Poniedziałek, 04 Grudnia 2023 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Przedszkolna debata w „Skrzatach”

Burmistrz A.Finster podczas debaty w PS 9.

Burmistrz A.Finster podczas debaty w PS 9.

Dużym zainteresowaniem rodziców dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 9 cieszyło się wtorkowe spotkanie z burmistrzem Arseniuszem Finsterem.

Rodzice szczelnie wypełnili główny hol i przyległe korytarze przedszkola. Włodarzowi miasta towarzyszył dyrektor Wydziału Edukacji Janusz Ziarno. Miejskich radnych nie zauważyliśmy. Spotkanie otworzyła dyrektor przedszkola Barbara Strzałkowska. Poinformowała o ilości otwartych oddziałów (10, w tym 5 integracyjnych), efektach naboru. Okazuje się, że nie było możliwości zaakceptowania wszystkich wniosków od rodziców dzieci niepełnosprawnych. Przekazała rodzicom, że od września przyszłego roku wybiera się na emeryturę, ale niewykluczone, że zostanie pełnomocnikiem burmistrza ds. przedszkolnych oddziałów integracyjnych. Potwierdził to Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Włodarz zadeklarował także, że oddziały integracyjne w nowym przedszkolu będą utrzymane w dotychczasowym zakresie i formie finansowania. Przedstawił także założenia konkursu na właściciela niepublicznego przedszkola. Byłby on zobowiązany do pobierania przez 3 lata opłaty stałej na aktualnym poziomie, czyli 168 zł miesięcznie z coroczną waloryzacją o inflację. Powinien także zagwarantować kontynuowanie prowadzenia oddziałów integracyjnych. Jako jedną z najważniejszych przesłanek przekształcenia PS 9 w niepubliczne przedszkole podał zapisy Karty Nauczyciela. – Zobowiązuje ona miasto do corocznego waloryzowania wynagrodzeń nauczycieli. Gdyby dalej to przedszkole byłoby publiczne, musielibyśmy każdego roku zwiększać jego budżet o 10 %. To przekładałoby się na zwiększenie dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Nie mamy na to pieniędzy, gdyż nie otrzymujemy na przedszkola subwencji, jedynie dotację na dzieci niepełnosprawne – przekazał rodzicom burmistrz.

Następną godzinę spotkania Arseniusz Finster poświęcił na udzielanie odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez rodziców. Jedno z pierwszych zadała matka trojga dzieci, z których najmłodsze jest w żłobku, a dwoje w PS 9. Chciała dowiedzieć się, czy zostanie utrzymana 50 % ulga w przedszkolnej opłacie stałej, gdy młodsze rodzeństwo  jest w sąsiedniej placówce. Burmistrz wyjaśnił, że nie można zobowiązać prywatnego właściciela do kontynuowania samorządowej ulgi. Kolejne dotyczyło filii przedszkola w budynku żłobka (czy część parterowa zostanie sprzedana?) oraz placu zabaw (kiedy będą wymienione sprzęty?). Arseniusz Finster ma nadzieję, że po przejściu 6-latków do szkół, pomieszczenia zajmowane w żłobku wrócą do gospodarza. Złożył też obietnicę, że na wiosnę przyszłego roku pojawi się nowe wyposażenie placu zabaw.

Rodzice zgłaszali też obawy, że w niepublicznym przedszkolu pracować będą opiekunowie bez doświadczenia, które mają dotychczasowi nauczyciele, gdyż tacy będą tańsi dla prywatnego właściciela. Mogą oni też być bardziej zmęczeni pracą w przedszkolu, gdyż nie będzie ich obowiązywało ograniczenie czasu z Karty Nauczyciela. Podczas spotkania padł przykład podkarpackiej gminy Strzyżawa, gdzie prowadzone jest przedszkole specjalne dla dzieci niepełnosprawnych. Ich rodzice płacą tylko za wyżywienie, a urząd gminy opłaca także koszt dowozu dzieci do przedszkola. Trafiają do niego również dzieci z sąsiednich gmin. W odpowiedzi rodzice mogli usłyszeć między innymi, że sytuacja chojnickiego budżetu nie jest dobra, gdyż brakuje ponad 1 mln zł podatku od nieruchomości z „Mostostalu”, a także prośbę o zadawanie pytań, a nie przedstawianie analiz ekonomicznych.

Do kolejnego spotkania z rodzicami ma dojść w październiku. Jeszcze w bieżącym tygodniu burmistrz Arseniusz Finster będzie rozmawiał z pracownikami ostatniego samorządowego przedszkola.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

67 komentarzy

~zero
Co burmistrz Finster sprywatuzuje po przedszkolach, żeby było na pokrycie dziur budżetowych w kasie miejskiej? Wodociągi Miejskie, dochodowe, acz można przecież zyskać na dużej sumie za sprzedaż. ZGM? Może by tak się zainteresować na poważnie sprzedażą basenu, a nie dopłacać i dopłacać. W basen wrzucono, jak powiedział radny Haliżak ponad 8 (słownie osiem) milionów złotych - mowa o całości pieniędzy przekazanych spółce Centrum Park, potocznie zwanej "basenem". Na to są pieniądze? Na baszty jednego malarza są pieniądze? Na wyjazdy do Mozyrza są pieniądze? Na kwiaty dla żołnierzy radzieckich są pieniądze? Na stanowiska dwóch zastępców burmistrza są pieniądze? Na rozdawnictwo publikacji są pieniądze? Na trzynaste pensje są pieniądze? To jest cięcie kosztów kosztem, jak zawsze, najsłabszych!
08 Września 2011, godzina 08:42
Oceniono 1 raz 1
~zero
Prywatyzacja tego przedszkola to będzie wynik nieudolnej polityki pana Finstera. Więcej powiem, w artykule ponownie widać jaką niechęcią do dialogu pała Pan Finster, otóż ON już wie, że i tak przedszkole będzie sprywatyzowane!!! To po co takie spotkania? Żeby nawijać ludziom makaron na uszy!?!?

W sobotę o 12.00 na Starym Rynku start protestu przeciwko prywatyzacji przedszkola!!!
08 Września 2011, godzina 08:32
Oceniono 1 raz 1
~zero
Proszę Państwa! Oto znak obłudy, oto świadectwo mówienia prawd zależnych od okoliczności. W artykule czytamy: "że sytuacja chojnickiego budżetu nie jest dobra, gdyż brakuje ponad 1 mln zł podatku od nieruchomości z „Mostostalu”. Czy chciałby ktoś z Państwa przypomnieć sobie ile to razy burmistrz zapewniał, podobnie jak "jego" radni, że budżet jest w dobrej kondycji? Okazuje się, że NIE! Trzeba teraz szybko prywatyzować przedszkole, żeby pozyskane 1,4 miliona wykorzystać na łatanie braków! Oto jak kończą europejskie inwestycje Finstera i propaganda dopłacania 1 złotego do każdych 3 złotych otrzymanych!!! Świetnie! A może by tak sprzedać basztę Jutrzenki? Myślę, że byłby to przychód rzędu 1 miliona złotych! PORAŻKA!
08 Września 2011, godzina 08:26
Oceniono 1 raz 1
~B.Strzałkowska
Może zanim zaczniecie mówi o mojej osobie i o ciepłej posadzie zapytacie najbardziej zainteresowaną osobę o jej zdanie. Łatwo się szkaluje kogoś z nazwiska a samemu podpisuje pseudonimem.
Nikomu w wieku produkcyjnym nie chcę zabierac posady. Tyle lat walczę o integrację mogę z przyjemnością popracowac dla tych dzieci społecznie. Może garłacz przyjdzie zobaczyc co to jest integracja i co udało się osiągnąc oraz jakie wyposażenie gabinetów terapeutycznuch bez UM udało się
zdobyc. Oceń siebie , sprawc informacje a dopiero potem oceniaj osobę o której mówisz z nazwiska i imienia.
08 Września 2011, godzina 06:36
Oceniono 1 raz 1
~ekonomista
do xyz chłopie masz to swoje prywatne przedszkole w darmowym domku teściowej , gotujesz kisielek dla dzieci i smarujesz chlebek to pracuj to twój wybór .Pamiętaj ,że korzystałeś zaczynając prowadzenie od podglądania 9 do której chodził twój syn i gdzie o wszystko pytałeś. Trochę kultury i trochę pokory.
08 Września 2011, godzina 06:26
Oceniono 1 raz 1
~ciekawska
To byłyby jaja! Dyrektor generalny maczający łapki w prywatyzacji przedszkola żeby je potem wystawić swojej żonie? No nie uwierzę! Chociaż...
07 Września 2011, godzina 21:58
Oceniono 1 raz 1
~stały czytelnik
http://studzik.blogspot.com/search/label/%C5%BC%C5%82obek
07 Września 2011, godzina 21:51
~do garłacza
Czy mówisz o dyrektorze generalnym Waj...? Też o tym słyszałem.
07 Września 2011, godzina 21:37
Oceniono 1 raz 1
~garłacz
czy p.Strzałkowska przechodząc na emeryturę i obejmując funkcję pełnomocnika Burmistrza d/s oddziałów integracyjnych będzie pełniła tę funkcję społecznie ? czy też zabierze etat kolejnej osobie w wieku produkcyjnym ?
07 Września 2011, godzina 21:24
~garłacz
czy p.Strzałkowska przechodząc na emeryturę i obejmując funkcję pełnomocnika Burmistrza d/s oddziałów integracyjnych będzie pełniła tę funkcję społecznie ? czy też zabierze etat kolejnej osobie w wieku produkcyjnym ?
07 Września 2011, godzina 21:24
~garłacz
czy p.Strzałkowska przechodząc na emeryturę i obejmując funkcję pełnomocnika Burmistrza d/s oddziałów integracyjnych będzie pełniła tę funkcję społecznie ? czy też zabierze etat kolejnej osobie w wieku produkcyjnym ?
07 Września 2011, godzina 21:24
~garłacz
gołębie na Starym Rynku gruchają, że po uchwaleniu prywatyzacji Przedszkola nr.9 jego przejęciem bardzo jest zainteresowana żona jednego z "wysoko postawionych urzędników ratuszowych" - jeżeli to prawda to mamy d e m o k r a c j ę na całego !
07 Września 2011, godzina 21:19
Oceniono 1 raz 1
~zorro
I tak najlepsza jest propozycja burmistrza wobec odchodzącej niedługo na emeryturę dyrektorki przedszkola. Obietnica ciepłej posadki w UM żeby zamknąć usta współtwórczyni oddziałów integracyjnych. Zanim włodarz wyszedł z tą propozycją to pani dyrektor miała inne poglądy na tą całą prywatyzację
07 Września 2011, godzina 21:18
Oceniono 1 raz 1
~Do Racjonalisty
Na Przemysłowej i Zakładowej jest dużo prywatnych firm. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć dobre słowo o jednej z nich? Nie, pracodawcy kombinują na lewo i prawo żeby jak najbardziej wykorzystać pracownika i za jak najmniejszą kasę. A jak przychodzi czas na umowę na czas nieokreślony to nagle umowa zlecenie na ponad miesiąc, żeby PIP się nie przyczepił i z powrotem umowa o pracę na czas określony, no ale urlop już przepadł i inne przywileje też. O takiej prywatyzacji mówisz i o takich miejscach pracy? Po za tym jak prywatne zawsze jest lepsze to dlaczego w Mostostalu jest syndyk i właśnie rozpoczął procedurę zwolnień grupowych? Prywatna firma = chęć zysku jak najmniejszym kosztem. To, że coś zostanie zachowane na 3 lata to nie znaczy, że zaraz potem nie zostanie zlikwidowane.
07 Września 2011, godzina 20:57
~rodzic
Bardzo dziwi mnie brak profesjonalizmu naszych "dziennikarzy" , którzy po wyjściu włodarza Chojnic zmyli się z zebrania z rodzicami rozmawiając tylko z jedną nauczycielką gdzie rzetelnośc i chęc ukazania prawdziwego oblicza tej z góry przegranej sprawy .
Pamiętajcie że stroną są tu również rodzice, dzieci , a przede wszystkim dzieci niepełnosprawne, które są na przegranej z góry pozycji!
07 Września 2011, godzina 17:58

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 405.00 DKKDKK 51.50 54.90
EUREUR 427.00 439.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 450.00 463.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 401.98 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 430.43 435.89 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.84 462.06 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.50 508.53 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.95 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij