Poniedziałek, 03 Października 2022 | Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Stowarzyszenie Wspólna Ziemia

Piszą do radnych o przedszkolu

Siedziba Przedszkola Samorządowego nr 9 jest przy ul. Młodzieżowej.

Siedziba Przedszkola Samorządowego nr 9 jest przy ul. Młodzieżowej.

Zamieszczamy treść pisma, które dziś (19.08) w ratuszu złożyło Stowarzyszenie "Wspólna Ziemia". Jego adresatem są miejscy radni.

Jak podają działacze Wspólnej Ziemi na swej stronie internetowej: „Jest to reakcja na plan prywatyzacji ostatniego w Chojnicach przedszkola samorządowego. Zachęcamy inne podmioty życia społecznego do włączenia się w debatę dotyczącą przyszłości placówek edukacyjnych w Chojnicach.”

Treść pisma:

„Szanowni Państwo, Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne „Wspólna Ziemia” stanowczo protestuje przeciwko ogłoszonym i przyjętym na ostatniej sesji Rady Miejskiej (17.08.2011) planom prywatyzacji ostatniego w Chojnicach przedszkola samorządowego.

Reklama | Czytaj dalej »

Polityka dotycząca przedszkoli w Chojnicach realizowana przez burmistrza Arseniusza Finstera przy aprobacie Rady Miejskiej, jest polityką rażąco antyspołeczną. Nieuchronnie prowadzi ona do podwyżek cen za korzystanie z przedszkoli oraz/lub do spadku jakości świadczonych przez nie usług.

Burmistrz Finster nie ukrywa, że jego głównym celem jest radykalne zmniejszenie dotacji przyznawanych przedszkolom niepublicznym z budżetu Miasta. Mniejszy wpływ z dotacji zmusi dyrekcje przedszkoli do poszukiwania oszczędności oraz/lub do zwiększenia opłat pobieranych od rodziców. Konsekwencją działań Ratusza będzie więc z jednej strony spadek jakości świadczonych przez przedszkola usług (np. poprzez zastąpienie samodzielnie prowadzonych kuchni przedszkolnych zewnętrznym cateringiem czy poprzez zaniechanie rozbudowy bazy dydaktycznej), z drugiej zaś przerzucenie znacznej części kosztów opieki przedszkolnej - która jest ustawowym zadaniem własnym każdej gminy - na rodziców. Polityka burmistrza uderzy zatem w najuboższe rodziny, których nie będzie stać na podniesione czesne, oraz w dzieci, które skazane zostaną na edukację i zabawę w oszczędzających, tnących koszty placówkach.

Nieuzasadnioną i naiwną jest ślepa wiara w wolny rynek i jego niewidzialną rękę, która spowoduje, że obecna stawka opłat za przedszkola - pomimo obcięcia dotacji - zostanie zachowana, podobnie jak obecna jakość usług. Jest to przejaw życzeniowego myślenia burmistrza Finstera, jednak nie znajduje ono żadnego uzasadnienia w rachunku ekonomicznym. Zmniejszenie wpływów do budżetów przedszkoli poprzez radykalne zmniejszenie dotacji miejskich sprowokuje poszukiwanie innych wpływów (podwyżka) oraz/lub zmniejszenie wydatków (oszczędności). Szafowanie hasłami o wolnym rynku, jako leku na wszelkie zło jest manipulacją. Celem podmiotów funkcjonujących na wolnym rynku jest generowanie zysków. W przypadku przedszkoli zasada ta działa tak samo. Zadaniem samorządu jest natomiast zadbanie, by jakość świadczonych w przedszkolach usług była możliwie wysoka, zaś cena korzystania z przedszkoli adekwatna do możliwości finansowych rodziców. Te pożądane przez społeczeństwo wskaźniki są ściśle uzależnione od wielkości dotacji przekazywanych przez lokalny samorząd.

Forsowane przez burmistrza Arseniusza Finstera rozwiązanie, to przejaw jego antyspołecznej polityki i kolejna próba demontażu osłonowych rozwiązań socjalnych. Nietrudno przewidzieć, że proponowane przez burmistrza działanie zaowocuje w przyszłości zwiększeniem liczby osób wykluczonych, a co za tym idzie zwiększeniem liczby petentów miejskiej opieki społecznej.

Bulwersujący jest także brak jakichkolwiek konsultacji społecznych przy podejmowaniu tak istotnej i dalekosiężnej w skutkach decyzji – praktykę stawiania obywateli wobec faktów dokonanych uznać należy za przejaw rażącego ignorowania głosu i opinii lokalnej społeczności.

Miasto to nie firma! Edukacja jest prawem, a nie towarem! Nie zgadzamy się z traktowaniem nakładów Miasta na edukację przedszkolną, jako uciążliwego i nieuzasadnionego obciążenia budżetu. Nie zgadzamy się na wprowadzanie oszczędności kosztem jednego z priorytetowych zadań gminy.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (5.09.2011) najprawdopodobniej dojdzie do głosowania nad stosowną uchwałą, która - jeśli zostanie przyjęta przez Radę Miejską - uruchomi machinę prywatyzacyjną. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z zapytaniem, czy poprą Państwo rozwiązanie zaproponowane przez burmistrza Arseniusza Finstera, czy też je odrzucą? Prosimy każdego z Radnych o przekazanie do dnia 26.08.2011 na adres korespondencyjny lub skrzynkę e-mail Stowarzyszenia „Wspólna Ziemia” informacji o tym, w jaki sposób zamierzają głosować. Społeczeństwo Chojnic ma prawo poznać motywy kierujące jego przedstawicielami. Nadesłane informacje umieścimy na naszej stronie internetowej.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że wsłuchają się Państwo w głosy sprzeciwu wobec prywatyzacji ostatniego przedszkola samorządowego i wobec planowanych przez burmistrza cięć kosztów w PS nr 9 (catering zamiast kuchni). Wierzymy w Państwa gotowość do dialogu i sami deklarujemy chęć udziału w publicznej debacie dotyczącej funkcjonowania przedszkoli w Chojnicach".

Z wyrazami szacunku:

Radosław Sawicki - prezes

Rafał Chmara - wiceprezes

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

164 komentarzy

~Finster i jego pomysły
Arogant, pewny siebie despota.
01 Września 2011, godzina 15:21
~do radnych
Na taczkach wyjedziecie z ratusza... Tak mówi jasnowidz z Człuchowa ;-) W sumie nie trzeba być jasnowidzem, wystarczyć śledzić wasze niedziałanie... Kpiarze z was...
01 Września 2011, godzina 13:32
~PODWYŻKI TO FAKT!!!
PANIE BURMISTRZU, DZIŚ 1 WRZESIEŃ. DZIECI POSZŁY Z RODZICAMI DO PRZEDSZKOLI A TAM OGŁOSZENIE O WYŻSZEJ OPŁACIE STAŁEJ I JEDZENIE DROŻSZE Z 4,5 ZŁ NA 5 ZŁ DZIENNIE!!! TO EFEKT TEGO, ŻE OBCIĄŁ PAN DOTACJE Z 470 ZŁ NA 350 ZŁ NA DZIECKO!!! DZIĘKUJEMY!!! ZAPAMIĘTAMY!!!
01 Września 2011, godzina 13:23
~xxxx
Jeśli będą indywidualne umowy rodzic - firma cateringowa, nie trzeba rozpoczynać procedury przetargowej. Przetarg jest jeśli usługę zamawia firma. I tu jest "pies pogrzebany".
27 Sierpnia 2011, godzina 09:59
~młody milioner
kiedy przetarg?
26 Sierpnia 2011, godzina 23:50
a może tak radni zaczna sie stołowac w tym BIG BARZE wraz z BURMISTRZEM my nie chcemy cateringu
26 Sierpnia 2011, godzina 23:42
~radni milczący
Zero odzewu na list Wspólnej Ziemi ze strony radnych. Kpina! Radni są głusi i niemi. Marionetki!!!
26 Sierpnia 2011, godzina 19:43
~do cdn
Nie jestem zwolennikiem obecnego burmistrza, ale w kwestii Karty Nauczyciela ma rację. Większość osób tutaj nie rozumie, że w jego interesie jest pozostawić przedszkole publiczne. Dlaczego? Cel: nie tracic na popularności. Socjalizm jest systemem destrukcyjnym i radni nie mają wyboru. Finansowa rzeczywistość wali do drzwi! Wracając do tematu nauczycieli, przedstawiam wypowiedź z innej chojnickiej strony (http://tinyurl.com/4ywzx39):

Arystoteles:
Polecam lekturę: 1. Education at Glance (OECD z 2010 r., jęz. ang.) http://tinyurl.com/6zho6y4 i 2. Szkołę mą widzę kosztowną (FOR z 2010 r.) http://tinyurl.com/3zzrqrc.

Teraz kilka istotnych faktów:
1) na jednego nauczyciela w Polsce (edukacja podstawowa) przypada 10.5 uczniów, w Wielkiej Brytanii 20 uczniów, Francja: 20 uczniów, Niemcy: 18 uczniów. Średnia OECD: 16 uczniów.
2) W okresie 2000-2010 r. liczba uczniów w Polsce spadła o 25%, a liczba nauczycieli zmniejszyła się tylko o 3% (w wielu chojnickich szkołach wzrost zatrudnienia przy spadku liczby uczniów).
3) Przeciętna liczebność klasy (SP): 19 uczniów, średnia OECD: 22 uczniów, W. Brytania: 25 uczniów, Francja: 24 uczniów.
4) Roczne wydatki na edukację - Polska 25% PKB na osobę, Niemcy 16%, Francja 18%
5) Ile czasu potrzeba, aby nauczyciel uzyskał możliwie najwyższe zarobki: Polska: 10 lat, Francja: 34 lata, Niemcy: 28 lat, Średnia OECD: 24 lata.
6) Liczba godz. dydaktycznych (rocznie, czyli ile godz. faktycznie pracują nauczyciele) - Polska: 513 godz., Niemcy: 805, Francja: 926, USA: 1097, średnia OECD 786 godz.

Wyniki nauczania polskich uczniów? Proszę poszukać sobie odpowiednich raportów międzynarodowych. Wyniki testów rozczarowują. Chciałbym, aby moje dzieci uczyły się w szkole, w której wynagrodzenie nauczycieli będzie ustalane przez wolny rynek a nie związki zawodowe! Ironią jest to, że nauczyciele opowiadają bajki, w które sami wierzą, że pracują bardzo ciężko i zarabiają bardzo mało. Fakty tego nie potwierdzają. Takie wróżki i czarodzieje uczą nasze dzieci.

KARTA NAUCZYCIELA TO POMNIK SOCJALIZMU! Nauczyciele pomyślcie o sobie zanim rozpocznie się masowa redukcja zatrudnienia. Takich kosztów wynagrodzeń Polacy nie wytrzymają.

*****
Do Redakcji Chojnice24: może warto zwrócić się do organów prowadzących i przedstawić czytelnikom rozkład wynagrodzeń nauczycieli na godzinę dydaktyczną? Myślę, że 95% czytelników spadnie z foteli patrząc na te dane i czytelność portalu znacznie wzrośnie!
24 Sierpnia 2011, godzina 08:51
~cdn
Przeczytałem dokładnie protokół z ostatniej sesji z dnia 17.08- poza tym,że wypowiedzi niektórych to jakiś niezrozumiały bełkot, to zastanowiła mnie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie Burmistrz narzeka jakie to też są koszty ogromne przez tą całą kartę nauczyciela, jakież to wydatki przez to ma organ prowadzący itd. Moje pytanie brzmi- jak Pan był czynnym nauczycielem Panie Burmistrzu, to Panu karta nauczyciela nie przeszkadzała? Pana obecnej Małżonce też nie? Oj, jaka szkoda...
23 Sierpnia 2011, godzina 23:46
~Do "bimbajło"
Czy dobrze kojarzę - bo właścicielem Big Baru jest krewniak burmistrza?
23 Sierpnia 2011, godzina 21:21
~do bimbajło
A jednak- jesteś jasnowidzem! Nie spodziewałeś się co?
23 Sierpnia 2011, godzina 20:59
~mama
Rodzice nie mają tu nic do gadania, decyzja zapadła, a gdzie przetarg na firmę cateringową?
23 Sierpnia 2011, godzina 20:45
~bimbajło
Jasnowidzem nie jestem ale mogę się założyć (juz teraz), że cateringiem w Przedszkolu nr. 9 zajmie się BIG BAR ze Świętopełka. (pomyślcie dlaczego ?!) Życzę dzieciakom smacznego i szybkiego wzrostu a rodzicom proponuje zamówić to niedogotowane na pół surowe jedzenie do domu w ramach degustacji . Nigdy już nie zamówię posiłku w tym barze !
23 Sierpnia 2011, godzina 20:26
~Wkurzony
To jest prawdziwa twarz burmistrza Arseniusza Finstera. Ojciec miasta. Totalna bzdura. Konsultacje są pro forma. Jak i poprzednie. A decyzja już zapadła, bo niestety radni to... nie powiem. Mógłbym mieć proces. Platformo Obywatelska. Już nigdy na was nie zagłosuję.
23 Sierpnia 2011, godzina 18:50
~podatnik
Konsultacje? Oni mają Was w d...
23 Sierpnia 2011, godzina 18:37

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 490.00 500.00 DKKDKK 63.70 65.40
EUREUR 480.00 486.00 RUBRUB 6.30 7.70
CHFCHF 492.00 507.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 546.00 556.00 SEKSEK 43.30 45.00
Aktualizacja: 2022-10-03 09:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 493.04 499.18 DKKDKK 64.13 64.96
EUREUR 480.85 485.19 RUBRUB 6.35 7.60
CHFCHF 494.92 501.11 NOKNOK 44.62 45.43
GBPGBP 547.37 553.23 SEKSEK 43.74 44.57
Aktualizacja: 2022-10-03 09:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.39 zł 7.12 zł 7.29 zł 3.02 zł
Circle K 6.33 zł - 7.23 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.33 zł - 7.23 zł 3.01 zł
MZK 6.25 zł 7.19 zł 7.2 zł 2.98 zł
Orlen 6.42 zł 7.34 zł 7.29 zł 3.02 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij