Wtorek, 17 Maja 2022 | Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Grupa Inicjatywna, fot. ms

Zakładają Porozumienie Organizacji Pozarządowych

Jednym z inicjatorów powołania Porozumienia jest przewodniczący PChS Jacek Studziński

Jednym z inicjatorów powołania Porozumienia jest przewodniczący PChS Jacek Studziński

W najbliższą sobotę, 24 marca, w Chojnicach odbędzie się spotkanie założycielskie Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Chojnickiego połączone z sesją wyjazdową Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Miejscem spotkania i obrad będzie Zespół Szkół Kształcenia Ponadgimnazjalnego przy ul. Dworcowej 1-5 w Chojnicach, początek o godzinie 11.00.

Zaproszenie do współtworzenia Porozumienia adresowane jest do wszystkich lokalnych organizacji pozarządowych. Grupa Inicjatywna na rzecz powołania POPPCh, złożona z przedstawicieli ośmiu organizacji, zaprasza do udziału w sobotnim spotkaniu delegacje stowarzyszeń, fundacji, klubów oraz innych podmiotów tzw. trzeciego sektora z terenu powiatu chojnickiego. Celem samego spotkania jak i główną ideą powołania Porozumienia jest wzmocnienie sektora pozarządowego w powiecie chojnickim poprzez integrację jego działaczy, organizowanie dla nich tematycznych szkoleń dotyczących różnych aspektów funkcjonowania organizacji pozarządowych, świadczenie pomocy doradczej i organizacyjnej, wypracowanie powiatowej reprezentacji sektora pozarządowego, która stanie się partnerem do współpracy i negocjacji z władzami samorządowymi oraz innymi podmiotami życia społecznego.

Reklama | Czytaj dalej »

W pierwszej części sobotniego spotkania założycielskiego POPPCh uczestniczyć będę członkowie Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy na rzecz organizacji pozarządowych. Goszczący w Chojnicach na sesji wyjazdowej członkowie PROP omówią m.in. tematykę obowiązku konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów aktów prawa miejscowego przez samorządy terytorialne, tematykę rocznych programów współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi, bardzo problematyczną tematykę podziału samorządowych dotacji dla organizacji itp. Szczegółowy program spotkania w załączeniu.

Bardzo prosimy o uczestnictwo w tym ważnym dla organizacji pozarządowych powiatu chojnickiego spotkaniu oraz o potwierdzenie udziału poprzez wysłanie e-maila lub kontakt telefoniczny ze wskazanym poniżej tymczasowym sekretariatem POPPCh.

Do zobaczenia!

Grupa Inicjatywna na rzecz powołania Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Chojnickiego:

Mariusz Brunka – Fundacja im. M.Fuhrmanna

Jacek Studziński – Projekt Chojnicka Samorządność

Marzena Maria Szyca – Polski Związek Głuchych w Chojnicach

Marek Wituszyński – Fundacja Ekologiczna Ziemi Chojnickiej i Zaborskiej

Radosław Sawicki – Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne „Wspólna Ziemia”

Michał Karpiak – Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej

Krzysztof Zabrocki – Zaborskie Towarzystwo Naukowe

Marcin Wałdoch – Stowarzyszenie Arcana Historii

Tymczasowy sekretariat POPPCh: info@wspolnaziemia.org, tel.: 660040248

Program spotkania założycielskiego

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~M. Osowicka
Widzę, obserwatorze4, że uważnie śledzisz moje wypowiedzi. Szkoda tylko, że interpretujesz je przez pryzmat własnej „kompetencji intelektualnej” – uważaj, bo może Cię ona zwieźć na manowce. Skąd wiem, że burmistrz zamierza przekazać Chojniczance kasę zaoszczędzoną dzięki łagodnej zimie? To moja sprawa, skąd te informacje. Jednak nie są one bez pokrycia. Bez pokrycia to były rewelacje pana burmistrza o zarobkach instruktorów UKS 8, które podobno sięgają 80 % dotacji otrzymanej z miasta. Nie lubię, gdy przeinacza się liczby licząc na powalenie adwersarza, ośmieszenie go w oczach opinii publicznej i wdeptanie w glebę. Uprzejmie informuję, że granty otrzymane z miasta wystarczają zaledwie na realizację 34% w/w kosztów. A jeśli chodzi o moje dążenia do zachowania (ba, nawet wprowadzenia) standardów demokracji w naszej lokalnej polityce, to dla dobrego obserwatora nie jest żadną tajemnicą, że wszelkie moje działania od lat nacechowane są tą troską. Jeśli nie byłoby takiej potrzeby, nie kruszyłabym kopii. Pozdrawiam!
21 Marca 2012, godzina 15:39
Oceniono 1 raz 1
~podatnik
A to żebyś zrozumiał.
Z ustawy o samorządzie gminnym: Art. 11b.
1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać
wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli
do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji,

a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych,
w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.
21 Marca 2012, godzina 14:51
Oceniono 2 razy 2
~do obserwator 4
Głupoty wypisujesz. Szkoda słów.
21 Marca 2012, godzina 14:48
Oceniono 2 razy 2
~obserwator4
Dobrze zrobił burmistrz, bo takich problemów nie rozstrzyga się personalnie. To przestrzeń publiczna. Powinien być przetarg. Ja też mogę postawić gdzieś tam „biznes” i zażądać legalizacji. O jakiej demokracji Pan pisze? Burmistrz kieruje sprawę do Komisji, a nie rozstrzyga sam. Gdyby sam tym się zajął to oplulibyście go, że łamie demokrację. Teraz też łamie – nic nie pojmuję.
21 Marca 2012, godzina 14:46
Oceniono 3 razy -3
~wyborca
Apel do Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Chojnickiego. Podejmijcie na Waszym spotkaniu wniosek o złożeniu do Wojewody skargi na burmistrza Chojnic w powyższej sprawie o której wspomniała Gazeta Pomorska. Jak w powyższym wpisie.
21 Marca 2012, godzina 14:43
Oceniono 2 razy 2
~do obserwator 4
O demokracji, otwarciu na obywateli chojnickich władz dużo mówi między innymi burmistrz. Na ostatniej sesji jednak zapomniał się, sądząc pewnie, że jest na koalicyjnym spotkaniu.
Gdy radny Marek Szmagliński z PiS sugerował aby w sprawie utrzymania bazarku na Placu Piastowskim zaprosić autora wniosku w tej sprawie padła odpowiedź: "Boże broń - wyrwało się burmistrzowi, który woli, żeby komisje rozeznały sprawę we własnym gronie". (Gazeta Pomorska)
Burmistrzowi przypominam, że takie stawianie sprawy jest rażącym łamaniem zasad demokracji, w tym ustawy o samorządzie gminnym i statutu Chojnic.
Cóż się dziwić. Zbyt częste wizyty na Białorusi owocują.
21 Marca 2012, godzina 14:35
Oceniono 3 razy 3
~obserwator4
To takie bardzo „obywatelskie”, Panowie Wałdoch, Sawicki, Studziński, p. Osowicka, plus oczywiście p. Janik i kilka innych osób realizują swój plan, skąd takie wnioski? Otóż publicznie gadają o demokracji i dostępie obywateli do organów władzy, a jaka jest prawda? Jest ona na tym portalu. Proszę poczytać, co pisze p. Sawicki do wiceburmistrza – otóż „ma nadzieję, że już niedługo Zieliński nie będzie wiceburmistrzem”. Pomijam brak szacunku, ale to jest buta i arogancja. Samego siebie przeszedł p. Studziński, który A. Mielke oskarżył o działania, które mogą prowadzić do wzrostu aborcji. Jakim sposobem poczytajcie pod artykułem o przedszkolach. Pyta też z pełną arogancją o p. Pawlickiego. Gwiazdą jest jednak p. Wałdoch – otóż Szlanga jest dla niego „komuchem”, Finster do aresztu, prof. Dutkowski jest „cieniasem”, a redaktorów naczelnych Radia Weekend i Czasu Chojnic zwolnił „chojnicki Łukaszenko”. Panowie mają dwa oblicza – to „społeczne” na pokaz i to szczere, wewnętrzne. Ocenę pozostawiam tym, którzy chcą to analizować. Zapomniałem o p. Osowickiej – nie wiedząc skąd Pani Marzenna już wie, że burmistrz pieniądze z zimowego utrzymania dał Chojniczance – to dopiero jest niekompetencja intelektualna! Przykładów jest więcej – forum wymiany myśli tych Państwa, są nawet linki na blogi, jest ten portal, to przykre, ale prawdziwe.
21 Marca 2012, godzina 11:09
Oceniono 11 razy -3
~Dobra to inicjatywa
Finster ze swoimi odwrócił sie od chojniczan ktorych miał godnie reprezentować.Czas pokazał że jego poczynania włacznie z jego radnymi (poza czteroma przyzwoitymi i niepokormymi) czynią chojnicom i chojniczanom szkody.

Sądzę że powolanie grupy i jej dalsze działanie pozwoli uchronic nasze miasto przed zwykłym bezmyślnym rozwalaniem.
21 Marca 2012, godzina 06:45
Oceniono 9 razy 3
~M. Osowicka
Radku Sawicki, Jacku Studziński, inicjatywa jest rewelacyjna. Podpisuję się obiema rękami. Do tej pory standardy rządzenia w Chojnicach mówiły NIE inicjatywom obywatelskim mającym na celu demokratyczne współuczestnictwo w decyzyjności dotyczącej spraw lokalnego społeczeństwa. Udział naszego samorządu w akcji „Przejrzysta Gmina”, chwalenie się certyfikatami oraz pseudodemokratycznymi decyzjami we mnie osobiście pozostawiło przeświadczenie (wbrew faktom), że podstawową rolą samorządu powinno być wspieranie mieszkańców. Natomiast w Chojnicach tak nie jest. W Chojnicach jest tak, że rzekomo Rada Miejska spełnia wszystkie potrzeby obywateli, natomiast, de facto, realizuje własne priorytety. Widzimy to na podstawie rozdzielnictwa grantowego (priorytet – seniorska piłka nożna), ustalania priorytetów budżetowych (Mauzoleum Jedynego Artysty), wynagradzania pracowników według własnego widzimisię (sprawa wynagrodzeń pracowników obsługi szkół oraz urzędników miejskich), kwestia „przymusowej, wręcz nakazowej” prywatyzacji przedszkola samorządowego oraz wiele, wiele innych bulwersujących decyzji. A zatem, Panowie, gratuluję podjęcia działań, które pozwolą organizacjom pozarządowym zjednoczyć działania w walce o demokrację w naszym powiecie, o dojście do głosu obywatelom zaangażowanym w proces współdecyzyjności (którego nasz miejski samorząd obawia się jak "diabeł święconej wody". Wiem, że przed nami długa droga. Jednakże stare przysłowie o „kropli, która drąży kamień” powinno posłużyć za model działania NGO-som, które zdecydują się wziąć udział w tym projekcie.
21 Marca 2012, godzina 06:01
Oceniono 17 razy 11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 439.00 449.00 DKKDKK 61.40 63.20
EUREUR 460.00 470.00 RUBRUB 4.50 6.40
CHFCHF 440.00 455.00 NOKNOK 45.00 46.80
GBPGBP 546.00 556.00 SEKSEK 43.70 45.50
Aktualizacja: 2022-05-17 12:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 441.08 447.00 DKKDKK 61.95 62.70
EUREUR 463.02 468.00 RUBRUB 4.60 6.30
CHFCHF 442.12 449.00 NOKNOK 45.43 46.15
GBPGBP 548.87 556.00 SEKSEK 44.24 44.99
Aktualizacja: 2022-05-17 12:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odpowiada Ci aktualny stan Lasku Miejskiego?
Ceny paliw2022-05-16

E95 E98 ON LPG
BP 7.19 zł 7.37 zł 7.19 zł 3.46 zł
Circle K 7.13 zł - 7.13 zł 3.43 zł
Lotos Optima 7.11 zł - 7.13 zł 3.45 zł
MZK 6.85 zł 7.14 zł 7.17 zł 3.39 zł
Orlen 7.11 zł 7.46 zł 7.13 zł 3.46 zł
PKS 7.11 zł - 7.09 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij