Sobota, 30 Września 2023 | Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst - je, fot. archiwum

W chojnickim szpitalu rośnie strata

Plan finansowy chojnickiego Szpitala Specjalistycznego zakłada, że wynik z działalności na koniec roku będzie ujemny, czyli przyniesie stratę w wysokości ok. 4,3 mln zł. Niestety, ale do sierpnia wykonano go już w 125%.

Jak podano w biuletynie na październikową sesję Rady Powiatu, strata wynosi już ponad 5,3 mln zł. Osiem miesięcy, to 66% 2011 roku. Okazuje się, że w tymże okresie wydano już na materiały 78% całorocznych środków, w tym na leki 71,6%. Wynagrodzenia dla zatrudnionych w szpitalu są wykonane na poziomie 63%, na kontrakty lekarskie wydano 69,5% planowanych pieniędzy. Problemem tym zajęła się, o czym niedawno podaliśmy, Rada Społeczna szpitala. Za główny powód takiej sytuacji finansowej szpitala uznano brak płatności przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nadwykonania zrealizowane przez chojnicki szpital. Przyjęto na tym posiedzeniu wystosowanie pisma do Minister Zdrowia Ewy Kopacz i szefowej pomorskiego oddziału NFZ Barbary Kawińskiej z apelem o interwencję i zmianę sposobu finansowania. – Na najbliższej sesji Rady Powiatu prawdopodobnie także stanie wniosek o podobne stanowisko w tej sprawie. W 2011 jest trudniej uzyskać refundację za ponadlimitowe świadczenia od NFZ, gdyż zamierza ta instytucja od 1.01.2012 podnieść wartość punktu o ok. 1 zł – przekazał nam Marek Szczepański, przewodniczący Rady Społecznej.

Reklama | Czytaj dalej »

Potwierdził nam to B, dyrektor Szpitala Specjalistycznego. – Po czterech latach wreszcie ma ulec zmianie wartość punktu za nasze usługi. Aktualnie NFZ zadeklarował, że wkrótce zapłaci za dodatkowe zabiegi ratujące życie i zdrowie, porody, pacjentów poddawanych dializie i chemioterapii. Pozostałe procedury medyczne tylko częściowo. Na taki wynik szpitala ma też wpływ znaczny wzrost cen leków, wszelkich mediów, w tym energii elektrycznej. Odczuliśmy też wzrost VAT o 1%, gdyż nie możemy go sobie odliczyć.

Na tym samym posiedzeniu Rady Społecznej pojawił się wniosek członków oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którzy domagają się znacznej podwyżki płac. W przypadku braku jego realizacji, grożą wejściem w spór zbiorowy. Obszerny fragment stanowiska OZZL, który przekazał nam szef chojnickiego oddziału Tomasz TrybałaDomagamy się podwyższenia płacy zasadniczej dla poszczególnych grup lekarzy: specjalistów do 9,5 tys. brutto; po czwartym roku specjalizacji do 7,5 tys. zł brutto i dla rozpoczynających specjalizację do 4,5 tys. brutto. W razie niespełnienia postulatów przystąpimy do sporu zbiorowego. Jesteśmy już zmęczeni faktem, że lekarze w całym kraju, nie tylko w Chojnicach, są wykorzystywani do granic ludzkiej przyzwoitości, oferują nam pracę ponad siły za marne pieniądze, za nic mając dobro pacjentów, którzy są przyjmowani i leczeni przez lekarzy zmęczonych ciągłymi dyżurami. To z kolei jest wynikiem niedostatecznej ilości lekarzy w Polsce, więc niczym dziwnym się nie wydaje, że ci co mogą pracować, "łatają te dziury” zazwyczaj kosztem życia towarzyskiego i rodzinnego. Tego jakkolwiek się nie da wycenić i zapominają o tym pracodawcy oraz niestety duża część naszego społeczeństwa. Na pewno wielu jest znana sprawa lekarza anestezjologa, który zmarł w piątej dobie dyżuru. (…) Obecnie lekarz po specjalizacji z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie ma na etacie około 4100 brutto.

Nie zamierza tych postulatów zrealizować dyrektor Leszek BonnaSzpitala nie stać w tym roku na kolejną podwyżkę dla lekarzy. W 2011 wraz z pozostałymi pracownikami otrzymali podwyżkę płac i kontraktów o 7%. Nie ma żadnych przesłanek, aby kolejny raz podwyższyć im płacę. W ościennych miastach lekarze w szpitalach zarabiają na zbliżonym poziomie. Poza tym warto dodać, że płaca zasadnicza jest tylko jednym z wielu elementów lekarskiego uposażenia.

Nie jest to jedyny konflikt pracowniczy w szpitalu. Od wiosny br. trwa spór zbiorowy Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych o sposób podziału pieniędzy, które uzyskał szpital dzięki zwiększeniu wartości kontraktu z NFZ i z nadwykonań. Uważają, że dyrekcja nieprawidłowo zrealizowała zapis ustawowy, który mówi o konieczności przekazania w określonych proporcjach środków na podwyżki dla ich grupy zawodowej. Jak poinformował przed miesiącem Leszek Bonna radnych powiatowych, kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, o którą poprosił, nie wykazała nieprawidłowości w jego działaniach. Nie zgadza się z tymi ustaleniami Beata Kubkowska, szefowa chojnickiego oddziału. – Nie rezygnujemy z naszych roszczeń. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem PIP, że podział dokonany przez dyrektora jest korzystniejszy dla nas, niż wynikający z zapisu ustawowego. Podtrzymujemy nasze żądania, gdyż dyrekcja przeznaczyła na podwyżki więcej, niż ujęte w ustawie minimum – 40% od podwyżki kontraktu. Nie znamy innego szpitala w naszym województwie, który na zwiększenie płac i kontraktów przeznaczył ok. 80% nadwyżki, co zaszło w chojnickim szpitalu. Planujemy dalsze kroki w tej sprawie, ale na razie za szybko o nich mówić.

Warto w tym miejscu dodać, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, za dwa lata wejdzie w życie zapis, który zobowiązuje podmiot tworzący zakład opieki zdrowotnej do pokrycia w ciągu 3 miesięcy jego straty. Jeśli do tego nie dojdzie, ma 12 miesięcy na podjęcie uchwały o przekształceniu placówki bądź o jej likwidacji.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~zorro
ty lekarz z października 2011, jak jesteś lekarz to zajmij się pacjentami zamiast przesiadywać na forum. Masz wolne, to poczytaj medyczne gazetki - może wynaleźli coś nowego. zajmiesz się pracą - pacjenci nie będą mieć pretensji. Proste
07 Lipca 2012, godzina 19:02
Oceniono 2 razy 0
~ciekawski
czy ktoś wie jakim cudem burak-budowlaniec (z całym szacunkiem dla budowlańców-fachowców) został zarządzającym szpitalem?
07 Lipca 2012, godzina 18:25
~:***************
lekarze i pielegniarki to jedna biala mafia....pacjentow maja gdzies....
robic im sie nie chce bo robia to z przymusu bo na moje kazda pigula czy lekarz powinna miec szacunek do pacjenta a nie opryskliwie i beszczelnie walic na ty nie wiem jak tak wogole mozna moje zdanie jest takie ze nasz chojnicki szpital jest do dupy.....polowa chojniczan jezdzi do gdanska lub bydgoszczy bo my nie mamy sprzetu my nie mamy lekarzy do kardiologa pol roku czekac no smieszne predzej smierc przyjdzie jak lekarz tragedia z naszym szpitalem i calym jego personelem
05 Lipca 2012, godzina 22:42
Oceniono 6 razy 0
~centuś
po co komu to lądowisko 2 oddalone od starego o parę metrów logicznie stare (paro letnie ) jest lepiej usytuowane wraz z dobrym dojazdem i blisko szpitala latem nie ma problemu ale zimą kto odśnieży ten cały kawał pomyślał ktoś o tym dla ratowania życia cenna każda sekunda ale kogo to przecież trzeba forsę rozpaplać bo prywatyzacja szybciej będzie
06 Czerwca 2012, godzina 18:11
Oceniono 2 razy 0
~lekarz
Szanowny Danielu twoje wezwania do rozstrzelania lekarza sa nakłanianiem do popełnienia zabójstwa, a to z kolei podlega ściganiu. Dziwię sie brakiem zdecydowanej reakcji redakcji Chojnice24.pl i działań zgodnych z prawem
14 Października 2011, godzina 22:16
Oceniono 2 razy 0
~...
Wszyscy wiedzą ile zarabia pan Bonna jako dyrektor szpitala. Problem w tym, że to są marne grosze w porównaniu do pieniędzy wyciąganych przez spółki. Na kamienicy pana Bonny sąsiadującej z ratuszem jest cały spis kontrolowanych spółek: NOBO, BONA DEA, CORMED itd. Mydli się oczy ludziom hospicjami, charytatywnymi akcjami, a to towarzystwo przy adoracji PO zrobiło sobie ze służby zdrowia własną fabrykę.
13 Października 2011, godzina 11:55
Oceniono 1 raz -1
~zyzol
to moze niech napisza ile lekarze zrabiaja a ile panie pielegniarki?

głosujcie dalej na PO lemingi
13 Października 2011, godzina 10:59
Oceniono 3 razy -1
~Daniel
HAHAHA. Niech lekarze nie ściemniają. Za etat mają 4000zł a ile za kontrakt. Niech nie ściemniają. Moim zdaniem niech Pan Dyrektor wywiesi na tablicy w holu głównym w jakiej kwocie są robione przelewy dla naszych "biednych" lekarzy. Wtedy wszystko będzie jasne. Pewnie będzie mu głupio bo wszyscy zobaczą, że Pan Bonna zarabia mniej od jakiegoś "przepracowanego" lekarza. Dodatkowo niech zrobią coś z pogotowiem. Pacjenci leżą a piguły z tyłu śmiechy i hihy. Dodatkowo ich ordynator-> Struś. Jego już dawno powinni rozstrzelać, że jemu nie jest głupio patrząc pacjentom w oczy.....
13 Października 2011, godzina 10:56
Oceniono 6 razy 2
hospicjum w lasku miejskim?chodzi o ta nieruchomosc warta wiele milionow ktora burmistrz podarowal za darmo koledze bonie?
12 Października 2011, godzina 23:04
Oceniono 4 razy 4
~do ~...
Czy chodzi ci o sprzęt zakupiony przez fundację, a który lada dzień zapewne znajdzie się na wyposażeniu hospicjum, czy co tam pan dyrektor prowadzi przy lasku miejskim?
12 Października 2011, godzina 22:40
~Bronek K
Ha ha wszyscy głosujacy na PO i zarabiajacy 1200 zl macie co chcieliście to jest wasze mniejsze zło.Wszysczy niedługo spotkacie się na śmietnikach dobrze wam .
12 Października 2011, godzina 14:49
Oceniono 4 razy -2
~...
to temat na inny artykuł ale może ktoś zwróci uwagę na liczne powiązania dyrektora, jego małżonki oraz sieci spółek które przewijają się przez chojnicki szpital i są kontrolowane przez to małżeństwo...
12 Października 2011, godzina 14:17
Oceniono 4 razy 2
~ZN
Oczywiście, że to jest wstęp do prywatyzacji. Chciałabym zobaczyć miny starszych wyborców PO, biednych i bezrobotnych oraz zarabiających 1200 netto, których pewnie niedługo nie będzie stać na opiekę medyczną w szpitalu. No ale cóż! PO znowu wygrało wybory. Żeby żyło się lepiej! A! Podobno w przyszłym roku będziemy obciążeni podatkiem katastralnym - Rząd przygotował projekt nowelizacji
ustawy o podatkach lokalnych, do których zaliczają się podatki od nieruchomości. Nie wiadomo w jakiej będzie wysokości - mówi się, że od 0,1% do 1% od wartości nieruchomości. Rząd ma zapewne jeszcze wiele niespodzianek dla swych wyborców.
12 Października 2011, godzina 12:04
Oceniono 3 razy -3
~mufka
też myślę że to wstęp do prywatyzacji
12 Października 2011, godzina 11:34
Oceniono 2 razy 2
~aaaaaa
bbbbbbbbbb
12 Października 2011, godzina 10:41

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.00 444.00 DKKDKK 52.00 55.90
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.30 4.90
CHFCHF 471.00 484.00 NOKNOK 32.20 35.90
GBPGBP 527.00 540.00 SEKSEK 38.40 39.90
Aktualizacja: 2023-09-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.45 440.23 DKKDKK 52.10 55.80
EUREUR 459.89 464.39 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 474.79 480.98 NOKNOK 32.30 35.80
GBPGBP 530.15 535.88 SEKSEK 38.50 39.80
Aktualizacja: 2023-09-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.13 zł 6.78 zł 6.14 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.1 zł 3.05 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.77 zł
MZK 5.97 zł 6.89 zł 5.99 zł 2.89 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.77 zł
PKS 5.99 zł - 6.09 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij