Piątek, 07 Października 2022 | Imieniny: Krystyna, Marii, Marka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. - www.historiachojnic.pl, je, M.Janik

Renowacja czy odbudowa?

Tak wyglądał pomnik w 1973 roku - www.historiachojnic.pl

Tak wyglądał pomnik w 1973 roku - www.historiachojnic.pl

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do sprawy pomnika Mikołaja Kopernika, którego chwilowo nie ma w parku 1000-lecia. Stał tam od 1973 roku.

Jak wynika z informacji uzyskanych w Wydziale Komunalnym UM, prowadzącym ewidencję pomników pamięci narodowej oraz na www.historiachojnic.pl, inicjatorami jego wybudowania w Roku Kopernikowskim 1973 byli Julian Rydzkowski oraz chojnicki oddział Stowarzyszenia PAX. Został wzniesiony czynem społecznym według projektu Alfreda Ćwioka, długoletniego dyrektora szkoły zawodowej przy ul. Sukienników. Popiersie Mikołaja Kopernika wykonał Antoni Łangowski, mieszkaniec Czerska. Znaczny wkład w wybudowanie pomnika wnieśli uczniowie ZSZ.

Reklama | Czytaj dalej »

Gdy powstał, jak widać na zdjęciu z 1973 roku, posiadał zupełnie inne otoczenie niż w styczniu 2012. Nie zasłaniały go gałęzie drzewa rosnącego obok. Astronom miał jeszcze astrolabium, które później zniknęło. Pomnik wykonano z betonu, który, jak przekazał nam Józef Urbaniak, nie był już w najlepszej kondycji. W bazie jego firmy przy ul. Angowickiej można obecnie obejrzeć tylko popiersie Kopernika, gdyż pozostałe elementy pomnika zostały utylizowane. Będzie ono wzorem dla rzeźbiarza, który ma wykonać jego kopię z brązu. Niewykluczone, że będzie nim chojniczanin Jarosław Urbański, ale rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają.

Projekt nowego pomnika przewiduje jego odtworzenie w częściowo zmienionym kształcie. Obydwa filary będą prawie jednakowej wysokości i stworzą bramę w jednej z alei parku o nazwie ścieżka astronomiczna. Przed nią powstanie plac o nawierzchni klinkierowej z murkiem z kamienia łupanego oraz ławkami. Całość otoczy żywopłot. Z brązu będzie też sfera amilarna, astrolabium i litery napisu. W koncepcji projektanta z czerwca 2010, specyfikacji przetargowej i dokumentacji technicznej jest używane sformułowanie „renowacja pomnika Mikołaja Kopernika” lub „pomnik Mikołaja Kopernika przeznaczony do renowacji”. W kontekście pierwszej czynności wykonawcy do realizacji, jaką było „rozebranie istniejącego pomnika – 1 kpl.”, jak opisano w przedmiarze na stronie nr 3, to określenie „renowacja” jest nie na miejscu.

W prawie budowlanym nie ma definicji renowacji, są za to inne. Na przykład „budowa” to „wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego". Jest też „remont” – „należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym".

Uważamy, że do tej pory niejednoznacznie byliśmy informowani o zamierzeniach urzędu miejskiego względem pomnika wielkiego astronoma. Najlepiej świadczy o tym odpowiedź wiceburmistrza Jana Zielińskiego na pytanie zadane w czasie programu Bez Montażu z 30.01. o losy pomnika Kopernika. Według zastępcy burmistrza, zostanie zmieniony jedynie jego cokół, a sam pomnik po jego odświeżeniu w pracowni artystycznej wróci w idealnym stanie i tym samym kształcie. Temat dyskusji nie był zaskoczeniem dla jego uczestników.

Wiceburmistrz Jan Zieliński o pomniku M.Kopernika

Rozmawialiśmy także z miejskim konserwatorem zabytków oraz dyrektorem Wydziału Budowlano-Inwestycyjnego Jackiem Domozychem. Marlena Pawlak nie opiniowała zmian przewidzianych w pomniku Kopernika i jego otoczeniu, gdyż nie jest do nich uprawniona. Nie były one z nią konsultowane w fazie ich projektowania. Natomiast dyrektor Domozych zapewnił nas, że wszystkie prace w parku prowadzone są zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię Zdzisława Kufla i zezwoleniem na budowę wydanym przez starostwo powiatowe 31 maja 2011 roku.

Czy dochowano wszystkich uzgodnień formalno-prawnych w tej sprawie, to być może ustali wkrótce Prokuratura Rejonowa, o ile przyjmie wniosek Mariusza Janika do realizacji.

Projekt techniczny nowego pomnika Mikołaja Kopernika

"Pomnik Kopernika zniszczony?" - tekst z 27.01.2012

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

352 komentarzy

Przed nią powstanie plac o nawierzchni klinkierowej z murkiem z kamienia łupanego oraz ławkami

Znowu ten szaletowy klinker. Szkoda słów :/ Co do pomnika - Jest tak jak pisałem, papiery były w rączce, coś tam było powiedziane, coś zrozumiane na swój sposób, ktoś o czymś nie wiedział i oto efekt. Pomnik w gruzach. Pewnie jeszcze urzędasy mają pretensje do ciemnej masy, że narzeka w necie zamiast być dozgonnie wdzięczna. Ratusz bierze przykład z góry, od Donka i jego wesołej kompanii - niech szaraczki gadają, krzyczą, protestują my i tak zrobimy swoje.
01 Lutego 2012, godzina 18:41
Oceniono 10 razy 10
~Radek Sawicki
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu stoi od 1853 roku, co prawda jest większy i z brązu, jednak nikt go nie przesuwał i nie przestawiał mimo generalnego remontu ulicy Szerokiej przed kilkunastoma laty. Nasz pomnik jest z betonu, ale jak widzę na zdjęciach wygląda jeszcze całkiem całkiem. Teraz zanosi się na nowe popiersie Kopernika. Chojnice idą z duchem czasu i "rewitalizacji". Wszystko musi być nowe. Nowa stara baszta w fosie, nowy stary Kopernik w parku, nowe stare oznaczenie przy cmentarzu żołnierzy radzieckich.
01 Lutego 2012, godzina 17:01
Oceniono 9 razy 9
~porządek w mieście
On dał czadu. nie ma finia i już rozumy pozjadali. jak tata przyjedzie to im tyłki przetrzepie.
01 Lutego 2012, godzina 16:55
Oceniono 12 razy 12
~konserwator
Zieliński błysnął
01 Lutego 2012, godzina 16:53
Oceniono 13 razy 11
~???
Samych uczonych mamy i wszech widzących takie wrażenie jak sie posłucha Zielińskiego
01 Lutego 2012, godzina 16:48
Oceniono 12 razy 10
~kiepsko w Chojnicach
Tak, tak niski mamy urzędniczy poziom czasami ma się wrażenie że szkołę to oni za kury i gęśi zaliczyli.
01 Lutego 2012, godzina 16:30
Oceniono 12 razy 10
~podatnik
Jakoś burmistrz zamilkł jak grób. Może pochwali się ile ten nowy pomnik będzie kosztował i kto za niego zapłaci. Stary wystarczyło odmalować i uporządkować wokół teren.
Ale cóż będą nowe drzewa, nowe bajora i nowe pomniki. A za przedszkola rodzice płacą więcej i więcej. A co tam. Stać nas. Hołota zapłaci.
01 Lutego 2012, godzina 16:28
Oceniono 23 razy 19
~do gregora
A Ty co kolega miejscowych nieudaczników, ich obrońca bo oni głupi i bezbronni. Janik masz racje czas już z imienia i nazwiska pisać co się o nierobach myśli
01 Lutego 2012, godzina 16:25
Oceniono 236 razy -6
~podatnik
A w którym miejscu Janik kogoś obraził? Wypowiedź Zielińskiego rzeczywiście nie jest "wysokich lotów". Jaka jest każdy słyszy. Jak obserwuję niektóre inwestycje prowadzone w mieście to mam wrażenie, jakby je przygotowywały "panienki" po ogólniaku.
01 Lutego 2012, godzina 16:19
Oceniono 144 razy 72
~gregor
Panie Janik , nikt i nic nie upoważnia do obrażania ludzi . Powinien Pana przeprosić osoby które Pana obraził . Pana tłumaczenie pominę milczeniem bo nie ma co komentować .
01 Lutego 2012, godzina 15:57
Oceniono 240 razy 8
~ścieżka
nie rozśmieszajcie mnie bardziej : ścieżka astronomiczna? i co i tylko ławki - żeby ścieżka astronomiczna spełniała swoją rolę zgodnie z nazwą potrzeba coś więcej niż tylko ławeczki i klinkierowy murek - może jakaś luneta, mapa gwiazd albo układu słonecznego wykonana chociażby z kostki brukowej przez jakiegoś lokalnego artystę (proponuję Trzebiatowskiego).
01 Lutego 2012, godzina 15:39
Oceniono 20 razy 18
~tur
Kim jest Jarosław Urbański? To ten od Tura? Mam nadzieję, że z tym pomnikiem nie zrobią jak z turem - już gotowy a tu nagle w urzędzie mają inną wizję...
01 Lutego 2012, godzina 15:33
Oceniono 3 razy 3
do gregora..każdy z nas, wliczając i mnie, miewał przypadki, że postąpił jak idiota i nie może mieć do nikogo pretensji, że mu to wytkną. I nie musi wcale być idiotą. Mądry się nie obrazi, a jedynie wyciągnie właściwe wnioski. Co do głupich...to mamy to co mamy i na co głosowaliśmy i mówimy jeszcze, że to większość wybierała...czasami warto posłuchać co mówią spontanicznie ludzie na temat co się w naszym kraju dzieje i jak do tego podchodzą wyborcy.
01 Lutego 2012, godzina 15:32
Oceniono 253 razy -5
~słownik
remont, renowacja, dewastacja - dużo tego jak na jeden pomnik. A i tak nikt zwłaszcza w UM nie zna podstawowych definicji. Może należałoby złożyć do UE projekt na doinwestowanie UM w słowniki języka polskiego tudzież encyklopedie. Z tego co się orientuję jakieś 90 lat temu w UM w Chojnicach rozdawano słowniki ale ortograficzne. Może warto wrócić do tego pomysłu. Zastanówcie się nad tym.
01 Lutego 2012, godzina 15:28
Oceniono 34 razy 34
~gregor
Panie Janik , jeżeli dialog ma być prowadzony w kulturalnej atmosferze , to proszę nie używać pod adresem innych osób słowa idiota ( lub innych , które są ogólnie uważane za obraźliwe). Świadczy to o poziomie kultury jak i wykształcenia ( a Pan ma przecież wyższe ). Chociaż wykształcenie a kultura , to czasami dwa bieguny .
01 Lutego 2012, godzina 15:12
Oceniono 244 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 492.00 502.00 DKKDKK 63.90 65.60
EUREUR 481.00 491.00 RUBRUB 6.40 7.70
CHFCHF 493.00 508.00 NOKNOK 45.10 46.80
GBPGBP 546.00 556.00 SEKSEK 43.30 45.00
Aktualizacja: 2022-10-07 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 496.18 502.93 DKKDKK 64.40 65.40
EUREUR 483.98 488.35 RUBRUB 6.50 7.60
CHFCHF 497.73 503.10 NOKNOK 45.70 46.70
GBPGBP 548.28 554.16 SEKSEK 43.70 44.70
Aktualizacja: 2022-10-07 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-10-07

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.4 zł 7.44 zł 3.02 zł
Circle K 6.48 zł - 7.39 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.58 zł - 7.72 zł 2.99 zł
MZK 6.53 zł 7.29 zł 7.74 zł 2.98 zł
Orlen 6.6 zł 7.48 zł 7.76 zł 2.99 zł
PKS 6.19 zł - 7.08 zł 2.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij