Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Prywatyzacja lekiem na całe zło?

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

Temat przedszkoli zdominował X sesję Rady Miejskiej Chojnic. Debata nie dotyczyła jednak zmiany systemu miesięcznych opłat za korzystanie z publicznego przedszkola, a jego prywatyzacji.

Planowany porządek obrad sesji został rozszerzony o nowelizację budżetu miasta o 250 tys. zł z przeznaczeniem na powiększenie zakresu utwardzania płytami drogowymi ul. Zamieście. Przed przyjęciem uchwał radni wysłuchali informacji burmistrza o działaniach urzędu w okresie międzysesyjnym. Nie zabrakło w niej wątku polemicznego z naszym tekstem dotyczącym przetargu na komputery z programu unijnego "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”. – Szkoły, biblioteki, ośrodek pomocy społecznej, Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej nie są wykluczone cyfrowo. Natomiast osoby wykluczone cyfrowo korzystają z tych placówek. Dlatego nie można powiedzieć, że miasto Chojnice wymienia sobie sprzęt w swoich placówkach wykorzystując do tego program unijny – uważa Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Wypowiedź A.Finstera w/s przetargu na komputery.

W programie sesji był projekt uchwały, o której pisaliśmy wcześniej w artykule „Opłaty przedszkolne do zmiany”, ale burmistrz wykorzystał go do przekonania radnych do konieczności rozpoczęcia procedury przekształcenia ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną. Finster sądzi, że dzięki temu budżet miasta mógłby zaoszczędzić w przyszłości ok. 1,4 mln zł rocznie na dotacjach dla prywatnych przedszkoli. Wówczas algorytm, według którego są obliczane, uwzględniałby niższy od chojnickiego poziom wydatków bieżących z przedszkola samorządowego z jednej z sąsiednich gmin. Włodarz zamierza także obniżyć koszty działania przedszkola samorządowego od zaraz poprzez zlikwidowanie kuchni i wprowadzenie cateringu. Nawiązał także do niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie wniesionej przez dyrektorki niepublicznych przedszkoli oraz ewentualnego rozwoju wypadków.

Możemy spotkać się za 1-1,5 roku z postanowieniem sądu, który uzna, że np. właścicielki przedszkoli mają rację. Chociaż logicznie racja jest po naszej stronie. Gdybym Państwa dzisiaj na tej sali zapytał, uważam, że zdecydowana większość radnych i samorządowców z osiedli, również dziennikarzy, podzieliłaby ten pogląd – stwierdził Arseniusz Finster. W dyskusji, w której wzięli udział jedynie radni opozycji, nie dało się zauważyć głosów protestu przeciw wnioskowi burmistrza. Marka Szmaglinskiego interesowało, czy w sytuacji, gdy obecna dyrektor Barbara Strzałkowska woli iść na emeryturę, niż wykupić swoje przedszkole, ktoś z kadry tej placówki będzie miał preferencje w konkursie na właściciela.

Wypowiedź burmistrza...

Natomiast Krzysztof Haliżak pytał, kiedy następne komunalne firmy zostaną sprywatyzowane.  Radni przychylili się do apelu burmistrza Arseniusza Finstera o odrzucenie uchwały, która miała zreformować system opłat. Za jej przyjęciem nikt nie głosował, przeciw było 16 radnych, wstrzymało się 3 radnych (Bluma, Szmaglinski i Mielecki). Podobny rozkład głosów był przy wniosku burmistrza w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia samorządowego przedszkola.

Debacie o przyszłości PS - 9 przysłuchiwała się jego wicedyrektor Barbara Kin oraz nauczycielka Aurelia Lepak.

Na kolejnej sesji, która odbędzie się 5 września, radni mają wrócić do odrzuconego projektu uchwały, która ma uwzględniać przyjęty wniosek. Mamy nadzieję, że wówczas art. 7 ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej będzie przestrzegany. Stwierdza się w nim, że podczas trwania sesji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego podnosi się flagę na lub przed ich siedzibą.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

94 komentarzy

~PROTEST
Potrzebny jest protest by ostudzić zapał burmistrza i by radnym przypomnieć po co są.
22 Sierpnia 2011, godzina 09:05
~ma-ka
może wypadliście za dobrze i komuś podpadliście no to teraz macie nagrodę!!!
Co dobre fajnie się niszczy gorzej z odbudową
22 Sierpnia 2011, godzina 06:13
~aaa
W drugiej połowie czerwca 2011 r. w Przedszkolu Samorządowym nr 9 odbyła się ewaluacja zewnętrzna (całościowa). Ewaluacja miała na celu zebranie informacji i ustalenie poziomu spełniania przez placówkę wymagań zawartych w załączniku do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego. Chętnych do zapoznania się z wynikami ministerialnej kontroli odsyłam na stronę www.npseo.pl (trzeba kliknąć w prawym górnym rogu na "Sprawdź raport ze swojej szkoły", a następnie wybrać województwo i szósta pozycja od góry to właściwy raport). Nadmienię tylko, że placówka spełnia wszystkie wymagania na wysokim i bardzo wysokim poziomie.
21 Sierpnia 2011, godzina 12:23
~fijołek
Delegacje przyjeźdżające do naszego miasta jedzą i piją do woli. Wieść gminna niesie, że potrafią wytrąbić całe piwo z restauracji, w której aktualnie przesiadują. I kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci...
20 Sierpnia 2011, godzina 22:27
~cc
Ciekaw jestem czy delegacje przyjeżdżające do "naszego" miasta będą też żywione za 4,50 przez cały dzień no i oczywiście z cateringu!A trochę tych delegacji i gości przewija się przez nasze miasto.
Poczęstujmy premiera podczas przerwy w meczu obiadem nawet za 6 zł z kateringu!
20 Sierpnia 2011, godzina 13:04
~Wykluczony
A co z tymi 10 komputerami które maja być zainstalowane w tym przedszkolu? Jakoś Finster je pominął w swojej wypowiedzi na sesji?
20 Sierpnia 2011, godzina 12:35
~matka przedszkolaka
Drogi Pani burmistrzu po co konsultacje z rodzicami, skoro Pan juz podjął decyzję, bez wcześniejszych ustaleń z rodzicami , którzy w większości nie wiedzą, co Pan im szykuje od września, są przecież wakacje... Skoro catering jest tak dobrą formą odzywiania małych dzieci, to dlaczego pan i radni nie "zafundują' jej swoim rodzinom (przecież to tanie, oszczędność energii, dostarczone na czas, smaczne i zdrowe!!!). Może niech wszyscy, którzy będą podejmowac decyzję w tej sprawie, najpierw na sobie przetestuja catering, a potem zastanowią się , czy chcieliby tak odzywiac sie przez cały rok. A propo przedszkoli prywatnych, w których wazny jest rachunek ekonomiczny i zysk, to o ile mi wiadomo wszystkie mają kuchnię (nie oszczędzają na zdrowiu dzieci).
20 Sierpnia 2011, godzina 12:25
~Ktoś tu kłamie w żywe oczy
Na konkurencyjnym portalu burmistrz napisał: Sprostuję kilka nieprawd i odniosę się do kilku cynicznych wątków. W kolejności wpisów: nie ma żadnej dokumentacji remontu PS nr 9. A tu nagle ktoś zaczął przeglądać przetargi Urzędu Miasta i proszę: http://www.miastochojnice.pl/?a=153&id=2593. Na dodatek ktoś słusznie zauważył, że wykonawca Pracownia Usług Projektowych Nadzorowanie, Wykonawstwo
M. Kłosowski ul. Gdańska 54, 89-604 Chojnice, która wykonała przedmiot zamówienia za kwotę 48.495,00,- zł brutto w cenie miała pełnić nadzór autorski. Czyli skoro remont się nie odbył miasto zapłaciło za niewykonany nadzór. I jak teraz burmistrz się wytłumaczy?
20 Sierpnia 2011, godzina 12:24
burmistrz napisał:
Proszę nie pisać, że „za nic mam mieszkańców”, bo to kłamstwo. Mieszkańcy są dla mnie najważniejsi, dla Nich pracuję. Proszę też nie mieszać Parku Wodnego, MZK i innych obszarów z PS nr 9.

Dlaczego nie można tak pisać? Jeżeli ktoś jest zawiedziony pana poczynaniami i czuje się, że pan jako burmistrz ma go za nic, to może tak napisać, bo to jego odczucie a nie kłamstwo. Pana postępowanie wpływa na poglądy o panu. Dlaczego nie można mieszać parku wodnego, chojniczanki czy mzk z PS nr 9? Tylko przedszkole generuje straty, a tamte spółki już nie? Tamte spółki nie są w ogóle dotowane przez miasto? Gdyby mieszkańcy byliby dla pana najważniejsi, to ja jako mieszkaniec od początku roku nie miałbym podwyżki czynszu, biletów mzk i energii cieplnej.
20 Sierpnia 2011, godzina 11:21
~moth
Pan Burmistrz konsultował dzisiaj sprawę z Dyrekcją Przedszkola nr 9 i zainteresowanymi pracownicami . Powiedział swoje i na tym konsultacja się skończyła !
Czekamy na konsultacje z rodzicami. Może być ciekawie !
19 Sierpnia 2011, godzina 21:50
~Radek Sawicki
Kiedy będą konsultacje? Mamy dziś 19 sierpnia, na 5 września przewidziana jest sesja. Catering już od początku września, wraz z początkiem roku szkolnego (chyba, że coś przeoczyłem). Czy konsultacje widzi Pan jako proces kilkugodzinny, kwestia jednego zebrania? To zbyt ważna sprawa i dalekosiężna w skutkach, by robić ją w pośpiechu. Takie jest moje zdanie.
19 Sierpnia 2011, godzina 12:09
~burmistrz
Dzień dalej!
Nigdy nie podszywam się na forum pod inne osoby, tak więc „racjonalista” to nie ja. Czytając jednak wpisy, również te, które mnie obrażają, to mogę tylko oświadczyć, że „racjonalista” dużo wnosi do „dyskusji”. Dzisiaj pracujemy z p. dyr. PS nr 9 i pracownikami kuchni nad nowymi rozwiązaniami. Sprawę będziemy konsultować z rodzicami i radą ped. przedszkola. Mogę tylko zdemontować kilka nieprawd. Otóż – nie będzie plastików, będą normalne naczynia, będzie dietetyk i dbać będziemy, aby posiłki były kaloryczne i zgodne z realiami głównie wieku dzieci. Dzieci na diecie też będą dosłużone zgodnie z regulaminem, będą napoje, będą też inne posiłki niż obiad.
Proszę nie pisać, że „za nic mam mieszkańców”, bo to kłamstwo. Mieszkańcy są dla mnie najważniejsi, dla Nich pracuję. Proszę też nie mieszać Parku Wodnego, MZK i innych obszarów z PS nr 9. W Chojnicach do przedszkoli uczęszcza ok. 80% dzieci. Funkcjonują bardzo dobre placówki niepubliczne. Jest rynek, jest konkurencja. Wszyscy dbamy o to, aby nie obniżać standardów obecnego PS nr 9. Panią, która jest matką dziecka niepełnosprawnego proszę żeby zrozumiała, że MEN daje 85 tys. PLN, a miasto 110 tys. PLN ( na dzieci niepełnosprawne). Hasło, które Pani zamieściła jest nieodpowiedzialne. Tak nie jest, bo przecież Pani dziecko chodzi do PS nr 9 i roztaczamy nad Nim opiekę. Nic w tym zakresie się nie zmieni!
Do „dr” – nic nie wydałem na „wojenkę”, do „kolejnej….” – nikt nie mówi fast – foodach! Do „Wyborcy” – nie lubię wojenek, ale nie cierpię głupoty, niewiedzy i zwykłego chamstwa. Co do likwidowania – otóż ja nic nie likwiduję, ja próbuję przekształcić, tak jak kilka lat temu! I co – rodzice narzekają na przedszkola niepubliczne? Otóż nie słyszałem ani jednego głosu krytyki. Tak więc to upewnia mnie, że kierunek jest słuszny!
Konsultacje z rodzicami i pracownikami będą, proszę się o to nie martwić.
Pozdrawiam dr Arseniusz Finster burmistrz Chojnic

19 Sierpnia 2011, godzina 11:55
~Siedzący cicho
Trzeba ciąć w oświacie, bo przecież ekipa z Parku Wodnego musiała pojechać na wycieczkę, podobno tym razem do Grecji. Może tym tematem zajmie się ch24?
19 Sierpnia 2011, godzina 11:21
~gość
Zapewne burmistrzowi brakuje kasy na prace w Parku 1000-lecia lub innej mega inwestycji, na którą się szarpnął nie kalkulując kosztów i możliwości. I teraz znowu szuka oszczędności wśród najsłabszych i i przy okazji najbardziej potrzebujących bo tym najłatwiej zabrać. Nie interesuje go co w tej kwestii ma do powiedzenia większość mieszkańców bo mając odpowiednie procedury nie musi tego robić. Nasz włodarz trochę się zagalopował i zapomniał, że na pierwszym miejscu powinien spełniać oczekiwania społeczne a dopiero później swoje prywatne ambicji. No ale czego można się spodziewać od zdeklarowanego narcyza.
19 Sierpnia 2011, godzina 10:55
~ijk
Zlikwidować jeden etat wiceburmistrza obniżyć wynagrodzenie dyrektora oświaty /jest mniej pracy gdyż sprywatyzowano przedszkola/, sprzedać basen,w każdej szkole podlegającej miastu zlikwidować jedno stanowisko zastępcy dyrektora , basztę p. Trzebiatowski niech sam utrzymuje ze sprzedaży obrazków.W samym urzędzie też kilka etatów jest zbędnych. Przy takich oszczędnościach wystarczy pieniędzy na utrzymanie przedszkola a dzieci nie będą musiały spożywać posiłków na papierowych tackach.

19 Sierpnia 2011, godzina 10:51

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 468.00 474.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 529.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij