Niedziela, 03 Lipca 2022 | Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. mz, (aw)

Melisa dla burmistrza

Kilkanaście osób zjawiło się w sobotę wieczorem (14.05) na chojnickim rynku z transparentami „Prywatna baszta, mówimy basta”, protestując przeciwko dzieleniu ludzi na elitę i „hołotę” oraz wydatkowaniu publicznych pieniędzy w sposób, z którym zgodzić się nie mogą. Grupa na czele z Radkiem Sawickim, Marcinem Wałdochem i Mariuszem Janikiem, przeszła na ul. Sukienników. Protestowi przyglądał się burmistrz Arseniusz Finster, który w trakcie próby zabrania głosu został przekrzyczany.

- Mamy prawo konsumować dobra kultury, za które płacimy wszyscy – mówił przez megafon prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radek Sawicki. Sam protest nie zawęził się tylko do tematu baszty. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia Arcana Historii wykrzykiwał, że stowarzyszenie, któremu prezesuje, doświadczyło politycznych represji ze strony włodarza miasta po petycji w sprawie zmiany napisu na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich. - Nie mogliśmy przeprowadzić promocji naszego wydawnictwa. Mamy prawo uprawiać politykę – mówił Wałdoch. Twierdzi, że spotykają go szykany ze strony władzy i obrzucany jest epitetami.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrzowi wręczył herbatę z melisy. Finsterowi nie udało się skierować zbyt wielu słów do protestujących. - Nie ujęliśmy pana w harmonogramie – usłyszał od Marcina Wałdocha. - To jest demokracja?! Będą mnie teraz przekrzykiwać – krzyczał wzburzony włodarz.

Słowna pyskówka wywiązała się między burmistrzem a jego znanym oponentem Mariuszem Janikiem, który mówił m.in. że niedozwolone jest tworzenie mauzoleum za życia, nawiązując do baszty. Twierdzi też, że Finster jest zdeprawowoany przez władzę. Obydwu panom trudno trzymać nerwy na wodzy w swoim towarzystwie. - Już myślałem, że pan Janik mnie uderzy – powiedział włodarz naszemu reporterowi i dodał jeszcze, że w poniedziałek wyda oświadczenie w całej sprawie.

Tymczasem organizatorzy protestu zapowiedzieli, że tworzą nowe trendy i podobnych akcji będzie więcej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

363 komentarzy

Reasumując: cieszę się, że mogłem uczestniczyć wspólnie z Radkiem Sawickim oraz Marcinem Wałdochem w proteście przeciwko dzieleniu ludzi na hołotę i na elitę oraz w proteście przeciwko trwonieniu publicznych pieniędzy. Uważam, że protest przeprowadzony przez Marcina i Radka przeprowadzony został profesjonalnie zgodnie z zasadami etyki protestu. Faktem, że pan burmistrz miasta Chojnice, Arseniusz Finster nie potrafił stanąć na wysokości powierzonego mu przez społeczeństwo urzędu, nie rozczarował nikogo, gdyż jego sposoby działania: buta, zarozumiałość, brak podstawowej wiedzy zarządzania, to w jego wypadku standard. Uważam, że ten protest spowodował, że będzie coraz mniej ludzi zastraszonych, których burmistrz będzie szykanował telefonami o każdej porze dnia i nocy tłumacząc co dla niego dobre a dla oponenta jego ideom złe. Działania tak Radka jak i Marcina są dla Finstera za transparentne, gdyż on sam przyzwyczajony jest do załatwień kuluarowych, gdzie ręczne sterowanie, to jedyne przez niego rozumiane według motta „ręka rękę myje”. Panowie Radek i Marcin udowodnili już po raz kolejny, ze ich sposób postrzegania dobra społecznego odpowiada demokratycznym zasadom funkcjonowania świadomej społeczności i że tylko na bazie takiej społeczności można budować przyszłość. Dodam na koniec, że system jest dobry tak długo jak dobrzy są zarządzający nim ludzie, a kiedy ludzie pod wpływem egoizmu ulegną deprawacji, system przestaje prawidłowo działać. Taki przypadek mamy w Chojnicach, gdzie uważam, że Finster skażony swoim narcystycznym ego niszczy demokrację, niszczy dorobek naszego kraju. Stąd czas na działanie!!! Radek i Marcin w sposób pokojowy tym protestem przekazali publicznie w imieniu świadomego społeczeństwa Finsterowi czerwoną kartkę. Niech ona będzie ostrzeżeniem tak dla niego jak i tych wszystkich którzy sądzą, że jakoś się uda. Historia pokazuje, że dopóty dzban wodę nosi dopóty się mu uch nie urwie. Pozdrawiam świadome społeczeństwo miasta Chojnice.
16 Maja 2011, godzina 21:19
~to nie był protest tylko zenada
waldoch i sawicki zachowali sie jak prosci ludzi ze sloma w butach zero kultuty i tolerancji nie tylko dla burmistrza ale innych osob. rpbcie sobie protesty w oborze
16 Maja 2011, godzina 20:40
~wyborca
Finster liczy na zrozumienie nie rozumiejąc że jego czas się nieubłaganie skończył.
16 Maja 2011, godzina 20:28
~Do pana Wałdocha i pana Sawickiego i pana Janika
W pełni popieram zorganizowany przez państwa protest! Dosyć jednoosobowego ustalania co dla nas dobre a co nie!!! Dosyć dzielenia społeczeństwa !!! Dosyć wprowadzania intryg i mówienie nieprawdy!!!
16 Maja 2011, godzina 20:23
~nic dodać i nic ując
Świnka Finio ze swoimi znajomymi wytarzała się w swoim ulubionym błotku i rzekła w ramach swoich obowiązków służbowych: to ja tu kurort stworzyła dla wszystkich ..trzeba być zupełnie głupią świnią żeby tego nie trybić
16 Maja 2011, godzina 20:17
~Pan Radek
Szkoda to jest jak Jutrzenka do baszty wlezie i doi społeczeństwo, narcystyczny osobnik jeden. Sawicki nadal jest prawy, choć lewicowy.
16 Maja 2011, godzina 19:25
~gość
Niezwykle aktywni są ci panowie. Pan Wałdoch pisze, że ma nadzieję iż się dobrze spisał. Niedługo ma być kolejna akcja. Widać nie chodzi o sprawę, ale o to by dowalić władzy i samemu dorwać się do stołka. Szkoda, że w tym towarzystwie znalazł się pan Radek, bo uważałam go za prawego człowieka.
16 Maja 2011, godzina 18:59
~chojnice.kom
Chojnice.kom kontynuują swoją służalczą pracę wobec burmistrza... Żenada... Ostatnie złudzenia prysły... Dziwię się trochę Jurkowi E., że dał się w to wmanipulować...
16 Maja 2011, godzina 17:58
~Uwaga
Finster zniszczył się własną bronią. Powoli odsuwają się od niego ludzie którzy mu zaufali.Jest tolerowany jedynie przez wzgląd na urząd, ale co będzie jak się on skończy?
16 Maja 2011, godzina 17:35
~ktoś
Powstała rysa w niezłomności Finstera i to pewny początek jego upadku.
16 Maja 2011, godzina 17:26
Nie melisa, nie relanium... tylko stoperan... bo go chyba już posrało ...
16 Maja 2011, godzina 16:06
~ze strony Wspólnej Ziemi
Powyższe info ze strony Wspólnej Ziemi...
16 Maja 2011, godzina 14:57
~BOHATER ARMII CZERWONEJ
Widac golym okiem ze pani kustosz za burmistrzem w ogien by skoczyla.
16 Maja 2011, godzina 14:55
~Prywatna baszta? Powiedzieliśmy basta!
W minioną sobotę (14.05) w Chojnicach odbył się obywatelski protest mieszkańców miasta przeciwko segregacyjnej i dyskryminacyjnej polityce kulturalnej Ratusza. Przypomnijmy: na zorganizowane w miejskiej galerii i za publiczne pieniądze spotkanie z dyrygentem Tadeuszem Strugałą zaproszonych zostało imiennie pięćdziesiąt osób wskazanych przez burmistrza miasta. Dla nich przygotowano wejściówki, odcinając w sposób autorytarny i według burmistrzowi tylko znanego klucza resztę mieszkańców Chojnic od możliwości uczestniczenia w spotkaniu z artystą.

Protest, zorganizowany pod hasłem "Prywatna baszta? Mówimy basta!", zgromadził około dwudziestu osób oraz pokaźną liczbę dziennikarzy lokalnych mediów. Przez niemal godzinę Marcin Wałdoch ze Stowarzyszenia Arcana Historii i Radosław Sawicki z "Wspólnej Ziemi" opowiadali o przyczynach pikiety i w ostrych słowach krytykowali politykę władz miejskich. Wtórował im Mariusz Janik, polityczny oponent burmistrza Arseniusza Finstera. Do protestu przyłączyli się także m.in. Bartosz Bluma - radny Rady Miejskiej Chojnic, oraz Jacek Studziński - były radny tejże Rady. Burmistrz, który wyszedł z galerii do zgromadzonych na ulicy i chciał zabrać głos, został pozbawiony możliwości skomentowania odbywającego się protestu. - Nie ma pana w harmonogramie, nie został pan przewidziany jako mówca na tym zgromadzeniu - usłyszał od organizatorów. - Pan ma swoje konferencje prasowe co piątek i wiele innych możliwości wypowiadania się publicznie. To nasze zgromadzenie, nasza godzina. Zdenerwowany burmistrz otrzymał także od organizatorów protestu pudełko herbaty z melisy z życzeniem mniej emocjonalnych zachowań.

Protest przyniósł natychmiastowy skutek. Jak zapowiedział burmistrz Arseniusz Finster, kolejne spotkania z ludźmi kultury będą dostępne już dla wszystkich chojniczan. - Z dzisiejszego spotkania a także z pikiety, która odbyła się przed nim, wyciągnęliśmy wniosek, że kolejne spotkania będziemy organizować w większych salach. Z pewnością większa ilość osób będzie zainteresowana spotkaniem z Jerzym Stuhrem, czy Jerzym Trelą albo Andrzejem Wajdą. - cytował wczoraj wypowiedź burmistrza portal internetowy chojnice.com.

Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia", jako jeden z organizatorów sobotniego protestu, serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które zdecydowały się wziąć w nim udział. Wspólnie odnieśliśmy sukces.
16 Maja 2011, godzina 14:54
~zero
Pewnie,żeby nie poszli, bo podobno były dla nich zaproszenia i tak to zlali Im chodzi o sprawę i społeczeństwo, a nie o apanaże dla siebie.
16 Maja 2011, godzina 14:48

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-03 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-03 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij