Wtorek, 16 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Kierownictwo EMKA

Spalarnia story. Informacja czy manipulacja?

Artykuł o prywatyzacji spalarni odpadów medycznych znajdującej się przy chojnickim szpitalu jednoznacznie wskazuje błędny tok rozumowania zarówno władz szpitala, jak i urzędników powiatowych. Realne zagrożenia zdrowia mieszkańców mieszają się z utraconymi potencjalnymi zyskami z utylizacji większej ilości odpadów przez szpital. Czy rzeczywiście sytuacja jest tak jednoznaczna, a autor tekstu jest chojnickim Wallenrodem toczącym szlachetny bój w obronie mieszkańców? Zweryfikujmy tezy zawarte w „Spalarni story”.

Czytając artykuł bardzo szybko można odnieść wrażenie, że autor tekstu świadomie bądź nie upraszcza problem i wszelkie dane prezentuje wybiórczo, w sposób pozwalający łatwo udowodnić postawioną przez niego tezę: spalarnia truła, truje i truć – jeszcze więcej! – będzie. Dobór argumentów sugeruje, że autor dużo wie zarówno na temat samej spalarni, jak i technologii utylizacji odpadów medycznych i obowiązujących przepisów. Podaje je jednak czytelnikom wybiórczo, starając się wywołać poczucie zagrożenia i osiągnąć efekt zwierania szyków w obronie życia i zdrowia chojniczan. Oczywiście duże znaczenie mają stawiane tezy, które często dotyczą bezpośrednio firmy EMKA.

Reklama | Czytaj dalej »



Autor z nonszalancką pewnością siebie pisze o „wielokrotnym zwiększeniu ilości spalanych w nim (dot. obiektu spalarni – przyp. autora) śmieci” oraz o tym, że „teraz firma „EMKA” będzie je zwozić z całej Polski”. Skąd autor tekstu ma tak dokładne dane dotyczące planów firmy EMKA? Czy posiada autoryzowane informacje od firmy EMKA dotyczące jej planów wykorzystania spalarni po podpisaniu umowy dzierżawy? Czy też może przypadkiem na potrzeby artykułu nie robi z firmy EMKA „czarnego luda”? Świadczyć o tym może dalsza część cytowanej wypowiedzi. Autor jako znawca tematu powinien poinformować czytelników, że obecnie obowiązujące przepisy prawne zabraniają transportu odpadów medycznych spoza województwa, na terenie którego są wytwarzane, chyba że jest to najbliżej położona instalacja przeznaczona do tego celu. Tak więc w świetle obowiązujących przepisów, „zwożenie odpadów z całej Polski” jak sugeruje autor, jest po pierwsze bezprawne, a po drugie nieekonomiczne. Jak zauważono w artykule firma EMKA jest wyspecjalizowanym podmiotem w zakresie utylizacji odpadów medycznych. Obsługując w tym zakresie większą część kraju, korzysta z kilku instalacji, adekwatnych do danego terenu i mocach przerobowych gwarantujących utylizację odpadów bez konieczności przemieszczania ich na znaczne odległości. W tym miejscu należy nadmienić, że chojnicka spalarnia nie byłaby jedyną w posiadaniu firmy EMKA na terenie województwa pomorskiego. Obecnie firma już dzierżawi instalację w Tczewie.

W dalszej części tekstu dziwić może retoryczne pytanie autora: „czy komercyjna firma, której jedynym celem jest generowanie zysków, będzie sumiennie przestrzegać wszelkich norm i limitów wynikających z ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony środowiska”? To przykład kolejnej manipulacji autora tekstu. Jako znawca tematu zapewne wie, że przepisy w tej dziedzinie są wyjątkowo restrykcyjne, a parametry pracy spalarni i emisji spalin są rejestrowane na bieżąco. Wszelkie anomalia w jej pracy lub przekroczenia w emisji substancji niebezpiecznych są od razu wychwytywane, z obowiązkiem natychmiastowego przekazania informacji o nich do właściwych organów kontrolnych. Tak więc sugerowanie, że inny posiadacz czy użytkownik spalarni będzie podlegał łagodniejszej formie prawa jest świadomym nadużyciem, ponownie obliczonym na uzyskanie zamierzonego efektu.

Ponadto posługiwanie się argumentem, że spalarnia może wielokrotnie więcej spalić odpadów niż spala obecnie jest równie nieprecyzyjne jak tendencyjne. Faktyczna ilość, którą można spalić w danej instalacji jest wypadkową kilku czynników. Po pierwsze warunkują ją wydane decyzje ściśle określające maksymalne ilości poszczególnych rodzajów odpadów, jakie mogą być spalane. Po drugie parametry techniczne, w których należy odróżnić parametry nominalne określane w warunkach laboratoryjnych od parametrów rzeczywistych, możliwych do uzyskania w warunkach eksploatacyjnych. Po trzecie wspomniany już monitoring spalin. Próby spalania większej ilości odpadów niż ilość uznana przez producenta za optymalną dla danej instalacji niezawodnie skończyłaby się przekroczeniami emisji i jak to powyżej opisano natychmiastową koniecznością podjęcia stosownych działań zmierzających do wyeliminowania problemu lub zatrzymania pracy spalarni. I wreszcie po czwarte ekonomia. Ta dotyczy nie tylko pozyskiwanych odpadów, ale i ponoszonych kosztów. A te w przypadku wyeksploatowania urządzeń są olbrzymie i w perspektywie długoterminowej – a dzierżawa spalarni opiewa na 10 lat – żaden racjonalnie myślący dzierżawca nie pozwoli sobie na nadmierne zużycie instalacji.

Reasumując: autor tekstu powinien wykazać zdecydowanie więcej dobrej woli chcąc obiektywnie przedstawić aktualną sytuację dotyczącą spalarni. Ta dobra wola i tak pożądany obiektywizm mógłby przejawić się chociaż w tym, że pisząc o tak bądź co bądź ważnym temacie dla chojnickiej społeczności, mógłby pokusić się o uzyskanie pewnych informacji u źródła, w tym przypadku firmy EMKA i dyrekcji szpitala. Po co pisać o spalaniu setek ton odpadów i przy weryfikacji narażać się na śmieszność? Czyż nie lepiej poznać plany dzierżawcy, wyjaśnić wszelkie wątpliwe kwestie i stworzyć tekst obiektywny, wiarygodny i profesjonalny pod każdym względem? Niestety „Spalarnia story” to historia jednej opcji, lansowanej w sposób kontrowersyjny, bo pomijający fakty, wykorzystujący retorykę ekspercką, która tak naprawdę stwarza tylko takiej pozory. A rady udzielane dyrekcji szpitala przypominają rady polityków - na szczęście nie będących już na scenie politycznej partii - udzielanych ekspertom, ekonomistom i profesorom w niedalekiej przeszłości. Wszyscy pamiętamy jakie to było proste. A czy ktokolwiek uzyskał zadowalające efekty z tych prostych rozwiązań? Zapewne autor tekstu ma też prostą radę i receptę na obecny światowy kryzys gospodarczy. Być może kiedyś poznamy to zbawienne rozwiązanie.

 
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~Radek Sawicki
I jeszcze do autora wpisu z 17:06 ---> to, że ludzie, wbrew prawu i zdrowemu rozsądkowi, spalają WSZYSTKO w swoich domowych paleniskach, nie oznacza, że nie należy zastanawiać się nad losami spalarni. Osobiście nie widzę, niestety, sposobu na powstrzymanie nagminnego palenia plastiku, gumy i innych rzeczy w piecach domowych. Można jedynie odwoływać się do sumień i edukować. Straż miejska, policja i straż pożarna są bezsilne. Nie mają możliwości prawnej realnego wpływu na ludzi ;-(
07 Lutego 2011, godzina 18:24
~
Radku- jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o pieniadze? a jak? pomyśl ....
07 Lutego 2011, godzina 18:16
~Radek Sawicki
Historykiem (studia), elektronikiem (technikum), przyrodnikiem (autoedukacja w praktyce).
07 Lutego 2011, godzina 18:01
~
A kim jest Pan R. Sawicki z wykształcenia-jeśli mogę zapytać?
07 Lutego 2011, godzina 17:54
~Radek Sawicki / Wspólna Ziemia
Kierownictwo firmy EMKA (czy macie Państwo jakieś imiona? nazwiska?) podjęło wysiłek ustosunkowania się do kilku wybranych wątków dotyczących planowanej dzierżawy chojnickiej spalarni przez tę właśnie firmę. Cieszy mnie to. W końcu jakaś próba dialogu! Ze strony starostwa ciężko o taki gest. Jednak wypowiedź kierownictwa firmy EMKA (bardzo poprawna pod względem public relations) niewiele tak naprawdę wyjaśnia z rzeczy, które są najistotniejsze. Nadal nie wiem w jaki sposób dla prywatnej firmy może być opłacalne eksploatowanie spalarni, a dla szpitala już nie?! Tym bardziej, że kierownictwo EMKI uważa moje obliczenia, dotyczące prorokowanego przeze mnie wielokrotnego wzrostu ilości palonych śmieci, za wyssane z palca... /// Co do sugerowanego upraszczania problemu i mojej tendencyjności, odpowiadam: to kierownictwo EMKI jest tendencyjne zarzucając mi upraszczanie. Bo to właśnie ja mam ogromną wolę, by poznać skomplikowaną strukturę problemu, ale nijak nie mogę. Upraszczaniem jest podawanie przez dyrektora szpitala p. Leszka Bonnę, a za nim przez p. starostę Stanisława Skaję, hasłowych danych, które mają przekonać opinię publiczną do zaakceptowania faktu oddania spalarni komercyjnemu użytkownikowi. Słyszymy o prognozowanej stracie 140 tysięcy złotych, a za chwilę o zysku 300 tysięcy złotych. Brzmi fajnie, w końcu zaczniemy zarabiać! Ale problem jest bardziej złożony i w swym natchnionym tekście kierownictwo EMKI nijak nie przybliżyło mnie do poznania tej złożoności. W swym wystąpieniu na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatu p. Bonna też niewiele nowego wniósł do tematu jeśli idzie o konkretne cyfry. Powtórzył magiczną sumę 140 tys. na minusie kontra 300 tysięcy na plusie. Pytam - skąd te liczby?! Na moje tak postawione pytanie p. Leszek Bonna odesłał mnie do protokołu i uchwały Rady Powiatu z 25 czerwca 2009 roku, gdy podjęto decyzję o skomercjalizowaniu spalarni, jednak tam także nic konkretniejszego nie znalazłem. Nadal nie wiem na jakiej podstawie obliczono prognozowaną stratę i na jakiej podstawie planuje się zysk. Więc kto tu upraszcza i generalizuje?!? /// Macie Państwo rację pisząc o zakazie zwożenia odpadów z innych województw. Nie wiedziałem o tym pisząc swój tekst "Spalarnia story". Taki zapis prawny cieszy mnie. Jednak tym bardziej jest dla mnie zastanawiające dlaczego firma EMKA może zebrać w województwie pomorskim taką ilość odpadów, która zapewni jej rentowność i zysk, a dyrekcja szpitala nie?! /// Nadal jest dla mnie uzasadnionym pytanie, które postawiłem przedtem: "Czy komercyjna firma, której jedynym celem jest generowanie zysków, będzie sumiennie przestrzegać wszelkich norm i limitów wynikających z ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony środowiska”? Proszę nie brać tego do siebie, szanowne kierownictwo firmy EMKA, ale Państwa wykład o restrykcyjnych normach, obowiązkach raportowania etc. mnie nie przekonał. Zbyt wiele w życiu widziałem, by naiwnie uwierzyć w praworządność obywateli i przedsiębiorców. Dla większości wizja zysku jest silniejszym aktywatorem, niźli przepisy prawa hamulcem. Podkreślam, że mój sceptycyzm nie jest równoznaczny z oskarżaniem Państwa (chciałbym uniknąć spotkania się w sądzie, gdzie to ja zasiadałbym na ławie oskarżonych). Tak sobie tylko snuję refleksje i teoretyzuję, w sposób bardzo luźny wskazując na pewne potencjalne sytuacje, które mogą mieć miejsce w Chojnicach. /// Owszem, pisałem o setkach ton odpadów, które będą spalane w Chojnicach. W związku z tym zarzucacie mi Państwo śmieszność, która ma rzekomo wynikać z weryfikacji tych cyfr. Czekam zatem na tę weryfikację! Proszę mnie śmiało obnażyć i ośmieszyć, o ile jesteście Państwo w stanie. Obecnie szpital spala ponad 100 ton rocznie. Czy Państwo planujecie zmniejszyć przerób? /// W celu uniknięcia dalszych nieporozumień i niedostarczania Państwu pożywki do populistycznych wywodów informuję, że mój tekst z założenia nie miał być "obiektywny, wiarygodny i profesjonalny pod każdym względem". Mój tekst miał pokazać istniejący, ważny dla lokalnej społeczności problem, który w dużym skrócie polega na tym, że lokalny samorząd traci realną kontrolę nad newralgicznym obiektem, a przy tym robi na tym - wg mnie - wątpliwy interes. Problem pokazałem z punktu widzenia obywatela, mieszkańca Chojnic. Nie mam żadnego interesu w tym, by wysłuchiwać Państwa marketingowych sloganów i uwzględniać je w swoim widzeniu problemu. Tyle w temacie obiektywizmu. Co do wiarygodności - myślę, że mój głos jest bardziej wiarygodny niż Państwa; ja zabieram głos z obawy o swój i swych bliskich dobrostan, Państwo - dla podtrzymania dobrego wizerunku i co za tym idzie - dla zysku. Profesjonalistą w temacie spalarni nie jestem, jednak umiem czytać i zdobywać informacje. Ot, co! /// Reasumując: spalanie odpadów powoduje emisje szkodliwych trucizn do atmosfery. Jeśli pali się ich więcej to i emisja jest większa. Nawet jeżeli czujniki wciąż jeszcze nie biją na alarm. Powstają też toksyczne popioły i żużle. Firma EMKA na tym procesie zarabia i w jej interesie jest utylizacja coraz większej ilości odpadów. A większa ilość odpadów spalana w Chojnicach nie leży w interesie chojniczan. Powyższy artykuł ma na celu ośmieszenie osób krytykujących "prywatyzację" spalarni i odwrócenie uwagi opinii publicznej od istotnych kwestii.
07 Lutego 2011, godzina 17:47
~
Trochę mnie to śmieszy, bo ilość substancji toksycznych ze spalarni w stosunku do tego co palą ludzie na osiedlach podejrzewam, że będzie niewielka. Przejdźcie się wieczorem po osiedlu kolejowym, albo w okolicach ulicy Bytowskiej, a potem walcie takie farmazony. I bynajmniej nie mam nic wspólnego z tą firmą. Tak to już jest w naszym kraju, że każdy jest super ekspertem chociaż nie ma o czymś zielonego pojęcia.
07 Lutego 2011, godzina 17:06
~
Proponuję już dzisiaj podjąć działania dla powstania oddziału onkologicznego.
07 Lutego 2011, godzina 17:00
~
Jak już to spalajmy własne odpady, a nie jeszcze cudze. Proste?
07 Lutego 2011, godzina 16:58
~
Te spaliny są życiodajne?
07 Lutego 2011, godzina 16:56
~
Jarema, jaką metodę utylizacji odpadów medycznych w związku z tym proponujesz ?? Można pewnie spalać odpady metodą plazmową, ale jakie będą koszty ??
07 Lutego 2011, godzina 16:53
Oceniono 1 raz 1
~
Będą spalać więcej czy mniej? Jeżeli ma być zysk to chyba więcej. A normy?... Będziemy się truli zgodnie z normą. W żywności wszystkie "E" też są zgodne z normą co nie znaczy, że są zdrowe.
07 Lutego 2011, godzina 16:51
Oceniono 1 raz 1
~Jarema
w procesie spalania odpadow szpitalnych powstaja dioksyny -wybitnie toksyczne trucizny.Im wiecej odpadow sie spali tym wiecej dioksyn powstanie.
Nigdzie w Polsce nie ma stalej kontroli dioksyn - badania robi sie kilka razy do roku
Nigdzie tez organizacje spoleczne nie maja mozliwosci niezaleznej kontroli
Organizacje kontrolne pozostawiaja wiele do zyczenia - ostatnio w Lodzi dopuszczono do dzialania spalarnie bez komory dopalania i wlasciwych filtrow
W spalarni warszawskiej najwiekszy smrod jest pozna noca. Oczywiste dla kazdego jest ze wtedy wylaczaja filtry.
07 Lutego 2011, godzina 16:36
Oceniono 1 raz 1
~ma
Dodam jeszcze tylko jedno. Uważam, że organizacje ekologiczne są jak najbardziej potrzebne, ale do wszystkiego należy podchodzić zdroworozsądkowo i nie powinno dopuszczać do absurdalnych sytuacji czy roszczeń tychże organizacji.
07 Lutego 2011, godzina 15:43
Oceniono 1 raz 1
~ma
Obecnie nie ma zbyt wielu alternatyw dla utylizacji odpadów medycznych ze względu na ich charakter. Radek pisał o zastanowieniu się nad inną formą utylizacji, ale czy było by to ekonomicznie i ekologicznie uzasadnione w to wątpię. Ogólnie dobrze się dzieje, że takie sytuacje są nagłaśniane, ale portal powinien dać możliwość wypowiedzenia się wszystkim zainteresowanym stronom. Łatwo jest krytykować spalanie śmieci przez ludzi, trudniej ich wyedukować tak by wiedzieli dlaczego jest to tak szkodliwe, dochodzi problem dodatkowych kosztów związanych z częstszym wywozem śmieci, a wielu ludzi na to nie stać. A jeżeli chodzi o współczesne spalarnie, wolę je niż składowiska śmieci. Przez zastosowanie odpowiedniej technologii spalania i oczyszczania spalin zanieczyszczenie środowiska jest niewielkie.
07 Lutego 2011, godzina 15:39
Oceniono 1 raz 1
~
nawet logiczne tlumaczenie. co na to "wspolna ziemia"? wyszlo ze pieniacze?
07 Lutego 2011, godzina 15:02

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 406.00 412.00 DKKDKK 50.90 53.80
EUREUR 431.00 437.00 RUBRUB 4.17 4.45
CHFCHF 443.00 452.00 NOKNOK 32.10 34.00
GBPGBP 504.00 511.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-04-16 13:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 406.22 410.54 DKKDKK 51.00 53.70
EUREUR 431.90 435.87 RUBRUB 4.17 4.45
CHFCHF 443.88 450.27 NOKNOK 32.20 33.90
GBPGBP 505.03 510.36 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-04-16 13:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?





Ceny paliw2024-04-16

E95 E98 ON LPG
BP 6.79 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.75 zł
Circle K 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.79 zł 7.49 zł 6.94 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.88 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij