Poniedziałek, 04 Lipca 2022 | Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. mz, (aw)

Melisa dla burmistrza

Kilkanaście osób zjawiło się w sobotę wieczorem (14.05) na chojnickim rynku z transparentami „Prywatna baszta, mówimy basta”, protestując przeciwko dzieleniu ludzi na elitę i „hołotę” oraz wydatkowaniu publicznych pieniędzy w sposób, z którym zgodzić się nie mogą. Grupa na czele z Radkiem Sawickim, Marcinem Wałdochem i Mariuszem Janikiem, przeszła na ul. Sukienników. Protestowi przyglądał się burmistrz Arseniusz Finster, który w trakcie próby zabrania głosu został przekrzyczany.

- Mamy prawo konsumować dobra kultury, za które płacimy wszyscy – mówił przez megafon prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radek Sawicki. Sam protest nie zawęził się tylko do tematu baszty. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia Arcana Historii wykrzykiwał, że stowarzyszenie, któremu prezesuje, doświadczyło politycznych represji ze strony włodarza miasta po petycji w sprawie zmiany napisu na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich. - Nie mogliśmy przeprowadzić promocji naszego wydawnictwa. Mamy prawo uprawiać politykę – mówił Wałdoch. Twierdzi, że spotykają go szykany ze strony władzy i obrzucany jest epitetami.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrzowi wręczył herbatę z melisy. Finsterowi nie udało się skierować zbyt wielu słów do protestujących. - Nie ujęliśmy pana w harmonogramie – usłyszał od Marcina Wałdocha. - To jest demokracja?! Będą mnie teraz przekrzykiwać – krzyczał wzburzony włodarz.

Słowna pyskówka wywiązała się między burmistrzem a jego znanym oponentem Mariuszem Janikiem, który mówił m.in. że niedozwolone jest tworzenie mauzoleum za życia, nawiązując do baszty. Twierdzi też, że Finster jest zdeprawowoany przez władzę. Obydwu panom trudno trzymać nerwy na wodzy w swoim towarzystwie. - Już myślałem, że pan Janik mnie uderzy – powiedział włodarz naszemu reporterowi i dodał jeszcze, że w poniedziałek wyda oświadczenie w całej sprawie.

Tymczasem organizatorzy protestu zapowiedzieli, że tworzą nowe trendy i podobnych akcji będzie więcej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

363 komentarzy

~arika
WYNOCHA JUZ Z TYM TEMATEM I TYM GLUPKIEM WALDOCHEM PRYMITYWNYM NA ZDJECIU WYGLADA JAK JELOP JAK KUPA GOWNA ! A ZA NIM OBLESNE 150 KG GOWNO
18 Maja 2011, godzina 07:42
~cyrs
malomiasteczkowi
18 Maja 2011, godzina 07:41
~do mieszkanca choloty
a kim ty jestes PANEM ? wiesniakiem malomiasteczkowym
18 Maja 2011, godzina 07:41
~polmar
Marcin Waldoch to skonczony idiota jak cala jego ......
18 Maja 2011, godzina 07:40
~kibic z prostej
Waldoch to glupek ! warchol na maxa ! pionek skacze wyzej swojej dupy
18 Maja 2011, godzina 07:39
~mieszkaniec a nie chołota
Finsterowi publicznie w formie zapłaty za to jego pseudo działanie dla społeczeństwa "napluto" w twarz. Dzięki internetowi widziało to setki mieszkańców. Ma teraz Finster problem jak tu z" poplutą" twarzą sie pokazać.
18 Maja 2011, godzina 07:11
~komentarz
Finster decydując z basztą w kierunku stworzenia muzeum jednej osoby i to jeszcze za jej za życia to okradł tym samym mieszkańców Chojnic. Pokazał ta decyzja, że prywatę i warcholstwo uwielbia najlepiej gdyż przypuszczam, ma wtedy profity. Sam Finster będzie się zapewne tłumaczył, że to rada zadecydowała, ale wiemy ze oni, radni, to nawet siusiu samodzielnie bez zgody Finster nie zrobią.
18 Maja 2011, godzina 07:02
~robi
Trzeba było wziąć udział w manifestacji czy też proteście jak kto woli a nie próbować teraz po fakcie z za węgła rad. I to jest właśnie żenada. Finster ma duży problem stąd jego tłumaczenia. Radek, Marcin, Mariusz zrobili to co trzeba a teraz widzę że skoro sukces to jakiś"ojcowie" się przyczepiają z dobrymi radami..
18 Maja 2011, godzina 06:54
~waldoch to cienias
byl jest i bedzie ciotka
18 Maja 2011, godzina 03:14
~ixi
W sumie muszę się zgodzić z pumeXem. Zero, zaczepiłeś Finstera z tą melisą to się nie dziw, że chciał coś powiedzieć. Jeśli uważasz się teraz za psychologicznego geniusza, bo "przewidziałeś jego reakcję" to gratuluję... przerośniętego mniemania o sobie, wszak taką reakcję przewidziałoby 5-letnie dziecko.

Rozważałem uczestnictwo w tej pikiecie. Ostatecznie "zerknąłem" z dala i podjąłem jedyną słuszną dla siebie decyzję. Jeżeli macie zamiar "grać" z Burmistrzem w sposób, w jaki uważacie, że on się zachowuje to zapewne zniżając się do tego poziomu zostaniecie pokonani doświadczeniem.

Nadto uważam, że traktowanie człowieka w taki sposób, jak to zrobiłeś jest poniżej krytyki. Jeżeli chcesz cokolwiek osiągnąć to zamiast "pokazywać Finsterowi" różne "jak Kuba Bogu, tak Bóg kubańczykom" (czy jakoś tak...), pokaż ludziom, że jesteś godny ich poparcia. Zauważ - tak czy inaczej, nawet media poleciał za Burmistrzem, gdy tylko wycofał się do przedsionka baszty. Kogo chcieli posłuchać?

Przewiduję już, że jeśli mi teraz odpowiesz to pierwsze co - zaprzeczysz, jakobyś był tym, kim jesteś, zero. Aby uprzedzić złośliwość i oskarżenia o profinsterowość - gdybyś nie pamiętał krytykowałem, poddawałem pod wątpliwość i wchodziłem w polemikę z Burmistrzem na tym portalu wiele razy. Nie popieram jego zachowania, nie aprobuję sposobu sprawowania władzy, chcę zmiany.

Co do Was - popieram ideę, zgadzam się z postulatami, ale całkowicie sprzeciwiam się realizacji tego, co uskuteczniliście. Czas spoważnieć. Stworzyć twór SILNY i konkretny. Działać autorytatywnie, a nie tylko podskakiwać "pod kulturę" (że tak sparafrazuję Tuwima).

Nie macie jednego przywódcy? To pech, ponieważ bez fundamentu jednoczącego całość nie ma szansy się ostać. No chyba, że aspirujecie do miana ruchu partyzanckiego. Na ten moment - w mojej ocenie - jesteście skuteczni niczym gaz rozweselający, a szkoda. Z pozdrowieniami.
18 Maja 2011, godzina 01:56
~zero
Nikt, swoich osobistych rozterek tam nie wylewał. Są filmy, można sobie sprawdzić. Aby nie przyjść każdy powód byłby dobry. Frekwencja była niska, ale w baszcie. Na ulicy była taka jak miała być. Na miejsce, czas i zaangażowane środki, tylko taka liczba osób mogła gwarantować spokojny przebieg akcji. Do Finstera nikt też nie odnosił się w sprawie jego osobistych spraw, natomiast pośrednio wszystko co dzieje się w sferze publicznej w tym mieście ma z nim związek. Odebranie mu głosu było od początku zaplanowane, podobnie jak początkowe dopuszczenie go do tego głosu. Było to jasne wskazanie na te same metody jakimi dysponuje władza w Chojnicach - zagłuszania, odbierania głosu, trywializowania, odwracania uwagi. Finster niech się przyzwyczaja, do tego, że ma tylko tyle głosu ile chce mówić prawdy. Jego zagrywki w stylu odwracania kota ogonem, są już tak wydarte, że jak pokazali organizatorzy łatwe do przewidzenia.

Problemem nie było też tylko finansowanie baszty, ale mechnizm władzy w Chojnicach, sposób jego funkcjonowania i o tym ciągle była mowa - wyklucznie jednych kosztem drugich, pomijanie pewnych środowisk i ich marginalizacja ze względów politycznych.

NIE MA JEDNEGO PRZYWÓDCY JAK piszesz pumeX, jest ruch wielu osób i kazdy jest w nim tak samo ważny jak inny. Zeby spararafrazować Twoje żądanie to powiem tak: ludzie nie chcą byc kojarzeni z AF i jego polityką dlatego robią też piketę anty ten cały system, ale jak zmienicie pumeX lidera, to może z Wami zaczniemy rozmawiać, bo zainteresowanie ludzi dialogiem jest odwrotnie proporcjonalne do zachęceń do rozmów ze strony AF.
17 Maja 2011, godzina 23:22
~pumeX
Zrobiliście wielki błąd w momencie, kiedy wyzywając Finstera z imienia i nazwiska, odmówiliście mu jednocześnie prawa do głosu. Trzeba było nie mówić o nim imiennie, wtedy rzeczywiście mógłby być "osobą z tłumu", która bezpodstawnie próbuje dojść do głosu. A tak to pokazaliście tylko brak klasy... i być może (choć temu pewnie zaprzeczycie) brak odwagi na otwartą konfrontację...

Inna sprawa, że całość bardziej przypominała coś w stylu "opowiedz nam swoją historię" aniżeli protest. Kuriozalnie to wygląda, jak organizatorzy przez pół godziny wylewają swoje żale, a burmistrz stoi i słucha. Ewentualnie żalić się do czasu aż ktoś z elity przyjdzie ale nie że to jest najważniejsza część programy! Powinniście byli skupić się na tym, co postawiliście sobie za cel, czyli problemie prywatnej baszty... nie na rozterkach MW.

Nie odpowiada mi aktualna polityka ratusza, jednak nie chciałbym być kojarzony ani z MJ ani z MW. Odpowiedzcie sobie sami dlaczego, bo dużo osób myśli tak jak ja, co tłumaczy NISKĄ frekwencję (o akcji wiedziało wręcz nieproporcjonalnie dużo osób w stosunku do tego ile osób się pojawiło...). Wybierzcie innego przywódcę...
17 Maja 2011, godzina 21:33
~dwa cele osiągnięto
Podczas sobotniej pikiety osiągnięto dwa podstawowe cele:

- nagłośnienie problemu chorej, dyskryminacyjnej polityki miasta w temacie kultury ogólnie i funkcjonowania baszty szczególnie;
- zmiana istniejącego stanu rzeczy na bardziej pożądany, pozbawiony segregacji na lepszych i gorszych.

Teraz upokorzony i zaskoczony obrotem sprawy Ratusz spycha dyskusję na inne tory, nieudolnie acz konsekwentnie próbuje kryminalizować protestujących nazywając ich kibolami, a ich działanie hucpą i anarchią. Finster dostał po nosie i nie może tego znieść. Portal chojnice.kom robi co może by bronić wizerunek burmistrza jako męża opatrznościowego i dobrego wujka wszystkich chojniczan. Ale to propagandowe nachalne działanie służalczego portaliku pana Bogdana D. powoduje wręcz karykaturalny obraz defensywy Ratusza. Śmierdzi nienaturalnością i naciąganymi argumentami. Jurek E. utracił zaufanie (przynajmniej moje) godząc się na taki "wywiad" jaki zaserwował widzom portal chojnice.kom...
17 Maja 2011, godzina 21:16
do zero: w pełni się z Tobą zgadzam. Cel został osiągnięty... co widać, słychać i czuć.pozdrawiam
17 Maja 2011, godzina 20:29
~zero
Mariusz nie daj się podpuszczać. Temat należy uciąć. Cele pikety osiągnięte w pełni. Do tego widać co się dzieje...Nikt nie jest głupi, a Finster jak zwykle próbuje odwrócić sprawę do tego naklejając na bezczela komuś łatki. Najlepiej z kogoś zrobić nieudacznika, oszołoma wichrzyciela itd. Stare sowieckie metody nie tracą na ważności. Ważne jest to, że ludzie zrozumieli, że bez łamania prawa można wyrazić swój sprzeciw wobec polityce władz miasta, które próbują przedstawiać swe działania jako jedyne właściwe. Oprócz tego - każdy jest równy i Finster nie jest równiejszy od nas!
17 Maja 2011, godzina 19:43

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.00 458.00 DKKDKK 62.20 63.80
EUREUR 465.00 478.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 42.80 44.40
Aktualizacja: 2022-07-04 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.20 454.50 DKKDKK 62.71 63.45
EUREUR 467.67 473.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.45 472.00 NOKNOK 45.02 45.84
GBPGBP 543.67 547.00 SEKSEK 43.37 44.20
Aktualizacja: 2022-07-04 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-04

E95 E98 ON LPG
BP 7.63 zł 8.46 zł 7.64 zł 3.34 zł
Circle K 7.63 zł - 7.63 zł 3.29 zł
Lotos Optima 7.63 zł - 7.64 zł 3.31 zł
MZK 7.66 zł 8.39 zł 7.64 zł 3.29 zł
Orlen 7.63 zł 8.22 zł 7.64 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij