA na terenie województwa pomorskiego. Obecnie firma już dzierżawi instalację w Tczewie.

W dalszej części tekstu dziwić może retoryczne pytanie autora: „czy komercyjna firma, której jedynym celem jest generowanie zysków, będzie sumiennie przestrzegać wszelkich norm i limitów wynikających z ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony środowiska”? To przykład kolejnej manipulacji autora tekstu. Jako znawca tematu zapewne wie, że przepisy w tej dziedzinie są wyjątkowo restrykcyjne, a parametry pracy spalarni i emisji spalin są rejestrowane na bieżąco. Wszelkie anomalia w jej pracy lub przekroczenia w emisji substancji niebezpiecznych są od razu wychwytywane, z obowiązkiem natychmiastowego przekazania informacji o nich do właściwych organów kontrolnych. Tak więc sugerowanie, że inny posiadacz czy użytkownik spalarni będzie podlegał łagodniejszej formie prawa jest świadomym nadużyciem, ponownie obliczonym na uzyskanie zamierzonego efektu.

Ponadto posługiwanie się argumentem, że spalarnia może wielokrotnie więcej spalić odpadów niż spala obecnie jest równie nieprecyzyjne jak tendencyjne. Faktyczna ilość, którą można spalić w danej instalacji jest wypadkową kilku czynników. Po pierwsze warunkują ją wydane decyzje ściśle określające maksymalne ilości poszczególnych rodzajów odpadów, jakie mogą być spalane. Po drugie parametry techniczne, w których należy odróżnić parametry nominalne określane w warunkach laboratoryjnych od parametrów rzeczywistych, możliwych do uzyskania w warunkach eksploatacyjnych. Po trzecie wspomniany już monitoring spalin. Próby spalania większej ilości odpadów niż ilość uznana przez producenta za optymalną dla danej instalacji niezawodnie skończyłaby się przekroczeniami emisji i jak to powyżej opisano natychmiastową koniecznością podjęcia stosownych działań zmierzających do wyeliminowania problemu lub zatrzymania pracy spalarni. I wreszcie po czwarte ekonomia. Ta dotyczy nie tylko pozyskiwanych odpadów, ale i ponoszonych kosztów. A te w przypadku wyeksploatowania urządzeń są olbrzymie i w perspektywie długoterminowej – a dzierżawa spalarni opiewa na 10 lat – żaden racjonalnie myślący dzierżawca nie pozwoli sobie na nadmierne zużycie instalacji.

Reasumując: autor tekstu powinien wykazać zdecydowanie więcej dobrej woli chcąc obiektywnie przedstawić aktualną sytuację dotyczącą spalarni. Ta dobra wola i tak pożądany obiektywizm mógłby przejawić się chociaż w tym, że pisząc o tak bądź co bądź ważnym temacie dla chojnickiej społeczności, mógłby pokusić się o uzyskanie pewnych informacji u źródła, w tym przypadku firmy EMKA i dyrekcji szpitala. Po co pisać o spalaniu setek ton odpadów i przy weryfikacji narażać się na śmieszność? Czyż nie lepiej poznać plany dzierżawcy, wyjaśnić wszelkie wątpliwe kwestie i stworzyć tekst obiektywny, wiarygodny i profesjonalny pod każdym względem? Niestety „Spalarnia story” to historia jednej opcji, lansowanej w sposób kontrowersyjny, bo pomijający fakty, wykorzystujący retorykę ekspercką, która tak naprawdę stwarza tylko takiej pozory. A rady udzielane dyrekcji szpitala przypominają rady polityków - na szczęście nie będących już na scenie politycznej partii - udzielanych ekspertom, ekonomistom i profesorom w niedalekiej przeszłości. Wszyscy pamiętamy jakie to było proste. A czy ktokolwiek uzyskał zadowalające efekty z tych prostych rozwiązań? Zapewne autor tekstu ma też prostą radę i receptę na obecny światowy kryzys gospodarczy. Być może kiedyś poznamy to zbawienne rozwiązanie.

 
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~Radek Sawicki
Dioksyny nie wylatują z rur wydechowych. Skieruj fragi swój zapał i pieniądze na inne zło, mi pozwól decydować samemu o tym, na co się nie godzę.
08 Lutego 2011, godzina 19:53
~Do fragi
Są to związki rakotwórcze. Polecam: http://www.ket.ozarow.maz.pl/odiee.html
08 Lutego 2011, godzina 17:43
~fragi
Wciąż nie padła odpowiedź jaką metodę utylizacji odpadów proponują w zamian. Spalanie większej ilości odpadów produkuje większą emisję zanieczyszczeń - to oczywiste. Ale jest też bardziej opłacalne ekonomicznie. Trzeba znać umiar. Ile też tych furanów i dioksyn (ktoś w ogóle wie co to jest ?) zostanie wyemitowanych ? Ile w porównaniu np. z emisją z przydomowych pieców czy rur wydechowych samochodów bezsensownie stojących na czerwonych światłach (proszę przespacerować się ul.Gdańską o godz.20-21-22 po co te sygnalizacje działają) ? Może pan Sawicki przedstawi szacunki ilościowe ? Chyba warto zapał i pieniądze skierować na walkę z innym złem.
08 Lutego 2011, godzina 16:55
~M
W wielu miejscach na śmieciach się zarabia, dlaczego u nas nie ma na osiedlach domków jednorodzinnych pojemników na plastik, szkło, czy malaturę), były jeszcze parę lat temu, ale znikły. Są dodatkowe worki, pojemniki zależnie od odbiorców, ale nie zawsze to wystarcza i reszta "idzie do pieca". Ludzie oszczędzają na wywozie większej ilości pojemników i palą co popadnie. Do tego nie mają świadomości jakie są tego skutki. Trzeba edukować od podstawówki inaczej to się nie zmieni. Wracając do tematu spalarni z tego co wyczytałem nie chodzi o sam fakt spalania, a jedynie o ewentualne zwiększenie ilości spalanych odpadów. Uważam, że mieszkańcy powinni być jak najbardziej zainteresowani tym by ta wielkość nie wzrosła.
08 Lutego 2011, godzina 15:20
~Radek Sawicki
Do ob. ---> źle mnie Pan/Pani zrozumiał/a. Wiem, że spalanie w domach śmieci jest zabronione. Mi chodziło o to, że nawet jak na wezwanie moje czy Pana/Pani przyjedzie policja, straż miejska czy pożarna to najwyżej protokół spiszą, że dym był czarny, rudy bądź fioletowy. Nie mają sprzętu, by pobrać próbki i zbadać zawartość spalin. Oczywistością jest że kolorowe dymy są szkodliwe, ale biurokracja to biurokracja. A prokuratura lub sąd żądają dowodów. Nielegalny palacz stwierdzi, że palił mokre kartony i dlatego było dużo dymu i sąd umorzy sprawę. Chodzi mi o realne sytuacje a nie o porządek prawny, który jest oderwany od rzeczywistości. Oczywiście nie popieram palenia czegokolwiek i jeśli ktokolwiek ma sprawdzoną metodę jak powstrzymać ten proceder to słucham uważnie!
08 Lutego 2011, godzina 14:08
~
U Niemca mają na to sposób. Ale to jest Polska właśnie. Ha, ha.
08 Lutego 2011, godzina 14:00
~do ob.
Proszę w okresie letnim zadzwonić do Straży Miejskiej, gdy zauważysz specyficzny zapachem dym. Nic nie zrobią. Przepis jest: "kto zatruwa wodę, glebę, powietrze...itd. A oni nic... Wiele razy monitowałem. Bez skutku. Zajęci są parkomatami i zakładaniem blokad na koła. :-( Dopowiem, że Pan Wituszyński wiele razy o tym mówił. I też nic. Chory kraj.
08 Lutego 2011, godzina 13:57
~ob.
Panie Radku
Nie jestem prawnikiem, ale spalanie w domowych piecach śmieci, jest czynem zabronionym prawnie. Proszę sprawdzić , nie pamiętam w jakich miejscowościach, ale potrafią tam egzekwować prawo. Chojnicka straż miejska , na moją informację ze wskazaniem truciciela, odpowiedziała, że nie ma uprawnień do kontroli i karania.A Pańskie opinie o"niemożliwości prawnej realnego wpływu na ludzi" tylko usprawiedliwia bezczynność naszej straży miejskiej. Bzdura-MOŻNA KARAĆ!
08 Lutego 2011, godzina 13:06
~
Czy Pan jest z tych {porządnych} Sawickich z ul. Dworcowej?
08 Lutego 2011, godzina 12:52
~Radek Sawicki
Dziękuję Pani Marzeno za głos poparcia.
08 Lutego 2011, godzina 10:17
~do M. Osowickiej
Przyłączam się w pełni do Pani głosu. I zarazem witam, po długim czasie, na forum internetowym Było nam niezmiernie smutno bez Pani wpisów. Mam nadzieję, że domyśli się Pani kim jestem
08 Lutego 2011, godzina 09:03
~s
Nie będąc żadnym ekspertem łatwo stwierdzić, że spalanie większej ilości śmieci to większa emisja zanieczyszczeń, chyba że zastosowane zostaną jakieś rewolucyjne technologie. Nawet jeśli emisja mieści się w normie, to jest po prostu większa. Norma nie wyznacza granicy od której zanieczyszczenia stają się dla nas groźne. To po prostu pułap na który ustawodawca przymyka oko. My, jako społeczność lokalna mamy prawo mieć pogląd, że nie godzimy się na wyższą niż dotychczas emisję spalin, nawet jeśli mieści się ona w tzw. "normie" i żądać informacji na ten temat (art. 54 Konstytucji RP).
08 Lutego 2011, godzina 07:42
M. Osowicka
Podzielam Pański punkt widzenia, Panie Radku. Brawa za umiejętność logicznego odpierania erystycznych argumentów (i jednocześnie ukłony w stronę Michała Januszewskiego, który w swoim niedawnym wykładzie obnażał elementy manipulatorskich technik naszych polityków ;o)). Moim zdaniem artykuł firmowany przez kierownictwo EMKA został napisany w sposób czysto tendencyjny oraz podręcznikowo zgodny z zasadami shopenhauerowskiej manipulacji. Na pierwszy plan wysuwa się próba ośmieszenia i zdyskredytowania autora (czyli Radka Sawickiego) oraz jego argumentów – jakże przecież zasadnych z punktu widzenia członka naszej lokalnej społeczności. Zaniepokojonego o czystość i ekologię naszego środowiska. Dociekającego istoty realnego, przecież niebezpieczeństwa – bo uwalnianie się dioksyn w procesie spalania nie jest wirtualnym, lecz rzeczywistym zagrożeniem. Problem spalania śmieci zatruwającego nasze środowisko naturalne zostaje spłycony, zminimalizowany, zbagatelizowany i przedstawiony jako nieistotny. Firma EMKA zarzuca autorowi prezentację nierealnych cyfr stanowiących zagrożenie, a tymczasem sama nie przedstawia żadnych, którymi mogłaby obronić własną profesjonalną działalność. Uspokajanie czytelników restrykcyjnymi wymogami kontrolnymi wobec firm spalających odpady jest dla mnie – z kolei – wirtualnym pobożnym życzeniem naiwnych wierzących w literę prawa. Bo rzeczywistość kieruje się swoimi prawami. Bo egzekwowanie tego typu kontroli, a także fakt monitorowania ich przez powołane do tego instytucje, czy też organizacje pozarządowe można między bajki włożyć. Jednocześnie przypomina mi się świetna książka Johna Grishama „Apelacja” uświadamiająca, jak bezlitosną ironią można obalić każdy zasadny, uczciwy argument. Pozdrawiam i doceniam Pańskie zaangażowanie :o).
08 Lutego 2011, godzina 00:46
~Malek
Pan Radek na burmistrza!!!!!
07 Lutego 2011, godzina 22:41
~
Brawo Panie Radku.
07 Lutego 2011, godzina 21:18

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 412.00 424.00 DKKDKK 62.00 63.50
EUREUR 463.00 475.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 443.00 458.00 NOKNOK 44.80 46.30
GBPGBP 545.00 560.00 SEKSEK 44.70 46.20
Aktualizacja: 2021-11-29 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 414.50 418.50 DKKDKK 62.40 63.10
EUREUR 467.00 471.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 446.00 453.00 NOKNOK 45.30 46.00
GBPGBP 549.00 555.00 SEKSEK 45.10 45.80
Aktualizacja: 2021-11-29 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za podwyżką wynagrodzeń dla samorządowców?

Ceny paliw2021-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.08 zł - 6.08 zł 3.45 zł
Circle K 6.03 zł - 6.03 zł 3.4 zł
Lotos Optima 6.05 zł - 6.05 zł 3.42 zł
MZK 6.03 zł 6.16 zł 6.03 zł 3.45 zł
Orlen 6.06 zł 6.29 zł 6.07 zł 3.42 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij