Sobota, 26 Listopada 2022 | Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Komorowska pyta burmistrza

Burmistrz A.Finster na spotkaniu z rodzicami dzieci z PS-9.

Burmistrz A.Finster na spotkaniu z rodzicami dzieci z PS-9.

Po przyjęciu przez Radę Miejską (12.09.2011) uchwały o zamiarze likwidacji ostatniego przedszkola samorządowego w celu przekształcenia w placówkę niepubliczną, rodzice dzieci z PS 9 nie złożyli broni.

Na posiedzeniu Rady Rodziców zdecydowali o wysłaniu apelu przeciwko prywatyzacji „Skrzatów” do wielu znanych osób i instytucji. Proszą o podjęcie działań w celu zatrzymania tego procesu. W piśmie przypominają, że w 2007 Pomorski Kurator Oświaty wyraził zgodę na prywatyzację 5 przedszkoli pod warunkiem pozostawienia "dziewiątki" samorządowym, by było miernikiem kosztów dla niepublicznych placówek. Autorzy apelu wspominają o liście otwartym chojnickiego oddziału ZNP (jest załącznikiem). Opisują w nim poszczególne etapy rozmów i spotkań. Żalą się, że żaden radny nie ustosunkował się do ich petycji z 30.08. Mają też pretensję do rajców, że mimo sprzeciwu rodziców i „obywatelskiego protestu zorganizowanego przez SE-K Wspólna Ziemia przerwanego przez burmistrza” poparli uchwałę o zamiarze likwidacji. Sugerują, że w związku z powstałym konfliktem społecznym, racjonalne byłoby wykorzystanie instytucji lokalnego referendum. Autorzy apelu uważają, że przepisy ustawy o systemie oświaty nie pozwalają na likwidację ostatniego publicznego przedszkola. Są zdania, że argumenty natury ekonomicznej nie mogą być główną przesłanką likwidacji przedszkola.

Reklama | Czytaj dalej »

Treść apelu Rady Rodziców.

Adresatami apelu są wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego, pełnomocnik premiera ds. wykluczonych Bartosz Arłukowicz, fundacja „Mimo Wszystko” Anny Dymnej, fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” oraz „Pierwsza Dama RP Anna Komorowska”. Poza wojewodą pomorskim, wszyscy na pismo wysłane 29.09.2011 odpowiedzieli. Burmistrz Arseniusz Finster o korespondencji pomiędzy Radą Rodziców PS 9 a wymienionymi osobami dowiedział się, gdy z biura Prezydenta przyszła prośba o wyjaśnienia. W załączeniu była treść apelu.

W swej odpowiedzi burmistrz podnosi, że wspomniane pismo jest skargą na działania Gminy Miejskiej Chojnice, zarazem nie spełnia wymogów formalnych dla tego rodzaju korespondencji. – Przede wszystkim apel ten nie jest podpisany (jest na nim jedynie pieczątka Rady Rodziców – red.) i tak naprawdę nie wiadomo od kogo pochodzi. (…) Mając jednak na uwadze fakt, iż w piśmie tym podnoszonych jest szereg nieprawdziwych informacji godzących w dobre imię samorządu wyjaśniam, iż w żadnym wypadku ani burmistrz, ani Rada Miejska podejmując uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji PS nr 9 nie naruszyli obowiązujących w tym zakresie przepisów. Włodarz nie zgodził się z tezą, że istnieje konflikt społeczny wokół likwidacji przedszkola, „jedynie osoby piszące próbują taki konflikt wywołać”. Arseniusz Finster jest przeciw organizowaniu referendum. – Pomysł przeprowadzenia jest co najmniej kuriozalny, gdyż koszty jego przeprowadzenia byłyby większe niż oszczędności z prywatyzacji.

Odpowiedź burmistrza wysłana do A.Komorowskiej

Burmistrz wysłał także pismo do Rady Rodziców. Deklaruje, że jest mu przykro, iż autorzy apelu szukają wyjaśnienia lokalnej sprawy na szczeblu centralnych władz państwowych. Oburzyło go twierdzenie o przerwaniu przez niego protestu na Starym Rynku – W proteście tym, a byłem na miejscu, nie brali udziału rodzice z przedszkola. Nie było tam Rady Rodziców tegoż przedszkola. Na marginesie jedynie wskazuję, iż to mi odmówiono prawa głosu i odmówiono prowadzenia dialogu w toku wskazanego protestu.

Odpowiedź burmistrza wysłana do Rady Rodziców

Kancelaria Prezydenta RP zainteresowała sprawą apelu Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Poinformował on, że w piśmie z 2.09 wystąpił do burmistrza Chojnic i przewodniczącego RM o zaniechanie działań prowadzących do likwidacji PS 9. – W odpowiedzi Władze Chojnic poinformowały mnie o podjęciu 12.09. uchwały o zamiarze likwidacji PS – 9 z oddziałami integracyjnymi „Skrzaty”. Decyzje tę argumentowano tym, iż samorząd nie jest zobligowany do prowadzenia przedszkoli oraz nie ma regulacji prawnej, zobowiązującej gminę do zapewnienia miejsca w przedszkolu dzieciom z niepełnosprawnością. Poza tym podkreślono problem braku współfinansowania edukacji przedszkolnej z budżetu państwa. Przekazał też, że wystosował pismo do Pomorskiego Kuratora Oświaty z prośbą o uwzględnienie jego uwag przy wydawaniu opinii o likwidacji przedszkola.

Można spodziewać się, że nie jest to ostatni akt sporu wokół przekształcenia przedszkola przy ul. Młodzieżowej.

Odpowiedź burmistrza dla A. Dymnej

Rzecznik Praw Dziecka do Kancelarii Prezydenta RP

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

58 komentarzy

~antyglobalista
Od 11 listopada jak Polska długa i szeroka jesteśmy zbulwersowani zajściami w Warszawie podczas marszu niepodległości i jego kontrmanifestacji.
A czym była " kontrpikieta " p. burmistrza na chojnickim rynku???
Jeśli nawet samorządowcy doprowadzają do bezpośredniej polaryzacji zdań i pogladów to co się dziwić " ciemnemu ludowi" ,że nie wytrzymuje emocji i się " gania i tłucze po ulicach"
Kiedy oglądałem materiał z chojnickiego rynku to doszedłem do wniosku ,że tylko dzie]ęki roztropności i dojrzałości p. Sawickiego nie doszło tam do ekstremalnych scen i zdarzeń autorstwa p. burmistrza.
Juz by mnie nawet nie zdziwiła raca w rękach p. burmistrza.Zasada jaka przyświecia p. burmistrzowi ,ze nie ważne jak mówią ,ważne żeby tylko mówili powinna zakończyć swój żywot w 90-tych latach początku trabsformacji naszego kraju.
Burmistrz najwyrażniej zapomniał o podstawowej zasadzie misyjności samorządu ,a skupił się tylko na komercyjnym konstruowaniu budżetu.
20 Listopada 2011, godzina 21:49
~Ooo
Ooo...
16 Listopada 2011, godzina 12:43
~wyborca
Finster próbuje odwrócić kota ogonem. Ten chłop uważa nas za głupków nie umiejących czytać. Przeczytaj chłopie raz jeszcze ten protokół i się publicznie nie ośmieszaj, bo wstyd. Poloniści ze śmiechu parskają.
16 Listopada 2011, godzina 08:53
~gracz
Czy nie jest to hazard?
16 Listopada 2011, godzina 08:34
~Onasis
Nieelegancko jest się zakładać ,tym gorzej publicznie.
Czy jesteśmy w podrzędnym kasynie???
15 Listopada 2011, godzina 21:02
~xyz
Internauci potrafią czytać ze zrozumieniem. "...w tej chwili dopiero następują wszystkie płatności. Udzielana jest pomoc finansowa do innych jednostek samorządu terytorialnego, zaczynają spływać faktury za zrealizowane remonty w szkołach, zaczynają być kończone roboty budowlane na zadaniach inwestycyjnych i za chwilę może się okazać, że zabraknie nam środków na bieżące płacenie wszystkich wydatków i może to spowodować po prostu brak płynności finansowej (...)".
15 Listopada 2011, godzina 16:23
~kasjer
żeby była duża nadwyżka w budżecie to należy zaciągnąć większą pożyczkę w banku!!!
Ekonomia rodem z ?
15 Listopada 2011, godzina 15:18
~burmistrz
Panie Studziński!
No jednak tak nie jest! Niech pan zestawi, to co pan pisze o płynności z kontekstem tego co mówi pani skarbnik. Pani skarbnik mówi o zagrożeniach związanych z budżetem centralnym i realizacją przychodów. Pan natomiast straszy ludzi utratą płynności przez miasto! Pani skarbnik mówi też, że my dochody zrealizujemy. Mówiąc krótko, nic pana jako laika nie upoważnia do pisania, że grozi nam utrata płynności. To u pana podobnie jak z e-colą, ptakami i innymi wywodami. Niestety, to jest prawda. Na koniec dodam, że dopiero teraz zaciągamy zaplanowaną pożyczkę, a przewiduję, że na 2012 rok będzie też nadwyżka. Zakładam się, o co pan zechce, że płynności nie stracimy, dodam, nie ma takiego zagrożenia!
Pozdrawiam Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
15 Listopada 2011, godzina 15:13
~xyz
Finster powinien przeprosić Studzińskiego.
15 Listopada 2011, godzina 13:45
~Ooo
Ooo...
15 Listopada 2011, godzina 08:50
~jik
Pnai skarbnik to pracująca mrówka.
15 Listopada 2011, godzina 08:22
Ja sie nie dziwie pani skarbnik. co ja obchodzi PR finstera. ma prace ktora probuje normalnie wykonywac i nie bedzie nadstawiala d.. y kiedy burmistrz podejmuje nieopowiedzialne decyzje i niewiele majace z zasadami gospodarki finansowej, zdrowym rozsadkiem a nawet budzetem? Jak podpisze sie pod decyzjami ktore podem zakwestionuje instytucja kontrolna to bedzie jak z afera w osemce. zaskakuje mnie jedynie odwaga mowienienia tego publicznie. oj musi byc niedobrze.....
14 Listopada 2011, godzina 23:35
~xyz
Dla niezorientowanych.
Pani Krystyna Perszewska to nikt inny, jak Skarbnik Miasta Chojnice.
14 Listopada 2011, godzina 22:30
~J. Studziński
Oczywiście miało być: W sprawie grożącej utracie płynności finansowej...

A co do ewentualnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych wody w parku chętnie z Panem porozmawiam. Ufam, że nie będzie to rozmowa w myśl przysłowia: "gadał dziad do obrazu, a obraz ani razu". Raz jeszcze pozdrawiam.
14 Listopada 2011, godzina 20:36
~J. Studziński
Szanowny Panie burmistrzu. Ja żadnych głupot nie wypisuję. W sprawie grożącej płynności finansowej proszę zapoznać się z protokołem Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 30.09.2011r.. Czytamy w nim między innymi: "p.Perszewska – analizując wykonanie budżetu za I półrocze 2011r. wg poszczególnych źródeł dochodów trzeba powiedzieć, że na podstawie informacji o wykonaniu budżetu centralnego można powiedzieć, że my powinniśmy zrealizować wszystkie wielkości przyjęte w budżecie. Moją osobę budzi jak gdyby strach i obawę właśnie ta sprzedaż mienia. Uważam, że jest to robione za późno. Mięliśmy taką sytuację, że w tym roku dysponowaliśmy jeszcze środkami i nie musnęliśmy do tej pory uruchomić kredytu, ale w tej chwili dopiero następują wszystkie płatności. Udzielana jest pomoc finansowa do innych jednostek samorządu terytorialnego, zaczynają spływać faktury za zrealizowane remonty w szkołach, zaczynają być kończone roboty budowlane na zadaniach inwestycyjnych i za chwilę może się okazać, że zabraknie nam środków na bieżące płacenie wszystkich wydatków i może to spowodować po prostu brak płynności finansowej (...)".

Nie jestem Pańskim wrogiem. Proszę przyjąć to do wiadomości. Wiele Pana inicjatyw doceniam. Niestety mam też wiele uwag, których Pan nie chce usłyszeć. Pozdrawiam.
14 Listopada 2011, godzina 19:52

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 457.00 DKKDKK 60.90 62.30
EUREUR 464.00 474.00 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.30 46.00
GBPGBP 540.00 550.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-11-26 13:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.00 456.00 DKKDKK 61.00 62.20
EUREUR 466.00 471.50 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 474.50 481.00 NOKNOK 44.80 45.70
GBPGBP 542.00 549.00 SEKSEK 42.70 43.70
Aktualizacja: 2022-11-26 13:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.52 zł - 7.83 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij