Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. - www.historiachojnic.pl, je, M.Janik

Renowacja czy odbudowa?

Tak wyglądał pomnik w 1973 roku - www.historiachojnic.pl

Tak wyglądał pomnik w 1973 roku - www.historiachojnic.pl

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do sprawy pomnika Mikołaja Kopernika, którego chwilowo nie ma w parku 1000-lecia. Stał tam od 1973 roku.

Jak wynika z informacji uzyskanych w Wydziale Komunalnym UM, prowadzącym ewidencję pomników pamięci narodowej oraz na www.historiachojnic.pl, inicjatorami jego wybudowania w Roku Kopernikowskim 1973 byli Julian Rydzkowski oraz chojnicki oddział Stowarzyszenia PAX. Został wzniesiony czynem społecznym według projektu Alfreda Ćwioka, długoletniego dyrektora szkoły zawodowej przy ul. Sukienników. Popiersie Mikołaja Kopernika wykonał Antoni Łangowski, mieszkaniec Czerska. Znaczny wkład w wybudowanie pomnika wnieśli uczniowie ZSZ.

Reklama | Czytaj dalej »

Gdy powstał, jak widać na zdjęciu z 1973 roku, posiadał zupełnie inne otoczenie niż w styczniu 2012. Nie zasłaniały go gałęzie drzewa rosnącego obok. Astronom miał jeszcze astrolabium, które później zniknęło. Pomnik wykonano z betonu, który, jak przekazał nam Józef Urbaniak, nie był już w najlepszej kondycji. W bazie jego firmy przy ul. Angowickiej można obecnie obejrzeć tylko popiersie Kopernika, gdyż pozostałe elementy pomnika zostały utylizowane. Będzie ono wzorem dla rzeźbiarza, który ma wykonać jego kopię z brązu. Niewykluczone, że będzie nim chojniczanin Jarosław Urbański, ale rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają.

Projekt nowego pomnika przewiduje jego odtworzenie w częściowo zmienionym kształcie. Obydwa filary będą prawie jednakowej wysokości i stworzą bramę w jednej z alei parku o nazwie ścieżka astronomiczna. Przed nią powstanie plac o nawierzchni klinkierowej z murkiem z kamienia łupanego oraz ławkami. Całość otoczy żywopłot. Z brązu będzie też sfera amilarna, astrolabium i litery napisu. W koncepcji projektanta z czerwca 2010, specyfikacji przetargowej i dokumentacji technicznej jest używane sformułowanie „renowacja pomnika Mikołaja Kopernika” lub „pomnik Mikołaja Kopernika przeznaczony do renowacji”. W kontekście pierwszej czynności wykonawcy do realizacji, jaką było „rozebranie istniejącego pomnika – 1 kpl.”, jak opisano w przedmiarze na stronie nr 3, to określenie „renowacja” jest nie na miejscu.

W prawie budowlanym nie ma definicji renowacji, są za to inne. Na przykład „budowa” to „wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego". Jest też „remont” – „należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym".

Uważamy, że do tej pory niejednoznacznie byliśmy informowani o zamierzeniach urzędu miejskiego względem pomnika wielkiego astronoma. Najlepiej świadczy o tym odpowiedź wiceburmistrza Jana Zielińskiego na pytanie zadane w czasie programu Bez Montażu z 30.01. o losy pomnika Kopernika. Według zastępcy burmistrza, zostanie zmieniony jedynie jego cokół, a sam pomnik po jego odświeżeniu w pracowni artystycznej wróci w idealnym stanie i tym samym kształcie. Temat dyskusji nie był zaskoczeniem dla jego uczestników.

Wiceburmistrz Jan Zieliński o pomniku M.Kopernika

Rozmawialiśmy także z miejskim konserwatorem zabytków oraz dyrektorem Wydziału Budowlano-Inwestycyjnego Jackiem Domozychem. Marlena Pawlak nie opiniowała zmian przewidzianych w pomniku Kopernika i jego otoczeniu, gdyż nie jest do nich uprawniona. Nie były one z nią konsultowane w fazie ich projektowania. Natomiast dyrektor Domozych zapewnił nas, że wszystkie prace w parku prowadzone są zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię Zdzisława Kufla i zezwoleniem na budowę wydanym przez starostwo powiatowe 31 maja 2011 roku.

Czy dochowano wszystkich uzgodnień formalno-prawnych w tej sprawie, to być może ustali wkrótce Prokuratura Rejonowa, o ile przyjmie wniosek Mariusza Janika do realizacji.

Projekt techniczny nowego pomnika Mikołaja Kopernika

"Pomnik Kopernika zniszczony?" - tekst z 27.01.2012

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

352 komentarzy

~j23
ale dziwi mnie, że wcześniej nikt się nie wczytał w plany zagospodarowania parku 1000-lecia, przecież ktoś tę rozbiórkę nadzorował i takim kwitkiem w ręce!
02 Lutego 2012, godzina 13:12
Oceniono 5 razy 3
~xxx
Chyba od tego czasu ludzie będą wielokrotnie czytać nawet najmniejszą informację, którą wyprokukuje Urząd Miasta i na pewno będą ją między sobą konsultować tak by znowu nie dac się nabrać. Skończyło się ślepe wierzenie w słowa urzędników.
02 Lutego 2012, godzina 12:52
Oceniono 8 razy 6
~zgadzam się
Co racja to racja - mało można zaleźć konkretnych wpisów podtrzymujących inteligentną rozmowę. A szkoda bo temat godny uwagi
02 Lutego 2012, godzina 12:48
Oceniono 20 razy 20
~nWo
Panie Zieliński zdobył Pan umiejętność czytania ze zrozumieniem? To proszę to przeczytać i jeszcze raz odpowiedzieć w jak bardzo niezmienionym stanie wróci pomnik Kopernika.

Pomnik – w architekturze, dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego.


Cokół - podstawa, postument (baza), na którym umieszczane są rzeźby lub inne dzieła sztuki.


Bo jak dla mnie przez to, że nie wspominając o tym, że ze starego pomnika to nic nie zostało poza popiersiem, które posłuży jako model do wykonania podobnego elementu z brązu to jego projekt wprowadza na tyle istotne zmiany, że wg mnie jest to już nowy inny pomnik. Kolumny zostały zrównane i wydłużone, zostały dodane nowe elementy i wprowadzono bardziej symetryczną formę całości. Ze starego pomnika nic nie wraca więc nie ma tutaj mowy o renowacji, nawet o przebudowie. Jest to nowa budowa, która została w taki ładny i akceptowalny przez społeczeństwo sposób zatytułowana. Ludzie nie zagłebiają się we wszystkie pisma UM i ich pełną treść bo sugerują się tym co mówią urzędnicy. A tutaj nikt nie mówił o zburzeniu starego pomnika i wybudowaniu na nowo podobnego (bo tylko tak można to nazwać). Ciągle była mowa o renowacji. Ludzi bulwersuje, że poniekąd zostali wprowadzeni w błąd ale głównie z tego powodu, że zniszczono coś co oni sami stworzyli i nikt w tym nie widzi nic złego. Pan Zieliński jak słychać również nie widzi w tym najmniejszego problemu a co gorsza nie widzi tutaj faktu budowy czegoś nowego. Niech on mi pokaże, która część pomnika zostanie poddana renowacji a co zostanie wybudowane od nowa. Proszę sobie to jeszcze raz posłuchać i zapamiętać jak brzmi brak wiedzy i jakiegokolwiek logicznego myślenia. Brawo Panie wiceburmistrzu, tak trzymać i dalej pobierać tak wysoką pensję wraz z nagrodami i trzynastkami. Należy się Panu jak większości urzędasów w ratuszu.
02 Lutego 2012, godzina 12:45
Oceniono 10 razy 10
~zefir
komentarz , masz rację , komentarze komentarzami , ale potwierdza to moje odczucie ,że niektórzy nie mają nic ciekawego do przekazania a namiętnie piszą (i takie ich prawo ).
02 Lutego 2012, godzina 12:38
Oceniono 21 razy 9
~komentarz
Komentarze komentarzami ale sądzę, że każdy wart jest uwagi, tym bardziej że sprawa nie byle jaka. Interesował się ktoś kiedyś tym jakie sankcje grążą tym którzy chociażby w przypływie amoku alkoholowego kopnęli znicz na jakimś pomniku? Policja od razu się nimi interesuje i dobrze jak na mandacie się kończy, a tutaj nikt nie reagował jak w biały dzień i za pozwoleniem najwyższych władz w mieście dokonywano dewastacji!
02 Lutego 2012, godzina 12:15
Oceniono 8 razy 8
~zefir
Witaj w klubie !
02 Lutego 2012, godzina 12:09
Oceniono 5 razy 1
~do zefir
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Lutego 2012, godzina 12:04
Oceniono 19 razy -11
~zefir
Ale "mądre i przemyślane" wpisy tu królują .
02 Lutego 2012, godzina 11:55
Oceniono 24 razy 12
~koko
A może oni po prostu chcieli, żeby Mickiewicz nie wąchał tego syfu z bajora?
02 Lutego 2012, godzina 11:45
Oceniono 4 razy -4
~...
Przecież całe miasto to jeden wielki ściek!!!
02 Lutego 2012, godzina 11:00
Oceniono 5 razy 5
~W temacie Chojnic
Serwowanie miastu ścieków jako jeziorka wypoczynkowego jest przejawem jawnego urzędniczego chamstwa a co do Kopernika ..no cóż brak poszanowania do tradycji świadczy o moralnym upadku..można też powiedzieć smaruj "chłopa" miodem a on i tak śmierdzi kupą ( mowa jest o naszych politykach i co poniektórych urzędnikach)
02 Lutego 2012, godzina 10:55
Oceniono 11 razy 11
~pytanie
Tak od dłuższego czasu zastanawiam się kto musi się o tym dowiedzieć, żeby nasza lokalna świta podjęła jakieś kroki i żeby zaczęli się chociaż trochę bać, bo ta samowolka to już przesada
02 Lutego 2012, godzina 10:47
Oceniono 2 razy 2
~hehe
Dobry ten link - ale mam wrażenie, że coś podobnego to na miejscu mamy
02 Lutego 2012, godzina 10:37
Oceniono 2 razy 2
~Nikoś
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85301,11062080,Twinpigs___Miasteczko_Westernowe_w_Zorach.html

02 Lutego 2012, godzina 10:32
Oceniono 2 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij