Czwartek, 08 Grudnia 2022 | Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot.ms, mz

Wyniki chojnickich prawyborów. Polemika

Robert Biedroń i Piotr Józef Nowak.

Robert Biedroń i Piotr Józef Nowak.

Dziś na Starym Rynku w godz. 10-17 pojawiło się wielu kandydatów na posłów i senatorów. Był wśród nich m.in. Robert Biedroń z Ruchu Poparcia. Po rozmowie z politykami można było oddać swój głos w prawyborach. Ok. trzystu osób skorzystało z tej możliwości.

Jeśli chodzi o sejm, to w prawyborach największym poparciem cieszyła się Platforma Obywatelska, dalej Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej z bardzo zbliżonym wynikiem. Jako senatora najwięcej osób widziało Romana Zaborowskiego, aktualnego wojewodę, startującego z list PO.

Po pierwszym liczeniu wyniki przedstawiają się następująco:

Reklama | Czytaj dalej »

Senat: ważnych-271
Nieważnych-25

Gierszewska-54
Talewski-10
Wasilewski-40
Zaborowski-109
Łoś-58

Sejm:
Ważnych-303
Nieważnych-9

PO-107
PiS-59
PSL-35
PJN-13
RP Palikota-31
SLD-58

Szczegółowe wyniki (aktualizacja 25.09, godz. 11)

Sejm:
PO-35,65 - 6 mandatów
PiS-19,80 - 3 mandaty
SLD-18,48 - 3 mandaty
PSL- 11,55 - 1 mandat
Ruch Poparcia Palikota - 1 mandat

Przy założeniu, że frekwencja będzie taka sama jak w 2007 roku.  Drugie założenie, że Chojnice są reprezentatywne dla całego okręgu wyborczego.

PO
Marek Szczepański 14 głosów
Leszek Redzimski 64 gł.
Stanisław Lamczyk 8 gł.

SLD
Leszek Miller 4 gł.
Jecek Kowalik 51 gł.

PiS
Piotr Stanke 28 gł.
Dorota Arciszewska-Mielewczyk 15 gł.
Jolanta Szczypińska 9 gł.

RP
Artur Grodziski 13 gł.
Robert Biedroń 11 gł.

PSL

Wąsikowski Leszek 10 gł.
Leszek Zawadzki 9 gł.

Organizatorem chojnickich prawyborów był Projekt Chojnicka Samorządność. Trzeba przyznać, że zainteresowanie chojniczan tym co działo się na rynku było całkiem spore, szczególnie w porze, gdy wielu z nich przebywało w centrum miasta na zakupach. Później zdecydowanie się przerzedziło. Wśród głosujących był m.in. starosta chojnicki Stanisław Skaja. Od rana w centrum miasta z namiotami, stolikami, banerami, ulotkami, a nawet zespołem muzycznym czy motorem, rozstawili się kandydaci. Spotkać można było posłów z Chojnic: Jacka Kowalika i Leszka Redzimskiego. Piotra Stanke nie było, ale w koszulkach z jego nazwiskiem była m.in. jego żona Elżbieta i Wioletta Siudzińska, prowadząca biuro poselskie.

Jak przystało na kampanię wyborczą, na rynku można było otrzymać nawet kiełbasę wyborczą czy jabłka od Polskiego Stronnictwa Ludowego. O 14 na miejsce dotarł Robert Biedroń z Ruchu Poparcia. Między nim a przedstawicielem partii Polska jest Najważniejsza Piotrem Józefem Nowakiem doszło do publicznej wymiany zdań w temacie zadań, roli rodziny i jej miejsca w społeczeństwie. Biedroń tłumaczył, że dla jego partii rodzina jako komórka społeczna jest bardzo ważna. - Janusz Palikot ma kilkoro dzieci i założył dwie rodziny - argumentował.

Generalnie jednak mimo oczywistych różnic światopoglądowych kandydaci rozmawiali ze sobą, a nawet wymieniali między sobą ulotki wyborcze. Na pewno bezpośredni kontakt z wyborcą jest istotny, co umożliwiło dzisiejsze zgromadzenie. A jak mówili politycy, problemów i pytań było wiele. Wszyscy zgodni byli w twierdzeniu, że prawybory dają możliwość lepszej prezentacji własnej osoby, a przede wszystkim służą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, a przecież wciąż jeszcze frekwencja w wyborach nie jest zbyt wysoka. Takie założenia mieli też członkowie Projektu Chojnicka Samorządność. Marcin Wałdoch ze stowarzyszenia przyznał, że wynik prawyborów nie będzie najważniejszy. Ważniejsza będzie frekwencja i zaktywizowanie społeczeństwa.

Polemika. Stanowisko Piotra Nowaka dotyczące dyskusji z Robertem Biedroniem.

"Państwa artykuł błędnie informuje o przebiegu dyskusji zainicjowanej przeze mnie. Publicznie poprosiłem, aby R. Biedroń przedstawił swe poglądy na temat rodziny "Jak powinna wyglądać polska rodzina?". Po uzyskaniu wymijającej odpowiedzi R. Biedronia ponownie zadałem szczegółowe pytanie: czy wzorem rodziny ma być rodzina Kobieta + Mężczyzna + dzieci, czy też może wzorem ma być model 2 kobiety lub 2 mężczyzn + dzieci. Niewątpliwie krytycznie odniosłem się do wypowiedzi R. Biedronia. Byłem zbulwersowany biernością przysłuchujących się pokrętnym odpowiedziom R. Biedronia."

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

45 komentarzy

~antykomuch
sld ma wierny elektorat - 58 oddanych głosów do sejmu i senatu. A kto to jest ten Łoś? Co o nim wiadomo? Kto go zna oprócz braci z sld? czy on chociaż wczoraj się przedstawił wyborcom? byłem z rodziną i przysłuchiwaliśmy się kandydatom, ale jego głosu nie usłyszałem ;-)
25 Września 2011, godzina 09:33
~do gościa
"Ruch Palikota programowo zakłada rozdział kościoła od państwa- docelowo wycofanie ksenofobiczno- antyfeministycznej nauki religii ze szkół państwowych". Dobre rozwiązanie.

Teraz proponuję jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy: wyobraź sobie, że masz wybrać skład zarządu np. Wspólnoty Mieszkaniowej, w której mieszkasz. Jest 5 bezrobotnych kandydatów, którzy wszyscy jednogłośnie proponują takie rozwiązania jak: 1. jeżeli któryś z członków wspólnoty nie opłaca czynszu, tym kosztem obciążamy pozostałych, 2. zamierzamy wybudować basen, park i klub seniora korzystając z kredytu bankowego, 3. osoby z najwyższymi dochodami płacą znacznie wyższy czynsz, 4. jeżeli ktoś nie pracuje, to solidarnie opłacamy jego rachunki w wys. proporcjonalnej do naszych dochodów itd.

Zbliża się dzień wyborów. Na kogo zagłosujesz? Na kandydata, który jako jedyny postanowił zdjąć krzyż wiszący nad drzwiami wejściowymi do wspólnoty? To jest istotny argument? Im wyższa frekwencja, tym niebezpiecznym socjalistom bardziej wydaje się , że mają poparcie społeczne. Lepszego prezentu za destrukcyjną politykę otrzymać nie można. Niestety, jakość kandydatów jest tylko pochodną wiedzy i zaangażowania mieszkańców. Mieszkańcy mają takich kandydatów, na jakich zasługują.
25 Września 2011, godzina 09:32
~itailano
Usłyszałem, że MokraWłoszka zagościła wczoraj na rynku. Uwielbiam te loczki, głębokie sPOjrzenie i te modne przyciemniane okulary. Dlatego PObiegłem na Rynek aby się napatrzeć. Niestety nie zdążyłem. PO 20 minutach MokraWłoszka zniknęła. Czuję smutek i bezradność.
25 Września 2011, godzina 08:38
~gość
czyli proponujesz bierność??? żal nawet najsilniejsze demokracje/ nie ma idealnych/ dysponują pomocą socjalną dla ubogich i niezaradnych życiowo obywateli.. musimy niedługo dokonać jakiegoś rozsądnego wyboru, nie zagłosuję na pewno na PIS, ani na PO, szanse ma SLD, Ruch Palikota programowo zakłada rozdział kościoła od państwa- docelowo wycofanie ksenofobiczno- antyfeministycznej nauki religii ze szkół państwowych, więc ma szanse u myślących rozsądnie rodziców
25 Września 2011, godzina 08:33
~Odpowiedzialność młodych osób
Na pyt. "czy jesteś socjalistą?" zdecydowana większość młodych osób odpowiada: nie! Czy popierasz socjalizm? Nie! Jednak prosta obserwacja, chociażby na tym forum, wskazuje, że młode osoby w porażającej większości popierają socjalizm i socjalistów. Czy te osoby nie są świadome definicji i istoty socjalizmu? Czy nie są świadome konsekwencji promowania socjalizmu?

Czy młodzi ludzie są odpowiedzialni za rozwój socjalizmu, propagowanie totalitaryzmu i ograniczanie standardu życia? Czy TY i ja jesteśmy odpowiedzialni(-a) za obecną i przyszłą sytuację ekonomiczną i polityczną? Tak, ponoszę odpowiedzialność w zakresie, w którym dzisiaj i jutro swoją niewiedzą, biernością lub działaniem popieram lub ignoruję rozwiązania socjalistyczne.

Nie interesuje cię, która partia wygra? Nie interesuje cię zadłużenie, deficyt, inflacja..? Wierzysz, że można dostawać coś za darmo? Wierzysz, że można okradać ludzi aktywnych, aby wzbogacać nierobów? Dziś mając 20-40 lat młodzi ludzie popierają lub ignorują rozwiązania, których ich własni potomkowie im nie wybaczą. Niewiedza lub bierność nie będą nikogo usprawiedliwiały. Treść tego komentarza wydaje się radykalna? Możliwe, ale tylko osobom niewykształconym.

Powodzenia w wyborach, w których różnice między kandydatami PO, PiS, PSL, SLD, RP Palikota, PJN można sprowadzić do tak nieistotnych cech jak: wzrost, masa ciała, kolor oczu, kolor włosów... Ideologicznie to są socjaliści.

Zapraszam do lektury!
25 Września 2011, godzina 08:05
~gość
no proszę, katolik poprawny kipiący nienawiścią do innych się odezwał.. zgodnie z instrukcją polskich moherowych dziadów patologicznie nienawidzisz : kobiet, kochających inaczej, żydów, innowierców i liberałów.. marsz do kościółka ciemnoto!!!
25 Września 2011, godzina 06:56
~apa
Beata my wiemy o kogo ci chodzi geju. Twoja laska Biedron był.
25 Września 2011, godzina 01:33
~Jacek S.
I kandydatkami.
25 Września 2011, godzina 00:46
~Jacek S.
Spędziłem większość dnia na płycie Starego Rynku. Muszę przyznać, że spotkania z kandydatami i rozmowy z nimi były bardzo interesujące. Gratuluję organizatorom. Świetna sprawa.
25 Września 2011, godzina 00:13
Masz rację, co do tego, iż czeka nas grecki scenariusz - jednak z pewnym zastrzeżeniem. To nie młodzież doprowadziła do roztrwonienia największej szansy, jaką były mijające lata, ale to Wy, doświadczeni, starzy towarzysze.
24 Września 2011, godzina 23:56
~Upadek cywilizacji łacińskiej
Czytając komentarze na Ch24 z różnych wątków tematycznych człowiek inteligentny dochodzi do pesymistycznego wniosku, że polska młodzież odziedziczyła w znacznym stopniu socjalistyczne zasady życia od swoich rodziców. Zjawisko unikania faktów i ekonomii jest uniwersalne. Młodzi obywatele powierzają swój los socjalistom (PO, PiS, SLD, PSL, PJN, RP Palikota), nawet o tym nie wiedząc. Socjalizm to bezsprzecznie totalitaryzm. Realizacja w Polsce greckiego scenariusza jest praktycznie nieunikniona. Powodzenia młodzi, niewykształceni towarzysze!
24 Września 2011, godzina 22:36
~nn
Jak poszczególni kandydACI?? cIEKAWE..
24 Września 2011, godzina 22:32
~EL Loco
Chyba chodziło ci o tą ..... we fioletowym?
24 Września 2011, godzina 21:54
Dzisiaj zagłosowały struktury i znajomi. Nie chce mi się wierzyć, że najwięcej głosów dostała osoba z Bytowa, później z Kościerzyny a dopiero na trzecim miejscu mamy Chojniczankę.
Przecież to były prawybory w Chojnicach !! No chyba, że się mylę :-(
24 Września 2011, godzina 21:07
~Beata
Od kiedy ta ..... w czerwonym zapałała taką miłością do Chojnic? Wiecie o kogo mi chodzi prawda?
24 Września 2011, godzina 20:11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 444.00 454.00 DKKDKK 61.20 62.50
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 43.40 45.10
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 42.00 43.70
Aktualizacja: 2022-12-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.41 450.59 DKKDKK 61.30 62.50
EUREUR 466.89 472.07 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 471.20 480.00 NOKNOK 43.76 44.58
GBPGBP 540.85 547.31 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-07 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij