Poniedziałek, 04 Grudnia 2023 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
ch24, Marcin Wałdoch

Wałdoch pisze do burmistrza

Marcin Wałdoch podczas protestu pod basztą wręczył burmistrzowi melisę.

Marcin Wałdoch podczas protestu pod basztą wręczył burmistrzowi melisę.

Na dzisiejszej (17.08) sesji Rady Miejskiej Chojnic poruszono sprawę tzw. debaty społecznej, której pomysł przeprowadzenia zgłosił na naszym portalu burmistrz Arseniusz Finster.

Włodarz wstępnie zadeklarował, że mogłaby odbyć się na najbliższej sesji RM. W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie zadane przez radnego Bartosza Blumę, autor tej koncepcji, zdaniem Marcina Wałdocha ze Stowarzyszenia Arcana Historii, niesłusznie oskarżył go o użycie sformułowania „sowiecki aparatczyk”. Padło ono w komentarzu pod naszym tekstem pt. „Baszta modernizacją roku?”. Podajemy zapis dźwiękowy z sesji RM obejmujący pytanie radnego, odpowiedź przewodniczącego Mirosława Janowskiego oraz wypowiedź burmistrza Arseniusza Finstera. Publikujemy także stanowisko Marcina Wałdocha, w którym odnosi się do sesyjnej wypowiedzi burmistrza.

Reklama | Czytaj dalej »

Fragment sesji...

„Szanowni Państwo, dziś po raz kolejny zostałem szkalowany przez burmistrza miasta Chojnice podczas sesji Rady Miejskiej. W końcowej części obrad Pan Finster skupił się na mojej osobie i stwierdził, że nazwałem Go publicznie "sowieckim aparatczykiem". W tej sprawie będę żądał od Pana Finstera sprostowania, ponieważ takie oskarżenia godzą w moje dobre imię, ale przede wszystkim we wspaniałe inicjatywy, które podejmuję wspólnie z przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Arcana Historii i innych organizacji.

Taka praktyka, jaką w swych publicznych wypowiedziach prezentuje Pan Finster ma swą nazwę w naukach społecznych i jest nią określenie "dyskursywne wykluczenie". Być może Pan Finster stosuje takie wybiegi leksykalne nieświadomie, ale musi być świadom konsekwencji, jakie wiążą się z nieprawdą głoszoną przez osobę publiczną. Nie mam tutaj na myśli konsekwencji prawnych, bo daleki jestem od pożytkowania cennego czasu na batalie personalne. Raczej wskazuję na społeczny koszt takich wypowiedzi. Kto podejmie się działalności społecznej, realizacji swych pasji, niesienia pomocy innym, jeśli zorientuje się, z  jak wielkim zagrożeniem w sferze publicznej może wiązać się jego działalność?

Jestem prezesem organizacji pozarządowej. W czasie mojej pracy społecznej zaufało mi setki osób i dziesiątki członków naszej organizacji, liczne instytucje publiczne. Czerpię satysfakcję z pracy społecznej i jestem wdzięczny tym, którzy ze mną współpracują, ale niestety te kilka słów nieprawdy po raz kolejny uderzających w moją osobę powoduje, że muszę publicznie wyznać, iż w Chojnicach nie ma atmosfery sprzyjąjącej działalności społecznej. Nie ma jej przez reakcje władzy na uzasadnioną krytykę (vide: sprawa Galerii Jutrzenki, Cmentarz Radziecki).

Rozwinięte społeczeństwa szczycą się wolnością wypowiedzi i stowarzyszania się, swobodą wyrażania opinii. Alarmująca jest sytuacja, w której za działalność społeczną i wyrażanie poglądów można być szkalowanym przez "pierwszego obywatela" miasta Chojnice, tylko dlatego, że Ten chyba ponad dobro społeczne ceni wojny personalne wynikłe z różnych światopoglądów i formacji intelektualnych, czego przykłady wykraczają daleko poza konflikt ze mną. Pan Finster tworzy sobie niedobrą markę w mieście poprzez atakowanie ludzi i etykietowanie ich niezgrabnymi eufemizmami. Atakuje ludzi, którzy realnie działają i naświetlają tematy problemowe z życia lokalnej społeczności.

Pomimo słów i ostrzeżeń, jakie padły podczas protestu pod Basztą Jutrzenki, protestu jaki przeprowadziłem wraz z Radosławem Sawickim i członkami organizacji pozarządowych, z przykrością stwierdzam, że Pan Finster kontynuuje politykę społecznego ostracyzmu.

Żądam od Pana Finstera publicznego sprostowania słów wypowiedzianych na dzisiejszej sesji o tym, jakobym nazwał Go "sowieckim aparatczykiem". Z pełną odpowiedzialnością i świadomością wyrażanych słów piszę, że słowa Pana Finstera są niezgodne z prawdą. Nigdy takich słów wobec burmistrza A. Finstera nie użyłem i jestem od tego daleki, nawet biorąc pod wzgląd niechęć wobec hołubienia przez Pana Finstera pomnika Sowietów. Żądam też wskazania przesłanek, jakie miałyby uprawniać Pana Finstera do publicznego szkalowania mojej osoby. Jednocześnie ze swej strony deklaruję chęć pojednania w momencie, w którym Pan Finster zacznie respektować praktyki władzy, które byłyby zgodne z ideami społeczeństwa otwartego, wiąże się to też z formami ekspresji publicznej swych negatywnych uczuć i rozmowie, bardzo negatywnej, o osobach nieobecnych w miejscach tak znaczących dla opinii publicznej i przekazu medialnego, jak Sala Obrad. Warto zaznaczyć, że nikt się Pana Finstera nie zapytywał był o moją osobę i Jego do mnie stosunek.

Społeczność jest zmęczona prywatnymi wojenkami burmistrza! Sygnałów takie stanu rzeczy jest aż nadto! Konkludując, żądam sprostowania".

Z poważaniem

Marcin Wałdoch

Stowarzyszenie Arcana Historii

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

63 komentarzy

~ojciec waldocha
ja uwazam tak albo srak ale mysle ze moj syn ma troche oleju w glowie i to ja zaglosuje razem z moja rodzina na niego zeby maricn byl burmistrzem mysle ze chlopak jest mlody ladny , inteligentny i sobie poradzi i z robi z chojnic hollywood ! bedzie w chojnicach miod ! beda tu mieszkali tacy ludzie bogaci jak w monaco takk moj syn to zrealizuje glosujcie na niego !!! on wie co mowi
synu jestesmy z toba matka i ojciec wierza w ciebie
do przodu na podbicie chojnic
25 Sierpnia 2011, godzina 01:35
Oceniono 3 razy 1
~do waldocha
wyjedz z chojnic tu jestes juz przegrany kutafonie
siejesz klamstwo tylko w tych chojnicach ostatnio w pubie mowiles ze robisz to dla mariusza janika i zeby zaistniec w chojnicach bo chcesz zeby ktos cie zauwazyl i zeby pare groszy za ta beznadzieje zarobic !
25 Sierpnia 2011, godzina 01:32
Oceniono 1 raz -1
~obronca
ostatnio janika widzialem w charzykowach na kabaretach ! siedzial na tym rowerze jak taka sierotka i spogladal podstepnym wzrokiem na ludzi onn to juz dziadek mamrocze co mu bozia na jezyka przyniesie wiec staremu mozna wybaczyc ale mlody waldoch to z deklem ma i to niezle ! kiedys bylo pisane ze ty do burmistrza to lata swietlne za nim jestes ! ale pionki zawsze skacza ! zawsze komus co cos osiagnol zazdroszcza ! bo sami by chcieli zablysnac ale nie wychodzi ! i wtedy szukaja sensacji zeby chociaz finster przekrecil slowo a juzzz mozna go uszczypnac i zrobic sensacje !
waldoch ty jestes zerem !!!!!! kompletne dnoooooo !!!!! oszolom ! i zazdrosnik ! fustrat etc . etc
25 Sierpnia 2011, godzina 01:29
Oceniono 1 raz -1
~oscar
waldoch ty roboty w chojnicach nie znajdziesz ! za duzo chlastasz dziobem gdybys jeszcze prawde mowil to ok ale wy z janikiem to jak kundle ujadacie
waldoch gowno jadles cle zycie gowno wiesz ty zadumana swinio
25 Sierpnia 2011, godzina 01:23
Oceniono 1 raz -1
~ojciec waldocha
synu ja wierze ze bedziesz burmistrzem i ty zrobisz i poprzestawiasz to chojnice ! idz na calosc synu pokaz z mariuszem jak mozna byc wiekim
wychowalem cie na kaszance , dostales w leb jak zasluzyles na to a dzis jestem z ciebie dumny
idz na calosc popieram cie
25 Sierpnia 2011, godzina 01:05
Oceniono 1 raz -1
~obronca
janik jak i waldoch to pionki ! burmistrz zrobil dla miasta wiele
odbudowal je ! sami wiecie jak wygladalo to cos przed laty
a dzis przyjezdni podziwiaja !a taki walkek nie dosc ze ma przechlapane w chojnicach to jeszcze komus takiemu jak burmistrz klode pod nogi podklada
na takich klownow jak janik i waldoch burmistrz nie powinien reagowac
walek ty dokoncz szkole , a ty dziadku lesny wez sie zajmij juz tym co dziadki lesne sie zajmuja a nie gnoj kogos co zrobil wiele dla naszego miasta bo obydwaj jestescie zerem !


25 Sierpnia 2011, godzina 01:02
Oceniono 1 raz -1
~ALFA
Bravo Marcin! Tak trzymać. Kłamstwu należy mówić NIE!
24 Sierpnia 2011, godzina 19:31
Oceniono 1 raz 1
~pani I.
BRAWO PANIE BURMIATRZ TAK TRZYMAĆ!!!! SPROSTOWANIE HAHAHHA A TO DOBRE
24 Sierpnia 2011, godzina 12:01
Oceniono 1 raz -1
~załamany
Wałek...ręce i szczęka opadają mi na przemian jak czytam te Twoje wypociny.
Ty chyba nie masz co robić w życiu, że czas tracisz (swój i innych) na takie bzdury...słabo merytorycznie, słabo stylistycznie, nudno i populistycznie.na szczęście poza grupką ( niewielką i ciągle tą samą - co widać w komentarzach) zwolenników na te pieniacze spazmy mało kto już uwagę zwraca...
23 Sierpnia 2011, godzina 00:57
Oceniono 1 raz -1
~Ooo
Ooo...
21 Sierpnia 2011, godzina 19:54
Oceniono 1 raz 1
~Szacunek dla Pana Marcina
Wałdoch jednak ma dużo racji. Widać to w temacie przedszkoli.
A już o mało co uwierzyłbym, że to oszołom. Kłaniam się nisko.
20 Sierpnia 2011, godzina 16:38
Oceniono 1 raz 1
~brawo pan Jacek
No i ludzie zaczynają korzystać ze swego prawa do partycypacji w życiu publicznym, przestają się bać. Zaczynają mówić. Po latach! To źle wróży burmistrzowi, a dobrze społeczeństwu jako wspólnocie obywateli ;-) Popatrzcie na wyznania dziennikarza, co go burmistrz łajał jak gdyby był mu podległym np. rzecznikiem ratusza. To się w pale nie mieści:
http://obserwatorzchojnic.blogspot.com/
Arseniuszu, twój styl nie jest fajny. Zapisz się na jakiś kurs dialogu...
20 Sierpnia 2011, godzina 08:18
Oceniono 1 raz 1
~Jacek S. do burmistrza
Co do mojej wypowiedzi. Nie mylę się. Również zauważyłem, że ludzie boją się w tym mieście - "z twarzy" -odezwać. To jest smutne. Masz w tym swój udział - niestety. Tak uważam. Przykro mi.
Co do woli stworzenia przez Ciebie możliwości wypowiedzenia się, podczas obrad Rady Miejskiej, dla mieszkańców chcących przedstawić swój punkt widzenia na sprawy miasta, deklaracja padła. Potwierdzam i doceniam. Ciekawe czy dla wszystkich? Chcę wierzyć, że tak.
Mnie natomiast zelektryzowało stanowisko przewodniczącego Mirka Janowskiego. Jestem zdumiony, żeby nie powiedzieć zszokowany. Prywatnie jest w porządku. Ale jako przewodniczący... Obserwuję od pewnego czasu jego decyzje i styl prowadzenia obrad, to dochodzę do wniosku, że dla Niego ta funkcja to pomyłka. I to bardzo duża.
Sam wiesz Arseniuszu, że możliwość zabrania głosu na sesji przez osoby nie będące radnymi jest. Mogą przedstawić swój punkt widzenia i wyartykułować swoje argumenty na wiele spraw. Statut Miasta na to pozwala. To jakim regulaminem się zasłania? Rada może wprowadzić odrębny punkt w porządku obrad i co zablokuje to?
Strach przed ludźmi paraliżuje, bo mogłoby być niemiło i na wieki byłoby to zapisane w sprawozdaniu z sesji. Tego się boi lub "boicie".
Nie udzielenie głosu, jakiś czas temu, Michałowi Januszewskiemu, moim zdaniem, było niezgodne z Konstytucją RP (chyba art. 32). Nie udzielił głosu tylko jemu. Napisałem o tym tu:

http://studzik.blogspot.com/2011/03/wadza-jest-dla-nas-nie-my-dla-wadzy.html

Zapewniam Ciebie burmistrzu, że jak będzie trzeba, to ja zawsze znajdę sposób aby się wypowiedzieć.
A gdy łaskawie pozwolicie mówić, to o jedno proszę. Wyznaczcie czas i nie przerywajcie. Bo wtedy z całej wypowiedzi wychodzi tylko bełkot. Bo zawsze wtedy człowieka dosięgają emocje.
Ja mam wiele pytań na które oczekuję odpowiedzi i decyzji (!) jak w sprawie uporządkowania na terenie Osiedla Słonecznego "bałaganu energetycznego", o którym mówiłem przy okazji wyborów w osiedlach. I co? I nic. A jak do tematu wrócę. Pozdrawiam i do zobaczenia podczas sesji.
19 Sierpnia 2011, godzina 22:31
Oceniono 1 raz 1
~serwus
"Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!"
19 Sierpnia 2011, godzina 22:20
Oceniono 1 raz 1
~Franz Maurer
Nazywam się major Bień i jestem w stopniu majora ! Zgadnijcie kto wykrzykiwał takie słowa ?!
19 Sierpnia 2011, godzina 21:56
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 405.00 DKKDKK 51.50 54.90
EUREUR 427.00 439.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 450.00 463.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 401.98 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 430.43 435.89 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.84 462.06 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.50 508.53 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.95 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij