Czwartek, 30 Czerwca 2022 | Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. mz, (aw)

Melisa dla burmistrza

Kilkanaście osób zjawiło się w sobotę wieczorem (14.05) na chojnickim rynku z transparentami „Prywatna baszta, mówimy basta”, protestując przeciwko dzieleniu ludzi na elitę i „hołotę” oraz wydatkowaniu publicznych pieniędzy w sposób, z którym zgodzić się nie mogą. Grupa na czele z Radkiem Sawickim, Marcinem Wałdochem i Mariuszem Janikiem, przeszła na ul. Sukienników. Protestowi przyglądał się burmistrz Arseniusz Finster, który w trakcie próby zabrania głosu został przekrzyczany.

- Mamy prawo konsumować dobra kultury, za które płacimy wszyscy – mówił przez megafon prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radek Sawicki. Sam protest nie zawęził się tylko do tematu baszty. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia Arcana Historii wykrzykiwał, że stowarzyszenie, któremu prezesuje, doświadczyło politycznych represji ze strony włodarza miasta po petycji w sprawie zmiany napisu na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich. - Nie mogliśmy przeprowadzić promocji naszego wydawnictwa. Mamy prawo uprawiać politykę – mówił Wałdoch. Twierdzi, że spotykają go szykany ze strony władzy i obrzucany jest epitetami.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrzowi wręczył herbatę z melisy. Finsterowi nie udało się skierować zbyt wielu słów do protestujących. - Nie ujęliśmy pana w harmonogramie – usłyszał od Marcina Wałdocha. - To jest demokracja?! Będą mnie teraz przekrzykiwać – krzyczał wzburzony włodarz.

Słowna pyskówka wywiązała się między burmistrzem a jego znanym oponentem Mariuszem Janikiem, który mówił m.in. że niedozwolone jest tworzenie mauzoleum za życia, nawiązując do baszty. Twierdzi też, że Finster jest zdeprawowoany przez władzę. Obydwu panom trudno trzymać nerwy na wodzy w swoim towarzystwie. - Już myślałem, że pan Janik mnie uderzy – powiedział włodarz naszemu reporterowi i dodał jeszcze, że w poniedziałek wyda oświadczenie w całej sprawie.

Tymczasem organizatorzy protestu zapowiedzieli, że tworzą nowe trendy i podobnych akcji będzie więcej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

363 komentarzy

~pyskówka
Słowna pyskówka wywiązała się między burmistrzem a jego znanym oponentem Mariuszem Janikiem...no no widać i Finster potrafi pyskować a już myślałem ze dohtuora pyskowanie nie uchodzi bo on taki mundry
18 Maja 2011, godzina 21:02
~palikoty
palikoty posłużyły za papier toaletowy w momencie kiedy urzędnikowi ze strachu wystąpiło rozwodnienie
18 Maja 2011, godzina 20:58
~sru sru
Melisa dla burmistrza...no i co? łyknął...widać łasy na prezenty...na darmochę
18 Maja 2011, godzina 20:53
~rabarbar
Dlaczego głupimi wpisami chcecie zniszczyć dokonania tego w imię demokracji dokonanego protestu Czy tylko dlatego ze myślicie ze spóźniliście sie na ten pociąg zamierzający do unormowania społecznych w naszym mieście? Czy dlatego ze kazano wam wszystko czynić aby ośmieszyć organizatorów ?
18 Maja 2011, godzina 20:04
~......................................................................
Pierdzcie dalej bo smród już wietrzeje
18 Maja 2011, godzina 19:05
~zero
Nie interesuje mnie portal chojnice.com, ani zamieszczane tam komentarze - tego co tutaj wkeljasz w ogóle nie czytam. Jeśli nie przychodzisz na protesty w sprawie jaką popierasz, to szkoda po prostu, też mogłeś zabrać głos - jako człowiek z tłumu, nie jako elita. Finster to elita swój dzień mieli w baszcie, a nie na chodniku, tam mógł do woli perorować! Dla AH, to przychodzą i działają członkowie AH, a nie osoby postronne, które nie znają działań i statutu.

To co teraz mówią ludzie, mało mnie interesuje. Ważny jest w tym momencie efekt. Świadomego politycznie społeczeństwa jest niewiele, reszta to dosłownie bierni wyborcy kupieni za chodnik, alejkę, ławeczkę, itd. Zważ na jedno, ani mi , ani moim kolegom nie zależy na fotelach w publicznych gmachach, jest sprawa i o nią właśnie walczymy od lat!
18 Maja 2011, godzina 16:43
~pumeX
Do ~zero
Nie musisz zgadzać się z moim punktem widzenia. Wiedz jednak, że to Twój interes by zadbać o właściwy odbiór swoich działań. Inaczej osiągniesz zupełnie nie to co chciałeś. Intencje nie mają znaczenia, skoro pokazałeś co innego.
Moje zdanie nt. protestu nie jest odosobnione. Zasadniczo wszyscy, którzy ze mną o tym rozmawiali również uważają odebranie burmistrzowi głosu za zły pomysł, teraz powtórzył to IXI, a przed chwilą przeczytałem na chojnice.com inny ciekawy komentarz:
Jako pikietujący, odstąpiłem od niej w momencie, w którym Pan Arseniusz został nie dopuszczony do głosu. Byłem na pikiecie, jako mieszkaniec Chojnic, nie utożsamiam się z jakimkolwiek stowarzyszeniem, jestem jedynie przeciwny "muzeum jednego artysty", ba jeszcze jego imienia. Burmistrz, krótko mówiąc pokazał, że "ma jaja" wychodząc do nas. Mówiąc o tym, że "każdy może przyjść i pogadać" mówi prawdę bo sam z 3 razy byłem.

Czy to jest głos który można zignorować? Z takim przekonaniem o własnej nieomylności to jako "społecznik" daleko nie zajdziesz. Ktoś Ci to musiał powiedzieć . Mówić że to ludzie są głupi, bo niewłaściwie odebrali akcję zakrzyczenia burmistrza. Rzal!
Nie potraficie nawet przyciągnąć ludzi, którzy się z wami zgadzają. Może jednak warto pomyśleć o zmianie formuły?

Jeszcze jedno - oglądałem protest na chojnice.com i właśnie na tej postawie twierdzę, że był to półgodzinny festiwal wylewania wszelkich żali. Gdybym przyszedł na protest, to w celu sprzeciwienia się "prywatnej baszcie", a nie dla AH...
18 Maja 2011, godzina 14:59
~arika
Burmistrz jest ok wiele zrobil dla miasta , a taki Waldoch czy Janik ( nie pan bo wy na to okreslenie nie zaslugujecie ) mozecie mu czyscic buty co najwyzej ! malo tego Janik wykorzystuje kazda okazje zeby dowalic burmistrzowi ( te czlowiek jest chory na jego punkcie ) i szuka takich frajerow jak waldoch i innych tlumanow zeby zaszkodzic naszemu burmistrzowi ! takze wasza postawa jest zenujaca wam sie naleza takie obelgi ( zapomniales JANik ile razy sie podszywales i wyzywales ) tylko ze jestes malo rozgarniety i dales sie zalapac ! i wyszlo szydlo z worka ! takze na traktowanie jak czlowiek to nie zaslugujesz ! bo najpierw trzeba byc sam czlowiekiem , a ty odbiegasz od tego gatunku ! zreszta co ty potrafisz tylko latac i zadymy robic i do prokuratury latac ! szczerosc boli ? nie to jest twoja rzeczywistosc SZARA , NEDZNA I BEZ ZASAD JESTES ZEREM !
18 Maja 2011, godzina 13:01
~Do Studzika!
Gdzie Studzika nosi, gdy go nikt nie prosi
Jego czas odszedł w las, lecz do niego to nie dociera
bo to uparta „cholera”. I na nic zda się basta,
kiedy w grę wchodzi baszta!
18 Maja 2011, godzina 12:22
~Do ixi
"Nigdy nie mów nigdy" Pamiętaj, że gdy wyruszysz kiedyś wzburzony na "ulicę", to Ci wszyscy, którym nie jest obojętne to miasto, a którzy wyszli pierwsi, zawsze mogą przyłączyć się do Ciebie. I... pójdziecie razem. Może chociaż przez "chwilę". Ale pójdziecie.
18 Maja 2011, godzina 11:40
~ixi
Marcinie, Marcinie, czytajże ze zrozumieniem, bo bawisz mnie setnie

Nie napisałem, że byłbyś taki jak Finster, ale że NIE BYŁBYŚ LEPSZY - zasadnicza różnica.

Nie napisałem też, że Twoje zachowanie to tymczasowa fasada, napisałem właśnie, że NIE JEST tymczasową fasadą i to mnie martwi.

Wydaje mi się, że "poziom zero", którego użył Finster mógł być taką analogią do Twojej ksywki. Chyba się domyślił. Niczego to nie usprawiedliwia, ale wiele wyjaśnia.

Ależ się nie zniechęcam, "ziarno zwątpienia" było jeszcze na długo przed powstaniem Waszej "koalicji stowarzyszeń". Dalej będę robił i mówił "swoje". Niemniej tak, jak wcześniej rozważałem możliwość przyłączenia się do Was - teraz wiem, że to niemożliwe.
18 Maja 2011, godzina 11:27
~zero
Hmm, nie wiem dlaczego się tak uparałeś co do mojego imienia. Mam prawo do anonimowości jak każdy tutaj, kto nie łamie prawa. Zauważ,że nie podjąłem żadnych kroków, ale mam chyba prawo uważać, że obrzucanie błotem to niskie argumenty?

Nigdzie nie napisałem, że nie obchodzi mnie co masz do powiedzenia, po prostu dałem Ci do zrozumienia - mów swoje, ja będę robił swoje bez względu na skalę krytyki.

Żeby mówić o władzy to trzeba w ogóle jej chcieć. Nikt z tej oczernianej trójki, nie startował w ostatnich wyborach. Ale, jeśli piszesz mi, że byłby ktokolwiek, w tym wypadku masz na mysli Marcin, taki sam jak Finster, to mylisz się zasadniczo w tak fundamentalnej kwestii jak poszanowanie dla drugiego człowieka.

Jak piszesz mi, że to co prezentuje Marcin to tymczasowa fasada, a zdanie dalej, iż to jest prawdziwy Marcin, to sorry, ale to są same sprzeczności. Zauważ, że można być rewolucjonistą do końca życia i wcale nie trzeba się czepiać publicznego żłobu. Pomyślałeś o tym, że ta krytyka to narzędzie permanentne?

Marcin ma 29 lat i na pewno zdaje sobie sprawę, że zbyt wiele przed nim, aby ładować się etatowo w politykę. To jest chyba po prostu powołanie obywatelskie, dusza społecznika no i tak pewnie zostanie. Horrorem natomiast jest to,że jeśli się nie żąda grantów, nie chwali się pod niebiosa władzy to w Chojnicach jest się po prostu sprowadzanym do poziomu zero Zresztą sam Finster niedawno wykrzykiwał, że poziom Sawickiego i Wałdocha to poziom zerowy

IXI- Ty się nie zniechęcaj jednym Marcinem , to jest ruch, który ma określone cele i idee i każdy kto chce będzie w nim działał na rzecz zmiany tego co jest patologią. Bądź pozdrowiony bowiem ziarno zwątpienia wobec władzy jest już w Tobie
18 Maja 2011, godzina 11:17
~ixi
Cóż, Marcinie vel zero. Mam wrażenie, że poza rozdwojeniem jaźni nie możesz pogodzić się z tym, że ktoś potraktował Cię tak, jak Wy traktujecie Finstera i napisał te komentarze, których się teraz z Mariuszem Janikiem czepiacie.

To niezła obłuda. Gdy Mariusz Janik pod różnymi pseudonimami (nie jest trudno się domyślić, a są i takie osoby, co mogą to sprawdzić zapewne baaardzo łatwo) pisał dziesiątki obraźliwych komentarzy dotyczących np. burmistrza w innych tematach to było ok. Gdy ktoś zrobił to samo Wam - święte oburzenie.

Weźcie coś na wstrzymanie i potulnie znieście to, co nawet jakiś "oszołom" z inwektywami ma Wam do powiedzenia. Pokażcie klasę.

Może Cię, Marcine vel zero, nie obchodzić co mam do powiedzenia. Możesz twierdzić, że jestem "anonimowy" (pisząc jako zero Ty również... przynajmniej próbujesz). Nie muszę funkcjonować na Twoich zasadach. Niemniej od początku i tak życzyłem Wam dobrze. Tym bardziej więc zawiodłem się i tymi działaniami i Waszą reakcją na "krytykę".

Tak po prawdzie nie wyobrażam sobie Was jako ekipy rządzącej lub w jakikolwiek sposób zaangażowanej w sprawowanie władzy. Okazuje się bowiem, że to, co prezentujesz, Marcinie, to nie tylko tymczasowa fasada czy środek do celu jakim jest walka z Finsterem. To prawdziwy Ty, który nie zmieni się, gdy ów cel zostanie osiągnięty. Będąc przy władzy kontynuowałbyś to, co robisz teraz. Ergo - w niczym nie byłbyś lepszy od obecnego burmistrza.
18 Maja 2011, godzina 10:48
~Rymowanki niedokończone

Z popiołu jak Feniks chamstwo się odradza
jaki elektorat taka też i władza
Układy się liczą i pełna sakiewka
dla garści korzyści są jak chorągiewka
Szaleje cenzura w publicznej przestrzeni
opozycjoniści zostali stłamszeni
Chór klakierów bije władzy gromkie brawa
gdy ta zgodnie łamie podstawowe prawa
Obiektywna prawda nie ma racji bytu
głupota rządzących dosięgnęła szczytu...
( źródło: http://studzik.blogspot.com/2011/03/rymowanki-niedokonczone.html )
18 Maja 2011, godzina 10:38
~piłka
E tam wasze wpisy, bledną przy tym,że Grzesiek Kapica przedłużył kontrakt w Chojniczance, to jest temat!
18 Maja 2011, godzina 10:17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 44.20 45.80
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 42.90 44.50
Aktualizacja: 2022-06-30 18:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.75 63.48
EUREUR 468.00 472.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 467.78 472.00 NOKNOK 44.94 45.76
GBPGBP 542.85 549.00 SEKSEK 43.68 44.41
Aktualizacja: 2022-06-30 18:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-06-29

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.47 zł 7.82 zł 3.36 zł
Circle K 7.63 zł - 7.77 zł 3.33 zł
Lotos Optima 7.65 zł - 7.79 zł 3.35 zł
MZK 7.83 zł 8.43 zł 7.8 zł 3.33 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.79 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij