Wtorek, 28 Listopada 2023 | Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Baszta modernizacją roku?

14 maja tego roku - protest pod basztą. Na zdjęciu: Radek Sawicki, Mariusz Janik, Marcin Wałdoch i Arseniusz Finster.

14 maja tego roku - protest pod basztą. Na zdjęciu: Radek Sawicki, Mariusz Janik, Marcin Wałdoch i Arseniusz Finster.

Baszta, w której mieści się galeria Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego ma szansę zostać nagrodzona w konkursie "Modernizacja roku". Taką możliwość podczas ostatniej konferencji prasowej zasugerował burmistrz Arseniusz Finster.

Starą basztę, w której dawniej mieściło się archiwum państwowe, remontowała firma R-Bud i jak poinformował włodarz, to ona wniosła opłatę za II etap udziału w konkursie. Ratusz zatem nie poniósł żadnych kosztów z tym związanych. Władze miasta zostały zaproszone 25 sierpnia na Zamek Królewski, gdzie nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Arseniusz Finster zauważa, że gdy organizatorzy kontaktowali się z chojnickim ratuszem, to podkreślili, żeby „koniecznie przyjechać”. Włodarz liczy zatem, że zmodernizowana baszta zdobędzie jakiś laur. Przy okazji przemyca też pewną złośliwość, nawiązując do protestu pod basztą. Zamierza utrzeć nosa swoim przeciwnikom.

Reklama | Czytaj dalej »

Burmistrz o konkursie

Burmistrz w swojej wypowiedzi łączy nagrodę z protestem. Czy jednak protestujący 14 maja tego roku podnosili kwestię jakości remontu czy raczej zasadność wydatkowania pieniędzy i przeznaczenia obiektu? Aby przypomnieć powody protestu, odsyłamy do artykułów: „Prywatna baszta? Mówimy basta!” i „Melisa dla burmistrza” .

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~jest
Nagroda im. Prof. Wiktora Zina
Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego
za
Modernizacja i adaptacja Baszty Więziennej na Galerię Sztuki
ul. Sukienników 16
w Chojnicach
dla inwestora
Gmina Miejska Chojnice
Stary Rynek 1
89-600 Chojnice
26 Sierpnia 2011, godzina 11:01
~modernizacja roku
I stało się.
Baszta laureatem XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2010 zobacz więcej http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1794364-p_1.htm
26 Sierpnia 2011, godzina 10:41
~piweczko
Z tego co wiem to Finster sam osobiscie nazwa po chamsku Waldocha zerem w obecnosci jego rodziny i znajomych podczas imprezy Chojniczanin Roku, z tad zapewne ten nickname Walodocha...
17 Sierpnia 2011, godzina 00:33
~ordynator
fakt, to ze DJ Areq proponowal Mlodym Aktywnym na miejscowke budynek starego mlyna czy dworca kolejowego to bylo niczym naplucie mlodzierzy w twarz, typowa zagrywka medialnego aparatczyka jakim bez watpienia jest ten moskiewski manipulant.
17 Sierpnia 2011, godzina 00:30
~podatnik
Burmistrzu. "Co ma piernik do wiatraka"?
A realizacją baszty nie ma się co chwalić. Przygotowanie inwestycji było żenujące. I Pan to wie i wiele innych osób. Może wyjaśni Pan publicznie dlaczego ogłaszano ponownie przetarg? (Dla ciekawostki - wygrała go ta sama firma) Co było tego przyczyną? Temat jest interesujący. Nieprawdaż?
16 Sierpnia 2011, godzina 18:55
~obserwator
Ja tam bym wolał nowe przedszkole niż starą basztę. o!
16 Sierpnia 2011, godzina 14:13
~zero
Nie ma nic nowego w nieudzielaniu głosu p. Finsterowi. Najnowsze teorie na ten temat ma co tydzień p. Finster. Co do słów - jad, nienawiść itd. nie będę się odnosił, bo sam nikomu jadu i nienawiści nie zarzucam, ale to oczywiste duskursywne odkręcenie kota ogonem. Prawda jest taka, że p. Finster nieproszony próbował zabrać głos burząc tym samym porządek i harmonogram ustalonego wcześniej i zarejestrowanego spotkania.

Pod basztą nie protestowało kilka osób, a kilkanaście. Byli wśród nich też obecni jak i byli radni miejscy.

Jeśli chodzi o koszt budowy trzech baszt za 800 tyś złotych, to zwyczajnie się pomyliłem i zagalopowałem, za co przeprasza, za tę sumę można rzeczywiście wybudować zaledwie jedną "Novą" bez dachu. Lub ewentualnie postawić dwie super - toalety. Po prostu zapomniałem się na chwilę i pisałem tak jakby nie było mowy o naszym mieście. Tutaj pieniądze publiczne mają rzeczywiście relatywną wartość. Miasto wydaje rocznie milion na kulturę? A napisałem gdzieś,ze tak nie jest? Jasno wskazałem sumę jaką przeznacza się rocznie jako dofinansowanie zadań publicznych w zakresie kultury. Jeśli jednak włożyć wszystkie "imprezy dorzynkowe" plus teatrzyk kukiełek oraz Studio Rapsodyczne, utrzymanie ChDK no i oczywiście malarza Jutrzenkę do jednego wora, to TAK! Mamy ok. 1 miliona złotych!!! Sowiecki Aparatczyku przygotuje się lepiej merytorycznie do siania dezinformacji w społeczeństwie bo słabo Ci idzie!
16 Sierpnia 2011, godzina 13:07
~Szy
Proszę zwrócić uwagę na przedstawienie tego tematu na regionalnych portalach internetowych.
Zweryfikujcie, jaki sposób przedstawiają one informacje.
16 Sierpnia 2011, godzina 09:52
~Sowiecki Aparatczyk
Baszta „Nowa” kosztowała przeszło 1,0 mln PLN, tak więc „zero” nie ma racji pisząc, że za 800 tys. PLN można byłoby wybudować trzy baszty. To porównanie, które jest kłamstwem bez źródła „kładzie” wszystko co zero pisze. Jad, żółć i bzdury. Ciekawa jest też nowa teoria związana z faktem nie udzielenia Finsterowi głosu w czasie protestu. Na kulturę miasto wydaje grubo ponad milion PLN, a nie tylko 120 tys., o których wygodnie dla siebie pisze „zero”. Przeczytałem artykuły, które odświeża redakcja. Protestowało kilka osób, w tym p. Janki. „Zero” zabiera głos w imieniu społeczeństwa. Na koniec – nie potrafię pojąć, dlaczego p. Wałdoch – prezes stowarzyszenia pisze pod pseudonimem „zero”. Głupi ten pseudonim, a ma Pan przecież nazwisko i „wyrobioną markę” w Chojnicach. Wszyscy wiedzą, że nienawidzi Pan Finstera i proponuję tego nie ukrywać. Na miejscu burmistrza dałbym Panu te 800 tys. PLN żeby pokazał Pan jak można zbudować trzy baszty. Musi niestety Pan się lepiej przygotować merytorycznie do pisania takich krzywych manifestów
16 Sierpnia 2011, godzina 09:49
~zero
Typowe. p. Finster podpiera się "fasadą". Konkurs Modernizacja Roku, promuje przede wszystkim wykonastwo (stąd zapewne zgłoszenie firmy R-Bud), jest to inicjatywa komercyjna i z zasady służy promocji firm budowalanych, a nie obiektów. Jest prowadzona przez spółkę z Bydgoszczy...ale włodarz już o Zamku Królewskim ;-) Choć takie górnolotne zapisy w regulaminie konkursu jak: ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego, również się znajdują. Warto tutaj zauważyć,że w przeszłości architekci, budowlańcy, pomysłodawcy również otrzymywali nagrody za różnorakie budowle i wynalazki - podam przykład krzesła elektrycznego, które uważano za humanitarny zamiennik szubienicy! Niestety najczęściej przemilczanym pozostawała ich funkcja i oddziaływanie na społeczeństwo. Tak też będzie w tym przypadku, bo regulamin nie wspomina o użyteczności społecznej obiektu, o sposobie jego wykorzystania, o kosztach społecznych jego funkcjonowania. A warto przypomnieć, że baszta to koszt utrzymania dla budżetu miasta rocznie w kwocie ok. 100 tyś zł. Koszt jej renowacji to już suma niebotyczna!!! I sięgająca ok. 800 tysięcy złotych!!!Za takie pieniądze można by było wybudować trzy baszty "Nova" ;-), ale to nieważne. Ważne,że mamy malarza Jutrzenkę, który nazwał nas kibolami i hołotą, a Finster wtórował mu na legalny protest słowami - anarchia i hucpa.

W tym wszystkim znowu objawia się taka brzydka przypadłość praktyk władzy p. Finstera. Otóż nie ważne, że społeczeństwo w Chojnicach mówie - NIE. W takim przypadku należy szukać blichtru i poklasku na zewnątrz, najlepiej na Zamku Królewskim (i tutaj w sukurs przyszedł R-Bud, który oczywiście jako firma chcąca zdobywać laury za wykonastwo nie może być winiona za błędną idee wykorzystania baszty ukutą w ratuszowych komnatach). Takie działania mają "utrzeć nosa", "zamknąć usta" tym, którzy odważyli się na krytykę. Co jeszcze ma nam utrzeć nosa p. Finster? Może poprosi Pan o komentarz całej sprawy Lecha Wałęsę? Może jakaś nagroda od Lecha Wałęsy dla Pana za demoktratyzację przestrzeni publicznej w Chojnicach? Czy to nie byłoby wystarczające utarcie nosa po którym powinniśmy zejśc do kanałów? Może Vaclav Havel Pana nagrodzi? Albo Gorbaczow? Proszę próbować. Praktyki władzy w Chojnicach są bliskie tym jakie prezentowały "klasy polityczne" sowieckich aparatczyków - dezinformacja poprzez manipulację informacją. Myślę, że niejaki Łukaszenko niedługo przyzna nagrodę, na pewno szybciej jak Wałęsa czy Havel

Jaki koń jest każdy widzi, jak mawiała słynna encyklopedyczna maksyma. Stąd też, piszę tylko po to, aby wzbudzić Państwa czujność i wrażliwość na temat. Proszę nie zapominać, że protest pod basztą malarza Jutrzenki był organizowany przeciwko procesowi wykluczenia i budowania elitarnego społeczeństwa (zaproszenia na imprezy dla wybranych), przeciwko korzystaniu przez nielicznych z tego na co łążą wszyscy podatnicy!, a uniemożliwienie zabrania głosu p. Finsterowi było ukazaniem praktyk władzy, którymi od lat się władza w Chojnicach posługuje, głos jest odbierany wszystkim tym, którzy nie zgadzają się z polityką p. Finstera, co więcej są oni poddawani stałemu procesowi społecznego ostracyzmu, ukazywani są jako negatywne figury lokalnego życia, które de facto nie przeszkadzają nikomu innemu jak tylko samemu p. Finsterowi.

Galeria w baszcie to zły i kosztowny pomysł! Teraz jeszcze mieszkańcom próbuje się wmówić, że "audytorzy z zewnątrz" uznając wykonastwo jednocześnie legitymują jej społeczne funkcje i usprawiedliwiają wydatkowanie setek tysięcy w celu budowania lokalnej elikti składającej się z wiernopoddańczych kukieł pro - Finsterowych. Co nas obchodzi jakaś opinia ludzi mieszkających w Bydgoszczy czy Warszawie? Znają nasze realia? Znają niuanse budowy Galerii? Przedstawiono im sprawę protestu pod basztą?

Żeby nie było wątpliwości, firmie R-Bud można pogratulować wykonastwa, ale nijak się to ma do społeczenego wymiaru tej inwestycji. To jak zbudowanie wspaniałego lotniskowca za miliardy dolarów w dobie globalnego głodu, ale co głód obchodzi tych, którzy ściągają z nas miliony podatków! Jest to nadal symbol wykluczenia społecznego. I tutaj trzeba zapytać - dlaczego wydano takie sumy na Galerię jednego malarza, a Młodym Aktywnym przez długie miesiące proponowano miejsca w obiektach nie stanowiących nawet własności miasta? To rzeczywiście nie jest kolejny dowód na prowadzenie polityki wykluczenia...Miasto ma ograniczone środki na inwestowanie w zadania publiczne w zakresie kultury i tak na rok 2011 przeznaczono ok. 120 tysięcy złotych dla stowarzyszeń na realizację zadań z zakresu kultury. Wiadomo jaka jest reakcja stowarzyszeń, bo pieniędzy jest mało. I jeszcze raz warto przywołać w tym miejscu sumę jaką wydatkuje się na utrzymanie Galerii Jutrzenki - jest to ok. 100 tysięcy rocznie!!! Jeden człowiek ok. 100 tysięcy!!! - bez konkursu, bez regulaminu, cała reszta "bije się" o 120 tysięcy!!! Taka jest rzeczywistość!
16 Sierpnia 2011, godzina 08:56
~Mixer
A wy to tylko Janika promujecie. Warto?
16 Sierpnia 2011, godzina 00:38
~Al Bandi
Oj panie Arseniusz ;-) Nosa utrzesz? Nosa to sobie możesz podetrzeć, bo podciągasz non stop ;-)
15 Sierpnia 2011, godzina 18:41
~ja
w 100% trafione zdanie! Brawo."
Czy jednak protestujący 14 maja tego roku podnosili kwestię jakości remontu czy raczej zasadność wydatkowania pieniędzy i przeznaczenia obiektu?
"
15 Sierpnia 2011, godzina 16:47
~podatnik
"Godna uwagi" jest dachówka, jak również sposób realizacji całej inwestycji. (Dwa przetargi - między innymi...).
15 Sierpnia 2011, godzina 14:10
~do Finia
Gościu to Ty jesteś chojnickim Laurem ..od wszystkiego ..nawet od toalety.., ale o tym to już zapewne wiesz
15 Sierpnia 2011, godzina 12:24

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 408.00 DKKDKK 51.40 55.70
EUREUR 431.00 441.00 RUBRUB 4.33 4.63
CHFCHF 445.00 458.00 NOKNOK 30.60 33.10
GBPGBP 496.00 509.00 SEKSEK 37.20 38.30
Aktualizacja: 2023-11-28 10:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.97 401.42 DKKDKK 51.50 55.60
EUREUR 433.47 438.57 RUBRUB 4.33 4.63
CHFCHF 448.30 455.55 NOKNOK 30.70 33.00
GBPGBP 498.77 505.02 SEKSEK 37.30 38.20
Aktualizacja: 2023-11-28 10:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.57 zł 7.22 zł 6.78 zł 2.97 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.55 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.95 zł
PKS 6.54 zł - 6.75 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij