Poniedziałek, 04 Lipca 2022 | Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda chojnice24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. Jerzy Erdman

Moim zdaniem. Zakopmy wojenny topór

Uroczystości na cmentarzu żołnierzy radzieckich 14.02.2005

Uroczystości na cmentarzu żołnierzy radzieckich 14.02.2005

Odżył niedawno w Chojnicach temat cmentarza żołnierzy radzieckich, którzy polegli w lutym 1945 roku w naszym regionie. Chciałbym wtrącić do tej dyskusji swoje „pięć groszy”.

Pierwszy raz wszedłem na teren tegoż cmentarza jako uczeń pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 5. Całą klasą sprzątaliśmy go z liści, grabiliśmy ścieżki, zbieraliśmy papierki. I tak co roku, do VIII klasy. Nie odbierałem tego jako karę czy przymus. Dziś określiłbym to jako spełnienie obywatelskiego obowiązku. Tam są groby tych, co oddali życie za to, by moja ojczyzna była wolna, więc trzeba ich uhonorować. Takie miałem zdanie w czasach PRL-u, takie mam i teraz. W czasie mojej działalności w Radzie Miejskiej, gdy zbliżała się okrągła rocznica wyzwolenia Chojnic, a sesja wypadała dokładnie 14 lutego 2005 roku, udało mi się przekonać władze miasta do zorganizowania bardziej uroczystej formy obchodów. Zaproszono konsula rosyjskiego, który zabrał głos na sesji. Wygłoszono na niej referaty historyczne. Była na cmentarzu kompania honorowa. Gdy pięć lat później, po katastrofie smoleńskiej, Polacy postanowili podziękować Rosjanom poprzez zapalenie zniczy na cmentarzach żołnierzy radzieckich w dniu 9 maja, z Markiem Czajką „rozkręciliśmy” tę akcję w Chojnicach. Spora część jej uczestników odwiedziła tego dnia także groby ułanów, którzy polegli 1 września 1939. Nie brakuje w tych miejscach zniczy także 1 listopada.

Reklama | Czytaj dalej »

Niestety, ale zanosi się na to, że kolejna rocznica oswobodzenia Chojnic w czasie II wojny światowej, upłynie w atmosferze wrogości wobec narodu rosyjskiego i tych, którzy oddadzą hołd poległym żołnierzom radzieckim. Informuję organizatorów protestu, że także będę w tym dniu z kwiatami. Położę je na jednym z grobów. Przy okazji chciałbym zaproponować, aby tam gdzie jest to możliwe, ustawić przy grobach tabliczki z nazwiskami poległych pisanymi cyrylicą. Istniejące płyty nagrobne mają ledwo widoczne dane personalne w alfabecie łacińskim. Podejrzewam, że byłaby niezła awantura, gdyby na grobach poległych pod Lenino polskich żołnierzy, ich nazwiska napisane były cyrylicą.

I jeszcze jedno. Potrafiliśmy już dawno przebaczyć narodowi niemieckiemu za zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej, a nadal nie możemy tego zrobić wobec sąsiada ze wschodu. Może jest już właściwy moment na to?

PS. Zdjęcia pochodzą z cmentarza żołnierzy radzieckich w Kazimierzu Dolnym. Wykonałem je latem 2008 roku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

57 komentarzy

~skejt
Do Chojniczanina:Człowieku,toż to zginęli w walce zwykli żołnierze,którzy ,idę o każdy zakład,chętniej siedzieli by w domu,niż maszerowali do naszych kochanych Chojnic z karabinami w rękach.To politycy odpowiadają za następstwa,ze ponowne zniewolenie w 1945 roku A NIE CI,KTÓRZY POLEGLI W BOJU Z NIEMCAMI.Chrześcijański obowiązek nakazuje nam opiekować się grobami wszystkich zmarłych,a w szczególności grobami tych,którzy oddali życie za to ,że po 1945 roku mogliśmy mówić po polsku,uczyc sie w polskich szkołach,że mogłem się urodzić Polakiem,a nie Niemcem,że mogę tutaj pisać po polsku.Zostaw drogi Chojniczaninie politykę politykom,a cześć oddaj tym, którzy wogóle sie do nas nie wybierali,a przyjść musieli-prostym,zwykłym ludziom,takim jak my.
17 Grudnia 2011, godzina 00:38
Oceniono 4 razy 4
~td
Po drugiej stronie ulicy prowadzącej do hotelu mamy cmentarz ; możne obudzi się ten jegomość co zarządza tym cmentarzem i chociaż chodniki powstaną bo to wstyd .
13 Grudnia 2011, godzina 18:10
Oceniono 1 raz 1
~1939
Rozkaz generała Juliusza Rómmla (b. pułkownika rosyjskiej artylerii konnej): "traktować wojska sowieckie jako sprzymierzone".
10 Grudnia 2011, godzina 17:43
Oceniono 1 raz 1
~młody do Młody
Masz źródło, J. Pagel. Polen und die Sovietjunion 1938 – 1939. poszperaj w archiwach i dowiesz się co 2 września sowieci proponowali Polsce, mimo podpisania paktu z Niemcami Poczytaj sobie archiwa opublikowane w tej książce, i wtedy nie będziesz wypisywał bzdur. Niestety polscy historycy dziwnym trafem nie pałają do opracowania tego zagadnienia, zrobili za to za nas w 1992 r. Niemcy.
09 Grudnia 2011, godzina 23:01
~Do młody
"Z chwilą wybuchu wojny Polska odrzuciła ofertę pomocy wojskowej ze strony ZSRR a rząd i najważniejsze osoby w państwie uciekły z kraju" Większej bzdury w życiu nie słyszałem! Skąd takie informacje? Istnieją jakieś źródła na poparcie tego co napisałeś?
Wszystkim średnio rozgarniętym maturzystom jest natomiast znany pakt Ribbentrop- Mołotow, który de facto podzielił strefy podziału II RP. Przecież Polacy nie oddaliby bez walki sowietom Całej rubieży wschodniej...Jak miała wyglądać ta proponowana pomoc od sowietów?!!
09 Grudnia 2011, godzina 21:14
Oceniono 1 raz -1
~XYZ-2
Tak "Młody" masz 100% racji, ale do niektórych to nie dociera i nigdy nie dotrze! Dzisiaj kiedy jest tyle lat po wojnie jest taka partia której przewodzi pewien KARZEŁ mający sny aby wróciła ta IIRP, bo ten KARZEŁ też wywija szabelką w stronę Rosji, ale proszę pamiętać gdyby historia miała się powtórzyć to on ze swoją bandą pierwszy spie...li z Polski! Pozdrawiam podobnie myślących!!!
09 Grudnia 2011, godzina 17:50
Oceniono 3 razy 3
~baston
Wiem postawimy tam Biedronkę '
09 Grudnia 2011, godzina 17:11
~....
Polacy to święte "aniołki" z klerem katolickim na czele
09 Grudnia 2011, godzina 14:06
Oceniono 2 razy 0
~młody
Gwoli prawdy widzimy jedną stronę medalu, Katyń nie wziął się tak sobie sporadycznie. Decyzja Stalina o rozstrzelaniu Polaków była swoistym „rewanżem” za 1920 r. którego Stalin nie zapomniał Polsce. Polityka antysowiecka w Polsce sanacyjnej daleka była od dyplomatycznej. Pacyfikacje wschodnich rubieży dokonywane przez wojsko Polskie na ludności białoruskiej potęgowały nienawiść do ludności polskiej. Mniejszości narodowe zamieszkujące na Kresach były nie tylko szykanowane ale i dyskryminowane przez rząd Polski. Krwawych potyczek dokonywali tego m.in. ci sami „Hallerczycy”, którzy w 1920 r. przejmowali Pomorze od Niemców. Mocarstwowe zapędy Polski i mniemanie o wielkości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej wyizolowały praktycznie Polskę pod koniec lat trzydziestych z politycznej mapy Europy. Z chwilą wybuchu wojny Polska odrzuciła ofertę pomocy wojskowej ze strony ZSRR a rząd i najważniejsze osoby w państwie uciekły z kraju. Nie uczą tego na lekcji historii w szkołach i dlatego młodzi ludzie piszą bzdury w komentarzach. Mało kto wie, że Rosjanie w 1945 r. „wyzwalając” Polskę posiadali mapy sprzed 1920 r. gdzie Chojnice były wówczas Niemieckie, położone w Prusach wschodnich. Front poprzedzała tzw. „żelazna miotła” , oddział, którego zadaniem było szczególne rozpoznanie i traktowanie niemieckich terenów, do których zaliczali Chojnice. Ich doktryna wojenna na tych ziemiach traktowała wszystko jako zdobyczne, a metody dozwolone. To nie prości żołnierze byli temu winni, a politrucy, którzy tym prostym ludziom skutecznie „wyprała” mózgi. Cała sowiecka polityka bezwzględnie nastawiona była na podporządkowanie sobie ludzi w bezwiedne kukły. Sankcje i represje wobec nich, rozstrzeliwania, obozy pracy, gułagi w Rosji Sowieckiej były na długo przed rozpoczęciem II wojny światowej. Stalinowski system wymordował miliony swoich rodaków W Polsce „funkcjonował” tylko jeden obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej.
09 Grudnia 2011, godzina 08:52
Oceniono 2 razy 2
~XYZ-2
Do "on01" - BRAWO TAK TRZYMAĆ !!!
02 Grudnia 2011, godzina 20:14
Oceniono 1 raz 1
~Semper fidelis
nie zmieniaj tematu
02 Grudnia 2011, godzina 19:39
Oceniono 1 raz -1
~on01
jasne ,proponuję na każdym skrzyżowaniu postawić pomnik Wojtyły i Wałęsy co doprowadzili Polskę do największego bezrobocia od czasu zakończenia II wojny i Polska stała się pachołkiem zachodu nie wspominając już,że prawie wszystkie firmy w Polsce to kapitał zachodni. Pan Wałdoch i pan Sawicki nie wezmą łopatę i do roboty, może wtedy głupoty przestaną się ich trzymać, a jak już gardzą łopatą to niech zajmą się z walczaniem bezrobocia w Chojnicach a nie ciągle patrzeć co było kiedyś.
02 Grudnia 2011, godzina 17:46
Oceniono 3 razy 3
~ano
Gwiazdy powinny być usunięte a tablica tak opisana, żeby nie sugerowała młodym ludziom, którzy nie znają historii, że sowieci uwolnili nas od nazistów i później było wszystko cacy. Stawianie na tym cmentarzu kolejnego pomnika czy też tablicy z granitu jest po prostu nie na miejscu i bardzie podchodzi pod stalinowską propagandę niż pod uczczenie pamięci zabitych.
02 Grudnia 2011, godzina 12:30
Oceniono 2 razy -2
~fr.
żywi mogą przepraszać
02 Grudnia 2011, godzina 12:16
Oceniono 1 raz -1
~McIntosh
Dla leniwych, omijających książki, czy nie znających historii proponuję skrót wydarzeń...
http://facet.wp.pl/gid,12678613,img,12678703,kat,84554,galeriazdjecie.html

O pewnych WAŻNYCH sprawach, wydarzeniach należy pamiętać mając na uwadze przede wszystkim tych, którzy cierpieli przez Rosjan lub zginęli z ich ręki...Im także należy się cześć. Nigdy nie zapomnę opowieści mojej babci i taty z czasów II wojny...Czcijmy pamięć zmarłych, ale chyba nie oprawców? Jest to trudny temat i powinniśmy ważyć słowa wyrażając swe opinie. Zmarli nie mogą się już bronić, tłumaczyć, przepraszać. My żyjący musimy wykazać rozsądek. Sam cmentarz mi nie przeszkadza. Niech modlą się nad tymi grobami ci, którzy uważają, że tak trzeba. Ja się tam modlić nie będę. Razi mnie tylko płot ozdobiony gwiazdami. Jeżeli ten cmentarz ma być uwolniony od złych emocji, należy zmienić płot i z tego co piszecie napisy, bo z ZSRR nie ma dobrych wspomnień. I tyle.
02 Grudnia 2011, godzina 10:45
Oceniono 1 raz -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.00 458.00 DKKDKK 62.20 63.80
EUREUR 465.00 478.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 42.80 44.40
Aktualizacja: 2022-07-04 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.20 454.50 DKKDKK 62.71 63.45
EUREUR 467.67 473.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 465.45 472.00 NOKNOK 45.02 45.84
GBPGBP 543.67 547.00 SEKSEK 43.37 44.20
Aktualizacja: 2022-07-04 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-04

E95 E98 ON LPG
BP 7.63 zł 8.46 zł 7.64 zł 3.34 zł
Circle K 7.63 zł - 7.63 zł 3.29 zł
Lotos Optima 7.63 zł - 7.64 zł 3.31 zł
MZK 7.66 zł 8.39 zł 7.64 zł 3.29 zł
Orlen 7.63 zł 8.22 zł 7.64 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij