Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. je oraz www.dworzecpolski.pl

Niemieckim pociągiem do Berlina?

Uczestnicy uroczystości z 5.10.2011 przed chojnickim dworcem PKP

Uczestnicy uroczystości z 5.10.2011 przed chojnickim dworcem PKP

Coraz bardziej realne staje się powstanie połączenia kolejowego Trójmiasto – Berlin przez Chojnice. Obsługiwać ma je tabor spalinowy DB Regio. Kilka dni temu rozmawiali o tym szefowie PKP Intercity i Deutsche Bahn Fernverkehr.

Byłoby to drugie połączenie stolicy naszego województwa z Berlinem. Od 6 czerwca 2012 PKP Intercity uruchamia połączenie pn. „EC Daniel Fahrenheit” Gdynia – Bydgoszcz – Poznań – Berlin. Kiedy znajdzie się w rozkładzie jazdy połączenie przez Chojnice, jeszcze nie wiadomo. Jak podaje na swej stronie internetowej PKP - „Do realizacji tego połączenia niezbędne jest dofinansowanie zarówno ze strony polskiej, jak i niemieckiej. Ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta”- mówi Janusz Malinowski, Prezes PKP Intercity S.A. Aktualnie zakłada się, że z Berlina pociąg wyruszyłby o 6.10, by dojechać do Gdańska o 12.40. W drogę powrotną do stolicy Niemiec wyjechałby o 14.30. Do celu dotarłby o 20.50. Bilety byłyby w taryfie stosowanej przez TLK.

Reklama | Czytaj dalej »

Niestety, ale podróżni korzystający z tej linii nieprędko zobaczą odnowiony budynek chojnickiego dworca. Mimo podpisania kilka dni przed datą ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych porozumienia w sprawie przejęcia przez miasto praw do części nieruchomości kolejowych wraz z budynkiem dworca, burmistrz Arseniusz Finster nie pali się do wywołania odpowiedniej uchwały Rady Miasta. Spółka PKP Dworce S.A. zapewne także nie jest zainteresowana kompleksowym remontem dworca, na wzór tego, który niedawno został wykonany w Malborku kosztem 9 mln zł.

Zapytaliśmy włodarza miasta o stan przygotowań do rewitalizacji budynku dworca – Temat dworca mamy cały czas na wokandzie, ale nie podejmę się jego przejęcia bez środków finansowych na remont. Brak też zewnętrznych źródeł finansowania. Priorytetem jest Chojnickie Centrum Kultury, bo to obiecywałem w wyborach i muszę słowa dotrzymać. Jeśli perspektywa przejęcia dworca będzie się odwlekać, to będę rozmawiał z władzami spółki PKP Dworce S.A. i PKP Nieruchomości S.A., gdyż należy w pierwszej kolejności naprawić chodnik czy barierki. Jesteśmy gotowi do współpracy finansowej w tych sprawach. Gdyby kolejarze zgodzili się na likwidację peronów I i II, to nasz dworzec byłby otwartą przestrzenią, gdzie zyskalibyśmy inwestorów. Jeśli mamy mieć tylko korytarz komunikacyjny i budynek dworca, to jesteśmy ściśnieni – skonstatował Arseniusz Finster.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~Dołożyli
juz 6 mln do wszystkiego wokół szamba na plantach ale zabrakło i trzeba jeszcze kilka mln dołozyć.
Na dworzec niema
21 Lutego 2012, godzina 21:22
~zawiadowca
Mama mówiła, że nawet kiedyś tam biblioteka była, pamiętam za dzieciaka bufet i poczekalnie, fryty i koka kole pociągi jeździły peeełno pociągów... Dziś jak się widzi ten polski syf to nie chce się wracać a tym bardziej dzieci płodzić w tym chorym kraju! Nie dołożą do dworca w Chojnicach jak w przypadku Malborka bo Malbork jest na trasie Warszawa Gdynia którą remontują i chcą pokazać na Ełro 2012.
21 Lutego 2012, godzina 20:59
~do zniesmaczonego
Te, zniesmaczony, skoro nie potrafisz wypowiedzieć się ad rem, to zacznij poprawki od siebie. Stylistyka się kłania - po znakach interpunkcyjnych robi się odstęp "baranku" i nieuku. Najpierw popraw siebie, potem innych.
20 Lutego 2012, godzina 15:22
Oceniono 1 raz 1
~zniesmaczony
POLECAM wszystkim wypowiadającym się na forach,krótki kurs języka polskiego.
Są takie pojęcia jak stylistyka,gramatyka i ortografia.
Miłego klikania "baranki"!i nieuki.
20 Lutego 2012, godzina 03:40
Oceniono 2 razy 0
~f.
@nostrodomo
byłem w restauracji jakiś czas temu , tam dalej jest ta boazeria i ten sufit , mimo "lat" dalej trzyma to poziom...
19 Lutego 2012, godzina 17:12
~Przewidziałem połączenie z Berlinem przez Chojnice
~ob.
Dzięki mere keszte dużo więcej już wiem o chojnickim dworcu, wiem co to krawędzie i perony, ale nie jestem pewien na 90% czy trasa z Gdańska będzie wiodła do Berlina prze z Słupsk, Koszalin, Szczecin, mimo elektryfikacji linii. Policzono czas przejazdu tą trasą i wychodzi prawie 2x dłużej od linii Gdańsk, Chojnice, Kostrzyń, Berlin, tory pozwalają na prędkosc 12okm/godz. Wszystko w nogach piłkarzy Niemiec, mają grać w Gdańsku.
06 Października 2011, godzina 09:33
19 Lutego 2012, godzina 14:55
~nostrodomo
Piękny też odrestaurowany dworzec w Aleksandrowie Kujawski.Pamietam, chojnicki miał cudowne wnętrze,w sali restauracyjnej była boazeria -czarny dąb ze złoceniami, sufit z kasetonami itp. Kto ma fotografie z tego okresu, niech poda link na tym forum.
19 Lutego 2012, godzina 14:44
Oceniono 1 raz 1
~mlody emigrant
jak sie widzi dworzec w Malborku to chce sie tam zostać. jak sie widzi dworzec w chojnicach to tylko filmy grozy sie z nim kojarzą.. lepiej zeby przyjezdni zostawiali pieniądze w chojnicach czy lepiej wydac pelno mln na inwestycje do ktorej nie są przekonani mieszkancy czy chojnickie centrum kultury da komuś prace? czy tylko rozrywkę ówczesnej władzy.. taka troche komuna pachnie? bezrobocie 20 % sięga w chojnicach a w miejscu cmentarza ewangelickiego będzie stawiane centrum rozrywki? jak to sie utrzyma skoro ludzie nie maja pracy a co za tym idzie pieniedzy? a przyjezdni nie zostaną w chojnicach bo zastaną super niezadbany dworzec kolejowy ktory stanowi świetna reklame dla super powstającego Chojnickiego centrum kultury. niech 3 burmistrzow sobie posiedzi na dworcu i wczuje się w jego atmosfere.. no tak zapomnailem oni przeciez tylko podrozuja albo sluzbowymi autami albo prywatnymi ktore jeżdza na benzyne kupiona z naszych podatkow.. chojnickie centrum kultury tez pewnie powstaje z naszych podatkow? tylko yy po co? w odrestaurowanym dworcu moglby powstac punkty handlowe i to by juz chociaz dalo kilku osobą prace.. no tak niestety jest inaczej bo wladza miasta nie mysli o mieszkancach chojnic tylko o mieszkancach charzykow.
19 Lutego 2012, godzina 13:47
Oceniono 2 razy 2
~pokaz platformie srodkowy palec
Wstyd to powinno byc PKP ze nie potrafi zadbac o swoj majatek. Cos co nie oplaca sie PKP oplaca sie niemcom z Deutsche Bahn. To jest kolejna kompromitacja rzadu nieudaczników z PO którzy rzadza juz 5 rok i nie potrafia zadbac o tak praktyczne rzeczy jak drogi, koleje, szpitale itp. No ale skoro minister Nowak od transportu został ministrem tylko dlatego ze Tusk nie uslyszal ze chce byc od sportu...
19 Lutego 2012, godzina 11:31
Oceniono 8 razy -2
~Mauro
Ten dworzec będzie taką wizytówką na północy ja jak dworzec w Zgorzelcu dla południa Polski
odsyłam na tę stronę:
http://www.fakt.pl/Wstyd-Tym-dworcem-Polska-wita-Zachod,artykuly,94892,1.html
18 Lutego 2012, godzina 20:47
Oceniono 6 razy 6
~ssss
Do Poznania nie można normalnie dojechać, a do Berlina się uda? Ha ha ha.
18 Lutego 2012, godzina 19:14
Oceniono 8 razy 2
~ani,ani
za komuny działał bar=restauracja,było ciepło zimą, działał ciągle zegar zawsze informacja, było odmalowane a teraz syf, normalnie chlew, brudno , ponuro, bez informacji, bez ciepełka, szarne mury fuj, żygac sie chce jak sie patrzy na nasz dworzec.
18 Lutego 2012, godzina 18:34
Oceniono 9 razy 5
~konduktor
za komuny dworzec lepiej wyglądał i było cieplło
18 Lutego 2012, godzina 17:32
Oceniono 7 razy 5
~fragi
Na co Ty patrzysz ? (Paczysz Na Piłsudskiego masz patrzeć na Centrum Edukacyjno Wdrożeniowe, takiego czegoś nie ma chyba w całej Europie. Gdyby to nagłośnić to pasażer pociągu Berlin-Gdańsk specjalnie wysiądzie żeby je obejrzeć. Przy okazji załatwi się w krzakach na tyłach dawnych młynów, no bo na Mickiewicza nie będzie mu się chciało lecieć, choć też jest tam co podziwiać.
18 Lutego 2012, godzina 13:25
Oceniono 13 razy 13
~x-Teodoziusz-x
Wy z ten dworzec chcecie pokazywać światu???Może chcecie pokazywać poczekalnię gdzie się czeka na pociąg w temperaturze plus 2-5 stopni tylko dlatego że drzwi są zamknięte i nie wieje.A może punk informatyczny chcecie pokazać.Bo ja wczoraj jechałem z Chojnic do Szczecinka i odjazd pociągu się odwlekł o 15 minut i nikt nawet nie poinformował podróżnych o tym.Mało tego niektórzy mieli przesiadkę i latali z jednego peronu na drugi bo nie wiedzieli z którego odjeżdża pociąg do Szczecinka.Oczywiście jak zawsze odjechał z innego peronu niż na tablicy informatycznej.Nikt nie poinformował przez megafon że się spóźni i skąd odjedzie.Takiego burdelu jaki jest na naszej stacji to nie widziałem w mieście 40tysięcznym w całej Europie!!!Nasze miasto staje się powoli pośmiewiskiem dla ludzi przyjezdnych,turystów.A burmistrz Finsteriusz gada o tym że nasze miasto jest nastawione na turystykę,śmieszą mnie Ci ludki z tego ratusza.Nasze miasto pod rządami kliki Finstera powoli staje się miastem z widokówek z krajów trzeciego świata.Wjeżdżasz na dworzec Chojnicki i od razu widać co te miasto przedstawia.Idziesz Dworcową,Piłsudskiego i widzisz pozamykane sklepy,puste witryny lub kartki "lokal do wynajęcia".I to jest niby rozwój według kliki Finstera!!!On myśli że odnowić starówkę wystarczy żeby przyciągnąć turystów,jak tak się myśli to trzeba mieć nie po kolei w głowie.Tak pociąg relacji Berlin-Trójmiasto,pokaże turystom z zagranicy rzeczywiście w którym miejscu jest nasze miasto.A jest cofnięte dalej niż kiedy Finsteriusz zaczynał.Turysta z zagranicy jadąc do Trójmiasta wyjmie aparat przez okno porobi zdjęcia i będzie pokazywał w szerokim świecie jakie to zadupie są Chojnice.Chcecie więcej kasy i turystów to zajmijcie się całą infrastrukturą turystyczną a nie dawaniem sobie nawzajem premii za promocję Chojnic...
18 Lutego 2012, godzina 11:31
Oceniono 8 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.00 439.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.25 437.05 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 458.66 463.46 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 472.49 478.68 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 526.00 531.74 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 15:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij