Niedziela, 03 Lipca 2022 | Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaInterwencje
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

500 zł mandatu

Przywieziona do lasu skoszona trawa jest świetnym materiałem zapalnym.

Przywieziona do lasu skoszona trawa jest świetnym materiałem zapalnym.

Na prośbę naszej Czytelniczki, mieszkanki Charzyków, przyglądamy się problemowi zaśmiecania lasów w pobliżu tej miejscowości.

Faktycznie nie trzeba iść głęboko w las, by dostrzec śmieci. Worki z odpadami witają nas już przy pierwszym wjeździe do lasu. Ta sama sytuacja, tyle że z ubogaconym składem odpadów (wiadra, dywany, puszki), powtarza się parę metrów od kolejnego wjazdu. Spacerując skrajem lasu dostrzegamy kolejne śmieci. Tym razem to spore ilości skoszonej trawy i gałęzie. Co kilka metrów napotykamy na takie właśnie składowiska. Nietrudno się domyśleć, że do lasu trafiły w wyniku wiosennych porządków w przydomowych ogródkach. Szkoda tylko, że zapelni ogrodnicy dbając o porządek na swej posesji nie mieli skrupułów, by bałagan tworzyć gdzie indziej. A na bałaganie się nie kończy, bo wysuszona trawa zwłaszcza w pobliżu pobocza jest świetnym materiałem zapalnym. Do wywołania pożaru wystarczy niedopałek papierosa wyrzucony z pędzącego auta.

Reklama | Czytaj dalej »

Co o zaśmiecaniu zielonych płuc mówi ustawa o lasach? "Art. 30. ust 1. W lasach zabrania się: 1) zanieczyszczania gleby i wód 2) zaśmiecania". Wygląda na to, że sporo użytkowników lasów nagminnie łamie ten zakaz i nie chodzi nam wyłącznie o tereny w pobliżu Charzyków. - Co roku zbieramy kilkadziesiąt ton śmieci i też kilkadziesiąt tysięcy złotych wydajemy na ich wywóz i składowanie - mówi specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Rytel Marcin Leszczyński.
Skutecznym odstraszaczem przed pozostawianiem po sobie "pamiątek" w lesie może być wysokość mandatu, która sięga nawet 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Do zanieczyszczania lasów mocno przykładają się letnicy, którzy migają się od podpisania umowy na wywóz śmieci i problem odpadów rozwiązują na swój własny sposób. Mało przekonujący wydaje się tutaj argument odnośnie wysokości stawki, jaką muszą uiścić za wywóz śmieci. Sprawdziliśmy, że opłata miesięczna u jednej z firm zajmującej się wyzwozem śmieci waha się w przedziale od 10,60 zł na terenie Chojnic do 14,70 zł w Swornychgaciach.

Wakacyjna pora sprzyja wypoczynkowi i rozprężeniu, nie zapominajmy jednak o odpowiedzialności. Wybierając się do lasu uszanujmy jego piękno i nie zostawiajmy po sobie śmieci. Pamiętajmy, że zielone płuca służą nam wszystkim.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~apud
Skoro właściciele nie chcą podpisać umów na wywóz śmieci, bo twierdzą, że mieszkają poza terenem gminy Chojnice - proponuję wprowadzić opłatę roczną - jednorazową np. w wysokości 150 PLN za każdy domek, działkę, budkę itp. Znam gminy, które to zrobiły i są z tego zadowolone. Skończy się problem szybko gwarantuję. Odwagi włodarze gminy
12 Maja 2016, godzina 13:59
Oceniono 4 razy 2
~SEGREGOWANIE
Po co, skoro przyjeżdża śmieciarka i ze wszystkich kubłów wrzuca do samochodu wszystko razem? papier, szkło, plastik...po co to?
12 Maja 2016, godzina 11:44
Oceniono 3 razy 1
~PROSTE ROZWIĄŻANIE
kamery
12 Maja 2016, godzina 10:56
Oceniono 2 razy 0
~wiem
Nie wolno wywozić, nie wolno palić, nie wolno niczego, co by nie przeszło przez kasę urzędniczą. Ktoś wierzy w to, że odpady wszelakie są składowane w bezpiecznym miejscu? Otóż gospodarka odpadami w Polsce wygląda następująco: wyznacza się teren na składowisko odpadów (za kasiorkę, obławiają się wszyscy, co przy korycie), zwozi się śmieci, bardzo ładnie się to przykrywa odpadami zielonymi (gałęzie, trawa, ziemia). Dlatego nie wolno do lasu trawy skoszonej wywozić, bo wszędzie na składowiskach śmieci byłoby widać, co tam pozwożono, a tak to się zgodnie z prawem miesza z odpadami zielonymi i jest ładna przysypana trawą i ziemią górka... I kasiorka za to...
12 Maja 2016, godzina 10:47
Oceniono 6 razy 4
~radna powiatu
Wszyscy macie rację i cieszę się ,że ktoś oprócz mnie i mówi głośno o problemach w Charzykowach! Rzczywiście jest tak,że skoszonej trawy, obciętych gałęzi,itp. nie ma gdzie wywozić ! To jeszcze nic bo co zrobić z puszkami i wiadrami po farbach, ze starymi żarówkami, styropianem poch. z opakowań AGD, TV, czy z czymkolwiek inym co zagraża środowisku?! Jestem zdeterminowana zrobić coś w tej sprawie... obiecuję! Co wcale nie tłumaczy tych, którzy wywalają śmieci do lasu! Często mówiłam publicznie o potrzebie zorganizowania choćby jednego takiego miejsca w powiecie, gminie czy w mieście , w którym będzie można oddać tzw. niebezpieczne odpady. Przecież wystarczy jeden punkt czynny raz w tygpdniu! Kilka razy dopominałam się ( także jeszcze jako szefowa Stowaryszenia Charzy... )aby przy pozwoleniach na budowę koniecznie dodawać informację o konieczności stawiania pojemnika na odpady ( worki, taśmy , resztki styropianu, itp. ) Zawsze słyszałam, że przecież firmy mają obowiązek zabierania takich odpadów! Gdzie żyją urzędnicy? Na Marsie? Wiadomo, ze robotnicy "upchną" taki odpady w ziemi, na sąsiedniej działce czy choćby po drodze do Chojnic np. w lesie . Na wiosnę byłam świadkiem pewnego świństwa ( raczej przestepstwa na rzecz środowiska ) które zgłosiłam chyba wszystkim, którzy powinni o tym wiedzieć... Mam zdjęcia! ( facet kazał zasypać spychaczem rów odwadniający łąki do J.Charzykowskiego - rów wypełniony starymi słoikami z mięsem, kołdrami, meblami, itp.)
I co ? NIC ! Jestem załamana taki podejściem do sprawy , ale też nie mam wsparcia! Proszę więc o kontakt każdego, komu czystość lasów i szlaków turystycznych,oraz wody naszego jeziora , nie są obojętne !
15 Listopada 2011, godzina 12:39
Oceniono 8 razy -4
~życzliwa
Problem w mentalności ludzkiej. Sama próbuję od lat, by zmienić to wsród najbliższysz. Większosc już segreguje śmieci wstępnie, odkładając makulaturę, szkło, plastyk i korki od butelek (te ostatnie noszą do wystawionego na korytarz pojemnika -zbiórka). Jednak z drugiej strony ciężko donieść im do kosza papierek od słodyczy, gumę czy peta, gdy śmigają ulicami miasta (pieszo) i kubły są częściej niż 100m.... kwestia mentalności, manier, dobrego wychowania
26 Września 2011, godzina 08:58
Oceniono 2 razy -2
~G8
"Polacy segregują śmieci na trzy sposoby, na te co spalą w dzień,na te co spalą w nocy i na te co wywiozą do lasu...."Jeszcze daleko nam do eko-Europy przy takim toku myślenia.
25 Lipca 2011, godzina 22:14
Oceniono 4 razy -4
~Charzykowianka
Popieram oburzenie na osoby wyrzucające śmieci do lasu!!!!!!Jak najbardziej trzeba z tym walczyć. Charzykowy to piękna miejscowość. Prawie przy każdej posesji są ogródki,z których przy ich pielęgnacji są po prostu odpady ogrodowe. Szkoda, że w tym wypadku nikt nie pomyślał o wyznaczeniu miejsca, gdzie można byłoby je /skoszoną trawę i inne roślinne odpady/ składować, wyrzucać - nawet i odpłatnie.
07 Lipca 2011, godzina 07:08
Oceniono 4 razy 0
~klev
naszym rodakom daleko eko-myślenia, a co dopiero eko-działania
28 Czerwca 2011, godzina 12:30
Oceniono 4 razy -2
~skejt
Dowiedzialem sie tez co robi gmina z wyrzuconymi smieciami.Dodam, ze wysypisko znajduje sie w terenie dosc duzego miasta,moze nie w samym centrum,ale to tak jakby w Chojnicach wysypisko bylo w okolicach ul.Przemyslowej.Teren wysypiska jest czysty,stoi tam kilkanascie wielkich kontenerow z ubijarkami.Do kazdego kontenera jest rampa najazdowa dla samochodow.Osobno jest kompostownia,mlyn do drewna i pakownica do odpadow kuchennych.Wszystko to jest przeznaczone do spalenia w gminnej cieplowni.Zlom,szklo,makulatura-wiadomo na sprzedaz.Dowiedzialem sie ze cieplownia placi gminie za dostarczone kalorie(opal).Wysypisko smieci takie jak mamy w Chojnicach ,czy pod Chojnicami wogole nie istnieje.
27 Czerwca 2011, godzina 09:58
Oceniono 3 razy -1
~skejt
Juz kilka razy zapraszalem Pana Burmistrza i Wojta do mnie,zeby zobaczyli jak zorganizowany jest wywoz smieci w kraju,gdzie mieszkam.Wywoz smieci mam za darmo,pod warunkiem,ze je posortowalem:baterie,zarowki,metal,plastik,kartoniki,szklo barwione,szklo biale,makulatura,odpady kuchenne zawiazane w reklamowke.Od gminy w ktorej mieszkam dostalem specjalna karte,ktora mnie upowaznia do bezplatnego wjazdu na wysypisko smieci 5 razy do roku.Tam moge wywiezc wszystko,pod warunkiem, ze sam to wyladuje i posortuje:drewno,gruz,cale meble,szklo bezbarwne,szklo barwione,kartony,makulatura,elektryczne i elektroniczne,kompostowe,farby i puszki po farbach,agd,azbest.Na wysypisku sa pracownicy,ktorzy mi pokaza gdzie co wyrzucic oraz bezplatnie pomoga przeniesc ciezkie rzeczy.pozdro
27 Czerwca 2011, godzina 09:48
Oceniono 5 razy 1
~pako
do wpisu z 24.06 godz. 12.31...
Charzykowy i przyległości to teren GMINY nie MIASTA Chojnice.To tak a`propos pretensji do Straży Miejskiej. Co do radaru i krzaków to chojnicka SM takowego sprzętu nie posiada.
27 Czerwca 2011, godzina 00:56
Oceniono 4 razy -4
~marian
Popieram myślenie "skejta" większą części winy należy przypisać polityce naszej władzy. Czy ktoś zaryzykował wywiezienie śmieci na składowisko do Nowego Dworu?, szkoda zachodu, zostaniesz odprawiony z przysłowiowym kwitkiem bo nie posiadasz zezwolenia a tego w naszym urzędzie nie dostaniesz. Mój przykład: jakiś uczynny sąsiad w pobliżu mojego płotu wysypał śmieci i gruz. Podczas wiosennych porządków załadowałem na przyczepkę i pojechałem na wysypisko. Dowiedziałem się, że nie mam prawa przywozić tego bez odpowiedniego zezwolenia, nawet jeżeli za nie zapłacę. Zmarnowałem cały dzień chodząc po urzędach za zezwoleniem, bez skutku. Wieczorem zawiozłem do Zakładu Gospodarki Komunalnej Pana Pestki, wynajmując kontener. Komentarz chyba zbędny.
26 Czerwca 2011, godzina 22:40
Oceniono 3 razy -1
~skejt
Stawiam sobie pytanie : dlaczego tak sie dzieje ?.Odpowiedz jest prosta!,trzeba zmienic mentalnosc wladz w prowadzeniu polityki smieciowej.Smieci na calym swiecie to doskonaly biznes,tylko u nas jest problem.Wszyscy na swiacie na smieciach zarabiaja i kazdemu sie oplaca wywozic odpadki na wysypisko,tylko u na jest problem.Wladze zdaje sie nie chca zobaczyc jak rozwiazano problem w innych krajach i
26 Czerwca 2011, godzina 09:22
Oceniono 3 razy -1
~Ola
Jestem oburzona takim postępowaniem. Wczoraj jechaliśmy rowerami na wycieczkę w stronę Czartołomia i na drodze do Igieł ktoś zostawił przy drodze 4 worki śmieci w pięknych () niebieskich workach. Po prostu extra.... Pogratulować wyobraźni....
24 Czerwca 2011, godzina 22:29
Oceniono 3 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 457.00 DKKDKK 61.90 63.50
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 461.00 476.00 NOKNOK 44.10 45.70
GBPGBP 536.00 551.00 SEKSEK 42.70 44.30
Aktualizacja: 2022-07-03 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 452.00 DKKDKK 62.30 63.20
EUREUR 466.00 471.00 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.00 472.00 NOKNOK 44.50 45.40
GBPGBP 539.00 545.00 SEKSEK 43.10 44.00
Aktualizacja: 2022-07-03 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-01

E95 E98 ON LPG
BP 7.66 zł 8.46 zł 7.77 zł 3.36 zł
Circle K 7.69 zł - 7.72 zł 3.31 zł
Lotos Optima 7.66 zł - 7.74 zł 3.33 zł
MZK 7.59 zł 8.39 zł 7.59 zł 3.09 zł
Orlen 7.66 zł 8.25 zł 7.74 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij