Sobota, 28 Stycznia 2023 | Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Co dalej z chojnickim sądem? Aktualizacja

Siedziba chojnickiego Sądu Rejonowego

Siedziba chojnickiego Sądu Rejonowego

Od kilku tygodni głośno jest o kolejnej reorganizacji polskiego sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przekształcić w oddziały zamiejscowe 115 sądów rejonowych, w których pracuje mniej niż 14 sędziów.

Zmiany mają zajść także w województwie pomorskim. Według nieoficjalnych informacji Sąd Rejonowy w Bytowie ma zostać wydziałem zamiejscowym… chojnickiego Sądu Rejonowego! Takie przynajmniej informacje, jak podał Kurier Bytowski na swej stronie internetowej 29.12, krążyły wśród radnych Bytowa – (…) Może się jednak okazać, że w nowych oddziałach zamiejscowych powstaną tylko wydziały karny i cywilny. Niewykluczone więc, że aby załatwić sprawę w wydziale rodzinnym lub ksiąg wieczystych, trzeba będzie jechać z Bytowa do Słupska. Mimo że nikt nie wspomina o tym, że sąd w Bytowie miałby zostać zlikwidowany w rzeczywistości, Rada Miejska jednogłośnie uchwaliła stanowisko w tej sprawie.(…) W stanowisku czytamy, że "Rada Miejska wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie reorganizacji sądów powszechnych, których skutkiem może być likwidacja Sądu Rejonowego w Bytowie". Przyjęto je jednogłośnie na sesji bytowskiej RM w dniu 29.12.2011.

Reklama | Czytaj dalej »

Jak pamiętamy, przed rokiem po kilkumiesięcznych przepychankach, w których wzięli udział lokalni samorządowcy i parlamentarzyści, Wydział Pracy został przeniesiony do człuchowskiego Sądu Rejonowego. Obawiając się podobnego rozwoju wydarzeń, burmistrz Arseniusz Finster kilka dni temu wysłał do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina list dotyczący dalszego funkcjonowania w naszym mieście Sądu Rejonowego.

Burmistrz Chojnic dziękuje w nim za uwzględnienie w dotychczasowych wersjach reformy poszerzenia zakresu terytorialnego chojnickiego sądu o obszar obsługiwany przez sąd w Bytowie. Wspomina, że w naszym mieście są dwie wyższe uczelnie kształcące także w zakresie administracji i nauk pokrewnych prawu. Zauważa, że Chojnice, to także jedno z najstarszych ciągle funkcjonujących liceów w Polsce. Równie wiekowa jest tradycja sądownicza w Chojnicach. Jest jednak i ślad wątpliwości – Zaniepokojenie władz miasta, a przede wszystkim mieszkańców, budzą, może niesłuszne, pogłoski o rzekomym przyłączeniu naszego sądu do Sądu Rejonowego w Człuchowie. Taka potencjalna możliwość jest nie do przyjęcia dla społeczności powiatu chojnickiego. Wśród argumentów za, autor pisma wymienia wielkość miejsc postojowych – Ilość miejsc parkingowych jest bardzo duża, bo pozwalająca na swobodne parkowanie co najmniej pół tysiąca samochodów i to w odległości od sądu nie przekraczającej 300 m. Dla odmiany przy Sądzie Rejonowym w Człuchowie nie ma prawie żadnych miejsc parkingowych. Podnoszony jest też problem połączeń komunikacyjnych z Człuchowem – Praktycznie nie istnieją żadne połączenia kolejowe na wschód od Człuchowa z powiatów chojnickiego i bytowskiego. W dobie pauperyzacji społeczeństwa ma to duże znaczenie, gdyż praktycznie ogranicza to prawo do sądu. Większość naszych mieszkańców to ludzie ubodzy, dla których dojazd samochodem nie zawsze jest możliwy.

- Nie mamy żadnych oficjalnych sygnałów, co do podporządkowania naszego sądu człuchowskiemu, ale wolimy dmuchać na zimne. Więcej będziemy wiedzieć o planach Ministerstwa Sprawiedliwości po spotkaniu z Jarosławem Gowinem. Ma dojść do niego w pierwszej połowie stycznia. Wezmą w nim udział przedstawiciele władz samorządowych z naszego województwa – przekazał nam Arseniusz Finster.

Aktualizacja z 5.01.2012. Pismo adresowane do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, które zamieściliśmy, otrzymaliśmy z UM w wersji roboczej. Dziś przekazano nam wersję ostateczną, która została wysłana do Warszawy. Jedyną różnicą w obydwu wersjach jest poprawienie tzw. literówki, czyli zamiast "400 - wiekowa", jest "400 - letnia".

Wersja ostateczna pisma UM do Ministra Sprawiedliwości

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

68 komentarzy

~asa
Stanowisko Związku Powiatów Polskich "Tym razem stanęliśmy przed perspektywą likwidacji 115 sądów rejonowych. Już tylko ta liczba pokazuje, jak wielką wyrwę w systemie wymiaru sprawiedliwości planuje ministerstwo i to nomen omen sprawiedliwości. Nie ma zgody Związku Powiatów Polskich na takie działania, które – odważmy się to powiedzieć – są skierowane przeciw społecznościom lokalnym. Dowodem na prawdziwość tych mocnych słów są napływające lawinowo stanowiska konwentów powiatów, rad powiatów, a w żadnym z nich nie ma zgody na takie działanie, a każde stanowisko zawiera logiczne i spójne argumenty przeciw proponowanym zmianom."
W zasadzie jest jedna zgoda - UM w Chojnicach, jak ktoś chce może im wysłać maila ze stanowiskiem Burmistrza Chojnic.
www.zpp.pl
10 Stycznia 2012, godzina 18:20
~marcyś
Brawo Platforma, brawo panie Biernacki. Dziękujemy za wasze nieudolne rządy.
09 Stycznia 2012, godzina 14:42
~Lorelai
Po co ściągać pismo? Wystarczy poczytać komentarze! Rzeczywiście nasz pan burmistrz nie popisał się tym razem ;o)
09 Stycznia 2012, godzina 10:48
~wujek Google
Jeśli chcecie sobie ściągnąć to pismo w wersji oryginalnej, przez urzędników zwanej jako robocza ale podpisanej przez burmistrza, to zapraszam pod ten adres: http://chojnice24.pl/download.php?id=106. Lub zapraszam do oglądania tutaj: http://imgur.com/a/wecj7
09 Stycznia 2012, godzina 10:02
~uroczysko
się zgadzam. też się podśmiewałam. ale z burmistrza i jego indolencji w tym zakresie - pod cały ratusz nie podciągam. pozdrawiam.
08 Stycznia 2012, godzina 22:07
~Charzykowianin
Oczywiście,że nieładnie.
Ale kiedy problem ten dotyczy publicznego obrazu bądź co bądź publicznego urzędu musi zostać napiętnowany w każdy możliwy sposób.
Poziom kazdej aktywności urzędu być na najwyższym poziomie intelektualnym.Nieczas tam na naukę ani doświadczenia.Samorząd to misja ,a nie komercja.
08 Stycznia 2012, godzina 20:13
~uroczysko
Odnośnie powyższego - nie należy generalizować. Nieładnie generalizować...
07 Stycznia 2012, godzina 21:47
~Charzykowianin
Do Pana Sawickiego

Trafna jest Pańska uwaga o poziome intelektualnym chojnickiego ratusza.
Problem ten już zauważył w latach 90-tych p. burmistrz Edmund Pytel ,którego pierwszą decyzją byłA decyzja o zakupie słowników ortograficznych dla wszystkich pracowników chojnickiego urzędu tak kontrowersyjna wg ówczesnych radnych .
Minęło 15 lat ,a edukacja poszła w las.
Słowem taki poziom kadry jaki poziom szefa.
" NIE KALECZYĆ POLSKA MOWA BO TO GRZECHA NARODOWA"[
07 Stycznia 2012, godzina 21:27
~Charzykowianin
Do Pana Sawickiego

Trafna jest Pańska uwaga o poziome intelektualnym chojnickiego ratusza.
Problem ten już zauważył w latach 90-tych p. burmistrz Edmund Pytel ,którego pierwszą decyzją byłA decyzja o zakupie słowników ortograficznych dla wszystkich pracowników chojnickiego urzędu tak kontrowersyjna wg ówczesnych radnych .
Minęło 15 lat ,a edukacja poszła w las.
Słowem taki poziom kadry jaki poziom szefa.
" NIE KALECZYĆ POLSKA MOWA BO TO GRZECHA NARODOWA"[
07 Stycznia 2012, godzina 21:23
~ob.
Kto był w naszym sądzie, widział ciasnotę, w Człuchowie obok wiekowego / może 4oo/ gmachu, wybudowano w podwórzu nowoczesny budynek. I warunki pracy sędziów i obsługi petentów będą, czy już są, nieporównanie lepsze.
06 Stycznia 2012, godzina 16:55
Oceniono 1 raz 1
~Radek Sawicki
Rozumiem, że można pomylić się i napisać 400-wiekową historię, zamiast 400-letnią. Ludzki błąd. Choć źle świadczy o piszącym, że nie sprawdził lub nie dał do korekty. Dziwi mnie bardzo, że na wersji roboczej był podpis i pieczęć burmistrza. "Poprawiona" wersja jednak też jest pełna błędów. Nawet "Bory Tucholskie" leżą na terenie powiatu chojnickiego... To powiat leży na terenie Borów Tucholskich, a nie jak w piśmie. Poza tym dlaczego Bory Tucholskie są w cudzysłowie? Czy nazwę Chojnice też piszemy "Chojnice"?
06 Stycznia 2012, godzina 15:07
~anonimowy anonim
Fraza dotycząca 500 miejsc parkingowych w promieniu 300 metrów od Sądu, na których można SWOBODNIE parkować, jest zdumiewająca. Może autor miał na myśli także pulę w podwórku posesji przy Urzędzie Skarbowym?
06 Stycznia 2012, godzina 13:36
~fragi
W Człuchowie miejsc parkingowych w okolicach sądu faktycznie nie ma, trzeba kombinować ale w Chojnicach też ich nie ma. Strażnik miejski z Czerska musiał zaparkować na zakazie (za co zamiast mandatu dostał tylko pouczenie) nie pamiętacie już ? W Tucholi też zresztą nie ma, trzeba parkować przy NETTO.
06 Stycznia 2012, godzina 12:39
~zero
Do ~ uroczysko, no pewnie, że zostały
05 Stycznia 2012, godzina 16:23
~ALFA
Widać ORMO wciąż działa A ja widziałem jak Szlanga (starszy) kupował Żołądkową Gorzką, pewnie dla też dla niego
05 Stycznia 2012, godzina 16:20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 430.00 440.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 42.50 44.20
GBPGBP 530.00 540.00 SEKSEK 40.80 42.50
Aktualizacja: 2023-01-28 14:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 431.00 436.00 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 467.50 472.00 RUBRUB 5.50 6.20
CHFCHF 467.00 473.00 NOKNOK 43.00 43.90
GBPGBP 532.00 539.00 SEKSEK 41.30 42.20
Aktualizacja: 2023-01-28 14:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.7 zł 7.45 zł 7.79 zł 3.27 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.67 zł - 7.76 zł 3.21 zł
MZK 6.59 zł 6.89 zł 7.71 zł 3.21 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.6 zł - 7.74 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij