Wtorek, 07 Lutego 2023 | Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Nie wyzwolenie, a oswobodzenie

Ten obelisk przy wejściu na cmentarz pojawił się w styczniu 2012.

Ten obelisk przy wejściu na cmentarz pojawił się w styczniu 2012.

We wtorek w południe (14.02) delegacja władz miasta, jak co roku, złoży kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich, w tym i pod pomnikiem stojącym od 1946 roku.

Pochowano na nim zwłoki 853 żołnierzy radzieckich, którzy polegli, bądź zmarli na skutek odniesionych ran, w czasie walk w lutym 1945 roku na terenie powiatu chojnickiego. Pierwszy pochówek na cmentarzu był w 1946 roku, ostatni w 2002 roku. Wówczas to odbył się pogrzeb 11 czerwonoarmistów, których szczątki odnaleziono podczas prac archeologicznych na Starym Rynku. Dwa lata później przeprowadzono na cmentarzu przy ul. Kościerskiej ostatnie większe prace modernizacyjne.

Te podstawowe informacje o cmentarzu żołnierzy radzieckich przekazał na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster. Nie zabrakło komentarza do planowanego przez Arcana Historii protestu w dniu 14 lutego. - Wydałem polecenie komendantowi Straży Miejskiej, aby przeprowadził rozmowę z prezesem SAH Marcinem Wałdochem. Jej celem jest przekazanie zaleceń, by organizowane zgromadzenie nie utrudniało ruchu pojazdów na sąsiedniej uliczce, było możliwe wejście delegacji na cmentarz, a także by nie przeniosło się na cmentarz. Burmistrz odniósł się także do stwierdzeń zawartych w liście otwartym Arcan.     - Wypraszam sobie, aby pan Wałdoch mówił, iż ja mówiłem o wyzwoleniu. To nie było wyzwolenie, a oswobodzenie od hitlerowców. (...) Nie oddaję żadnej czci ideologii, a to jest już podłe – nie identyfikuję się z oprawcami Polaków. Tylko i wyłącznie oddaję hołd poległym w walkach z hitlerowcami.

Reklama | Czytaj dalej »

A.Finster o proteście SAH w dniu 14.02.2012

Zapytaliśmy Arseniusza Finstera, czy jest zadowolony z jakości wykonania napisów na obelisku przy wejściu na cmentarz. – Autorem projektu jest architekt miejski Andrzej Ciemiński. W mojej ocenie można było je wykonać w sposób bardziej czytelny. Nie wyrażam podziwu dla tej pracy, którą wykonaliśmy. Zobaczymy, jakie będą oceny. Ewentualnie postaramy się zmodyfikować to, co jest na obelisku.

Jest już dostępna na stronie internetowej UM lista poległych żołnierzy radzieckich. Liczy ona 453 pozycje. Są na niej jedynie suche dane, które zawierają najczęściej imię, nazwisko i tzw. otczestwo. Częste są przypadki, że jest podane tylko nazwisko. Powstała ona na podstawie księgi poległych, która jest przechowywana w wydziale komunalnym. Jak przekazał nam dyrektor Jarosław Rekowski, w księdze znajdują się też informacje o dacie urodzenia i zgonu, stopniu wojskowym, jednostce Armii Radzieckiej. Nie widzi jednak konieczności podawania ich w internecie. - Jeśli do ratusza zwróci się rodzina o bliższe informacje, to wówczas ich udzielimy – stwierdził Jarosław Rekowski.

Mamy wątpliwości, czy ma sens ograniczanie się przy sporządzaniu tej listy wyłącznie do podstawowych informacji i to tylko w alfabecie łacińskim. Podobnie przed laty urząd miejski postąpił, gdy odnawiał nagrobki żołnierzy radzieckich.

Nagrobek żołnierzy radzieckich na cmentarzu przy ul. Kościerskiej

Płyta nagrobna na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

Ruski gwałcili kobiety młode,starsze a nawet babcie.Popytajcie starszych ludzi.Świadkowie tamtych wydarzeń pamiętają dodrze.Nie jeden chojniczanin jest potomkiem czerwonoarmisty.Wiem z opowiadania,gdy oficer dowiedział się o gwałcie,to natychmiast rozstrzeliwał ''oswobodziciela''.Ciekawe gdzie go pochowali?
14 Lutego 2013, godzina 23:24
Oceniono 9 razy -1
~Z pochodzenia Wołynianin
Oto na jakiej podstawie ChelseaFC jest oceniany i jak mówisz "bezpodstawnie" atakowany:
Ja będąc również ostatnio na Ukrainie widziałem inny obraz, zupełnie odmienny od twojego. Fakt, ze można było znaleźć kontrowersyjne dla Ukraińców napisy na nagrobkach, ale nikt tych mogił już nie odwiedzał a na pewno nikt z oficjalnych przedstawicieli władz nie składał tam kwiatów i oddawał cześć poległym.

To cytat z komentarza poprzedzającego twój. To jest tak jakby przejechać się do Warszawy i stwierdzić później, że Polska to bogaty kraj bo warszawiacy zarabiają grube tysiące i stać ich na kupno mieszkania za pół miliona złotych. Czy taki obraz Polski znasz? Fakt jest faktem polskie cmentarze za wschodnią granicą w większości istnieją tylko na papierze. Zadbane są tylko te, na których mogą pojawić się jacyś oficjele, bo usytuowane są przy głośniejszych miejscowościach. Jedź człowieku na Wołyń i szukaj śladów jej dawnych mieszkańców. Powodzenia życzę.
13 Lutego 2012, godzina 12:29
Oceniono 3 razy 1
~ziomek
do powyższej wypowiedzi. Człowiek przyjechał i mówi to co widział a Ty go bezpodstawnie atakujesz jakby on był wszystkiemu winien i jak tu ludzie mają mieć szacunek i wyrozumiałość do poglądów które głosi SAH ???
13 Lutego 2012, godzina 11:37
Oceniono 6 razy 4
~do ChelseaFC
Najpierw napisz na jakich cmentarzach byłeś? Na tych przy dużych aglomeracjach, w których występują polskie placówki dyplomatyczne i z racji swoich obowiązków pilnują niektórych spraw. Takie przykłady to możesz sobie schować bo one nie odzwierciedlają ogółu. Ja będąc również ostatnio na Ukrainie widziałem inny obraz, zupełnie odmienny od twojego. Fakt, ze można było znaleźć kontrowersyjne dla Ukraińców napisy na nagrobkach, ale nikt tych mogił już nie odwiedzał a na pewno nikt z oficjalnych przedstawicieli władz nie składał tam kwiatów i oddawał cześć poległym. A taki przypadek mamy w działaniach burmistrza. Tam nikt już się nie zajmował porządkiem i nikt nie chronił terenu przed wandalizmem. Jeszcze odniosę się do twojego apelu. Jak długo można być cierpliwym? Wasz burmistrz jest już bodajże 4 kadencję i w tej kwestii nie zmienia poglądów i poczynań. Ile mają ludzie jeszcze czekać? Aż im dziadkowie umrą i nie będą musieli oglądać symboli reżimu na płocie? Trzeba to zrobić teraz dopóki świadkowie tych wydarzeń jeszcze mają siłę przekazać naoczną prawdę a nie propagandowy bełkot.
13 Lutego 2012, godzina 11:16
Oceniono 4 razy -2
~Jacek S.
Zachęcam do przeczytania: http://studzik.blogspot.com/2012/02/w-ktora-strone-pojsc.html#comment-form
A swoja drogą apeluję do Burmistrza Chojnic o rozwagę. Upór może przynieść wiele zła. Żeby nie musiał Pan płakać "nad rozlanym mlekiem".
13 Lutego 2012, godzina 10:32
Oceniono 13 razy 7
~teraz ja
Ludzie pomyślcie trochę CI żołnierze,którzy znależli się na Kościerskiej to nie zdążyli nikogo ograbić i zgwałcić. Poświęcili życie w walce z nazistami,więc należy im się pamięć
12 Lutego 2012, godzina 20:31
Oceniono 15 razy 5
Byłem ostatnio na Ukrainie i w Rosji i powiem,że cmentarze Polskie są bardzo dobrze zadbane i choć też są tam na nagrobkach kontrowersyjne napisy dla Ukraińców i Rosjan, to nikt nie robi z tego jakiegoś cyrku.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdyby nagle każdy zaczął zmieniać na cmentarzach według swoich poglądów politycznych czy wyznaniowych, po prostu zapewne "lała by się krew".
Apeluję o wyrozumiałość do SAH i cierpliwość co do zmiany napisu na cmentarzu, bo pospiech tylko jak widzę wpływa źle na atmosferę .
12 Lutego 2012, godzina 18:58
Oceniono 9 razy 7
~Jacek S.
To działania burmistrza Finstera nakręcają nienawiść. Gdyby nie oficjalne składanie kwiatów w dniu 14 lutego, to jak sądzę, nie byłoby tego wszystkiego. A w Chojnicach są jeszcze ludzie, którzy pamiętają jakich zbrodni, grabieży i gwałtów dokonywali ludzie z czerwoną gwiazdą na czapce. Zabrakło naszym władzom wyobraźni. Po co było rozdrapywać dawne rany? Za to całe zamieszanie odpowiedzialny jest, niestety, burmistrz Chojnic.
12 Lutego 2012, godzina 09:53
Oceniono 22 razy 6
~zenada
ty ANTY- aż tak nie lubisz Finstera?
11 Lutego 2012, godzina 21:32
Oceniono 9 razy -3
~ANTY-solidaruch
Nakopać temu cymbałowi do d..y, wyklepać michę tak żeby w przyszłym roku nawet się nie pojawił w okolicy tego cmentarza i po sprawie!!!
11 Lutego 2012, godzina 20:53
Oceniono 18 razy -2
tematow o 14 lutego tyle ze nie wiedzialem gdzie zabrac glos. padlo tu. moze zainteresowane strony to przeczytaja i sie zastanowia. na poczatek cytat z ch24 z 12.02 2011
"Obecnie na pomniku na cmentarzu żołnierzy radzieckich widnieje napis „Bohaterom ZSRR 1945”. Arcana Historii proponują zmianę treści tego napisu na: „Żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce z nazizmem - 1945. Niech spoczywają w pokoju”. Stowarzyszenie z petycją zwróciło się do burmistrza i radnych.

Burmistrz komentując petycję i poglądy przedstawiane w internecie przez prezesa SAH Marcina Wałdocha przyznał:

- Ja zastanawiam się, jak mam się w tym roku zachować, bo zawsze składam kwiaty i oddaję pokłon w stronę pomnika. No chyba w tym roku się jednak odwrócę i pokłonię się tym tablicom, żeby pan Wałdoch nie myślał, że się kłaniam czerwonej gwieździe...........Dodał jednak, że w tej kwestii pod uwagę trzeba brać uwarunkowania historyczne, a w przypadku jakichkolwiek zmian odbyć rozmowy u wojewody pomorskiego oraz ze stroną rosyjską."
po czym 14 lutego zlozyl wiazanke pod pomnikiem (frontem) , petycje o zmiane napisu odrzucil mimo iz SAH skonultowalo zmiany z instytucjami zewnetrznymi otrzymujac od nich poparcie.

A ja chcialbym publicznie zadac pytanie. panie finster kiedy zlozyl pan jako burmistrz , publicznie kwiaty na grobach chojniczan , ktorzy zgineli podczas II wojny swiatowej ?
kiedy ostatni raz publicznie poklonil sie pan naszym przodkom , ktorzy oddali zycie w walce w obronie chojnic jak i w podczas calej okupacji?
1 wrzesnia w dolinie smierci co roku robi pan szopke w miejscu mordu chojniczan nie zwracajac nawet uwagi , ze siedzi w miejscu gdzie byly rowy w ktorych roztrzeliwano skazanych.
13 lutego sklada pan kwiaty pod pomnikiem bochaterow ZSRR.
5 maja czy tez 9 maja wogole pan nie swietuje.
a ja pytam publicznie, kiedy pan oficjalnie, jako burmistrz chojnic zlozyl kwiaty na grobach chojniczan pochowanych na cmentarzu ofiar II wojny swiatowej?
prawda jest taka, ze robi pan zwykla publike majac gleboko gdzies ludzi , ktorzy oddali zycie w IIWŚ.
niechze sie pan opanuje i w tym roku zlozy kwiaty na grobach chojniczan-polakow a nie klania czerwonej gwiezdzie!!! zapominajac o ludziach.
mniej zaklamania ....
11 Lutego 2012, godzina 20:45
Oceniono 12 razy 0
~...............
Pawlicki zapomniał dużo rzeczy, niech świętego nie gra każdy wie jaki był, a pan radny M*e*e też święty nie jest, teraz grają pod publikę by być na świeczniku
11 Lutego 2012, godzina 19:56
Oceniono 4 razy 4
~korektor
Czytaj ze zrozumieniem-to dotyczy mnie.Nie warto drzeć koty o słowa, które znaczą to samo. Szkoda, że nie wiedzą o tym niektórzy. Nie wątpię , że myśli Pani i pisze po polsku i to wzorowo.
11 Lutego 2012, godzina 19:37
Oceniono 2 razy 2
~kresowiak
Panie antySAH czy ma Pan w rodzinie kogoś kto w dniu wybuchu wojny mieszkał na terenie dzisiejszej Ukrainy? W okolicach Chojnic mieszka wielu uciekinierów z Wołynia. Może warto by było zapytać ich jak to było z tymi napadami i gwałtami i kto przed kim się bronił. O UPA Pan słyszał? A jeśli o polskie cmentarze na Ukrainie, to może Pan się zdziwi, ale już w większości nie istnieją. Zachowano cmentarze, które zlokalizowane były przy największych miastach, w mniejszych miasteczkach i osadach po nagrobkach, nawet po kaplicach cmentarnych często nie ma już śladu. A to coś do poczytania: http://www.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/wirtuoz/wirtuoz.html
11 Lutego 2012, godzina 18:07
Oceniono 9 razy 1
~antySAH
do ~wyborca- Polacy na Ukrainie byli gorsi, trochę historii o pobożnych gwałcicielach,mordercach którzy teraz są nazywani bohaterami Polskimi.
Dziękuję w temacie, ruszcie cmentarz w Chojnicach to zostaną na Ukrainie zrównane z ziemią Wasze polskie cmentarze.
11 Lutego 2012, godzina 17:03
Oceniono 13 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 448.00 DKKDKK 61.70 63.10
EUREUR 468.00 480.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 468.00 483.00 NOKNOK 41.40 43.10
GBPGBP 523.00 538.00 SEKSEK 40.50 42.20
Aktualizacja: 2023-02-06 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.89 445.04 DKKDKK 61.80 63.00
EUREUR 472.41 476.44 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 473.89 479.80 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 528.53 534.79 SEKSEK 40.90 41.90
Aktualizacja: 2023-02-06 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-06

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.49 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.2 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij