Wtorek, 30 Maja 2023 | Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Obywatelska debata w ratuszu

Jacek Studziński przedstawia projekt PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Jacek Studziński przedstawia projekt PChS ws. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Z inicjatywy stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność w ostatni dzień lutego w sali obrad Rady Miasta odbyło się otwarte spotkanie z radnymi, władzami miasta i chojniczanami. Tematem było przedstawienie przez organizatorów koncepcji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Z zaproszenia skorzystało siedmiu radnych oraz burmistrz Arseniusz Finster wraz ze swymi zastępcami. Byli także działacze stowarzyszenia, nieliczni mieszkańcy miasta. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu przewodniczącego stowarzyszenia Jacka Studzińskiego, który obszernie omówił główne założenia zmian w Statucie Miasta, które miałyby umożliwić wnoszenia pod obrady chojnickiej Rady projektów uchwał. W rozdanym obecnym w ratuszu projekcie, wzorowanym na rozwiązaniach stosowanych w Dzierżoniowie i Warszawie,  zapisano m.in. – komitet inicjatywny liczyłby trzy osoby, miałby zadanie zebrać co najmniej 40 podpisów dorosłych chojniczan, Rada Miejska miałaby dwa miesiące na przyjęcie bądź odrzucenie projektu uchwały, ewentualne poprawki wniesione przez radnych musiałby zaakceptować pełnomocnik inicjatorów. Uzasadniając projekt powoływał się na zapisy Konstytucji, prawa unijnego. Wspomniał też o prezydenckim projekcie ustawy, który ma podobne rozwiązania, co pomysł PChS – u. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego warto wprowadzić obywatelską inicjatywę uchwałodawczą – Nie zawsze będziecie radnymi. Kiedyś będąc poza Radą Miasta, może skorzystacie z niej – stwierdził były radny Jacek Studziński.

Reklama | Czytaj dalej »

Fragmenty wprowadzenia do debaty Jacka Studzińskiego

Dyskusję starał się prowadzić Mariusz Brunka, ale zdecydowanie brakowało jemu stanowczości, którą nie raz można było zaobserwować na sesjach Rady w wykonaniu przewodniczącego Mirosława Janowskiego. Zbyt słabo reagował na schodzenie przez dyskutantów z zasadniczego tematu, dopuszczał do osobistych potyczek pomiędzy niektórymi uczestnikami spotkania. Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Arseniusz Finster. On też zdecydowanie najczęściej zabierał głos, nie raz wdawał się w polemiki z przedmówcami. Zarzucił działaczom z PChS, że wdrożenie w życie swej inicjatywy prowadzą w niewłaściwy sposób, gdyż powinni rozpocząć działania od takiego spotkania, jak to w sali obrad chojnickiego samorządu. Policzył także obecnych na debacie – O tym spotkaniu informowały wszystkie media, portal chojnice24. Spodziewałem się, że będzie 40 – 50 osób. Jest nas tylko kilkunastu. Dziennikarzy jest tyle samo, co inicjatorów. Jako argument przeciwko urządzaniu na sesjach „hydeparku” obywatelskiego, podał przykład pracy Rady z pierwszych jej kadencji – Teraz sesje trwają 2 – 2,5 godziny, co świadczy o tym, że Rada dobrze pracuje. Kiedyś trwały po 12 godzin, często do niczego nie doprowadzając. Na nich tylko porozmawialiśmy sobie, a mieszkańcy patrząc na nas w Petrusie, drapali się po głowie, że nie ma żadnych decyzji, nie ma rozwoju, nie ma inwestycji, a Chojnice są czerwoną latarnią województwa pomorskiego – oświadczył Arseniusz Finster. Przypiął też łatkę obecnemu na spotkaniu Radosławowi Sawickiemu, że prawie dwie godziny przed lutową sesją złożył pismo, w którym domagał się zdjęcia z porządku obrad 3 projektów uchwał – To nie jest obywatelska postawa – ocenił burmistrz.

A.Finster o inicjatywie PChS

Wsparł burmistrza Leszek Pepliński, który zacytował fragment wypowiedzi senatora Janusza Sepioły, który w miesięczniku adresowanym do radnych „Wspólnota” tak ocenił prezydencki projekt ustawy – Obawiam się, że gminy mogą utracić zdolność operatywnego działania, a w najczarniejszym scenariuszu różni lokalni frustraci i pieniacze, których odsunęła od procesów decyzyjnych normalna procedura wyborcza, znajdą doskonałe ramy dla swej działalności. Byłeś radnym, nie wybrali cię, teraz trzeba odreagować i przyjść na sesję. Czy to nie będzie dezorganizowało obrady Rady? Radny zaznaczył jednak, że te przytoczone słowa nie dotyczą nikogo z obecnych na spotkaniu w chojnickim ratuszu.

Mirosław Janowski ocenił pomysł działaczy PChS, jako bardzo ciekawy, ale w części dotyczącej inicjatywy uchwałodawczej. Sceptycznie podchodzi do możliwości udzielania głosu na sesjach przez osoby spoza Rady, gdyż najczęściej wówczas dochodzi do utarczek personalnych, do czego stara się nie dopuścić.

M.Janowski o projekcie PChS

Nie brakowało podczas debaty gorących sporów i emocjonalnych zachowań. Po polemice burmistrza Arseniusza Finstera z Marcinem Wałdochem, w czasie której zarzucił działaczowi PChS i SAH niesłuszną krytykę działań profesora Marka Dutkowskiego i jego wybór na eksperta Rady Strategii, ten ostatni zdecydował się opuścić salę obrad RM. – Wychodzę dla dobra meritum tej debaty. To moja obywatelska decyzja – tak uzasadnił Marcin Wałdoch swój krok.

Polemika A.Finstera z M.Wałdochem, wypowiedź R.Sawickiego

Nie uspokoiło to atmosfery, gdyż po wypowiedzi Marzenny Osowickiej, która zarzuciła radnym unikanie kontaktu z wyborcami, a władzy oddalenie się od społeczeństwa, Stanisław Kowalik tak polemizował z tymi słowami – To wy wprowadzacie destrukcyjną atmosferę, która powoduje, że postrzegacie nas zupełnie negatywnie. Kogo wy reprezentujecie? Tu jest was tylko kilka osób.

Wypowiedzi M.Osowickiej, S.Kowalika oraz A.Finstera

Spotkanie zakończyło się po dwóch godzinach konstatacją, że należy kontynuować rozmowy, by dojść do kompromisowego rozwiązania. Nie będzie o nie łatwo.

Procedura w sprawie zasad i trybu występowania przez mieszkańców  z inicjatywą podjęcia przez RM uchwały, stanowiska lub opinii.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~;)
no to mamy więcej takich chorych..oby nie wybuchła epidemia
02 Marca 2012, godzina 12:11
Oceniono 10 razy 10
~obserwator przedstawienia
Chory z nienawiści to w naszym mieście akurat jest burmistrz. Ale, jak to ma w swoim zwyczaju, zawsze twierdzi, że chorzy z nienawiści są jego przeciwnicy. Finster baaaardzo lubi używać słowa "nienawiść".
02 Marca 2012, godzina 11:30
Oceniono 18 razy 6
~;)
janik to prowokator, jest chory z nie nawiści do burmistrza, ma w sobie zbyt dużo jadu i rozpaczy..po prostu nie nadaje się do pełnienia tak ważnej, wymagającej empatii i dyplomacji funkcji..
tylko odpowiednia kobieta jest w stanie podołać temu zadaniu
02 Marca 2012, godzina 11:07
Oceniono 14 razy 10
~Do Z tymi radnymi i tym burmistrzem
Stary. Janik robi swoje i dobrze. Oni robią swoje. Łączą tych ludzi wspólne sprawy. Zobacz kto był na protestach. A kropla drąży skałę. I w końcu ten beton skruszy. Z czasem przyłączą się inni. To tylko kwestia czasu. Niech tylko zabolą ludzi wydatki na przykład za opłaty w przedszkolach. Już czytałem relację, że na wczorajsze spotkanie z burmistrzami do przedszkola przyszła garstka. Ludzie mają dość frazesów. Nie ufają obecnej władzy.
02 Marca 2012, godzina 10:38
Oceniono 23 razy 21
~Z tymi radnymi i tym burmistrzem
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2012, godzina 10:09
Oceniono 22 razy -10
~Adalbert
Jacku, podziwiam Wasza determinację. Naprawdę to co robicie, może spowodować jakiś przełom w marazmie jaki ogarnal znakomita większość samorządowców. Może zmusicie ich do minimalnego wysiłku jakim jest choćby wyrażenie zdania partii swoimi słowami, co można odsłuchąć na relacjach audio.
02 Marca 2012, godzina 09:58
Oceniono 16 razy 16
~new one
Brawo Jacek. Stare musi odejść, bo nie rozumie nadchodzących zmian!
02 Marca 2012, godzina 09:46
Oceniono 16 razy 14
~wyborca
Załączona procedura w powyższej sprawie jest interesująca. W przyszłych wyborach będę popierał ludzi spoza obecnej rady. Ludzi z pomysłami.
02 Marca 2012, godzina 09:27
Oceniono 18 razy 18
~skrajny prawicowiec
Postuję ignorować " ćwiercintelgentów" pokroju p. Kowalika i Gabrysia.
Jak widać nie potrafią " czytać i pisać " ze zrozumieniem ,a liczyc ???
01 Marca 2012, godzina 21:32
Oceniono 14 razy 10
Do Mieszkańca. Sęk w tym, że nie startowałem ani w tych, ani poprzednich wyborach.
Dopowiem, że miałem z różnych ugrupowań propozycję startu. Nie skorzystałem. Wyłączyłem się na wiele lat z samorządowej polityki. W tym czasie pogłębiałem swoją wiedzę i umiejętności. Człowiek, który staje w miejscu cofa się.
Przez lata obserwowałem co dzieje się w naszym samorządzie. Pewne przedsięwzięcia podobały mi się. Ale jest wiele, których nie mogę zaakceptować. Przed Samorządem Gminnym jest wiele zadań o których w mojej ocenie zapomina się. Czy celowo pokaże czas.
Chcę dopowiedzieć, że w przeszłości tasiemcowe sesje nie miały nic wspólnego z czynnym udziałem w dyskusji osób spoza rady. Przypomnę sesje tematyczne na których można było o wielu istotnych sprawach się dowiedzieć. Nie jest prawdą, że miasto nie rozwijało się. Faktem jest, że nie było wtedy unijnych funduszy. Rada była ostrożniejsza w zadłużaniu miasta. Samorząd dopiero co się "rozkręcał" w nowej rzeczywistości. (dokończono budowę Miejsko-Gminnej Przychodni, rozbudowano wysypisko śmieci, pobudowano sale gimnastyczne dla Szkół nr 1 i 2, wybudowano basen, budynki wielomieszkaniowe i ... mógłbym długo wymieniać) Samorząd był też bardziej pro obywatelski.
Sam, gdy nie byłem radnym (I kadencja) miałem możliwość zabrać głos w sprawie utrzymania w kalendarzu imprez miejskich - festiwalu teatrów ulicznych. Pan Stanisław Sobczak nie robił w tym zakresie przeszkód. Gdy byłem radnym, Józef Pokrzywnicki również, nie zasłaniał się zapisem, że jako przewodniczący "może" udzielić głosu osobom nie będącym radnym, aby go nie udzielać. Pamiętam wystąpienia kilku osób.
Od Edwarda Pietrzyka zaczęło się psuć. Takie mam przynajmniej odczucie.
Mógłbym wiele napisać. Nie chcę zrywać "niteczki" porozumienia z wczorajszego spotkania, która się pojawiła.
Ale gadanie, że obywatel może przyjść... w odniesieniu do Rady Miejskiej, staje się często pustosłowiem. Mógłbym mnożyć przykłady.
Zdawałem sobie też sprawę z tego, że tłumów na spotkaniu nie będzie. W piramidzie potrzeb Maslowa mieszkańcy w wielu przypadkach są na poziomie zabezpieczenia tych na najniższym poziomie. Potrzeb fizjologicznych (jedzenie, ubranie...) i bezpieczeństwa. Nie będą myśleć o wyższych celach, gdy do "gara" nie mają co włożyć.
Rozpisałem się. Cóż...
01 Marca 2012, godzina 20:15
Oceniono 44 razy 32
~chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Marca 2012, godzina 19:46
Oceniono 22 razy -14
~Mieszkaniec
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Marca 2012, godzina 18:44
Oceniono 37 razy -17
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 8.03.2012 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
01 Marca 2012, godzina 18:24
~gość
pewnie, że nie będzie łatwo.. w końcu to walka miejsce w ratuszu, ale słuszne jest stwierdzenie,że radnym się bywa , to nie jest dożywotnia funkcja
01 Marca 2012, godzina 17:03
Oceniono 25 razy 21

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 418.00 428.00 DKKDKK 50.00 59.30
EUREUR 449.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 460.00 475.00 NOKNOK 35.20 37.80
GBPGBP 518.00 528.00 SEKSEK 36.00 38.90
Aktualizacja: 2023-05-30 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 419.80 424.77 DKKDKK 50.10 59.20
EUREUR 451.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 463.63 468.85 NOKNOK 35.30 37.70
GBPGBP 520.29 527.01 SEKSEK 36.10 38.80
Aktualizacja: 2023-05-30 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.64 zł 7.62 zł 6.19 zł 2.73 zł
Circle K 6.57 zł - 6.15 zł 2.73 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.52 zł 6.89 zł 6.09 zł 2.73 zł
Orlen 6.59 zł 7.14 zł 6.17 zł 2.76 zł
PKS 6.57 zł - 6.14 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij