Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Prywatyzacja lekiem na całe zło?

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

Temat przedszkoli zdominował X sesję Rady Miejskiej Chojnic. Debata nie dotyczyła jednak zmiany systemu miesięcznych opłat za korzystanie z publicznego przedszkola, a jego prywatyzacji.

Planowany porządek obrad sesji został rozszerzony o nowelizację budżetu miasta o 250 tys. zł z przeznaczeniem na powiększenie zakresu utwardzania płytami drogowymi ul. Zamieście. Przed przyjęciem uchwał radni wysłuchali informacji burmistrza o działaniach urzędu w okresie międzysesyjnym. Nie zabrakło w niej wątku polemicznego z naszym tekstem dotyczącym przetargu na komputery z programu unijnego "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”. – Szkoły, biblioteki, ośrodek pomocy społecznej, Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej nie są wykluczone cyfrowo. Natomiast osoby wykluczone cyfrowo korzystają z tych placówek. Dlatego nie można powiedzieć, że miasto Chojnice wymienia sobie sprzęt w swoich placówkach wykorzystując do tego program unijny – uważa Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Wypowiedź A.Finstera w/s przetargu na komputery.

W programie sesji był projekt uchwały, o której pisaliśmy wcześniej w artykule „Opłaty przedszkolne do zmiany”, ale burmistrz wykorzystał go do przekonania radnych do konieczności rozpoczęcia procedury przekształcenia ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną. Finster sądzi, że dzięki temu budżet miasta mógłby zaoszczędzić w przyszłości ok. 1,4 mln zł rocznie na dotacjach dla prywatnych przedszkoli. Wówczas algorytm, według którego są obliczane, uwzględniałby niższy od chojnickiego poziom wydatków bieżących z przedszkola samorządowego z jednej z sąsiednich gmin. Włodarz zamierza także obniżyć koszty działania przedszkola samorządowego od zaraz poprzez zlikwidowanie kuchni i wprowadzenie cateringu. Nawiązał także do niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie wniesionej przez dyrektorki niepublicznych przedszkoli oraz ewentualnego rozwoju wypadków.

Możemy spotkać się za 1-1,5 roku z postanowieniem sądu, który uzna, że np. właścicielki przedszkoli mają rację. Chociaż logicznie racja jest po naszej stronie. Gdybym Państwa dzisiaj na tej sali zapytał, uważam, że zdecydowana większość radnych i samorządowców z osiedli, również dziennikarzy, podzieliłaby ten pogląd – stwierdził Arseniusz Finster. W dyskusji, w której wzięli udział jedynie radni opozycji, nie dało się zauważyć głosów protestu przeciw wnioskowi burmistrza. Marka Szmaglinskiego interesowało, czy w sytuacji, gdy obecna dyrektor Barbara Strzałkowska woli iść na emeryturę, niż wykupić swoje przedszkole, ktoś z kadry tej placówki będzie miał preferencje w konkursie na właściciela.

Wypowiedź burmistrza...

Natomiast Krzysztof Haliżak pytał, kiedy następne komunalne firmy zostaną sprywatyzowane.  Radni przychylili się do apelu burmistrza Arseniusza Finstera o odrzucenie uchwały, która miała zreformować system opłat. Za jej przyjęciem nikt nie głosował, przeciw było 16 radnych, wstrzymało się 3 radnych (Bluma, Szmaglinski i Mielecki). Podobny rozkład głosów był przy wniosku burmistrza w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia samorządowego przedszkola.

Debacie o przyszłości PS - 9 przysłuchiwała się jego wicedyrektor Barbara Kin oraz nauczycielka Aurelia Lepak.

Na kolejnej sesji, która odbędzie się 5 września, radni mają wrócić do odrzuconego projektu uchwały, która ma uwzględniać przyjęty wniosek. Mamy nadzieję, że wówczas art. 7 ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej będzie przestrzegany. Stwierdza się w nim, że podczas trwania sesji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego podnosi się flagę na lub przed ich siedzibą.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

94 komentarzy

~Rodzic
Nawet najdroższa opiekunka nie będzie realizowała z dzieckiem programu kl. "0". Najlepiej znieść obowiązek przedszkolny i szkolny. Po co nam takie drogie instytucje jak przedszkola i szkoły, po co nam wykształceni ludzie.
P.S Psy szczekają a karawana idzie dalej. Ludzie sobie piszą, złoszczą się, a od września dzieci będą żywione cateringiem.Znikną pełnowartościowe posiłki, tzw. "dokładki". Rodzice dzieci w wieku przedszkolny wiedzą ile taki rosnący dzieciak potrafi zjeść. I nie chodzi o to, żeby zrzucić obowiązek żywienia na państwo czy społeczeństwo. Dziecko przebywa w przedszkolu średnio 8 godzin dziennie, ma zajęcia dydaktyczne, ruchowe- które wymagają dużo energii. a gdzie gabinet promocji zdrowia- może dzieci mają mieć krzywicę, być otyłe, itp.
19 Sierpnia 2011, godzina 10:42
~wszystkowidzący
Nasz burmistrz zawsze szuka oszczędności nie tam gdzie trzeba. W zeszłym roku obciął dotację na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych wynoszącą 2000 zł miesięcznie, bo trzeba było ciąć koszty, a następnie wydał kwotę 20 000 zł na nagrody dla piłkarzy chojniczanki, a także zatrudnił panią "kustosz" (cudzysłów jest celowy, gdyż pani ta z powodu braku doświadczenia, żadną miarą kustoszem być nie może) za (i tu niespodzianka) 2000 zł miesięcznie. I pewnie zadowolony jest, bo za dzieci ma panią kustosz. Teraz też oszczędności szuka się u dzieci. Córka burmistrza i syn naszej nowej pani burmistrzowej najwyraźniej wyrośli już z wieku przedszkolnego. Chociaż mając 10 tys zł miesięcznie stać ich na najlepsze opiekunki. Tylko ile jest takich zamożnych osób w mieście, a ile takich, którzy harują za najniższą krajową?
19 Sierpnia 2011, godzina 10:02
~ostry
Finster tnie nie tam gdzie trzeba, obciąć kasę na basen i galerię mistrza Łukaszenki, sorry: Jutszenki
19 Sierpnia 2011, godzina 09:55
~Radek Sawicki
Po co w Ratuszu jest dwóch wiceburmistrzów?! Oto potencjalna oszczędność. Zlikwidować co najmniej jeden z dwóch wiceburmistrzoskich etatów.
19 Sierpnia 2011, godzina 08:18
~ijk
Dlaczego w przedszkolu jest etat zastępcy dyrektora przedszkola ? Myślę, że przy takiej ilości dzieci wystarczy dyrektor . Likwidując jedno stanowisko miasto zaoszczędzi około 70 tyś. złotych rocznie. I bez przesady z tymi etatami peychologów, pedagogów i logopedów.
19 Sierpnia 2011, godzina 07:59
~uosho
Co to znaczy "wykupić swoje przedszkole" i "konkurs na właściciela"? Jeśli coś jest moje, to nie trzeba tego wykupywać, a jeśli nie jest, to nowy właściciel powinien być ustalony na zasadzie "kto da więcej". Jakieś chore formy własności i jej ustalania mamy w tym ustroju.
19 Sierpnia 2011, godzina 01:34
~do kolejna zainteresowana sprawą
"Dlaczego Pan z swej wypowiedzi stwierdza, że to miasto ze swej kasy dotuje prace specjalistów w tym przedszkolu".
Bo tak ogłupia się mieszkańców Chojnic. Bezradnym naszym już to nie grozi.
18 Sierpnia 2011, godzina 22:34
~czesław-rodzic
Panie racjonalny, chcesz sie kolego udzielać to się podpisz.Bierzesz udział w poważnej rozmowie.Jestem przeciwny prywatyzacji przedszkola! szkoda pisac. cały ten pomysł jest porojony,a burmistrz i radni popierający te mądre plany niech pójdą sie zrelaksować na basenie lub w galerii.
18 Sierpnia 2011, godzina 22:28
~wyborca
Finster uwielbia "wojenki". Z Wałdochem, Sawickim, Janikiem, Wójtem Szczepańskim, właścicielkami przedszkoli. A nasi radni bezradnie ręce do góry podnoszą. W następnych wyborach niekoniecznie muszą znaleźć się na liście. Taką szansę mają tylko pokorne...
Czekam na oficjalne stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawach przedszkola. Póki co PiS zyskuje sprzymierzeńców, ale nie umie jeszcze w pełni tego wykorzystać. Nowicjusze.
18 Sierpnia 2011, godzina 22:27
~kolejna zainteresowana sprawą
Panie burmistrzu! Rzeczywiście w Skrzatach jest 14 dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i 6 dzieci "nie z opinią lekarską"- jak pan to nazwał, lecz z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, które podobnie jak dzieci z orzeczeniem wymagają intensywnej terapii specjalistów. Proponuje się 833 zł na dziecko niepełnosprawne, na które subwencja ministerialna jest ZNACZNIE wyższa i uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności. Dlaczego Pan z swej wypowiedzi stwierdza, że to miasto ze swej kasy dotuje prace specjalistów w tym przedszkolu. Szuka Pan oszczędności kosztem zdrowego żywienia dzieci, faszerując dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne fast-foodami kateringowymi. Należy też dodać, że wsród tych dzieci są bezglutenowce oraz cukrzycy. Jak rozwiązać ten problem. Żadne przedszkole prywatne nie ma kateringu. Nie oszczędza na pracownikach kuchni, gdyż wiedzą, że to i tak nie byłyby duże oszczędności.
Uważam, że zbyt emocjonalnie podchodzi Pan do prywatyzacji jak i zlikwidowania przedszkolnej kuchni.Wiele spraw jest nieprzemyślanych. Dlaczego toczy się to wszystko bez udziału głównych zainteresowanych : rodziców i personelu przedszkola?
18 Sierpnia 2011, godzina 22:10
~dr
Ciekawe, ze pan "doktór" jeszcze nie powiedzial ile wydal z publicznych pieniedzy na prywatna wojenke z prowadzacymi przedszkola i ile jeszcze ma zamiar wydac...
18 Sierpnia 2011, godzina 21:56
~wyborca
widziałem catering w punkcie przedszkolnym,porcje malutkie jednodaniowe.Moje dziecko by sie tym nie najadło.Mam nadzieję że p.Burmistrzowi plastik wyjdzie bokiem,a ten co zostanie niech odda do Galerii jako dzieło sztuki.
18 Sierpnia 2011, godzina 20:28
~do powyższego wpisu
Droga Pani, jestem całym sercem z Panią i wszystkimi Rodzicami dzieci niepełnosprawnych! Pani wpis mnie poruszył. Podejrzewam jednak,że nie naszego włodarza. Niestety Burmistrz wiele już razy udowodnił, że ma nasze zdanie głęboko w ... nosie. Jego racja jest najważniejsza,a my- zwykli ludzie- w ekonomii Pana Burmistrza nic nie znaczymy...
18 Sierpnia 2011, godzina 20:21
~Matka dziecka niepełnosprawnego
Mam 4-letnie dziecko niepełnosprawne, które uczęszcza do Skrzatów i ma panie burmistrzu opinię o wczesnym wspomagani wydane przez Poradnię Psychologiczno-ł Pedagogiczną gdyż tego wymagała Pani Dyrektor ( oprócz całej dokumentacji lekarskiej).Na wszystkich spotkaniach rodziców dzieci niepełnosprawnych Pani dyrektor , wszyscy specjaliści ( psycholog, logopeda, pedagog specjalny) oraz wspaniała kadra o wysokich kwalifikacjach rozmawiali z nami o potrzebach naszych naszych dzieci .
Wiem również ,że na nasze "inne" dzieci jest dofinansowanie z ministerstwa więc to nie tylko miasto ponosi koszty. Na zakończenie proponuję hasło na czas likwidacji jedynej tak dobrej placówki integracyjnej hasło DZIECI GORSZEGO BOGA WYNOCHA DO PODZIEMIA
18 Sierpnia 2011, godzina 20:07
~Ojciec
Finster tylko opowiada głupoty. Za nic ma mieszkańców. Żeby udowodnić wlascicielka prywatnych przedszkoli swoją wymyślona racje jest w stanie nawet zmienić uchwale sejmowa o zadaniach własnych gminy. To nie przywódca chojniczan tylko sadu sny w sobie narcyz?
18 Sierpnia 2011, godzina 19:19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 468.00 474.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 529.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij