Sobota, 09 Grudnia 2023 | Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. mz

Napisała do wójta i gminnych radnych

Wizytówka Charzyków - port jachtowy i promenada.

Wizytówka Charzyków - port jachtowy i promenada.

Na niedawnej sesji Rady Gminy Chojnice małą burzę wywołała Bożena Stępień, powiatowa radna. Odczytała na niej list otwarty adresowany do władz gminy.

Bożena Stępień zawarła w nim własne obserwacje dotyczące mijającego sezonu turystycznego. Skupiła się w nim przede wszystkim na problemach związanych z porządkiem publicznym w letniej „stolicy” gminy, czyli Charzykowach. Niektóre sygnały pochodziły od gości odwiedzających prowadzony przez nią Punkt Informacji Turystycznej. Były wśród nich także pochwały. "W imieniu setek osób przekazuję na ręce Pana Wójta gratulacje za tak odmienioną w ostatnich latach miejscowość Charzykowy" – napisała radna.

Reklama | Czytaj dalej »

Dalej jednak nie było już tak miło. „Beznadziejnie zorganizowana komunikacja autobusowa, zbyt drogie w porównaniu do innych miast bilety MZK, autobusy nie dojeżdżają do dworca PKP”, „brudna woda w jeziorze Charzykowskim, nie przestrzeganie przez właścicieli skuterów wodnych jakichkolwiek przepisów i zakazów”, „Mieszkaniec dużego miasta, który wybiera wakacje w Borach Tucholskich, to turysta, który wybiera ciszę i szuka ciszy! Zdecydowanie wybiera miejsca, gdzie przyjmuje się turystę z życzliwością, gdzie w środku lata nikt nie odważy się robić głośnych remontów, gdzie mieszkańcy sami przestrzegają zasad co do ciszy nocnej, miejsca noclegów i spożywania posiłków”. Szczegółowo opisała wydarzenia, do których doszło w ostatni sierpniowy weekend, których sprawcą miała być wg radnej młodzież bawiąca się w charzykowskich dyskotekach. – "Całe to śmietnisko sprzątali za społeczne pieniądze pracownicy GZGK, a ratownicy WOPR wyciągali szkła z trawników przy plaży oraz z kąpieliska, gdzie znajdywali pod drabinkami potłuczone butelki, tzw. tulipany!"

Radna powiatowa zaapelowała do gminnych radnych o wprowadzenie czasowego zakazu spożywania i wnoszenia alkoholu w miejscach publicznych i na imprezach masowych. Sugerowała rozważenie możliwości powołania straży gminnej, zwiększenia ilości patrolów policyjnych, zakupu co najmniej dwóch fotoradarów dla Charzyków i wprowadzenia w tej miejscowości opłat za parkowanie.

W dyskusji, która wywiązała się po zaprezentowaniu powyższych uwag, radni i gminni urzędnicy domagali się podania danych personalnych osób, które miałyby dopuścić się opisanych wykroczeń. Nie byli także zadowoleni z faktu publicznej dyskusji nad tymi zarzutami. Wójt Zbigniew Szczepański wziął w obronę autorkę listu. Uważa, że należy każdą uwagę spokojnie przeanalizować i wyciągnąć wnioski.

Treść listu Bożeny Stępień

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~MARIA
Pani Stępień! Podnosi Pani, ze turyści narzekają na beznadziejną komunikację, brudną wodę w jeziorze (to nie jest brudna woda a syf), złą jakość usług i brak czystości w sklepach, barach, ośrodkach wczasowych i domkach gościnnych. Wystarczy ściągnąc inspekcję własciwego urzędu i problem rozwiązany. Śmiesznie wyglądało wybieranie syfu z jeziora przed wizyta Komorowskiego. Do diabła z prezydentem, chyba bardziej powinno Pani zależeć na turystach, których ubywa!!!
Dobrze jest głosić tyrady na zebraniach, odczytywać szerokie elaboraty i wywoływać tylko burze, które i tak do radnych gminy słabo docierają. Przydałoby się tu Pani troche więcej logicznego myślenia. Z powyższymi zarzutami wielu sie zgadza. Ale wielu nie zgadza się z zainstalowaniem foto-inwigilatorów. To idiotyczny pomysł! Turyści przyjeżdżający do Charzykowa, szukają ciszy i spokoju a nie jawnej inwigilacji. Dziś ciszę i spokój można znależć już tylko we Funce, Bachorzu i Sworach, ale nigdy w Charzykowie. Załóżcie jeszcze radary a potem zadajcie sobie pytanie, dlaczego w Charzykowie jest coraz mniej turystów.
Idiotyzmem jest też apelacja Pani o wprowadzenie opłat za parkowanie. Korzystam z wiejskich wczasów i wypadów do wsi turystycznych, ale nigdy nie spotkałem sie w nich z płatnymi parkingami. Jeśli gmina chce zarabiać na opłatach parkingowych publicznych, to czemu nie może też zarabiać na parkingach prywatnych posesji??? Czemu Pani nie postuluje o wprowadzenie opłaty klimatycznej dot. wiejskiego aromatu?...
Faktem oczywistym jest, że gmina nie potrafi wykorzystać walorów turystycznych Charzykowa. Potraficie tylko debatować, bo za to dostajecie pieniądze. A Charzykowy mizernieją turystycznie , społecznie i infrastrukturalnie. Jest Pani radna, która tylko głosi tyrady przed radnymi, ale nie ma wpływu na zmiany. Jest Pani "prezesem" Stowarzyszenia Przyjaciół Miejscowości Charzykowy, organizująca różne imprezy, ale wszelkie uwagi o nich odpiera, bo godzą w Pani ambicję. Prowadzi Pani Punkt Informacji Turystycznej, która tak naprawdę jest zbędna. Wystarczy-jak jest w wielu miejscowosciach turystycznych-dobra tablica z dokładną mapą i kierunkowskazy z wykazem różnych miejsc (bary, ośrodki, sklepy czy pole namiotowe). A tak turysta w pierwszej kolejności musi szukać punktu informacyjnego. Prowadzi Pani także Dom Gościnny "MARKOWY" przy ul. Polnej 2 i domki letniskowe. I tu mam pytanie dot. wypowiedzi Pani w artykule, cyt.: "Część wczasowiczów zauważyła, że jakość usług i czystość w ...domach gścinnych pozostawia wiele do życzenia" - czy Pani Dom Gościnny "MARKOWY" jest idealny i nie pozostawia NIC do życzenia???
Jeden z internautów pisze na str. 1, iż jest Pani, cyt.:" znerwicowaną nauczycielką, której uczniowie pozbyli siię ze szkoły". Skoro coś takiego się pisze, to chyba nie bez przyczyny. I tu mam pytanie do Pani - czy taka osoba powinna być radną i zajmować urzędniczą pozycje w gminie???...
06 Sierpnia 2013, godzina 18:05
Oceniono 17 razy 15
~turysta
własnie, p. Bożena pluje na dyskoteki, nie wina wlascicieli co robia ich klienci jak wracaja do domu, od pilnowania porzadku jest policja, doskonale wiedza o ktorej koncza sie dyskoteki, tylko jakos nigdy ich nie ma, a wiekszosc turystow ma zal, ze nie ma gdzie sie bawic w Charzy, kiedyś było inaczej... wynika z tego, ze jak w charzy bedzie cisza i spokoj = zero turystów, to p. Bożena będzie szczęśliwa
05 Września 2011, godzina 15:07
Oceniono 9 razy 9
~fragi
Myślisz że turystów można przyciągnąć ciszą nocną, zakazem pływania łódką, strażą gminną, fotoradarem, i brakiem lokali ?
05 Września 2011, godzina 10:43
Oceniono 9 razy 9
~LM
Ja również dołożę swoje 3 grosze, bo myślę, że Charzykowy, to miejscowość , która zasługuję na dyskusję. Szkoda, że potrafimy tylko krytykować innych, bo myślę, ze intencję p. Stępień /choć nie musimy popierać i zgadzać się z wszystkimi postulatami/. są dobre.
1. Komunikacja MZK /z uwag turystów - nie ma połączenia z pociągami - m.in. osoby z Bydgoszczy twierdzą, że znacznie lepiej było przed kilkoma laty/, autobusów jest rażąco za mało,
2. Zgadzam się, że Charzykowy teraz to sypialnia dla Chojnic, bo bardzo się mało robi w kierunku przyciągnięcia turysty. Szkoda wielka, bo miejscowości, które potrafią wykorzystać walory turystyczne okolic bardzo na tym korzystają. Proszę przejechać się np do Szymbarka i zobaczyć tłumy turystów.
3.Myślę, że bardzo słabo wykorzystane są walory naszej miejscowości /bardzo wiele uwag krytycznych słyszę na temat JEZIORA z ust wędkarzy. /w jeziorze jest coraz mniej ryb, wędkarze twierdzą, że jest niezarybiane, brak pomostów dla wędkarzy/
4. Promocja miejscowości Charzykowy i okolic jest bardzo słaba /nazwa Charzykowy znana jest tylko wśród żeglarzy/
5. Turysta po przyjeździe do Charzykowy nie wie, jak się poruszać /brak informacji, co gdzie się znajduje - mam na myśli miejsca i obiekty /pole namiotowe, restauracje, bary ośrodki wczasowe, sklepy/ . W wielu miejscowościach turystycznych rozwiązano to strzałkami i tablicą-mapą z wykazem tych miejsc
6. Osobiście zachęcałaby Charzykowian w prowadzenie i promowanie turystyki
Można by jeszcze wiele pisać na ten temat. Podkreślam, że celem mojej wypowiedzi nie jest krytyka. Jestem miłośniczką Charzykowy. Nie jestem mieszkanką z urodzenia a z zamiłowania.
Pozdrawiam Charzykowian!!!!!!!!!!!!!!!
03 Września 2011, godzina 08:07
Oceniono 7 razy 7
~Do M
Właśnie tak. Jeden znany mieszkaniec tej miejscowości siedział tydzień w pudle. Chyba za zakłócanie poltra sąsiadom. W tym czasie w swoim mieszkaniu słuchał głośniej muzyki, którą zagłuszali poltrowicze.
02 Września 2011, godzina 16:28
Oceniono 9 razy -7
~M.
..czyli, że nie wolno LATEM w takich miejscach, jak Charzykowy, Swornegacie etc. dokonywać żadnych remontów, bo są turyści, a po 22.00 nikt nie powinien wogóle z domu wychodzić i cisza 'jak makiem zasiał", bo są turyści? Nie zapominajmy jak to jest być młodym, którzy chcą się bawić nie tylko do 21:59.
02 Września 2011, godzina 15:32
Oceniono 9 razy -5
~turysci i mieszkancy Charzykowy
Może byśmy poszli o jeden krok dalej i w związku z tym postulujemy
1. Aby niebo nad Charzykowy należało tylko do nas dlatego należy zakazać lotów samolocikom, helikopterkom, tudzież morolotniom po naszym charzykowskim niebie , a już wręcz karalne jest lądowanie na terenie mariny, bo to też przeszkadza turystom w ododpoczynku w ciszy i spokoju.
2. Prosimy panią radną o zajęcie się chmarą much przeszkadzających w normalnym życiu- plażowaniu, grilowaniu,wypoczynku.
3. Bardzo prosimy o zlikwidowanie wiejskiego zapachu ,który roznosi się z wiejskiej części Charzykowa na część turystyczną zapierając dech w piersiach, a przecież można by pobierać opłaty klimatyczne.
4. Prosimy o przedłużenie ciszy nocnej - pozwólmy spać turystom , w chwili obecnej jest to niemożliwe z racji ryczących krów i piejących kogutów
Dlatego też zwracamy się do Pani z gorącą prośbą o uwzględnienie powyższych wniosków i z góry serdecznie dziękujemy za pozytywne ustosunkowanie się do nich oczwiście mając na względzie dobro charzykowskiego turysty.
02 Września 2011, godzina 14:48
Oceniono 7 razy 7
~xyz
Domagamy się, aby Brama Człuchowska o godzinie 22.00 była zamknięta. Otwierać o 9.00. I wprowadzić godzinę poli-senną.
02 Września 2011, godzina 13:43
Oceniono 8 razy -8
~fragi
A ja uważam że turysta zamiast większej ilości "patrolów", fotogówien, płatnych parkingów i straży wiejskiej wolałby więcej sprzątających teren, więcej koszy na śmieci i większej życzliwości. Także ze strony radnych. Za kogo ta pani się uważa skoro występując w imieniu własnym pisze "domagamy się" ?
02 Września 2011, godzina 12:24
Oceniono 9 razy 9
~charzy
Ty się wypowiadasz w liczbie mnogiej a ja nie mogę ? hahahaha, a polonisto za dychę, akurat w tym przypadku "wiemy" było kierowane także do Bożenki, no bo ona wie przecież dlaczego nie uczy już w szkole i jaką opinie tam miała, ma nerwice i napady, to jej zwyczajnie radze relaks w bieszczadach
02 Września 2011, godzina 11:07
Oceniono 9 razy 7
~kool
Skoro idziemy do europy to czas najwyższy korzystać z ich dobrych doświadczeń.Tylko z jakiego powodu tego nikt nie robi???? przezież nasi włodarze bywają tam i co? no właśnie!!!
Podobno w niektórych krajach jest tak, że przy masowej imprezie sprzedaje się worki na śmieci ,które to potem są odbierane i zwracana kaucja za worek. Problem rozwiązany!!!!!!
02 Września 2011, godzina 08:38
Oceniono 7 razy -5
~do przedmówcy
chcesz hałasu to spier... na lotnisko, może owe nuty cię uspokoją i odwalisz się od normalnych ludzi. jakby nie było kogo krytykować... czepiasz się tych, którzy najmniej na to zasługują.
i racz nie wypowiadać się w liczbie mnogiej ("wiemy", bo zdanie moje oraz jak mniemam wszystkich znajomych ze szkoły na temat pani Bożeny jest całkiem inne.
02 Września 2011, godzina 01:21
Oceniono 10 razy -8
~charzy
bożenka... wyluzuj, wiemy, że nie lubisz hałasu bo jesteś znerwicowaną nauczycielką, którą uczniowie pozbyli się ze szkoły... starość nie radość...wyjedź w bieszczady
02 Września 2011, godzina 00:01
Oceniono 12 razy 12
~rozrywkowy gościu
...nie czarujmy się ! - Charzykowy dzisiaj to tylko "sypialnia" Chojnic lub miejsce, gdzie młodzież może i chce zabawić się w dyskotekach ... a jak ktoś jedzie na wakacje to chce sie zabawić ! ...Pani Stępien musi zrozumieć, ze nie każdy szuka ciszy i spokoju ( zapraszam do Łeby !!!) ...a jak chce ciszy to niech szuka innych oaz spokoju ...coś mi się zdaje, że interes p.Stępień (Pensjonat "Markowy" ) nie przyniósł takich kokosów jak sie spodziewała i stąd tyle wylanego smutku ! ...
01 Września 2011, godzina 23:49
Oceniono 11 razy 11
~no właśnie
stąd prosty wniosek - charzykowy PRZESTAŁY być miejscowością turystyczną. teraz to jest już tylko dyskoteka i sypialnia dla chojnic! prawdziwi turyści wybiorą bachorze czy funke.
01 Września 2011, godzina 23:22
Oceniono 9 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.00 411.00 DKKDKK 50.50 53.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.00 4.29
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 30.00 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.40
Aktualizacja: 2023-12-08 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.70 406.96 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 432.08 437.30 RUBRUB 4.00 4.28
CHFCHF 454.48 460.76 NOKNOK 30.10 32.80
GBPGBP 502.35 508.61 SEKSEK 37.40 38.30
Aktualizacja: 2023-12-08 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.49 zł 7.14 zł 6.73 zł 2.9 zł
Circle K 6.44 zł - 6.68 zł 2.87 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.45 zł 6.69 zł 6.66 zł 2.9 zł
Orlen 6.49 zł 7.17 zł 6.73 zł 2.91 zł
PKS 6.49 zł - 6.69 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij