Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Prywatyzacja lekiem na całe zło?

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

W czasie X sesji RM Chojnic przy ratuszu powiewała tylko flaga miasta.

Temat przedszkoli zdominował X sesję Rady Miejskiej Chojnic. Debata nie dotyczyła jednak zmiany systemu miesięcznych opłat za korzystanie z publicznego przedszkola, a jego prywatyzacji.

Planowany porządek obrad sesji został rozszerzony o nowelizację budżetu miasta o 250 tys. zł z przeznaczeniem na powiększenie zakresu utwardzania płytami drogowymi ul. Zamieście. Przed przyjęciem uchwał radni wysłuchali informacji burmistrza o działaniach urzędu w okresie międzysesyjnym. Nie zabrakło w niej wątku polemicznego z naszym tekstem dotyczącym przetargu na komputery z programu unijnego "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców Chojnic”. – Szkoły, biblioteki, ośrodek pomocy społecznej, Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej nie są wykluczone cyfrowo. Natomiast osoby wykluczone cyfrowo korzystają z tych placówek. Dlatego nie można powiedzieć, że miasto Chojnice wymienia sobie sprzęt w swoich placówkach wykorzystując do tego program unijny – uważa Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Wypowiedź A.Finstera w/s przetargu na komputery.

W programie sesji był projekt uchwały, o której pisaliśmy wcześniej w artykule „Opłaty przedszkolne do zmiany”, ale burmistrz wykorzystał go do przekonania radnych do konieczności rozpoczęcia procedury przekształcenia ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną. Finster sądzi, że dzięki temu budżet miasta mógłby zaoszczędzić w przyszłości ok. 1,4 mln zł rocznie na dotacjach dla prywatnych przedszkoli. Wówczas algorytm, według którego są obliczane, uwzględniałby niższy od chojnickiego poziom wydatków bieżących z przedszkola samorządowego z jednej z sąsiednich gmin. Włodarz zamierza także obniżyć koszty działania przedszkola samorządowego od zaraz poprzez zlikwidowanie kuchni i wprowadzenie cateringu. Nawiązał także do niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie wniesionej przez dyrektorki niepublicznych przedszkoli oraz ewentualnego rozwoju wypadków.

Możemy spotkać się za 1-1,5 roku z postanowieniem sądu, który uzna, że np. właścicielki przedszkoli mają rację. Chociaż logicznie racja jest po naszej stronie. Gdybym Państwa dzisiaj na tej sali zapytał, uważam, że zdecydowana większość radnych i samorządowców z osiedli, również dziennikarzy, podzieliłaby ten pogląd – stwierdził Arseniusz Finster. W dyskusji, w której wzięli udział jedynie radni opozycji, nie dało się zauważyć głosów protestu przeciw wnioskowi burmistrza. Marka Szmaglinskiego interesowało, czy w sytuacji, gdy obecna dyrektor Barbara Strzałkowska woli iść na emeryturę, niż wykupić swoje przedszkole, ktoś z kadry tej placówki będzie miał preferencje w konkursie na właściciela.

Wypowiedź burmistrza...

Natomiast Krzysztof Haliżak pytał, kiedy następne komunalne firmy zostaną sprywatyzowane.  Radni przychylili się do apelu burmistrza Arseniusza Finstera o odrzucenie uchwały, która miała zreformować system opłat. Za jej przyjęciem nikt nie głosował, przeciw było 16 radnych, wstrzymało się 3 radnych (Bluma, Szmaglinski i Mielecki). Podobny rozkład głosów był przy wniosku burmistrza w sprawie rozpoczęcia procedury przekształcenia samorządowego przedszkola.

Debacie o przyszłości PS - 9 przysłuchiwała się jego wicedyrektor Barbara Kin oraz nauczycielka Aurelia Lepak.

Na kolejnej sesji, która odbędzie się 5 września, radni mają wrócić do odrzuconego projektu uchwały, która ma uwzględniać przyjęty wniosek. Mamy nadzieję, że wówczas art. 7 ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej będzie przestrzegany. Stwierdza się w nim, że podczas trwania sesji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego podnosi się flagę na lub przed ich siedzibą.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

94 komentarzy

~Rodzic do Racjonalisty
Proszę przestań odciągać od głównego wątku. Jesteś zwolennikiem prywatnych punktów przedszkolnych- masz takie prawo. Pozwól innym mieć swoje zdanie. W całej dyskusji chodzi o to, że burmistrz bez konsultacji społecznych prywatyzuje jedyne integracyjne przedszkole, które zapewnia specjalistyczną opiekę dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz zatrudnia wyspecjalizowaną kadrę. Chce zlikwidować w pełni wyposażoną kuchnie. w punktach przedszkolnych prowadzony jest catering, bo nie mają przystosowanego zaplecza. Jako rodzic dziecka uczęszczającego do tego przedszkola nie chcę, aby moje dziecko było karmione śmieciami. Zapisując dziecko do przedszkola umawiałam się na jedzenie gotowane w kuchni przedszkolnej- pełnowartościowe, "domowe". Dlaczego ktoś zmienia warunki "umowy" bez pytania mnie o zdanie. Jestem- "intelektualnie zdolna do kontrolowania gdzie przebywa moje dziecko"- ale to ktoś inny samowolnie zmienia warunki. I nie pisz o możliwości wyboru- bo teraz (sierpień) nie ma takiej możliwości,przedszkola są pełne. W punktach przedszkolnych zatrudniona nieprzygotowana kadra i nie mam gwarancji prowadzenia zajęć dydaktycznych na odpowiednim poziomie. I nie są to moje marzenia czy fanaberie, ale zadania leżące w gestii samorządów.
18 Sierpnia 2011, godzina 14:00
~Racjonalista
Co to ma wspólnego z moimi wypowiedziami? W którym miejscu neguję społeczeństwo? Ktoś chyba zapomniał się podpisać: "analfabeta wtórny".
18 Sierpnia 2011, godzina 13:41
~Do Racjonalisty
Wybacz, ale pleciesz. Nie posyłaj swoich dzieci do szkoły, na studia itp. Ucz ich sam, będzie taniej.
Społeczeństwo coś oznacza. W pojedynkę to Ty możesz niewiele bracie drogi.
18 Sierpnia 2011, godzina 13:35
~Racjonalista
Do 123: babcie i opiekunki również nie są nadzorowane przez państwo, tylko przez rodziców. Czy to oznacza, że rodzice pozostawiają swoje dzieci w "przechowali"? Większość wypowiadających się tutaj osób przyjmuje założenie, że rodzice są intelektualnie niezdolni do kontroli miejsca, w którym zostawiają swoje dziecko. Problem w tym, że rodzice nie chcą dojrzeć do tego, aby wziąć pełną odpowiedzialność za swoje dzieci. Preferują państwowy standard niż własny zdrowy rozsądek.
18 Sierpnia 2011, godzina 13:29
~ulica
Czas wyjść na ulicę, przed Ratusz. Dlaczego burmistrz tak ważne decyzje podejmuje (głosami radnych) bez konsultacji społecznych???
18 Sierpnia 2011, godzina 13:28
~123
Punkty dziennej opieki nad dzieckiem nie są nadzorowane przez kuratorium oświaty. Nie podlegają one ewidencji oświatowej lecz gospodarczej. Nie są nadzorowane ze strony władz miasta ani przez kuratorium oświaty. Odpowiedzialność za kontrolę tych punktów spada więc tylko na rodziców. Inspekcja Sanitarna interweniuje dopiero na prośbę rodziców lub w sytuacji, gdy coś się wydarzy.
Natomiast przepisy obowiązujące w publicznych i niepublicznych punktach przedszkolnych są bardzo szczegółowe i rygorystyczne. Dotyczy to m.in. ograniczenia liczby przedszkolaków do 25 dzieci. Meble i zabawki muszą posiadać atesty i certyfikaty. Obowiązują przepisy przeciwpożarowe (parter, 2 wyjścia, trudno zapalna wykładzina).
Większość z tych przepisów nie obowiązuje w punktach dziennej opieki nad dzieckiem. Jednakże z punktu widzenia prawa oba mogą swobodnie posługiwać się nazwą „PRZEDSZKOLE”. Wychowawcy nie muszą posiadać wykształcenia pedagogicznego. Taki dzienny punkt opieki może zamienić się w zwykła przechowywalnię dzieci i nic z tym nie zrobisz bo jak Cie na nic innego nie stać to będziesz skazany z powodu braku alternatywy w postaci ostatniego publicznego przedszkola.
18 Sierpnia 2011, godzina 13:16
~Jacek S.
Ludzie. O cateringu była mowa jakiś czas temu w stosunku do szkół samorządowych. Zapomnieliście?... Temat wróci... Ja Wam to mówię.
A teraz co? Przenosimy panie kucharki z przedszkola do szkół, bo nie zwalniamy przecież (kwestia czasu), a w przedszkolu catering, aby zmniejszyć w efekcie dotację dla przedszkoli prywatnych i zaoszczędzić w budżecie 1 milion 400 tysięcy złotych i utrzeć nosa niepokornym właścicielkom? Wyrównają to rodzice w czesnym, bo jak sądzę wykup wymagał wzięcia kredytu, a koszty utrzymania przedszkola są.
A jedzenie... to woźny rozniesie?
Osobiście nigdy nie zgodziłbym się na tą "dziką prywatyzację" w wykonaniu ratusza. Ale o tym może przy innej okazji. Jak Bóg da to może na sesji.
18 Sierpnia 2011, godzina 13:04
~Racjonalista
Argument dla inteligentnych: oczekiwanie dofinansowania przedszkoli ponad opłaty uiszczane przez rodziców jest analogiczne do żądania, aby sąsiad z mocy prawa pilnował za darmo czyjeś dziecko zgodnie z wyznaczonym przez rodzica standarem. W jednym i drugim przypadku występuje: (1) uzasadnienie typu "mam dziecko, nie mogę go pilnować osobiście, mam szereg uzasadnionych i bezwarunkowych żądań dotyczących jakości opieki", (2) przymus pracy na rzecz roszczeniowych rodziców. Spróbujcie zastosować ten argument z waszymi sąsiadami. To będzie lekcja z 2 morałami: (1) każdy musi zapłacić osobiście za swoje pragnienia, (2) dostosuj swoje pragnienia do własnych zdolności finansowych lub dostosuj swoje zdolności finansowe do własnych pragnień. To lekcja, którą każdy rodzic chciałby przekazać swoim dzieciom. Prawda?

P.S. Do pozornie niezdolnych finansowo: opłata za dzienny punkt opieki w Chojnicach zaczyna się od 300 zł / m-c / 10 h / dziecko. Zweryfikujcie wasze wydatki zanim zapukacie do sąsiadów.
18 Sierpnia 2011, godzina 12:56
~Jacek S.
A czym jest stwierdzenie przewodniczącego Janowskiego, że nie ma możliwości (regulamin tego nie przewiduje !?), aby mieszkańcy przedstawili istotne dla nich, jak również całej społeczności sprawy, podczas obrad Rady Miejskiej na sesji? Wymienili się z Radą, jako organem samorządowym czy drugim organem, jakim jest burmistrz, argumentami i pomysłami mającymi na celu podejmowanie przez radę jak najlepszych rozwiązań dla dobra ogółu? Nie ma takich możliwości? Bzdura totalna!!!
Przewodniczący, moim zdaniem, się zagalopował. Proponuję zajrzeć do Statutu Miasta. I jeszcze jedno. Jak Rada Miejska ujmie w porządku taki punkt to co? Przewodniczący zabroni? W statucie są jasno określone kompetencje przewodniczącego. Może warto, aby odświeżył sobie wiadomości. Proponuję także zajrzeć do Ustawy o samorządzie gminnym i najważniejszego aktu prawnego jakim jest Konstytucja RP.
18 Sierpnia 2011, godzina 12:43
~Rodzic
Nikt nie wymaga od miasta, żeby zapewniało dzieciom udział w zajęciach, np: na basenie i realizowało "wymagania i marzenia" rodzica. Chodzi o zapewnienie rzeczy tak podstawowej jak zdrowe, racjonalne i dostosowane do wieku i potrzeb rozwojowych dzieci wyżywienia. Dziwi mnie ta ekonomia urzędników miejskich, którzy nie biorą pod uwagę efektów nieodpowiedniego żywienia dzieci w wieku przedszkolnym,- skutki zdrowotne i koszty z tym związane mogą być znacznie większe niż oszczędności. ale oczywiście ich nie poniesie miasto. Dlaczego lekceważy się ciągle '"małych obywateli". Tyle mówi się wdrażaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci- a tu urzędnicy zafundują im przetworzoną pakpę. Ciekawe dlaczego w szpitalu zrezygnowano z cateringu? Dodatkowo rodziców nikt nie pytał o zdanie- pomysły burmistrza są wprowadzane teraz w wakacje- kiedy dzieci nie chodzą do przedszkola, a rodzice są na urlopach.
18 Sierpnia 2011, godzina 12:29
~Bezdzietny do Racjonalisty
Zastanów się do ilu niepotrzebnych rzeczy musisz się dokładać ze swoich podatków i wtedy sprawdź na którym miejscu ważności postawiłbyś finansowanie przedszkoli, których i tak jest za mało ponieważ ciągle brakuje miejsc dla sporej rzeszy dzieci. Pomyśl, że w pośredni sposób Ty finansujesz odsiadkę każdego więźnia w Polsce i że kosztuje to państwo prawie jedną średnią krajową miesięcznie za więźnia. To już wolę i chcę, żeby te pieniądze szły na przedszkola gdzie dziecko nie będzie musiało pobierać nauki z ulicy i moze w przyszłości nie trafi do poprawczaka lub więźnia bo będzie mnie to więcej kosztować.
18 Sierpnia 2011, godzina 12:26
~Do Radka
"W rozumieniu potocznym anarchia to pojęcie określające:
- rozkład lub niedowład struktur lub instytucji państwa niezależnie od ich przyczyn;
- chaos organizacyjny w instytucji, organizacji lub społeczności".
Radku sam burmistrz przyznał na sesji, że wszedł, jako organ, w kompetencje Rady Miejskiej.
A stwierdzenie, że "sąd sądem, a racja musi być po naszej stronie" (mniej więcej tak to burmistrz wypowiedział na sesji) czym jest? Prawem czy bezprawiem?
18 Sierpnia 2011, godzina 12:24
Racjonalista napisał/a:
Dzienne punkty opieki (które są tutaj tylko przykładem rozwiązań rynkowych), prowadzone w formie działalności gospod., są regulowane i finansowane wyłącznie przez rodziców. Stan finansowy i jakościowy tych punktów zależy od rodziców.

To co zrobić z maluchem w momencie gdy stan finansowy rodziców nie pozwala na posyłanie dziecka do przedszkola prywatnego? Zostawić w domu? No nie bardzo, zrezygnować z pracy? Jeszcze gorzej. Racjonalnie rzecz biorąc to pozostaje oddać malca do domu dziecka. Dziękuję za taki konsumpcyjny racjonalizm.
18 Sierpnia 2011, godzina 12:14
~skarbnik
jestem ciekaw jak wygląda na obecną chwilę saldo Urzędu Miasta, ile miasto na tą chwilę zarobiło (powiedzmy w tym roku lub nawet w dwóch ostatnich) a ile wydało lub jest dłużne różnym instytucjom - ciekawe jakie nowe ekonomiczne argumenty się pojawią
18 Sierpnia 2011, godzina 12:12
~Racjonalista
Wystarczy zrozumieć prosty fakt: stricte prywatne przedszkola dostosowują swoją ofertę do wymagań rodziców i do wymogów prawnych. Catering, czego być może niektórzy nie wiedzą, wprowadza się z powodu obowiązujących przepisów sanitarnych. To pan Sanepid dba o to, aby dzieci otrzymały tego typu żywność zamiast (chociażby) posiłku przygotowanego przez rodziców. Jeżeli rodzice będą oczekiwali od przedszkola nauki łaciny i zajęć na basenie i będą gotowi za to osobiście zapłacić, to przedszkole dostosuje ofertę do tych oczekiwań. Jeżeli natomiast rodzic oczekuje, że otrzyma od przedszkola więcej niż wynika to uiszczonej przez niego opłaty, to stawia on żądanie, aby pozostali obywatele zrzucali się na jego wymagania i marzenia. Używa się wtedy emocjonalnych argumentów typu: "to dla dobra dzieci" ignorując wszystkie pozostałe dzieci, których rodzice będą zmuszeni za to zapłacić. Jeżeli ktoś ma taką potrzebę i zdolność finansową, to może dobrowolnie sponsorować przedszkole. Tak trudno zrozumieć?
18 Sierpnia 2011, godzina 12:11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 464.00 477.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 518.00 529.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-04 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 437.29 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 468.00 473.47 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.00 473.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 521.89 528.00 SEKSEK 40.70 41.70
Aktualizacja: 2023-02-04 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij