Poniedziałek, 15 Sierpnia 2022 | Imieniny: Marii, napoleona, Stelii chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Oprac. mz

Prywatna baszta? Mówimy basta!

Jutro (14.05) o godz. 19.00 pierwsze spotkanie z cyklu „Rozmowy z mistrzem”, organizowane przez Janusza Jutrzenkę Trzebiatowskiego. Nie obejdzie się jednak bez zgrzytów, bowiem na godzinę 18:45 na Starym Rynku w Chojnicach zaplanowano obywatelski protest mieszkańców miasta przeciwko polityce ratusza, dotyczącej funkcjonowania i finansowania Galerii i Muzeum Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.


Na sobotnie spotkanie z dyrygentem Tadeuszem Strugałą zaproszono imiennie pięćdziesiąt osób wytypowanych przez spółkę Promocja Regionu Chojnickiego, są wśród m.in. chojniccy radni miejscy. Fakt jest bezpośrednim powodem zorganizowania pikiety, na której swoją obecność zapowiada też opozycyjny radny Krzysztof Haliżak, który tak komentuje sprawę:

Reklama | Czytaj dalej »

- Uważam, że zaproszenia można stosować u cioci na imieninach, gdzie gospodyni prywatnego przyjęcia dobiera sobie gości. Tu mamy do czynienia z miejską instytucją stworzoną za publiczne pieniądze i utrzymywaną z tych środków, zatem powinna być dostępna dla wszystkich! Jeśli ograniczeniem są warunki lokalowe, to miasto dysponuje przecież innymi pomieszczeniami by również tzw. hołota mogła doświadczyć obcowania z mistrzem – mówi Haliżak. - Czy artyście nie powinno zależeć by nieść pod strzechy kaganek oświaty? - pyta radny.

Nie tylko on sprzeciwia się polityce ratusza w tej kwestii. - To jest niewybredna kpina z mieszkańców Chojnic. Galeria Trzebiatowskiego utrzymywana jest z podatków wszystkich obywateli miasta, tymczasem do korzystania z jej oferty zapraszana jest imiennie wąska grupa uprzywilejowanych osób - komentuje sprawę Marcin Wałdoch, prezes Stowarzyszenia Arcana Historii i jeden z organizatorów sobotniego protestu. - Takie praktyki dopuszczalne są w prywatnych instytucjach, jednak segregowanie odbiorców kultury jest niedopuszczalne w przypadku funkcjonowania obiektów publicznych – dodaje.

Podobnego zdania jest Radosław Sawicki, prezes chojnickiego Stowarzyszenia „Wspólna Ziemia”, który współorganizuje protest mieszkańców: - Zarządzanie Galerią i Muzeum pana Jutrzenki Trzebiatowskiego pozostawia wiele do życzenia. Ta komunalna instytucja przypomina raczej prywatny folwark artysty funkcjonujący za miejskie pieniądze i pod życzliwym patronatem burmistrza Chojnic. Organizowanie zamkniętej kameralnej imprezy dla wskazanych przez artystę wybrańców wzbudza uzasadniony gniew chojniczan, którym po raz wtóry, tym razem nie wprost lecz pośrednio, powiedziano, że są hołotą – uważa Sawicki.

Swoje niezadowolenie wyraża też Mariusz Janik, pozostawiając kamienie pod różnymi instytucjami, w tym i pod basztą przy ul. Sukienników, od której właśnie akcja z kamieniami protestu się zaczęła. W sobotę będzie też pod basztą.

Jak informują organizatorzy w przesłanym do mediów komunikacie, sobotni protest przebiegał będzie pod hasłem „Prywatna baszta? Mówimy basta!”. Zapraszają do udziału wszystkich mieszkańców Chojnic, którzy podzielają krytyczny pogląd na sposób funkcjonowania i finansowania Galerii. Początek na płycie Starego Rynku o godzinie 18:45. Następnie zgromadzeni przejdą ul. Bankową do ul. Sukienników pod basztę.

Kontakt z organizatorami:
Marcin Wałdoch: 883970833
Radosław Sawicki: 660040248

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

92 komentarzy

Do ZERO

Zapomniałeś/łaś o kiblu, dworcu, ukrytych ( nie potrzebnych ) etatach, 2-gim wiceburmistrzu, nowej zabytkowej baszcie, nikomu NIE niezbędnych spółkach i wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu wielu innych ....
14 Maja 2011, godzina 11:51
~zero
Do ~mieszkańca, podaj mi listę publikacji Pan Finstera, szczególnie w pismach punktowanych lub mających IF ponad 0.1. To Ci zaraz zrobię listę porównań w dokonaniach na polu intelektualnym. Niestety niczego w tej materii nie ma. Król jest goły! Wszystko jest iluzją! Wy, chojniczanie w tę iluzję uwierzyliście! Poza tym wszystko co zrobiono, wykoano dzięki kasie publicznej - czyli za pomocą Waszych pieniędzy i to jest zakichany obowiązek, a nie przywilej i dokoanie tych co u władzy!!!Popatrzcie lepiej na to, jak wydatkowane są Wasze pieniądze - Galeria Jutrzenki jest dobrym przykładem!
14 Maja 2011, godzina 11:30
~zero
Finster i jego śmieszne ugrupowanie PROGRAM 2014 (2159?) mają jedną zaletę! Po prostu rządzą, a my możemy szczekać!
14 Maja 2011, godzina 11:23
Polska jest placem budowy ZGADZAM SIĘ w zupełności, podobnie jak nie dawno CHOJNICE. Ale każde działanie ma swój SKUTEK ! oprócz dróg, mostów, chodników, parkingów itp itd zostaną WIELKIE DŁUGI. Za Gierka Polska też była WIELKIM PLACEM budowy i ZBANKRUTOWAŁA !!!

Co do Sawickiego, Janika, Haliżaka i innych Wałdochów niech oni sobie robią co chcą krzyczą, biegają, śpiewają czy tańczą byle z dala od mojej kasy ( tudzież publicznej na którą łożę ).
14 Maja 2011, godzina 11:20
~zero
LEPIEJ BYĆ ZEREM ,NIŻ ARKIEM FINSTEREM!?
14 Maja 2011, godzina 11:20
~zero
poza tym, tak RS jak i MW, zrobili dużo więcej jak Finster na polu społecznym. Ów burmistcz, który naRpierw był pracownikiem rejonu dróg, a potem szkoły na Kościerskiej, może się pochwalić jedynie tym, że prawie całe swe dorosłe życie jest na pensji pochodzącej z naszych podatków. Znalazł się nauczyciel u władzy, kolejny zresztą, któy będzie nas uczył demokracji? Ten człowiek musi odejść z tego stanowiska! Finster musi odejść, bo uprawia politykę!
14 Maja 2011, godzina 11:18
~zero
Słuchaj gn...ku, nas nie będziesz nazywał V kolumną i szybko się o tym przekonasz. Sam jesteś dezinformatorem numer 1. Ale nie dorastasz do pięt swgego ojca rodem z NKVD.
14 Maja 2011, godzina 11:13
Jak się nie mylę to kibel kosztował 300 tyś. no pewnie do tego dochodzą koszty konserwacji.
jak ktoś nie wydaje ze swojej kasy to nie liczy się z kosztami.
14 Maja 2011, godzina 11:05
~Do Tomka -Bardzo dużo jeżdżę po Polsce i nie tylko
mam skale porównawcza także w porównaniu do innych krajów UNII. Każdy burmistrz czy prezydent miasta, a także wójt może brac kredyt jesli jest to uzasadnione i zatwierdzone przez radę. Niestety właśnie przemieszczając sie po kraju widac olbrzymie dysproporcje w rozwoju. Ci co tak boja sie kredytu własnie przespali swoje szanse na rozwój. Nadal oczekuje faktów dotyczących tych trzech panów odnośnie faktycznych działań oprócz "dymania w tubę medialną". A propos Unii - Polska obecnie jest jednym duzym placem budowy i to doskonale widać wjeżdżając do Polski z którejkolwiek strony. Wygląda na to, że dla niektórych "pogrobowców rozbiorowców" jest to sola w oku. V kolumna nadal działa w Chojnicach jak w sierpniu i wrzesniu '39 roku.
14 Maja 2011, godzina 11:04
~zero
Do anonima~ 10:22 - merytorycznie Panie doktor Moskwa. Po pierwsze w jednym rzędzie nie stawia się różnych ludzi, po drugie ani Wałdoch, ani Sawicki, ani nikt inny, nie miał do dyspozycji ponad 100 milonów!! rocznie, jak miał burmistrz. Sawicki, Wałdoch itd. działają społecznie, natomiast rozmowa na zasadzie ZOBACZCIE CO ZROBIŁ BURMISTRZ jest bez sensu, bo On postawił kibel jednomiejscowy w cenie domu, a cała reszta to jego zasrany obowiązek za to bierze wypłatę kilkunastu tysięcy złotych!
14 Maja 2011, godzina 10:55
Prawda pod względem wyglądy Chojnice w ostatnich latach uległy poprawie, tylko za jaką CENĘ !
Brać kredyty i budować to każdy głu** potrafi. Budżet niestety nie jest studnią bez dna i to chyba powoli zaczyna wychodzić i odbijać się czkawką.
Co do najbardziej zadbanych miast w Polsce to kraj ten nie kończy sie na granicach powiatu, radzę wyjechać kawałek dalej
Przede wszystkim Chojnice jak i cały powiat zaczynają górować pod względem BEZROBOCIA
14 Maja 2011, godzina 10:51
~Problem polega na tym, że cytując mistrza
"..tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono...". Bezdyskusyjnie Chojnice sa jednym z bardziej zadbanych miast w Polsce. Jest perełką. Przeciwwagą do dokonań burmistrza są dokonania panów : Wałdoch, Sawicki, i Janik. Oświećcie mnie co do ich dokonań poza szumem medialnym który wytwarzają. Poproszę o merytoryczne wypowiedzi , a nie jazgot i obelgi.
14 Maja 2011, godzina 10:22
~zero
do ~mieszkaniec. Pisząc o prezesach NGO "nawiedzeni" łamiesz prawo, mam nadzieję, ze wziąłeś to pod wzgląd. Jest tubą Pana Finstera, i sam to rozumiesz, albo jesteś po prostu głupi!
14 Maja 2011, godzina 10:06
~zero
Tym którzy czytali Volkoffa. Dezinformacja którą tutaj rozsiewacie nic nieda. Szczurkiem to był WASZ burmistrzunio, który w wieku 34 lat wpadł na pomysł rządzenia miastem. Na czym oczywiście nie bardzo się znał, ale pomogła buta i chamstwo. Czepianie się epizodu pracy w UK, w przypadku MW tylko i wyłącznie w ramach urlopu na univ, nie jestem dyskredytecją. W odróźnieniu do doktoratu przywiezionego z Moskwy , który dyskredytacją właśnie jest! My Wam nie ufundujemy rewolucji, gorzej, zaszczepimy Wam bakcyla, któy spowoduje, że zaczniecie myśleć!
14 Maja 2011, godzina 10:04
~Mieszkaniec
Teraz się dobrała „Święta Trójca” Wałdoch,Sawicki i Janik, którzy wiedzą najlepiej i krytykują wszystko, co miasto zaproponuje.Sawicki nawet nie przeczytał co jest na samej górze tego tekstu(Na sobotnie spotkanie z dyrygentem Tadeuszem Strugałą zaproszono imiennie pięćdziesiąt osób wytypowanych przez spółkę Promocja Regionu Chojnickiego...) Tylko wypowiada swoje fanaberie i niedorzeczności (Organizowanie zamkniętej kameralnej imprezy dla wskazanych przez artystę wybrańców wzbudza uzasadniony gniew chojniczan...)
Swoimi wypowiedziami wzywa mieszkańców do anarchii. Wałdoch i Sawicki to nawiedzeni ludzie a Janik to, kto? Następny oszołom. Do ich grona dołancza następny fircyk radny bezradny Haliżak. Niezła grupa, która chce zawładnąć mieszkańcami i ich umysłami wypaczając historię i mieszając do tego ekologię. Niezły cyrk wyprawiają i dlatego nikt nie chodzi do cyrku, który do miasta przyjeżdża tylko czeka na występy tych ludzi, bo to nasz miejscowy cyrk w wydaniu 4 „panów”.
14 Maja 2011, godzina 09:40
Oceniono 1 raz -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 450.00 463.00 DKKDKK 61.50 63.20
EUREUR 460.00 473.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 475.00 490.00 NOKNOK 46.20 47.90
GBPGBP 542.00 557.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-14 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 454.50 460.50 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 463.00 470.00 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 479.00 486.00 NOKNOK 46.70 47.60
GBPGBP 546.00 553.00 SEKSEK 44.00 44.90
Aktualizacja: 2022-08-14 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.62 zł 7.39 zł 6.99 zł 2.97 zł
Circle K 6.6 zł - 6.97 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.97 zł 2.97 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.99 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij