Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Czytelnik, fot. archiwum

Ile można zarobić na przedszkolu?

Przedszkole nr 9 Skrzaty.

Przedszkole nr 9 Skrzaty.

Otrzymaliśmy anonimowy list od naszego Czytelnika, który uważa, że wygranie konkursu na prowadzenie niepublicznego przedszkola przy ul. Młodzieżowej byłoby świetnym interesem. Poniżej publikujemy jego obliczenia i komentarze bez skrótów.

Burmistrz Chojnic zamierza sprywatyzować przedszkole. Chyba myśli tylko o sobie. Materiały są dostępne na stronie www urzędu miasta. Ile można zarobić na prywatyzowanym przedszkolu? Dla kogo Burmistrz szykuje prowadzenie przedszkola? Po ogłoszeniu konkursu na stronie urzędu miasta, można zrobić symulację biznesplanu przedszkola. Na podstawie zamieszczonych tam danych można policzyć opłacalność prowadzenia przedszkola przy ul. Młodzieżowej 5.

Reklama | Czytaj dalej »

1. Odpłatność rodziców – 39040 zł/mc. – 244 dzieci x 160 zł na dziecko.

2. Dotacja z UM – 113822 zł – 218 dzieci x 379 zł/dziecko; 26 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności x 1200 zł/dziecko.

3. Razem przychód miesięczny – 152862 zł.

4. Wynagrodzenia nauczycieli – 45000 zł – W przedszkolu niepublicznym nie obowiązuje Karta Nauczycieli, więc o 30 % spadnie liczba nauczycieli. Przyjęto 15 nauczycieli z pensją 3000 zł brutto.

5. Wynagrodzenia pracowników administracji, obsługi i kuchni – 20000 zł – Z obecnie pracujących 16 pracowników zostanie 10. Przyjęto średnie wynagrodzenie 2000 zł brutto.

6. Narzuty i świadczenia – 15250 zł – Przyjęto 20% narzutu oraz fundusz socjalny 90 zł/osobę na m-c (1080 zł rocznie).

7. Opłaty eksploatacyjne – 9400 zł – Według danych UM wynoszą one rocznie: 6 x 11000 zł + 4 x 6000 zł + 2 x 2000 zł = 94000 zł. Przyjęto wzrost opłat o 20%. Co daje 112800 zł rocznie, czyli 9400 zł miesięcznie.

8. Wyposażenie – 3000 zł – Funkcjonujące przedszkole jest wyposażone, czyli należy je tylko uzupełniać i utrzymywać w należytym stanie. Przyjęto 36000 zł rocznie, czyli 4000 zł miesięcznie.

9. Remonty – 4000 zł – Trudno oszacować te koszty. Z uwagi na stan budynku, można przyjąć wysoką kwotę 48000 zł rocznie, czyli 4000 zł miesięcznie.

10. Pozostałe wydatki – 5000 zł – Jest to bardzo szeroka pozycja kosztów i UM jej nie przedstawił, a ma dokładną wiedzę, co do ich wysokości. Można tu utopić wszystko, ale warto skupić się nad takimi kosztami, jak środki higieniczne i do utrzymania czystości, podatek od nieruchomości, przeglądy budynku, wywóz śmieci, telefon, internet, reklama, materiały biurowe, koszenie trawy, odśnieżanie i inne związane z prowadzeniem przedszkola. Przyjęto 5000 zł miesięcznie.

11. Razem wydatki – 101650 zł.

12. Dochód – 51212 zł – Cały przychód minus całe wydatki.

13. Podatek dochodowy – 9730 zł – Przyjęto podatek w wysokości 19 %.

14. Dochód po opodatkowaniu – 41482 zł – Miesięczny zysk netto inwestora.

Zakładając, że inwestor zaciągnie kredyt na zakup przedszkola i będzie spłacał ratę z odsetkami w wysokości 30000 zł miesięcznie, to zostaje mu na czysto 11482 zł. Jest to kwota wyższa od pensji Burmistrza. Może zamiast być Burmistrzem, który ma uprawnienia pedagogiczne, bardziej opłaca się być właścicielem przedszkola??? Należy zachęcić mieszkańców Chojnic do licznego uczestnictwa w tym lukratywnym przetargu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

65 komentarzy

~Obserwator
dobrze zorientowany słusznie i trafnie rozróżnił biznesmena od pracodawcy. Prawda panowie "pracodawcy" biznesmeni jaki wierszyk będzie na otwarcie działalności pod szyldem przedszkola? Proponuję coś w oklepanym stylu że jest kryzys lub że mi też nie płacą, albo coś z większą pompą typu "wypier.... bo na Twoje miejsce jest 10 innych "
07 Lutego 2012, godzina 09:24
Oceniono 5 razy 3
~Al Bandi
3000 zł brutto to bardzo realna, jeśli nie zawyżona, stawka przyszłego wynagrodzenia pracownika. Z uwzględnieniem wszystkich kosztów utrzymania pracownika. Pan burmistrz naiwnie zakłada, że pracownicy po prywatyzacji będą mieli pełny etat! Będą zapewne mieli umowy śmieciowe: o dzieło (gdzie nie płaci się ZUSu) lub zlecenie (z ZUSem kadłubkowym, bodajże tylko na ubezpieczenie zdrowotne). W obu przypadkach, po odliczeniu podatku, na rękę pracownik dostanie ponad 2000 zł. Zero przysługującego urlopu, zero premii. Być może pedagodzy dostaną jakiś procent etatu, ale wątpię by kuchnia i sprzątaczki miały ten przywilej. Burmistrz jest naiwny, ale świetnie manipuluje!

Pracownicy przedszkola nr 9, jesteście jak owce prowadzone na rzeź! Dlaczego tak milczycie? To o waszą przyszłość i dobrostan też chodzi (pomijam oczywistą kwestię dobra dzieci uczęszczających do przedszkola). Zorganizujcie się. Zradykalizujcie się. Ile chcecie się bać? Prowadzi to was donikąd. Zróbcie strajk dopóki macie do tego prawo jako pracownicy (w rozumieniu kodeksu pracy), za jakiś czas będziecie tylko "czasownikami" (pracownikami czasowymi, więcej: http://czasownicy.org.pl/). Macie duże poparcie społeczne, w tym rodziców. Macie poparcie Rzecznika Praw Dziecka. Wspierają was lokalne organizacje. NIE BĄDŹCIE PRZEDMIOTEM HANDLU BURMISTRZA, upodmiotowcie się jako ZAŁOGA! Zacznijcie stawiać warunki i nie zgadzajcie się na narzucanie woli burmistrza. On was stawia przed faktem dokonanym.
07 Lutego 2012, godzina 08:48
Oceniono 12 razy 8
~dobrze zorientowany
Nie jestem autorem listu, ale zaryzykuję polemikę z Panem Burmistrzem. Rozmawiałem nie raz z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli. Nie uważają za świetny interes swojego biznesu. Wolałyby nie być zmuszane, wbrew wcześniejszym obietnicom, do kupna nieruchomości przedszkolnych. Ile miast w zestawieniach przytaczanych przez Pana użycza bezpłatnie lub wynajmuje obiekty, a ile wystawiło je na przetarg? W niedalekim Bytowie zrezygnowano z prywatyzacji wszystkich czterech przedszkoli, bo dwa wycofane mieszczą się w budynkach o nieciekawym stanie technicznym. Pozostałe dwa będą wynajmowane. Opłaty za dziecko w przedszkolu. Panie Burmistrzu, robi Pan wodę z mózgu. Stawki i ulgi, które Pan przytacza, czyli 50% za drugie i następne dziecko w przedszkolu oraz za niepełnosprawne obowiązują w PUBLICZNYM przedszkolu. Tak stanowi uchwała RM. Oczywiście może Pan "namówić" radnych do zmiany uchwały, ale wówczas znowu WSA wytknie Panu błędy. Trudno skomentować propozycje płac i ilości etatów, ale bardziej przekonują mnie argumenty autora listu, niż Burmistrza. Ilu biznesmenów płaci oficjalnie minimalną krajową, a resztę w kopercie "pod stołem"? Poza tym w materiałach konkursowych brakuje mi projektu umowy na prowadzenie niepublicznego przedszkola Skrzaty. Tak z reguły jest w przypadkach przetargów na roboty budowlane.
07 Lutego 2012, godzina 08:04
Oceniono 3 razy 1
~GD
Panie Burmistrzu: jak mnie pamięć nie myli to kilka lat temu obiecał Pan, że jedno przedszkole pozostanie publicznym! Hmm a jednak nie! Wydaje mi się, że "slynny" konflikt z Dyrektorami niepublicznych przedszkoli czy jak kto woli przegrana sprawa w sądzie odgrywa tu znacząca rolę w Pana decycji sprywatyzowania tego przedszkola!!! Może się mylę, ale ktoś tu komuś chce coś na siłę udowodnić! Jeżeli chodzi o brak odzewu ze strony obecnego personelu co do przejęcia przedszkola (pisze Pan o tym) to wcale się temu nie dziwię - trzeba na prawdę rozwagi i odwagi aby zająć się tą "ruiną". Nie od dziś wiadomo, że stan techniczny budynku jest delikatnie mówiąc "nie najlepszy"! A ponoć chciał Pan wybudować kiedyś "nowe" przedszkole w miejsce tego! Reasumując uważam, że robi Pan błąd. Tymi sprawami interesują się nie tylko pracownicy przedszkola i rodzice dzieci tam uczęszczających, ale też zwykli mieszkańcy Chojnic tacy np. jak ja. Muszę przyznać, że z rozmów z moimi znajomymi z róznych środowisk wynika, że już od jakiegoś czasu spada Panu poparcie. A byli oni Pana zwolennikami, ja zresztą też - chociaż ostatnimi czasy mam mieszane uczucia! Pozdrawiam
06 Lutego 2012, godzina 21:41
Oceniono 4 razy 2
Czyli jednak burmistrz czyta komentarze na portalu, tylko wybiórczo się udziela. Niewygodne sprawy woli skwitować wymownym milczeniem. Przyłączam się do apelu Mieszkanki Chojnic i proszę o wyrażenie opinii o "renowacji" (piszę w " bo uważam to za dewastację) pomnika Kopernika.
06 Lutego 2012, godzina 17:34
Oceniono 1 raz -1
~Mieszkanka Chojnic
To teraz Panie burmistrzu poproszę o wyrażenie opinii na temat przeprowadzanej właśnie "renowacji" pomnika Kopernika. Dziękuję.
Z poważaniem Mieszkanka Chojnic
06 Lutego 2012, godzina 13:45
Oceniono 1 raz 1
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Lutego 2012, godzina 11:35
Oceniono 15 razy -11
~do vat
Na miejscu Burmistrza nie chwaliłbym się bardzo tytułem dr zdobytym na merkantylnej uczelni typu "cash & carry". Gdyby to był MGU im. Łomonosowa, czy nawet Lumumby, to rozumiem, ale w tego typu zarobkowej uczelni. Tych mamy przecież w kraju pod dostatkiem. po co było zwiedzać Moskwę.
06 Lutego 2012, godzina 10:01
Oceniono 3 razy 3
~do ZNP
*miało być do ZNP, chociaż i tak nie ma to znaczenia
06 Lutego 2012, godzina 06:47
Oceniono 1 raz -1
~do ZNPbis
Po pierwsze nie mówiłem że masz coś z głową, ale widocznie coś w tym musi być. Po drugie "bla bla bla" albo TVN albo TV Trwam zrobiły swoje w Twojej psychice. Dzisiejsze czasy pokazują że każdy może sobie robić i mówić pod publikę to co mu się podoba. Czy jak Donald Ci obieca lepsze życie to uwierzysz? Czy jak Jarosław powie że nie ruszy na wojnę z Rosją w imię swojego chorego fanatyzmu - uwierzysz? W co jesteś w stanie uwierzyć w "miękkie" gruszki na wierzbie a może "twarde"...?


06 Lutego 2012, godzina 06:45
Oceniono 8 razy -4
~do ZNPbis
Z głową to raczej masz cos Ty !!, jak zapomniałes kogo popiera burmistrz to sobie przypomnij i nie mów głupot, artykuł z dnia 27.09.2011,wszystko jest w necie.
Jaką partię popiera Finster? Aktualizacja
......Chcę każdego z nich popierać miękko, gdyż nie chcę popalić sobie mostów. (…) Pojawi się na rondzie 25-lecia NSZZ Solidarność baner, na którym będę razem z Leszkiem Bonną. Powiemy o tym, że popieramy kandydatów Platformy Obywatelskiej. To będzie baner, na którym będzie z jednej strony kandydat, akurat tutaj Marek Szczepański, a z prawej strony będziemy my we dwójkę, mówiąc, że popieramy kandydatów Platformy Obywatelskiej – przekazał w piątek 16.09 Arseniusz Finster.

05 Lutego 2012, godzina 23:01
Oceniono 7 razy 7
~ZNP
Odnośnie opłat za przedzkole !!!

Drodzy rodzice, a co może obiecać burmistrz jak po przekształceniu to nie on bedzie decydował o opłatach, zatrudnieniu, płacach itp?, skoro odgórnie (w NAJBLIŻSZYM CZASIE) zmienia się ustawa dotycząca zmian w naliczaniu dotacji do przedszkolu niepublicznych i to na DUŻĄ NIEKORZYŚĆ dla rodziców (PATRZ WPIS WYŻEJ -W rządowym projekcie zmian ustawy o finansach publicznych i innych ustaw z dnia 8 grudnia 2011r. ), to co pan burmistrz bedzie miał do tego ?,przedsięborca berdzie zmuszony podnieśc opłaty- albo zamknie przedszkole, no nie wierzycie chyba że przedsiębiorca a może burmistrz? wyłoży róznice z własnej kieszeni, nic nie bedą warte również te zapewnienia przedsiębiorcy na pismie ! To co się dzieje w całej Polsce to dzika prywatyzacja przedszkoli, za chwilę się okaże, że połowę przedszkoli bedzie zamknięta, bo rodziców nie bedzie na nie stać, ciekawe co na to władze?
Rodzice brońcie publicznego przedszkola do końca , bo tylko takie przedszkole gwarantuje dostęp waszym dzieciom do edukacji bez względu na status materialny i społeczny, jest to ostatnie przedszkole samorządowe, jesteście na prawie!!!!
05 Lutego 2012, godzina 22:17
Oceniono 7 razy 7
~ZNP
Rodzice przeczytajcie to jest bardzo ważne !!!
2012-01-24
Rząd obcina dotacje dla przedszkoli

Wskutek wprowadzanych przez rząd zmian w finansowaniu niepublicznych przedszkoli, placówki te mogą dostać nawet o 200 - 300 zł dotacji mniej na każde dziecko. Oznacza to podwyżki cen, które uderzą w rodziców.


W rządowym projekcie zmian ustawy o finansach publicznych i innych ustaw z dnia 8 grudnia 2011r. zmieniono zasady obliczania wysokości dotacji, jakie niepubliczne przedszkola otrzymują od samorządów. Teraz mają być mniejsze, bo podstawa ich obliczenia będzie niższa.

Do tej pory niepubliczne placówki mogły otrzymać z pieniędzy publicznych dofinansowanie w wysokości nawet 75 proc. sumy niezbędnej do utrzymania dziecka. Zapowiedziano obniżenie tej kwoty m.in. o koszty posiłków i opieki dłuższej niż gwarantowane pięć godzin. Zapłacą za to rodzice…
Efekt najpewniej będzie taki, że część rodziców z przedszkoli zrezygnuje, bo nie będzie ich na nie stać. A to prowadzi to prostej konsekwencji – upadku części z placówek, w których czas spędza ok. 170 tys. polskich przedszkolaków.


05 Lutego 2012, godzina 21:39
Oceniono 5 razy 5
~obserwator
* przez 3 lata
05 Lutego 2012, godzina 19:24
Oceniono 1 raz 1
~obserwator
- propozycje wysokości opłat za korzystanie z usług przedszkola w okresach od 1 września do 31 grudnia 2012 i od 01 stycznia 2013; w jakim celu ten punkt znajduje się w konkursie skoro Pan Burmistrz obiecał publicznie rodzicom, że przez lata opłaty w przedszkolu nie zmienią sie i pozostaną na tym samych poziomie co teraz.
05 Lutego 2012, godzina 19:23
Oceniono 3 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 447.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 462.00 475.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 474.00 489.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 43.90 45.60
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 451.58 459.00 DKKDKK 62.00 62.90
EUREUR 464.87 470.23 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 478.74 485.26 NOKNOK 46.80 47.70
GBPGBP 550.45 558.00 SEKSEK 44.30 45.30
Aktualizacja: 2022-08-10 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij