Środa, 07 Czerwca 2023 | Imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. - je

Debatują nad MZK

Mieczysław Sabatowski na naradzie sołtysów - 3.11.2011

Mieczysław Sabatowski na naradzie sołtysów - 3.11.2011

Temat funkcjonowania Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. przewija się nie tylko na forum wspólnej komisji roboczej, w której skład wchodzą przedstawiciele gminy i miasta Chojnice.

Jej ostatnie posiedzenie miało miejsce w jednej z sal Starostwa Powiatowego 19 października. Pierwszym dyskutantem był prezes MZK Mieczysław Sabatowski. Uważa, że w związku z pogarszaniem się rentowności linii komunikacyjnych, którą spowodowało drożejące paliwo oraz zamykanie zakładów pracy, należy przyjąć odpowiednie rozwiązania. Zalicza do nich zawarcie nowej umowy na świadczenie usług w zakresie transportu zbiorowego z gminą, jako tzw. podmiotem wewnętrznym. Wystąpił też z propozycją zlecenia audytu, który określiłby wysokość rekompensaty finansowej dla MZK. Lider miejskiej delegacji Robert Wajlonis zauważył, że gmina powinna dotować działalność MZK kwotą w granicach 900 tys. złotych, a nie 258 tys. zł, jak w 2011. Taki wynik daje porównanie wskaźnikiem ludnościowym miasta (40 tys. mieszkańców i 1,7 mln zł dotacji) oraz gminy Chojnice. Przewodniczący komisji Edward Meyer, radca prawny w UG, nie podzielił poglądu reprezentowanego przez przedstawicieli miasta, że dla gminy MZK jest operatorem wewnętrznym, gdyż nie posiada w nim żadnych udziałów. Nie ma też wpływu na prowadzoną przez tę spółkę działalność. Przyjęto na tym posiedzeniu kilka wniosków. Najistotniejsze z nich, to zlecenie przez miasto audytu w MZK oraz przedstawienie przez miejską firmę wójtowi Zbigniewowi Szczepańskiemu kalkulacji wozokilometra oraz propozycji wielkości przyszłorocznej dotacji.

Reklama | Czytaj dalej »

Na ubiegłotygodniowej sesji (28.10.) rady gminy Edward Meyer zdał raport z dotychczasowej pracy komisji roboczej. Nie miał na niej pewności, czy jest możliwe zawarcie porozumienia z miastem bez ogłaszania przetargu za świadczenie usług komunikacyjnych. – Jestem za współpracą pomiędzy obydwoma samorządami, ale równych partnerów, bez stawiania nas pod ścianą – stwierdził Edward Meyer. Zaproponował przyjęcie przez radnych stanowiska w sprawie dalszej współpracy w zakresie transportu zbiorowego. W jednogłośnie przyjętym wniosku napisano m.in. – Współpraca ta powinna w dalszym ciągu opierać się na zasadach partnerstwa, z poszanowaniem odrębności i suwerenności samorządów, z uwzględnieniem uwarunkowań ekonomicznych i stosowaniu obowiązujących przepisów – ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w zakresie kolejowego i drogowego transportu. Wójt Zbigniew Szczepański dodał, że gmina nie jest zainteresowana zakupem udziałów w MZK. Stwierdził, że jeśli prawo pozwoli zawrzeć porozumienie bez przetargu, to gmina tak zrobi. Musi ono być dla niej opłacalne i konkurencyjne. Wyraził przy tym obawę o przyszłość MZK, skoro w powiecie chojnickim mającym 91 tys. mieszkańców, jest zarejestrowanych 52 tys. samochodów osobowych.

Władze gminy na spotkaniu z sołtysami - T.Leszczyński, Z.Szczepański i P.Stanke.

Na dzisiejszym (3.11.) spotkaniu z sołtysami wójt podtrzymał swe stanowisko, dodając, że w przygotowywanym projekcie budżetu na 2012 rok zapisano zwiększenie dotacji dla MZK do 500 tys. zł. Będzie podniesiona o 100 tys. zł pula pieniędzy na dojazdy uczniów do szkół. Nie wykluczył możliwości rozszerzenia zakresu porozumienia z miastem Chojnice właśnie o szkolne kursy. Wówczas nie byłby zorganizowany na nie przetarg. Zbigniew Szczepański dał zadanie sołtysom, aby przygotowali propozycje częstotliwości wykonywanych kursów lub zmian w ich trasach. Obecna na spotkaniu delegacja chojnickiego MZK z jego prezesem Mieczysławem Sabatowskim, mogła usłyszeć narzekania na niedogodną porę odjazdów; brak szkolnego kursu w miniony poniedziałek 31.10., kiedy to część gminnych szkół miała wolne, część nie.

Kolejnym aktem komunikacyjnego sporu będzie rozprawa w Sądzie Rejonowym w dniu 2 grudnia, kiedy to ma rozstrzygnąć się rozwiązanie rok przed upływem ważności dotychczasowego porozumienia miasta i gminy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~xyz
to mało zarabia; myślałem że trochę więcej za cały dzięń jeżdżenia i użerania się z pasażerami praca kierowcy autobusu nie jest taka latwa jak się wszystkim wydaję szczególnie w takim zakładzie jak nasz chojnicki po mału upadający.... niestety... Ale wierzę w to że niedługo znajdzie się recepta na to aby MZK "odżyło"
04 Listopada 2011, godzina 13:01
~boby
Najlepsze w tym wszystkim jest to,ze MZK mialo wypracowac zysk w tym roku,tak przynajmniej burmistrz zapewnial,a tu klapa i trzeba spolke na sile ratowac.Prawda jest taka,ze jakakolwiek pomoc,czy to z gminy,czy z miasta,to tylko na chwile pomoze i przedluzy agonie tej firmy.Tu trzeba Droga Wladzy konkretnych ruchow ! Ktorych niestety nie widac ! Wyrzucanie naszych pieniedzy w bloto naprawde nie ma sensu !
04 Listopada 2011, godzina 12:40
~do wyżej
Podobno coś okolo 2 000 zl na rękę, na moje to nie jest mało, tym bardziej, że kierowca, który zapinadala od rana do wieczora w jednej z lokalnych firm budowlanych ma tylko troszkę więcej.
04 Listopada 2011, godzina 12:28
~xyz
wie ktoś może ile zarabia kierowca w MZK??
04 Listopada 2011, godzina 11:42
~jojo
Dlaczego rozmowy dotyczą MZK - jakiejś upadającej firmy (prywatnej) skoro radni są funkcjonariuszami publicznymi i powinni rozmawiać o sprawach społecznych - za to biorą pieniądze. Dlaczego nie rozmawiają o transporcie zbiorowym w ogóle? Dlaczego na tych rozmowach nie ma przedstawicieli PKS chyba oni są najbardziej zorientowani w kwestii transportu komunikacyjnego i mają duże doświadczenie? Zgadzam się z Kurio "...że radni kręcą jakiś szwindelek". Panie wójcie co to znaczy że dołożycie sto tysięcy MZK - ręka mnie swędzi aby powiadomić odpowiednie organy. Przydałoby się trochę wiatru na "wasze wymęczone mózgi".
04 Listopada 2011, godzina 07:52
~spoko
A jednak Wójt Szczepański nadal jest "marionetką" Finstera tylko nie potrafią ze sobą rozmawiać bo oboje są furiatami. Według mnie Pan Szczepański nie ma jaj i dlatego trzęsie porami. Boi się że MZK wycofa jeszcze jakiś kurs i nie chce się narazić sołtysom, czyli oni tak naprawdę rządzą. W ostatnim roku PKS wycofał mnóstwo kursów i nadal je wycofuje (bo jakie ma perspektywy działania) MZK natomiast nie mogło wycofać kursów bo obliguje ich umowa z 2009 roku na mocy której gmina płaci MZK jakiś pieniądze. W grudniu MZK chce zerwać umowę i tym samym szantażuje gminę a wójt się trzęsie. Wierz że jeśli gmina zaczęłaby rozmawiać z PKS lepiej by na tym wyszła i mieszkańcy również. Ta polityka ma drugie dno i myślę że wójt szuka sposobu na wyciągnięcie kasy z gminy na rzecz MZK bo tak potajemnie Finster i Szczepański nadal się kochają tylko przed mediami to ukrywają.
04 Listopada 2011, godzina 07:35
~someone
Panie Wójcie ! Jak kupi Pan udziały w MZK to bedzie to gol samobójczy roku Strzesz sie Pan tego jak ognia ! Kiedy w firmie rzadzi polityka to właśnie takie są tego efekty, dlaczego pomimo tak wysokiej ceny paliw PKS jakos sobie radzi ??? A tak jak MZK działa lokalnie, ba ! musi konkurować jeszcze z MZK, gdyż wiadomo nie od dziś, że miejska spółka nie dość, że wspomagana jest rok rocznie przez p. Burmistrza nie małą pulą pieniędzy, to jeszcze kursuje poza granice miasta Chojnice, i pomimo tego jeszcze nie może wyjść na swoje, i grozi jej upadłość, więc coś tu jest nie halo ??? I TO BARDZO NIE HALO !!!

04 Listopada 2011, godzina 07:18
zabezpieczenie transportu zbiorowego to zadani wlasne samorzadu. nie moze wiec finster dopuscic do upadku MZK bo to nic nie da i nic nie zmieni. system jest niewydolny a ludzie tym zarzadzajacy nie maja pojecia o funkcjonowaniu wolnorynkowym. bo i tego rynku nie pozwala sie stworzyc. wielu ludziom opowiedzialnym za nasze pieniadze i nasze przywileje pomylily sie epoki i dalej ich myslenie pozostalo w systemie zcentralizowanym i gospodarce nakazowej. oni sie nawet nie bawia naszym miastem. oni poprostu tego nie rozumieja. oj, czas na zmiane. rwac trzeba bedzie mocno zeby to powyrywac z korzeniami.....
03 Listopada 2011, godzina 23:36
~MP
Jeśli MZK nie przejdzie porządnej restrukturyzacji to upadnie. Kto teraz chce jeździć MZK gdzie szybciej i zdrowiej pieszo można dojść.
03 Listopada 2011, godzina 23:19
~Kurio
Jakim prawem gmina rozprawia o wsparciu prywatnego podmiotu jakim jest MZK, a przecież ma innych przewoźników na rynku. Czy nie powinno zainteresować się tym już CBŚ, bo moim zdaniem jest to jakiś "szwindelek" aby ratować i tak prawie zbankrutowaną firmę. Jeśli gmina ma wydawać pieniądze publiczne czy nie ma obowiązku ogłaszać przetargu? Trudna sytuacja MZK wynika przecież z wygranego przetargu przez MZK w ubiegłym roku kiedy wystawili stawkę poniżej kosztu. Faworyzowanie jednego podmiotu dyskwalifikuje pozostałe i prawo na to zezwala? Szanowna komisjo proszę przede wszystkim rozważyć zapotrzebowanie na komunikację i możliwości MZK a potem proszę mówić o pieniądzach.
03 Listopada 2011, godzina 21:15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 414.00 426.00 DKKDKK 48.00 57.00
EUREUR 443.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 455.00 470.00 NOKNOK 33.00 35.90
GBPGBP 514.00 529.00 SEKSEK 35.00 37.90
Aktualizacja: 2023-06-06 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 417.41 422.39 DKKDKK 48.10 56.90
EUREUR 446.23 451.23 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 458.00 464.00 NOKNOK 33.10 35.80
GBPGBP 516.00 524.00 SEKSEK 35.10 37.80
Aktualizacja: 2023-06-06 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-06

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.26 zł 6.29 zł 2.66 zł
Circle K 6.51 zł - 6.22 zł 2.63 zł
Lotos Optima 6.51 zł - 6.24 zł 2.68 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.52 zł 6.99 zł 6.23 zł 2.66 zł
PKS 6.5 zł - 6.2 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij