Środa, 22 Marca 2023 | Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaKultura
Rozmiar tekstu: A A
Oprac. mz

Jutro sesja. Co dalej z PMDK?

Jutro na sesji Rady Powiatu Chojnickiego może być gorąco. Radni pochylą się bowiem nad projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach. Pracownicy PMDK Brusy wystosowali w tej sprawie list otwarty, który zamieszczamy poniżej.

 

"LIST RADY PEDAGOGICZNEJ PMDK BRUSY

-        6 lat temu to radni powiatowi i zarząd powiatu naciskali by rozszerzyć działalność PMDK na cały powiat i prowadzić zajęcia pozalekcyjne m.in. w Chojnicach, Czersku, Rytlu, Łęgu, Konarzynach itd., a teraz mówi się że drogą kulturę trzeba zlikwidować,

-        Młodzieżowych Domów Kultury oświatowych placówek wychowania pozaszkolnego w Polsce działa bardzo wiele prawie w każdym powiecie, w samym tylko województwie pomorskim Młodzieżowe Domy Kultury prowadzą powiaty: bytowski, lęborski, chojnicki, kościerski, kwidzyński, pucki, starogardzki, tczewski, wejherowski, kartuski, miasto Malbork, miasto Elbląg, miasto Słupsk, miasto Gdańsk, Miasto Gdynia, miasto Sopot; a powiat chojnicki szuka oszczędności na tak ważnej dla dzieci i młodzieży placówce chcąc ją zlikwidować,

Reklama | Czytaj dalej »

-        wszyscy nauczyciele w PMDK kształcili się i podnosili swoje kwalifikacje przez wiele lat by sprostać wysokim wymaganiom placówek oświatowych zdobywając wyższe wykształcenie z przygotowaniem pedagogicznym oraz kolejne stopnie awansu zawodowego,

-        w placówce kulturalnej (nie oświatowej) w którą chce się przekształcić PMDK pracują nie nauczyciele tylko urzędnicy którzy organizują spotkania, festiwale, występy zespołów, zabawy, dyskoteki, koncerty (tylko zapraszając zespoły nie uczą dzieci i młodzieży) a taka rolę spełnia już w Brusach Chata Kaszubska w Brusach Jaglicach z kilkoma etatowymi pracownikami

-        zmiany, oszczędności czy restrukturyzacje można przeprowadzać ale rozmawiając z wszystkimi stronami tj. dyrekcją placówki, radą pedagogiczną, radą rodziców, związkami zawodowymi, a nie podając tylko do prasy informacje o likwidacji PMDK,


-        podając datę likwidacji placówki 1 stycznia 2012, nie myśli się o uczestnikach zajęć, ich rodzicach, jak planować rok szkolny 2011/2012, bo przecież cykl edukacyjny w PMDK nie jest rozłożony na miesiące i nie trwa miesiąc, dwa czy nawet rok. Dzieci i młodzież uczestniczy w zajęciach zespołu, koła zainteresowania nawet 10 lat. Kontakty i plany wymiany z zaprzyjaźnionymi zespołami w Polsce i z zagranicznymi zespołami zawarte są już na 2012 rok.

-        w myśl powiedzenia „jak cię nie chwalą, chwal się sam” w naszej placówce uczestniczy w roku szkolnym 2010/2011 ponad 600 dzieci i młodzieży, w tym roku szkolnym zorganizowaliśmy 30 koncertów, wystaw i wernisaży, przeglądów; nasze grupy i zespoły wzięły udział w 25 konkursach i festiwalach (również zagranicą) wyjeżdżając m.in. do: Koszalina, Moerbeke Waas, Antwerpii, Brukseli (Belgia), Rytla, Wierzchucina k/ Lęborka, Czerska, Słupska, Kęsowa, Sopotu, Chojnic

-        szanse na zrównoważony dostęp do edukacji pozalekcyjnej dzieci i młodzieży zamieszkałej z dala od miasta Chojnice zapewnia właśnie PMDK wychodząc do nich z ofertą zajęć muzycznych, tanecznych, plastycznych itp.; w Chojnicach jest Szkoła Muzyczna do której nie stać rodziców utalentowanych dzieci i młodzieży z Brus; żeby  dowozić do niej na zajęcia swoje dzieci 2 lub 3 razy w tygodniu.

- premier Donald Tusk w imieniu rządu RP podpisał 14 maja 2011 Pakt dla Kultury który przewiduje zwiększenie wydatków na kulturę, na działalnośc m.in. muzeów, filharmonii, bibliotek, domów kultury, programy edukacyjne;  a Zarząd Powiatu Chojnickiego przewiduje likwidację Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Brusach.

Zwykle likwidacja placówki, szkoły jest argumentowana brakiem dzieci, bezcelowością utrzymywania, natomiast PMDK przeciwnie: prężnie się rozwija; cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży; wszechstronnie kształci dzieci i młodzież; jest dla dzieci i młodzieży całego powiatu, nie tylko dla Brus. Dlaczego Powiat szuka oszczędności w takiej dziedzinie jak edukacja i kultura. Może dlatego że tak jest najprościej. Dzieci nie będą protestować, dopominać się o swoje. A gdzie hasła wyborcze sprzed pół roku gdzie prawie dla każdego kandydata na radnego edukacja i kultura była priorytetem".


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~adrianna
Ja uważam, że to jest śmieszne. Tyle lat PMDK funkcjonował i jakoś nie sprawiało to żadnych problemów. Teraz nie mają ,,więksi'' skąd czerpać funduszy to żerują na czymś a przypadło na jedyne miejsce w którym coś się dzieje w Brusach - PMDK. Jeśli zlikwidują to miejsce to co się w tym mieście będzie działo?! O tym oni nie myślą. Wolą pomyśleć o swoich kieszeniach a nie rozwijaniu młodzieży. Przykro na takie coś patrzeć. Niektórzy od dziecka uczęszczają na zajęcia i w ten sposób urozmaicają swój dzień. Jednym słowem kształcą się i uciekają od codzienności, ale widzę, że egoizm górą.
28 Maja 2011, godzina 21:30
~Mieszkanka okolic Brus.
Nie rozumiem jak można to zrobić.
W Brusach jest wiele utalentowanych dzieci i młodzieży, PMDK jest jedynym miejscem gdzie mogą si rozwijać, nie chodzi mi tylko o lekcje typu gra na gitarze, czy nauka tańca kaszubskiego, ale również o bibliotekę w której dzieci spotykają się, mogą skorzystać z internetu, książek, jeśli potrzebują pomocy to ją dostaną.
Chyba lepiej żeby się rozwijały wraz z rówieśnikami, niż siedziały w domu, przed telewizorem lub komputerem.
Te dodatkowe lekcje dużo im dają.
Biedniejsze, utalentowane dzieci mogą chodzić na nieodpłatne kursy np. gry na gitarze.
28 Maja 2011, godzina 13:53
~Zbulwersowany (bardzo zainteresowany) rodzic
"Proponuję postawić powiatowe ogródki piwne"~Rodzic
dobry pomysł z tymi ogródkami, proponuję pustą działkę przy ulicy Rzemieślniczej w Brusach. Może pewnym ludziom dałoby to do myślenia, co potrafi dzisiejsza młodzież, która nie ma co robić z wolnym czasem, który pozostałby im po zlikwidowaniu PMDK w Brusach.
27 Maja 2011, godzina 22:20
~Sylwia
Ja osobiście jestem przeciw likwidacji PMDK. To jest jedyna placówka kulturalna w Brusach, poza nią ma takiego miejsca gdzie odbywają sie tego typu zajęcia. Gdzie można miło spędzić czas i przy okazji wiele się nauczyć. Nie chcę w tym momencie nikogo obrażać ale najprościej wszystkim oszczędzać na kulturze. Likwidując PMDK pozbawiacie zajęć prawie pół tysiąca osób - dzieci i młodzieży. Ale nasi radni powiatowi o tym nie wiedzą, bo niby skąd. Bardzo przepraszam, jeśli kogoś uraziłam, lecz takie jest moje zdanie. Najprościej zlikwidować jedyną rozrywkę dla młodzieży niż poszukać innych oszczędności, bo dlaczego? Po co obciąć inne koszty, zlikwidujmy Dom Kultury i będziemy mieli spokój. Młodzież pójdzie ćpać, pić i palić pod blokami. Zamiast zajęć plastycznych, całe popołudnia bazgrania po murach, zamiast tańców folklorystycznych napadanie na starszych ludzi w parkach, bo to tego zdolna jest znudzona młodzież. A potem mówimy, że młodzież jest totalnie bez kultury, skoro ewidentnie ją im zabierają. No nie dziwmy się zachowaniom dzisiejszej młodzieży.
27 Maja 2011, godzina 22:10
~a.
Jako uczestniczka koła wokalnego w Chojnicach, widywałam też innych wychowanków PMDKu. I za każdym razem byłam pod ogromnym wrażeniem, tego, co tam się robi. To jest niesamowite, jak wiele dzieci i młodzieży, dzięki pracy Domu Kultury ma możliwość rozwoju! Strasznie mnie irytuje, że dalsze działanie właśnie tej placówki, która naprawdę daje nam, młodym, szansę na spełnienie marzeń, stoi pod znakiem zapytania. "A kultura tu podobno jest..."
27 Maja 2011, godzina 19:32
~onaaa
Czy wy wiecie, co robicie? Ja uczęszczam na zajęcia muzyczne w Chojnicach i szczerze? Nie wyobrażam sobie zlikwidowania zespołu. Śpiew jest dla mnie czymś ważnym. Dzięki temu mogę zapomnieć o tym, co jest i zatracić się w melodii.
Przez te zajęcia widzę postęp. Rozwijam się muzycznie. Nie zabierajcie nam tego, o czym zawsze marzyliśmy.
27 Maja 2011, godzina 13:54
~xxxxx
Słowo likwidacja rozumiem tak, że coś jest a później tego nie ma. Skoro teraz PMDK funkcjonuje prawidłowo i wszyscy są zadowoleni, to znaczy że później nie będzie działał, a to, że mają być zajęcia, lecz "nieco" inne zostanie tylko słowem. Szczerze wątpię , że zrealizujecie ten plan.
26 Maja 2011, godzina 22:34
~aaa
Co to ma być za list ? Jeśli taki jest ich poziom "pisania listów" to pewnie decyzja o likwidacji jest równie trafna. Dlaczego ? Skoro chcecie zlikwidować nam punkt kształcenia i rozrywki dla dzieci to chyba musicie nam dać w zamian coś innego. Tylko co? Naprawdę nie rozumiem o co chodzi. Pieniądze da się zorganizować, a likwidacja PMDK jest nieodwracalna. Radzę się dobrze zastanowić, zanim to zrobicie. I obyście w ogóle tego nie robili.
26 Maja 2011, godzina 22:31
~why?
Będzie albo nie będzie działał. A nawet jeśli tak to pewnie zajęcia będą mocno okrojone.
26 Maja 2011, godzina 22:00
Nie wiem, jaką decyzję podjęli radni. Fakty są takie - PMDK zatrudnia osoby na Karcie Nauczyciela - są to osoby wykształcone, często z dodatkowymi fakultetami czy kursami. Po likwidacji ośrodek ten nadal będzie działał, tyle tylko, że pracownicy nie będą już zatrudnieni na Karcie Nauczyciela. Ludzie będą robić to samo, za mniejsze pieniądze i w większym wymiarze godzin, nie jako nauczyciele, a jako instruktorzy. Temu służy cała ta "likwidacja" placówki. Będzie na pewno taniej. Czy lepiej? Siłą rzeczy spowoduje to w konsekwencji odpływ fachowców na rzecz osób słabiej wykształconych - do bycia instruktorem nie potrzeba studiów. Czyli wracamy do czasów, gdzie nie matura, a chęć szczera... Jak sądzę, dla starosty nie ma to znaczenia, bo on akurat jest właśnie z tych, co nie matura, lecz chęć szczera.
26 Maja 2011, godzina 20:59
~kultur
PAMIĘTAJCIE >> CHLEBA NIE ZJADAJCIE ALE NA KULTURĘ WYDAWAJCIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
26 Maja 2011, godzina 20:46
~Uczennica
Drodzy Radni...
Jestem uczestniczką jednego z kół prowadzonych przez PMDK w Brusach. Powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie zamknięcia tej placówki. Na zajęcia uczęszcza prawie 600 dzieci z Brus i okolic, ale pewnie Państwo o tym nie wiedzą, bo niby skąd. Gdy dyrektor i nauczyciele zapraszali państwa na nie jeden koncert, w którym brali udział uczestnicy zajęć z PMDK, to państwo po prostu nie przychodzili na te koncerty. Zajęcia organizowane w domu kultury są dla dzieci jedyną rozrywką jaką nasza gmina może im zapewnić, bo jeśli Państwo myślą, że koła polonistyczne, albo matematyczne w szkołach dają taką rozrywkę tym dziesiom jak taniec i śpiew, to są Państwo w błędzie...
Uczęszczam na zajęcia już od paru lat i nie wiem, co miałabym robić, gdyby odebrano mi tą rozrywkę.
Jedyną rozrywką byłoby pewnie picie, ćpanie i palenie w parku lub na przystanku PKP.

Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa Radnych ze starostwa i z gminy Brusy, aby dobrze się zastanowili nad tą decyzją, bo to może się skończyć źle nie tylko dla mnie, ale także dla innych dzieci, które nie będą wiedziały co zrobić z wolnym czasem.
A po pewnym czasie nie będzie wam brakowało pieniędzy na kulturę, ale będzie brakowało na renowacje i naprawy własności gminnych zniszczonych i zdewastowanych przez młodych wandalów.
26 Maja 2011, godzina 20:33
~mm
Masz złudne nadzieje, jakie umiejętności starosty...?! O czym Ty tu piszesz...
26 Maja 2011, godzina 14:43
Niestety trudności finansowe są tylko trudnościami do przeskoczenia, natomiast likfidacja domu kultury , który kształtuje młodzież jest nieodwracalne. Niestety, osoby na stanowiskach począwszy od starosty są zobowiązanie do działania na korzyść społeczną- kształtowanie młodzieży to podstawa , takie będzie nasze społeczeńtwo, taki będzie nasz kraj! to jest ważniejsze od księgowości starostwa.Ponadto uważam że umiejętności starosty pozwolą na wyjście z tego finansowego impasu bez szkody dla młodego pokolenia.
26 Maja 2011, godzina 10:55
~podatnik
Likwidują bo nie nauczyliście: "...a kto z nami nie wypije niech pod stołem zaśnie".
26 Maja 2011, godzina 09:09

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 442.00 DKKDKK 55.00 63.00
EUREUR 463.00 475.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 39.90 41.60
GBPGBP 523.00 538.00 SEKSEK 41.00 42.70
Aktualizacja: 2023-03-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.91 438.39 DKKDKK 55.10 62.90
EUREUR 466.88 471.49 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 469.21 475.08 NOKNOK 40.40 41.30
GBPGBP 527.15 533.02 SEKSEK 41.40 42.30
Aktualizacja: 2023-03-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach jest wystarczająco dużo toalet publicznych?
Ceny paliw2023-03-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.77 zł 7.52 zł 6.92 zł 3.21 zł
Circle K 6.72 zł - 6.87 zł 3.18 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 6.89 zł 3.2 zł
MZK 6.49 zł 6.79 zł 6.59 zł 3.09 zł
Orlen 6.75 zł 7.25 zł 6.92 zł 3.21 zł
PKS 6.74 zł - 7.11 zł 3.18 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij