Niedziela, 03 Lipca 2022 | Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. mz, (aw)

Melisa dla burmistrza

Kilkanaście osób zjawiło się w sobotę wieczorem (14.05) na chojnickim rynku z transparentami „Prywatna baszta, mówimy basta”, protestując przeciwko dzieleniu ludzi na elitę i „hołotę” oraz wydatkowaniu publicznych pieniędzy w sposób, z którym zgodzić się nie mogą. Grupa na czele z Radkiem Sawickim, Marcinem Wałdochem i Mariuszem Janikiem, przeszła na ul. Sukienników. Protestowi przyglądał się burmistrz Arseniusz Finster, który w trakcie próby zabrania głosu został przekrzyczany.

- Mamy prawo konsumować dobra kultury, za które płacimy wszyscy – mówił przez megafon prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radek Sawicki. Sam protest nie zawęził się tylko do tematu baszty. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia Arcana Historii wykrzykiwał, że stowarzyszenie, któremu prezesuje, doświadczyło politycznych represji ze strony włodarza miasta po petycji w sprawie zmiany napisu na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich. - Nie mogliśmy przeprowadzić promocji naszego wydawnictwa. Mamy prawo uprawiać politykę – mówił Wałdoch. Twierdzi, że spotykają go szykany ze strony władzy i obrzucany jest epitetami.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrzowi wręczył herbatę z melisy. Finsterowi nie udało się skierować zbyt wielu słów do protestujących. - Nie ujęliśmy pana w harmonogramie – usłyszał od Marcina Wałdocha. - To jest demokracja?! Będą mnie teraz przekrzykiwać – krzyczał wzburzony włodarz.

Słowna pyskówka wywiązała się między burmistrzem a jego znanym oponentem Mariuszem Janikiem, który mówił m.in. że niedozwolone jest tworzenie mauzoleum za życia, nawiązując do baszty. Twierdzi też, że Finster jest zdeprawowoany przez władzę. Obydwu panom trudno trzymać nerwy na wodzy w swoim towarzystwie. - Już myślałem, że pan Janik mnie uderzy – powiedział włodarz naszemu reporterowi i dodał jeszcze, że w poniedziałek wyda oświadczenie w całej sprawie.

Tymczasem organizatorzy protestu zapowiedzieli, że tworzą nowe trendy i podobnych akcji będzie więcej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

363 komentarzy

~Widziałem
Dobrze się komponuje obraz do następnych wyborów na burmistrza ..przemawiający zdenerwowany Finster i napis z tyłu za nim na pikiecie Janika "człowiek zdeprawowany władzą to Finster"
15 Maja 2011, godzina 11:32
~bz
Ja mam pytanie do osób które tą pikietę tak zaciekle krytykują, czy p. Arseniusz jest osobą nieomylną ?? i w jaki sposób wyobrażają sobie naświetlenie błędów władzy w Chojnicach ?? Może mają pójść do burmistrza i na prywatnej audiencji powiedzieć "Przepraszamy marnotrawi Pan publiczne pieniądze ??"
I jaką odpowiedź uzyskają ?? Tu nie chodzi o całokształt pracy Burmistrza, który nie jest negatywnie odbierany. Chodzi o konkretne sprawy. Każdy z trzech głównych prowodyrów tej akcji kieruje się zapewne rożnymi motywami chce osiągnąć coś innego. W tej chwili w Chojnicach nie ma żadnej sensownej opozycji która by kontrolowała poczynania władzy. Takie akcje powodują, że włodarze następnym razem się zastanowią zanim wydadzą publiczną kasę i o to w tym chodzi w dużej mierze. Najprościej próbować przyczepić łatkę "oszołoma" i na to zrzucić cały problem dalej udając, że wszystko jest OK. Mnie osobiście bardziej niż ładny park interesują dane o poziomie bezrobocia w mieście. Ciężko niektórym uwierzyć, że ktoś może robić coś społecznie. Zresztą taka powinna być praca radnych, a jakoś nie słyszę by byli zbyt aktywni po za zatwierdzaniem pomysłów burmistrza. Pozdrawiam i odrobiny zdrowego rozsądku życzę.
15 Maja 2011, godzina 11:31
~hugo
Finster w swojej bucie i zarozumiałości nastawiony jest na branie a zachowaniem pokazuje że ma stracha że mu to branie i zabrane ktoś inny zabierze czy tez odkryje miejsce składowania tego branego.
15 Maja 2011, godzina 11:26
~niefortunna przygoda z melisą tak to zapamięta
Z melisą dał się Finster podejść Waldochowi jak prosty sztubak zachowując się przy tym jak na swój urząd burmistrza wyjątkowo trywialnie.
15 Maja 2011, godzina 11:21
~NIKITA
Najważniejsza osoba w mieście jest ksiądz proboszcz a nie burmistrz. Moim zdaniem protest pokazał co innego . Należy się zastanowić dlaczego ludzie są aż tak zdenerwowani ze wychodzą na ulice? Tu nie ma znaczenia kto. Przecież Janik jest z finsterem w sporze od wielu lat, Waldoch domaga się zmian na tablcy na cmentarzu od wielu lat. Ten protest wg mojej oceny jest jasnym sygnałem sprzeciwu wobec polityki rządzenia miastem jak prywatnym folwarkiem. Sama impreza która protestowało jest tylko jednym z przykładów takiego zachowania . I symbolicznie , chyba przypadkowo władze Chojnic wpisały się w ogólnopolska akcje "nocy w muzeum" i "paktu dla kultury" obie sprawy miały miejsce w sejmie i całej Polsce . Ludzie za darmo mogli zwiedzać muzea , a rząd podpisał pakt a ludźmi kultury. A u nas władza zamknęła się na "zamkniętej" imprezie w publicznym muzeum. Oj znakomity to przykład tego o czym próbowali powiedzieć protestujący!
15 Maja 2011, godzina 11:20
~Obserwator
A ja myślę że to jest początek kariery naszego "Nikodema z Moskiewskim certyfikatem". Protest się odbył-fakt. Poszedł w eter-fakt.Czuła to namaszczona przez Finstera "elita"-fakt.Struktury pękają jak stary garnek jak to zauważył Janik-fakt. Coraz więcej mieszkańców nie boi się publicznie wyrazić swoje niezadowolenie Finsterowi w twarz-fakt.
15 Maja 2011, godzina 11:16
~Zizu - na szóstym zdjęciu od końca
doskonale widoczny jest wynik pikiety i dyskusji Janika z burmistrzem. Janik wygrażając paluchem i nieźle wzburzony goni za uśmiechniętym i rozluźnionym burmistrzem. Nie dziwie sie burmistrzowi, być może obawiał sie, że protest Sawickiego i Wałdocha zgromadzi jakies istotne ilościowo grono osób. Jak widac za załaczonych obrazkach nie miał czego sie obawiać stąd reakcja, rozluźnienie i uśmiech. Niestety żółć wypływająca z organizatorów (kiepski wynik, mało uczestników) spowodowała,że organizatorom puszczały nerwy, co uwidoczniło się w chamskim zachowaniu wobec najwazniejszej osoby w mieście. Zakrzyczenie megafonem to zachowanie, które świadczy tylko i wyłącznie o frustracji zadymiarzy.
15 Maja 2011, godzina 10:54
~z wysp
Cel został osiągnięty, bo się o tym mówi... Też mi teoria! Idąc tym tropem można zrobić kupę przy fontannie na Starym Rynku i też się będzie o tym mówić. Klasyczny samobój! Stracili resztki pozytywnego ich postrzegania, nawet biorąc pod uwagę ich negowanie wszystkiego wokół (czyt. burmistrza) Bo manifestacje trzeba umieć "przeprowadzić" - a wyszła mała błazenada (zakończona piwem) To jest niepoważne.
15 Maja 2011, godzina 10:51
Czy cel został osiągnięty...? oczywiście że został, skoro się mówi to został.
Szum Jest Najważniejszy

Zaskakuje mnie jedno nikt tutaj nie zastanawia się nad genezą tego zbiegowiska, że banda głupków była sobie pokrzyczeć !? A niech sobie pokrzyczą ...
TU CHODZI O PIENIĄDZE !!! - nie można łożyć na fanaberie jednego człowieka 1% budżetu miasta, to jest horror, pokazujący słabość gdzie do granicy ustawowej wytrzymałości zadłuża się kasę miasta
.... a impreza trwa
Do p. Burmistrza można mieć jedną bardzo dużą pretensję wczoraj. Że wyszedł do protestujących i wynikła z tego konfrontacja, to ani jednej ani drugiej stronie nie wyszło na dobre.

A co do ilości zgromadzonych na proteście, organizacji ...
JAKA KULTURA TAKI PROTEST
15 Maja 2011, godzina 10:08
~z wysp
Katastrofa i poracha - a skład osobowy mówi sam za siebie. Nawet dobrej i inteligentnej pikety nie potrafią zorganizować.
15 Maja 2011, godzina 09:59
~miejscowy
Brawo Jasie! Wspaniały przypadek działalizmu postznudzeniowego grupki pseudoelokwentych ignorantów, którzy w ukończonych z ledwością szkołach liznęli rąbka wiedzy o niczym.
15 Maja 2011, godzina 09:57
~td
Kazdy tu wyraża opinie , lecz niekiedy czytając owe możne ktoś belki w oku swej nie widzi . Wiem ze w tym miesicie niektórym to władza tak uderzyła do głowy ze zapomnieli o szarej codziennej rzeczywistości ,dobrobyt tak przysłonił potrzeby tych co rzeczywiście jej wymagają. Szkoda ze co wypowiadali przed wyborami na tym forum nie wyświetla się -te założenia którymi ludzi omamili , chore to tak jak cala ta nasza Władza - pełna chorych pomysłów -pełna pychy -brak samooceny tylko tytuły im w głowie , dlatego gdy ktoś buja w obłokach nie widzie realiów życia -brak samo oceny - należałoby by wrócić do prawdziwych wartości chrześcijańskich - tam jest siła egzystencji każdego polaka . Na Centrum Sportowym nie tylko odbywają się sportowe imprezy . Pan Paluch wie o tym bo był z rodzina , zapraszam cala świtę Chojnic w lipcu - tam nie ma kabaretu- pozdrowienia i oświecania .
15 Maja 2011, godzina 08:52
~swój
http://www.youtube.com/watch?v=BksJPPMryJs&feature=related
15 Maja 2011, godzina 08:22
~baba
Jakie znane osoby?, bo chyba niereformowalny Reszkowski, ktorego juz ludzie traktują jako dziwaka sie do tych osób nie zalicza? Toz to nie żaden autorytet a cudak jeden z tego towarzystwa.
15 Maja 2011, godzina 06:42
~NIEZNAJOMY
Można pomyśleć, że to fragment z kabaretu? Jednak widząc tak "znane osoby" po stronie protestujących i też mediów (m.in.Pan Reszkowski), aż trudno uwierzyć, że to się dzieje na fakcie! Dajcie sobie spokój!!!
15 Maja 2011, godzina 05:51

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-03 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-03 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij