Niedziela, 04 Grudnia 2022 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Rada Rodziców PS nr 9 Skrzaty, fot.ms

Rodzice z PS 9 apelują

Publikujemy apel Rady Rodziców z Przedszkola Samorządowego nr 9 z oddziałami integracyjnymi „Skrzaty” skierowany do burmistrza Arseniusza Finstera. Jej członkowie zwracają się o odstąpienie od prywatyzacji tej placówki.

"W imieniu rodziców dzieci z PS Nr 9 z oddziałami integracyjnymi „Skrzaty” Rada Rodziców wyraża swoje oburzenie działaniami władz naszego miasta w sprawie prywatyzacji ostatniego przedszkola publicznego w Chojnicach. Apelujemy o odstąpienie od procesu prywatyzacji forsowanej na siłę bez względu na argumenty rodziców i negatywne opinie instytucji związanych ze szkolnictwem i przypominamy, że Pana decyzja dotyczy mienia komunalnego, a więc i naszego, którym rozporządza Pan w naszym imieniu i interesie. Nasze obawy, że Pana deklaracje pozostaną w większości tylko słowami i nie przełożą się na czyny, właśnie się spełniają. Opłata za uczęszczanie dziecka do przedszkola wzrośnie, jej wysokość nie będzie gwarantowana przez 3 lata, a opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz integrację na wysokim, światowym poziomie gwarantuje osoba z zarzutami prokuratorskimi, wyłoniona przez powołaną przez Pana komisję, która wnikliwie prześwietliła wszystkich kandydatów.

Reklama | Czytaj dalej »

Pomysł zlikwidowania ostatniego publicznego przedszkola z oddziałami integracyjnymi i przekształceniu go w placówkę niepubliczną zainicjowany przez Pana Burmistrza, od samego początku spotkał się z wyraźnym sprzeciwem społeczności lokalnej. Petycja rodziców z dnia 25.08.2011 r., list otwarty od pracowników Przedszkola Samorządowego Nr 9 z dnia 2.09.2011 r., skierowane do Pana Burmistrza oraz wszystkich radnych, apel rodziców z dnia 29.09.2011 r. przeciwko prywatyzacji skierowany do wielu znanych osób i instytucji w kraju, list otwarty Pani Elżbiety Zielińskiej - Prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Chojnice, obywatelski protest zorganizowany dniu 10 września 2011 r. przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia”, świadczą o tym, że nie było przyzwolenia społecznego na likwidację ostatniego publicznego przedszkola stanowiącego wspólne dobro mieszkańców miasta.

Negatywną opinię co do likwidacji przedszkola „Skrzaty” wyraził także Pomorski Kurator Oświaty. Niestety, o tym fakcie rodzice nie zostali poinformowani w ramach deklarowanych przez Pana burmistrza konsultacji.

Z apelem do burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej o zaniechanie działań prowadzących do likwidacji Przedszkola Samorządowego Nr 9 wystąpił także Rzecznik Praw Dziecka.

Jak widać żadne protesty i zawarte w nich argumenty oraz negatywne opinie osób związanych ze szkolnictwem nie trafiają do Pana, choć wywodzi się Pan z tego środowiska.

Na spotkaniu z rodzicami w dniu 7.09.2011 r w sprawie prywatyzacji „Skrzatów”. obiecywał Pan utrzymanie opłaty stałej za przedszkole w niezmienionej wysokości przez okres trzech lat w kwocie 168 zł. Jak się potem okazało, była to deklaracja nieuprawniona. Na spotkaniu z rodzicami w dniu 1 i 2 marca 2012 r. rodzice dowiedzieli się, że deklarowana opłata wynosić będzie 185 zł i wysokość tej opłaty deklarowana jest tylko na pierwszy rok działania przedszkola prowadzonego przez prywatny podmiot. Jak w takiej sytuacji mamy wierzyć w Pana zapewnienia, że nie zmienią się standardy edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze?

Rodzice są zmuszeni przyjąć ofertę edukacyjną przyszłego nabywcy przedszkola bez możliwości zapoznania się z nią na etapie rekrutacji i rekwalifikacji dzieci do przedszkola. Na zainicjowanym przez Pana spotkaniu w przedszkolu w dniach 1 i 2 marca 2012 r. niską frekwencję tłumaczył Pan tym, że listem skierowanym do rodziców z dnia 21 lutego 2012 r. rozwiane zostały wszelkie obawy rodziców związane z prywatyzacją. Niestety przyczyna nieobecności większości rodziców na spotkaniu jest inna. Jesteśmy zmęczeni Pana deklaracjami bez pokrycia i brakiem dialogu (dialog polega również na słuchaniu argumentów drugiej strony).

Jesteśmy oburzeni informacjami prasowymi na temat jednego z oferentów w konkursie na przejęcie naszego przedszkola. Te skandaliczne doniesienia budzą nasze wątpliwości, co do rzetelności prac komisji konkursowej. Jakie kryteria weryfikacji stosowała komisja, że do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowano osobę niezdolną finansowo do poprowadzenia przedszkola niepublicznego z oddziałami integracyjnymi, której postawiono zarzut popełnienia przestępstwa?

Dlaczego do komisji konkursowej nie powołano nikogo, kto posiadałby fachową wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu tak ważnej placówki jaką jest przedszkole.

W trosce o dobro naszych dzieci jeszcze raz apelujemy do Pana Burmistrza o odstąpienie od zamiaru zlikwidowania ostatniego publicznego przedszkola. Negatywna opinia Pomorskiego Kuratora Oświaty w kwestii prywatyzacji ostatniego samorządowego przedszkola utwierdza nas w przekonaniu, że ta prywatyzacja nie jest dobrym rozwiązaniem. Ze względu na szczególny charakter naszej placówki, jakim jest prowadzenie oddziałów integracyjnych w oparciu o wypracowane standardy i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, należy jeszcze raz rozważyć, czy argumenty natury ekonomicznej są wystarczającą przesłanką do likwidacji takiej placówki.

Na szczeblu centralnym trwają prace nad projektem ustanowienia subwencji państwowych na przedszkola. Rząd chce uruchomić pierwszą pomoc już w 2013 r. W Sejmie odbyło się również pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ZNP. Projekt zakłada m.in. finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Projekt ten ma duże szanse na przegłosowanie. Daje to duże nadzieje na to, że jedyne Samorządowe Przedszkole przestanie być obciążeniem dla budżetu miasta i ponownie stanie się zgodnie z zapewnieniami Pana Burmistrza „perełką” Chojnic.

Rada Rodziców przy Przedszkolu Samorządowym Nr 9 z oddziałami integracyjnymi w Chojnicach - (9 podpisów)

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Nowy Dwór Gdański - Referendum
W Nowym Dworze Gdańskim po przegłosowaniu przez radnych uchwały o zamiarze likwidacji ostatniego przedszkola publicznego rodzice uworzyli grupę inicjatywną i zbieramy podpisy do referndum, to co wyczyniają samorządowcy to karygone , prywatyzaują ostatnie placówki , niszczą dorobek kilkudziesieciu lat, zwalniają ludzi pracujących często od powstania tych palcówek, rodzice mają ponosić tego koszty a bznesmeni się dorabiają z publicznych pieniędzy.
Nie pozwólcie na to!
10 Marca 2012, godzina 07:48
Oceniono 28 razy 26
~do dyl sowizdrzał
zapomniałeś napisać jaki piękny rynek mamy, nie ośmieszaj się z tym krokiem naprzód (no chyba, że chodziło ci o zacieśnianie układzików, nieopłacalne wyprzedawanie mienia miasta i coraz większe zadłużanie) bo widać, że chłoniesz mantrę burmistrza jak gąbka wodę
10 Marca 2012, godzina 07:19
Oceniono 11 razy 7
~dyl sowizdrzał
ludziska ...ogarnijta się ! ...Chojnice jeszcze niedawno stały o "krok przed przepaścią" !!! - a teraz zrobiły OGROMNY KROK NAPRZÓD !!!
09 Marca 2012, godzina 20:56
Oceniono 17 razy 3
~podatnik
Dlaczego Pan burmistrz nie powiedział ile osób w komisji to ludzie, którzy startowali z "Komitetu Wyborczego Arseniusza Finstera 2014"? Niepamięć?
09 Marca 2012, godzina 19:54
Oceniono 18 razy 16
jeszcze jedna podwyżka i nie da się żyć
09 Marca 2012, godzina 18:08
Oceniono 10 razy 8
~Chojniczanin
Tylko ciekawe dlaczego drugi etap jest tak pozno dopiero w czerwcu . Pewnie to jest czas dany przez pana burmistrza na pozbieranie tej kasy . A z tego wszystkiego pracownicy przedszkola i dzieci tam uczeszczajace sa odstawieni na drugi tor . Dla ratusza liczy sie tylko kasa a nie dobro badz co badz ich wyborcow dzieki ktorym siedza na wygodnych stolkach. Do zobaczenia przy urnach wyborczych.
09 Marca 2012, godzina 17:21
Oceniono 12 razy 12
~ma-ka
Mam pytanie czy przy drugim etapie jakim ma byc przetarg pozostający oferenci ( Państwo Paterek i Państwo Sołtysińscy) będą musieli wpłacic wadium w wysokości 10% wartości przedszkola
tj. około 100 000 do kasy miasta? Wtedy okaże się jak wyglądają finansowo.
09 Marca 2012, godzina 16:28
Oceniono 13 razy 13
~obserwator
a co tam Pan Burmistrz ? - Pan Burmistrz siedzi sobie w godzinach urzędowania w kawiarence Pana Libery i z góry spogląda na swoje "dzieło" ! ...ha! ha!!...ha!!! ...kolejne rozmowy biznesowe ?
09.03.2012 w godzinach przedpołudniowych
09 Marca 2012, godzina 15:27
Oceniono 13 razy 11
~Marcin Wałdoch
Należy się cieszyć z reakcji Rodziców. Jeszcze nie jest za późno. Likwidacja tego przedszkola to krok niestety przemyślany... Wskazaliśmy podczas protestu, że nie ma podstaw prawnych do likwidacji tej placówki, podobne sprawy w miastach pomorskich - Bytów, Nowy Dwór Gd. kończą się referendami, a w Polsce tasiemcowymi procesami administracyjnymi. To oczywiście narzędzie ostateczne. Ale nie możemy się łudzić, że porządek i praworządność w mieście zaprowadzą za nas CBA, NIK i inni. To my mieszkańcy Chojnic musimy bronić swoich interesów przed zakusami władzy, która złą politykę finansową miasta stara się ratować mieniem komunalnym i losem dzieci.

Dziwi mnie tylko jedno. Wiele się mówi o Adrianie K. (sam o temacie pisałem jeszcze przed tym skandalem), ale jakoś zapomina się o tym, że pracę Urzędu Miejskiego jako całości nadzoruje burmistrz Chojnic i to on jest odpowiedzialny osobiście za wszelkie niepowodzenia swej polityki. Czemu oczywiście będzie uparcie zaprzeczał powołując się zapewne na to, że dostał 85% głosów w wyborach
09 Marca 2012, godzina 14:30
Oceniono 16 razy 14
~ho ho ho
Już nie tak łatwo przepycha się swoje pomysły jak przed laty, co panie Finster? Społeczeństwo zaczyna się organizować, mówić swoim głosem. Jeszcze nieśmiało, ale już ... już ... już ... Apeluję również, jako chojniczanin, o odstąpienie od tej prywatyzacji. To zły pomysł, a teraz jeszcze zanurzony w oparach afery i skandalu...
09 Marca 2012, godzina 13:36
Oceniono 18 razy 16
~co na to nasz panujący z woli ludu burmistrz?
Brawo Rodzice, nie ustępujcie! Burmistrz - owszem, ustąp. Z urzędu i z prywatyzacji...
09 Marca 2012, godzina 13:33
Oceniono 18 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij