Środa, 17 Sierpnia 2022 | Imieniny: Anity, Elizy, Mirona chojnice24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. Jerzy Erdman

Moim zdaniem. Kampanię czas zacząć

Wybory 2007. Na siedzibie PO na chojnickim Rynku wisiały banery Biernackiego, Redzimskiego i Lamczyka.

Wybory 2007. Na siedzibie PO na chojnickim Rynku wisiały banery Biernackiego, Redzimskiego i Lamczyka.

Prezydent RP Bronisław Komorowski niedawno ogłosił, że 9 października odbędą się wybory parlamentarne. Wkrótce zapewne kampania wyborcza rozkręci się na dobre.

Kampanię wyborczą najszybciej rozpoczęła, nie tylko w naszym regionie, Platforma Obywatelska. O jej pracach nad układaniem list szeroko i za darmo rozpisywały się media krajowe i lokalne. Drobiazgowo analizowały wszelkie przepychanki, kłótnie i rezygnacje. Na chojnickim podwórku w zasadzie zastanawiano się tylko nad jednym. Czy PO wystawi Leszka Redzimskiego i kobietę, czy też da mu do towarzystwa silnego „sąsiada”. Wygrała druga opcja. Marek Szczepański zdecydowanie nie przypomina „zająca”. Wyjaśnienie, które uzyskałem od jednego z liderów jest takie – „Polityka jest grą zespołową, nasi kandydaci pracują na wynik listy”. Nie chcę być złym prorokiem, ale taki krok jest najlepszym sposobem na brak posła tej partii z naszego powiatu w kolejnej kadencji. W 2007 roku PO z chojnickiego pchnęła do boju Jerzego Fijasa i Leszka Redzimskiego. Dzisiejszy poseł zdobył wówczas w całym gdyńskim okręgu 7700 głosów i 40 % głosów PO (czyli ok. 6570) w powiecie. Były burmistrz Brus w naszym powiecie otrzymał 2153 gł. z 4400 ogółem. Gdyby chojnicka PO postawiła wyłącznie na Leszka Redzimskiego, nie promowała u siebie Stanisława Lamczyka (jak na zdjęciu z 2007), to wynik w okolicach 10000 głosów byłby realny.

Reklama | Czytaj dalej »

Ostatni mandat z listy PO dostał Witold Namyślak z 9441 głosami. W powiecie lęborskim, gdzie był burmistrzem, nie miał lokalnego przeciwnika na liście i zgarnął ponad 65 % głosów. Podobnie postąpili w 2007 działacze PO w powiecie kościerskim. Wystawili tylko Zdzisława Czuchę, także burmistrza. Jako ostatni na okręgowej liście w macierzystym powiecie otrzymał ok. 70 % poparcia PO i ponad 8750 głosów. Także otrzymał mandat poselski. Trzy lata później obaj postanowili wrócić na stołek włodarza miasta i zrobili miejsce Leszkowi Redzimskiemu. Może to już dawna historia, ale w 2001 w chojnickim SLD nie zastanawiano się, mimo posiadania przez Sojusz podobnego poparcia w sondażach, co PO dziś, nad ilością kandydatów, ale kto ma być jedynym kandydatem. Efekt był po myśli działaczy SLD. Jeśli te matematyczne i praktyczne dowody nie przekonują chojnickich liderów PO do podjęcia męskiej decyzji, to będziemy mieli kolejną okazję do uczenia się na własnych, a nie cudzych błędach.

Zastanawiam się także nad tym, czy ktoś z kandydatów do Parlamentu zapuka do gabinetu burmistrza z prośbą o poparcie. Stawiam na chojnickiego szefa palikotowców. Poseł z PiS-u jest raczej spalony. Rzecz, która była możliwa w 2007, teraz nie wchodzi w grę. Powód? – jego małżonka jest na ścieżce wojennej wraz z innymi właścicielkami przedszkoli. Czy będą zainteresowani pomocą burmistrza kandydaci Platformy, trudno wyrokować. Jeśli tak, to za bardziej prawdopodobne uważam postawienie na byłego wicestarostę. Chyba, że włodarz miasta wybaczył już Leszkowi Redzimskiemu kilkudniowe kandydowanie na burmistrza Chojnic…

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Ale numer
Właśnie ten portal udowodnił jaka prowadzi grę polityczna. Zezwala sie na mieszanie z błotem wybranych kandydatów a wybranych nie mozna tknac. Dlaczego artykuł o halizaku i korwinie został zablokowany dla komentarzy? Aby świętość nie została urazona? Aby złego słowa... tzn prawdy nie możnabylo napisać? Pan halizak boi sie prawdy? Mam nadzieje ze będzie tylko "mięsem armatnim" w tych wyborach i ze pajace nie bedą maczac palców w ten kraj.
07 Września 2011, godzina 13:08
~beniamin
Polityka ch24 mnie przeraża. Dlaczego artykuł o stanke jest zablokowany? Dlaczego nie ma komentarzy? Ktoś zapłacił? Artykuł sponsorowany? Czy PiSowski portal Ch24 boi się że ktoś urazi świętą partie?
23 Sierpnia 2011, godzina 22:04
~Zero,2
Halizak to dopiero pajac z kosmosu.
21 Sierpnia 2011, godzina 00:37
~lewak
Tylko LESZEK MILLER !!!
16 Sierpnia 2011, godzina 16:37
~zero
p. Finster może poprzeć trzech kandydatów i pewnie to zrobi. Będą nimi - Grodziski z Ruchu Palikotów, Lamczyk z PO, i Mielke z UPR - PR Marka Jurka. I tak to drodzy Państwo będzie wyglądać. PO w Chojnicach będzie miało wynik w granicach 55%, więc jest szansa,że jeden kandydat zgarnie nawet 4 tysiące głosów w samym mieście. Pytanie kto?

Jeśli postawicie na takich ludzi, których nietrafione projekty jak bizneschojnice.eu funkconują za grube miliony, na ludzi którzy z funduszy unijnych dorabiają sobie jako koordynatorzy rzeczy niepotrzebnych to rzeczywiście możecie liczyć na szczególną reprezentację w Sejmie RP. Przecież taki Szczepański to zwyczajny poitykier, który pcha się na stołki, choć nie ma ku temu odpowiednich predyspozycji. Siedzi z politycznego mianowania w Zarządzie powiatu i wymyśla jakieś bzdury o marketach na działakach dwóch właścicieli...Generalnie ma propozycje z kosmosu.

Gorszym jednak od niego jest Stanisław Lamczyk, który z Chojnicami poza Finsterem ma niewiele wspólnego...Jednak daję 10 zł w zakłada, że Finster go poprze.

Do Sejmu dostanie się też Jacek Kowalik, bo drugie miejsce na liście SLD w tak czerwonym okręgu da mu mandat, zaraz za Millerem, który zresztą może mu pomóc wejść.

PiS ma na całej linii przegraną sprawę. Na pewno nie uzyska poparcia od Finstera. A poselstwo staje się bardzo odległe w perspektywie niskiego miejsca p. Stanke na liście i słabego wyniku tej partii w okręgu.

Ciekawe, jest to, jak bardzo miałcy i niesamodzielni są startujący, skoro większość z nich liczy po cichu na popracie Finstera, zamiast wyłuszczać własne poglądy, projekty to zabiegają o zdjęcie z człowiekiem, który z parlamentaryzmem ma tyle wspólnego co demokracja z Białorusią...

Posłem będzie Kowalik i Lamczyk, na to daję 100%.

Sam będę głosował na Krzysztofa Haliżaka z Kongresu Nowej Prawicy.

Pozdrawiam
16 Sierpnia 2011, godzina 16:24
Oceniono 1 raz -1
~Lidka
A widzieliscie jakie sobie Szczepański fotki odpicował? Nasz lokalny "lasek" pp Na jego stronie sobie zobaczyć, nie wiem czy mogę adres podać, najwyzej usuną m.......pl
15 Sierpnia 2011, godzina 19:18
~O.K
fajnie pomyslane
11 Sierpnia 2011, godzina 19:33
~obserwatorka
Czytam dziś Czas Chojnic i widzę reklame: Marek Szczepański ujawnia fakty! Wchodzę na podaną stronę www i widzę... zupełnie innego Szczepańskiego. Czyzby ktoś zajał sie PR tego pana? Domyślam się ze to w zwiazku ze zblizającymi sie wyborami hahaha. Ale muszę powiedziec ze bardzo pozytywnie panie Marku Jak tak będzie dalej to nasz region będzie miał samych przystojniaków w parlamencie.
11 Sierpnia 2011, godzina 10:18
~też mieszkaniec
podpisuję się pod listem!
11 Sierpnia 2011, godzina 09:42
~Robert Zabrocki
LIST OTWARTY DO PLATFORMY OBYWATELSKIEJ


Biorąc pod uwagę informacje o wystawieniu dwóch kandydatów z Chojnic z ugrupowania rządzącego na stanowisko posła, wyrażam zaniepokojenie przed tak niebezpiecznym podziałem wśród wyborców – zwolenników Waszej organizacji.
Swoją nieprzemyślaną decyzją doprowadzicie Państwo do sytuacji, w której nasz powiat zostanie pozbawiony posła partii rządzącej.
Taka działalność jest wysoce szkodliwa dla wszystkich mieszkańców naszego regionu bez względu na ich preferencje polityczne.
Osobiste interesy i animozje nie mogą przesłonić dobra wspólnego. Dlatego apeluję
do członków Waszego ugrupowania o ponowny namysł i zmianę tej bulwersującej decyzji. Wystawienie dwóch kandydatów z Chojnic, z tego samego ugrupowania uznajemy za lekceważenie wyborców, o które nigdy dotychczas Państwa nie podejrzewałem.
Z nadzieją zwycięstwa rozsądku oraz poważaniem- mieszkaniec Chojnic
11 Sierpnia 2011, godzina 08:17
~69
na pewno powaliłby wynikiem
09 Sierpnia 2011, godzina 11:33
~gość
fryca powinien startować na posła w końcu jest liderem, szefem po
09 Sierpnia 2011, godzina 09:36
a na moje to przede wszystkim komus w miescie zalezy na tym zeby nie bylo posla z chojnic. i o ile sa partie w ktorych nie da sie przeniesc "wplywow" na ksztalt list (sld , pis) o tyle z po jest sprawa oczywista. wystarczy popatrzec jak rozegrano wybory samorzadowe i na fotel burmistrza i samych radnych roznych rad. posel z partii rzadzacej moze miec bardzo silne oddzialywanie na polityke lokalna i to jest niektorym nie na reke.
08 Sierpnia 2011, godzina 18:45
~krys
To, że Trójmiastu nie zależy na pośle PO z Chojnic jest oczywiste. Widać, że niektórym w szeregach chojnickiej Platformy także. Pytanie dlaczego?
08 Sierpnia 2011, godzina 18:07
Moim zdaniem celny felieton. Rozszerzyłbym go o tematykę ..morale kampanii. To znaczy jak daleko można pójść promując swój własny wizerunek, aby jeszcze zachować twarz i jednocześnie poprzez głoszenie dobra ogólnego ( ??? ) starać się o poparcie mas traktowanych później, co pokazuje historia niejednych wyborów, jak mięso wyborcze. Smutne to acz rzeczywiste. Polityk wybrany kasuje co miesiąc z przeciętnie 15.000 zł a ty chłopie coś na niego głosował radź sobie z bezrobociem i z faktem, że przyniesiesz do domu ledwo średnią krajową.
08 Sierpnia 2011, godzina 16:56

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 454.00 467.00 DKKDKK 61.70 63.40
EUREUR 461.00 474.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 478.00 493.00 NOKNOK 46.30 48.00
GBPGBP 549.00 564.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-16 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 458.61 464.14 DKKDKK 62.10 63.00
EUREUR 465.32 470.72 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 481.32 487.86 NOKNOK 46.70 47.60
GBPGBP 551.78 557.23 SEKSEK 43.90 44.80
Aktualizacja: 2022-08-16 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-16

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.95 zł
Circle K 6.54 zł - 6.94 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.96 zł 2.94 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.97 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij