Sobota, 30 Września 2023 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Radni ponownie o Parku Wodnym

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Mariusz Paluch obok swego największego oponenta Krzysztofa Haliżaka.

Temat Parku Wodnego zdominował dzisiejszą (27.07) nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Powodem była nowelizacja tegorocznego budżetu, by ratować płynność finansową tej spółki komunalnej.

 

W kilku momentach sesji pojawiły się krytyczne wątki związane z gminą Chojnice i jej włodarzem. Formułował je burmistrz Arseniusz Finster. Nie był zadowolony z faktu, że nie mógł przybliżyć gminnym radnym swego stanowiska zaprezentowanego w wywiadzie dla naszego portalu, a który został wydrukowany dla radnych w czasie ostatniej sesji rady gminy. Podczas dyskusji o Parku Wodnym znalazł też okazję na wytknięcie władzom gminy, że dotacja dla MZK jest nieproporcjonalna do liczby ludności. Natomiast przy przedstawianiu radnym sprawy „dość szorstkiej”, jak ją ocenił, korespondencji pomiędzy Sławomirem Januszewskim, skarbnikiem LKS Charzykowy, a UM, zasugerował radnym, aby zaapelowali do Rady Gminy Chojnice i wójta, by zwiększyli dotację do gminnego klubu żeglarskiego. Radni skorzystali z tej podpowiedzi.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Radni i burmistrz A. Finster słuchają pytań w debacie o Parku Wodnym.

 

Wcześniej jednak odbyła się debata na temat Parku Wodnego. Spółka potrzebuje kwoty 100 tys. złotych, aby wykonać najbliższe prace remontowe, a także 200 tys. zł, aby móc na bieżąco regulować płatności. Tradycyjnie najostrzej skrytykował taki wydatek Krzysztof Haliżak. Uważa, że "kolejny raz są wyrzucane pieniądze na Park Wodny". Brakowało mu programu naprawczego, rozliczenia z poprzednio przyznanych dotacji. Bartosz Bluma natomiast zauważył, że w powiecie chojnickim program nauki pływania dla dzieci i młodzieży prowadzi tylko samorząd Chojnic. Wnioskował także, aby ewentualny audyt przeprowadziła zewnętrzna firma, a nie ratuszowy urzędnik. W obszernej odpowiedzi dla radnych burmistrz Arseniusz Finster martwił się m.in., że gmina Chojnice oraz samorząd powiatowy nie prowadzą na taką skalę jak miasto nauki pływania dla swych uczniów. Uważa, że przy obniżeniu w br. przychodów Parku Wodnego aż o 30 %, miasto jest zobowiązane do pomagania swej spółce. Przewodniczący rady Mirosław Janowski tym razem pozwolił wypowiedzieć się na sesji prezesowi Mariuszowi Paluchowi, którego wywołał do „tablicy” burmistrz. Nie dał mu jednak za dużo czasu. Sugerował ponadto radnym, przerywając im wypowiedzi, aby nie kontynuowali już polemiki, trzymali się tematu i zadawali jedynie nowe pytania. Nie miał odwagi tego zrobić, gdy Piotr Pawlicki wdał się w spór ideologiczny z Krzysztofem Haliżakiem, posiłkując się cytatami z jednej z encyklik Jana Pawła II. Ostatecznie 14 radnych poparło zmiany w budżecie, dwóch wstrzymało się od głosu, a tylko Bartosz Bluma i Krzysztof Haliżak byli przeciw.

 

Jacek Studziński (pierwszy z prawej) po sesji RM przekazał naszemu reporterowi nakrętkę od butelki po wodzie mineralnej.

 

Pozostałe projekty uchwał przeszły jednogłośnie. Jedyny wniosek zgłoszony na sesji był autorstwa członków Komisji Kultury i Sportu. Zgodnie z wcześniejszą sugestią burmistrza, związany był z charzykowskim klubem żeglarskim. Brzmi on następująco: „W odpowiedzi na interwencję pisemną członka zarządu LKS Charzykowy Sławomira Januszewskiego w sprawie zwiększenia pomocy finansowej dla wymienionego klubu gminnego, zwracamy się do wójta i Rady Gminy Chojnice o rozważenie możliwości zwiększenia dotacji finansowej dla LKS Charzykowy. Miasto Chojnice na chwilę obecną nie jest w stanie zwiększyć pomocy finansowej dla klubu gminnego.” Do tego swoistego apelu jedyną uwagę zgłosił burmistrz Arseniusz Finster. Zwrócił się do radnych - autorów wniosku - o dopisanie w nim, że w 2011 LKS otrzymuje z miejskiego budżetu ogółem 33 tys. zł, a z gminnego 7,5 tys. zł. Prośbę Andrzej Mielke, przewodniczący komisji sportu, zaakceptował. Wniosek poparło 17 radnych. Przeciw był jeden radny.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~Radek Sawicki
Dobre sobie, jeszcze Pan nie zaczął jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji a już Pan z niej się wyłącza ;-) Co to za pozerski foch, co to za poza?! Druga sprawa - jacy bezimienni? Czy ja się nie podpisuję imieniem i nazwiskiem? A Michał Januszewski? Jakie lansowanie? Co za konkurs? Po co stwarzać sztuczne problemy do rozwiązywania w rozrywkowej formie skoro mamy realny problem, którego Pan jest dużą częścią?!
28 Lipca 2011, godzina 13:02
~uroczysko
łojezu jednak nieustanne powtarzanie kim jest zero jest konieczne nie do wszystkich trafiło z miejsca Pana Burmistrza przepraszam))) jak już Pan Paluch stanie z wami do udziału Panowie, chętnie przybędę pokibicować zwłaszcza tym konkursom fizycznym hitowe!
28 Lipca 2011, godzina 13:01
~Mariusz Paluch
Wyłączając się z tej pseudo-dyskusji, dziękuję za uwagę.
Wielu z Was chce dyskusji a boi się podpisać. Kto to ZERO lub KRZYŚ ?
Myślę , że zawiść i nienawiść niektórych z Was jest do mnie tak wielka, że przysłania ona Wam realną ocenę sytuacji ludzi, spółki i kraju.
Mam propozycję na inną - lepszą formę Waszego LANSOWANIA.
Zorganizujemy turniej , np. CHOJNICZANIN ROKU.
Powołamy niezależną , wspólną komisję, napiszemy program zadań ( wspólnych ) i rozstrzygniemy go publicznie. Tam Panowie KRZYKACZE I LOŻA SZYDERCÓW - będziecie mogli udowodnić swoje racje w konkursach fizycznych, politycznych, społecznych, wiedzy ogólnej i innych.
Jeśli Jesteście chętni, to ja pomogę. Mamy możliwości a i sam chętnie stanę z Wami do udziału, może namówimy też Burmistrza.
Jeżeli jednak dalej będzie to bezimienny krzyk i pomówienia zza ściany, to Państwo wybaczą ale to błotko nie dla mnie ...
Pomimo słabości ludzkiej - pozdrawiam Was a Państwu, którym dobro miasta i Parku Wodnego leży na sercu, serdecznie dziękuję.
Mariusz Paluch
28 Lipca 2011, godzina 12:54
~Al Bandi
No to jest ustawka: lud konta władza ;-) Następna sesja może być ciekawa ;-) O ile dr nie wyjedzie akurat jakimś trafem służbowo do Moskwy...
28 Lipca 2011, godzina 12:46
~ijk
Czy pan burmistrz nie ma innego zajęcia od godziny ósmej do piętnastej tylko udzielać się na portalu?
28 Lipca 2011, godzina 12:41
~uroczysko
Pan Burmistrz pisze: Do końca nie rozumiem, czy jesteście wykluczeni, czy też sami się wykluczacie?
i dźwięczy mi w uszach, że słyszałam to pod basztą, nieustannie powtarza też, że Wałdoch to zero, zero i Wałdoch to ta sama osoba, przewijają się też hasła: o jadzie i nienawiści i oczywiście klasyk gatunku (tym razem niestety zaniechany) chętnie odpowiem!. Myślę sobie tylko, że albo to retoryka wzięta z przemów typowych dla poprzedniego ustroju (mówienie ciągle tego samego, wielokrotne powtarzanie tych samych związków frazeologicznych etc.), albo Pan Burmistrz ma wszystkich za idiotów, którym trzeba wielokrotnie wykładać te same rzeczy... Nadzieję mam gorącą, że to nie to drugie...
28 Lipca 2011, godzina 12:40
zastanawiam sie panie paluch dlaczego nie podejmuje pan dyskusji publicznej z mieszkancami chojnic?
przeciez spolka, ktora pan zarzadza jest utrzymywana z pieniedzy mieszkancow i sluzy mieszkancom? czy moze boi sie pan, ze bedzie "musial" odpowiedziec na konkretne pytania? a moze (jak kiedys cieminski) dostal pan zakaz publicznych wypowiedzi? ...
28 Lipca 2011, godzina 12:40
Oceniono 1 raz 1
~Radek Sawicki
Wypowiedzi Pańskie, Panie Burmistrzu, oraz wypowiedzi Krzysia różnią się bardzo od siebie. Istotne jest tu bowiem to, z jakiej pozycji się pisze. Pan pisze z pozycji władzy, Krzyś z pozycji obywatela.

Co do otwartej dyskusji, czyli dawania nam pola twarzą w twarz: proponuję na kolejnej sesji Rady Miejskiej wyznaczyć godzinkę lub dwie na takową dyskusję zainteresowanych obywateli z Panem. Miejsce dobre, pozytywne byłoby też i to, że może radni by się zaktywizowali na chwilkę ;-) Na ogół na sesjach są media, więc i relacja z naszej polemiki poszłaby do mieszkańców. Jestem otwarty. Mogę dostarczyć moją propozycję tematów do przegadania.
28 Lipca 2011, godzina 12:37
~Michał Januszewski
Już dawno dyskusja nie była tak zabawna. Zaczynam mieć wrażenie, że Bajka Mariusza Janika, nagle się zmaterializowała w naszym mieście, a jej bohaterowie piszą lepsze dialogi niż te, które zostały stworzone dla ogrodowych zwierzątek.

Burmistrz, proponując wyprowadzkę potwierdza wszystkie moje obawy co do autorytarności jego postępowania. Być może, MZK stworzy jakąś nową linię obsługującą wyjazdy niezadowolonych? Demokracja to nie tylko wolne wybory, to także sposób rozumienia funkcji wynikających z pełnienia mandatu wyborczego. W tym sensie, w mojej ocenie, postawy prezentowane na forum przez burmistrza dalekie są od ideałów demokracji.

Pan Paluch, z uwagi na formalną stronę wypowiedzi, uniemożliwia jej komentowanie. To co zostało napisane jest dla mnie niezrozumiałe, próby odczytania sensu wypowiedzi prowadzą jedynie do wniosku o hipokryzji jej autora. Zakładam, że każdy może mieć słabszy moment, toteż nie odniosę się w bardziej szczegółowy sposób do tekstu Palucha.

Najciekawsze jest to, że zarówno burmistrz, jak i Paluch przywołują bardzo często rzekome inwektywy kierowane w ich stronę. Tymczasem ani zero, ani Sawicki nie stosują podobnych zabiegów. Bardzo proszę uważnie przeczytać ich teksty oraz teksty burmistrza. Nie trzeba być filologiem by wyciągnąć wnioski dotyczące standardów retorycznych stosowanych przez obie strony.
28 Lipca 2011, godzina 12:27
~burmistrz

No proszę! Jaki atak na mnie! Pan Wałdoch znowu mnie poucza i jeszcze jeden anonim. A czym moja wypowiedź różni się od tego, co pisze krzys do Palucha. Przecież on wzywa Palucha do rezygnacji. Ja napisałem w kategorii „rozważyć”. Jeżeli krzys jest taki krytyczny, to przecież jest to być może trudne do zniesienia również w sferze psychicznej. Oceniacie Palucha sugerując rozwiązania. Pan R. Sawicki robi to z wielkim spokojem, (jak deklaruje) a jeszcze nie tak dawno chciał „społecznie bojkotować” portal Chojnice.com. Przyznam, że nie jestem zaskoczony takimi postawami. Do końca nie rozumiem, czy jesteście wykluczeni, czy też sami się wykluczacie? To nieracjonalne zachowanie. Tyle razy deklarowałem, że „dam Wam pole” w dyskusji „twarzą w twarz”, a Wy co? No, teraz wiem – internet, inwektywy i chore supozycje. Na koniec: mój prosty tekst do krzysa o 938 miastach niczym się nie różni od Jego wielu wpisów na mój temat. Dodam, że jest (moim zdaniem) „lajtowy”. Ja krzysa nie pouczam, tylko sugeruję rozważania, myślenie i analizę.
Panu Wałdochowi, Sąwickiemu i kilku innym „myślicielom” życzę analizy i wniosków bez nienawiści, jadu i zazdrości.
Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
28 Lipca 2011, godzina 12:27
Oceniono 1 raz -1
~uroczysko
~Krzyś. Piszesz jesli chce pan podjac tu na tym forum dyskusje to prosze najpierw powiedziec czy pana chec dyskusji jest szczera i otwarta czy jest to tylko "wrzutka" PR? Zaprawdę powiadam Panu, PR tego jegomościa jest współmierny do poziomu opanowania przez niego polskiej pisowni. Kto ma jakiekolwiek pojęcie o pozytywnym kreowaniu swojego wizerunku, nie rozpoczyna swojej wypowiedzi od cytowania obelg rzucanych przez innych pod jego adresem. Wiadomym jest, że pierwsze zdania są najmocniejsze i rzutują na odbiór całej reszty. Taka zwyczajna, formalna uwaga. Nie jestem znawczynią ekonomii, zarządzania czy marketingu, ale wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie potrafi w swoim języku ojczystym ani pisać, ani skonstruować logicznej i skutecznej wypowiedzi obronnej, nie powinien piastować tak ważnego stanowiska. Osobiście wolałabym, żeby pieniędzmi z moich podatków zarządzał ktoś bardziej piśmienny.
A co do wyprowadzania z Chojnic niezadowolonych mieszkańców... Cóż. Jagnie w Lipcach się podobało, a to jednak niezadowoleni z jej życiowych poczynań sąsiedzi znaleźli jej niewybredny transport poza wieś
28 Lipca 2011, godzina 12:07
~Radek Sawicki
Panie Burmistrzu, chyba się Pan zagalopował!!!
Chyba Pan zatracił poczucie czasu i miejsca!!!

Chojnice to miasto w mimo wszystko cywilizowanym, demokratycznym kraju. Mamy XXI wiek i obowiązują pewne standardy w życiu publicznym! Dotyczą one zarówno kultury, jak i zadań przewidzianych dla poszczególnych organów władzy. Pan zapomina zarówno o swojej roli, jak i o kulturze. Do osoby, która w sposób uprawniony wyraża swe poglądy i opinie pisze Pan w następujący sposób:

"(...) Na koniec-(krzys) – jest w Polsce 938miast. Jeżeli Panu tak źle się żyje w Chojnicach – to proponuję poszukać sobie innego miejsca (min. rozważyć). Pana teksty są dla mnie komiczne – podobnie jak wizerunek, który Pan przyjął przy swoim imieniu lub pseudonimie.(...)".

Pan, Panie Burmistrzu, jest właśnie między innymi od słuchania głosu mieszkańców. A nie od tego, by sugerować im wyprowadzkę. Pana, przytoczona przeze mnie rada, jest wysoce niefortunna. Jest chamska. Proszę to przemyśleć. Pan prowokuje mieszkańców. Coraz częściej przybiera Pan pozy władcy absolutnego. Przypominam, że aktualnie nie ma wakatu na stanowisko cara, więc niech Pan spokornieje nieco. Bardzo proszę!
28 Lipca 2011, godzina 11:55
Oceniono 1 raz 1
~zero
To jest zachęcanie do udziału w kształtującym się społeczeństwie obywatelskim - siedzcie cicho, albo spadajcie z tego miasta!! To już jest totalna kompromitacja!
28 Lipca 2011, godzina 11:46
~zero
Jeszcze słowo do Pana Palucha - dotąd konsekwencje, w formie redukcji etatów, za Pana zarządzanie ponosili właśnie szeregowi pracownicy i proszę się nimi nie zasłaniać.

Do p. Finstera, jeśli nie chce Pan jako burmistrz słuchać krytyki ze strony mieszkańców i wręcz już posuwa się Pan do tego, aby zalecać wyjazd z miasta to nadszedł czas na propozycję dla Pana. Proszę sobie zacząć szukać innego miasta w którym będzie mógł Pan rządzić bez konieczności wysłuchiwania obywateli. Proszę sobie wybrać miasto lub wieś do której zechce Pan wyemigrować wraz ze swoim "kramem Dyzmy", gdzie będzie Pan mógł zapomnieć o demokracji, bo tutaj Panu na to nie pozwolimy! Robicie Panowie cyrk z tego miasta, a ludzi macie za nic. Pana wpis nawołujący do wyprowadzenia się z miasta, jeśli się nie podoba jest chamski i nawet więcej...
28 Lipca 2011, godzina 11:31
Oceniono 1 raz 1
~ale bezczel!
Burmistrz przegiąłeś pałkę sugerując KRZYSIOWI wyprowadzkę!!! Chamówa! Buractwo! Wstyd!
28 Lipca 2011, godzina 11:25

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.00 444.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 471.00 484.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 527.00 540.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-09-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.30 439.50 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 459.00 463.50 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 473.75 481.94 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 530.18 536.85 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-09-30 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij