Sobota, 04 Lutego 2023 | Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Prokuratura odmówiła wszczęcia

Prace renowacyjne przy pomniku Kopernika są na etapie robót fundamentowych

Prace renowacyjne przy pomniku Kopernika są na etapie robót fundamentowych

Pod koniec stycznia 2012 roku Mariusz Janik złożył w chojnickiej prokuraturze wniosek o zbadanie, czy nie doszło do „kompletnego zniszczenia pomnika poświęconego Mikołajowi Kopernikowi”. Po dwóch miesiącach jest już znane w tej sprawie stanowisko adresata.

Jako pierwszy poinformował o tym lokalne media… burmistrz Arseniusz Finster podczas ubiegłotygodniowej (30.03) konferencji prasowej. – Było dla mnie wielkim zaskoczeniem, że dostałem pocztą elektroniczną list od Mariusza Janika, w którym informuje mnie, że Prokuratura Rejonowa w Chojnicach odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie, którą zgłosił w tej instytucji. Przypomniał przy okazji, co było powodem działań znanego charzykowianina. – W III etapie prac w parku 1000 – lecia urząd miejski dokonuje renowacji tego pomnika poprzez remont i wymianę części. Niestety, pewne części były skruszałe, innych brakowało. Temat z mojej strony jest zakończony – podsumował Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

A.Finster o decyzji Prokuratury ws. pomnika Kopernika

Innego zdania jest Mariusz Janik. Nie zgadza się z zawartym w piśmie prokuratury z 26.03.2012 stwierdzeniem o „odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie zaistniałego w styczniu 2012 w Chojnicach zniszczenia pomnika Mikołaja Kopernika poprzez wykonanie prac związanych z jego renowacją, wobec stwierdzenia, iż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego.”, gdyż pomnik został doszczętnie zniszczony i nie jest możliwe przeprowadzenie na nim jakichkolwiek prac związanych z jego renowacją. Podał to w złożonej w dniu 2.04.2012 w prokuraturze chojnickiej zażaleniu. Wnosi w nim ponadto o podanie podstawy prawnej odmawiającej wszczęcia śledztwa. Dziwi się, że w tytule pisma do niego jego autor informuje o odmowie wszczęcia dochodzenia, a w treści jest o śledztwie. Chciałby też poznać nazwisko prokuratora, który prowadził w tej sprawie czynności.

Zdjęcia, którymi ilustrujemy tekst, powstały w piątek 30 marca w miejscu, gdzie wykonawca dokonuje „renowacji poprzez remont i wymianę”. Wówczas był na etapie prac fundamentowych.

Zawiadomienie Prokuratury Rejonowej ws. wniosku M.Janika

Zażalenie M.Janika ws. decyzji Prokuratury

"Pomnik Kopernika zniszczony?" - tekst z 27.01.2012

"Renowacja czy odbudowa?" - tekst z  1.02.2012

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

69 komentarzy

~zorintowany
Proponuję odsłuchać nagranie audio z wypowiedzią Pana Burmistrza. Znów poucza dziennikarzy, ustala, który temat jest chybiony -właśnie ten stwierdza. Brakuje tylko poklepywania po plecach tych, którzy oleli ten temat. Ciekawe, czy (je) trafi na dywanik za napisanie powyższego artykułu?
03 Kwietnia 2012, godzina 19:22
Oceniono 12 razy 8
~fragi
Co by nie sądzić o Janiku i całej tej szopce nie ulega wątpliwości że aparatczycy prokuratury nie potrafią pisać po polsku. Zawiadamiają o odmowie wszczęcia dochodzenia w treści którego piszą o śledztwie a nie o dochodzeniu. Blamaż prokuratury.
03 Kwietnia 2012, godzina 18:38
Oceniono 14 razy 10
~OBYWATEL CHOJNIC
Marita
dewastacja spustoszenie, zniszczenie, zrujnowanie.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:39................. to ty Janik masz w głowie . Zapewne myślisz że jak poprowadzisz kilku smarkaczy z kijkami zamiast szabli na wojenkę przeciw włodarzowi naszego miasta to jesteś KTOŚ. Niestety choroba poczyniła już tak wielkie spustoszenie w twojej głowie że pozostaje ci tylko psychiatryk .Optuję za całkowitym ubezwłasnowolnieniem twojej osoby !!!!!!!!. Zapewne zaraz twoje kundelki zaczną ujadanie ale ten skowyt może być nawet zabawny.
03 Kwietnia 2012, godzina 17:37
Oceniono 30 razy -2
Konserwacja zabytków

(1) nazwa dziedziny zajmującej się badaniem, inwentaryzacją i utrzymaniem obiektu zabytkowego w dobrym stanie technicznym przez jak najdłuższy czas. Konserwacja zabytków kieruje się dwoma fundamentalnymi zasadami - (a) zasada minimalnej interwencji polegająca na zastosowaniu jak najskromniejszych środków, które mają wpływ na istniejącą tkankę zabytkową, (b) odwracalność interwencji polegająca na tym, że zawsze winna istnieć możliwość zlikwidowania skutków zabiegu konserwatorskiego gdyby zaistniała potrzeba powrotu do stanu sprzed interwencji. Rzadko stosowanym określeniem na tę dziedzinę jest konserwatorstwo.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:41
Oceniono 12 razy 4
Remont – to przywrócenie wartości użytkowej (funkcjonalności, sprawności techniczno-ekonomicznej) obiektu (maszyny, urządzenia, budynku). Należy odróżnić remont i naprawę (remont nieplanowy), która również polega na przywróceniu wartości użytkowej ale – obiektu uszkodzonego. Racjonalna gospodarka remontowa ma za zadanie nie dopuszczać do uszkodzenia obiektu poprzez stosowanie systemu remontów planowo-zapobiegawczych.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:40
Oceniono 12 razy 4
Renowacja – odświeżenie, odnowienie. W przypadku budownictwa może dotyczyć elewacji budynku, dachu lub innego elementu. Czasem wyrażenie renowacja używane jest w odniesieniu do restauracji.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:39
Oceniono 11 razy 5
dewastacja spustoszenie, zniszczenie, zrujnowanie.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:39
Oceniono 11 razy 5
Dokonując analizy kiedy prowadzone jest dochodzenie, można ustalić kiedy prowadzone jest śledztwo. Należy zatem wskazać, że śledztwo będzie prowadzone:

gdy właściwy dla prowadzenia sprawy jest Sąd Okręgowy,
gdy czyn zagrożony jest karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności,
gdy przestępstwo przeciwko mieniu zagrożone jest karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, ale wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca przekracza 100.000 zł,
03 Kwietnia 2012, godzina 16:36
Oceniono 12 razy 4
dochodzenie prowadzi się w sprawach o przestępstwa należące do właściwości sądu rejonowego. Oznacza to, że sprawy o wszystkie przestępstwa, dla których rozpatrzenia ustawodawca przewidział Sąd Okręgowy jako sąd pierwszej instancji będą prowadzone w formie śledztwa. Katalog takich przestępstw przewidzianych do rozpatrywania przez Sąd Okręgowy określa art. 25 § 1 KPK.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:36
Oceniono 11 razy 3
w art. 325 b § 1 KPK znajduje się wyliczenie, w jakich sprawach prowadzi się dochodzenie. Są to następujące rodzaje przestępstw:

zagrożone karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, z tym że w wypadku przestępstw przeciwko mieniu tylko wówczas, gdy wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 100.000 zł,
przewidziane w art. 279 § 1, art. 286 § 1 i 2 oraz w art. 289 § 2 Kodeksu karnego, jeżeli wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 100.000 zł
03 Kwietnia 2012, godzina 16:35
Oceniono 8 razy 2
Z założenia śledztwo (jak to było już wspomniane) jest podstawową formą prowadzenia postępowania przygotowawczego. W związku z powyższym prowadzi się je w sprawach dotyczących przestępstw o dużym ciężarze gatunkowym (przestępstw “poważnych”, przestępstw o wysokiej szkodliwości społecznej czynu). Dla odmiany dochodzenie prowadzi się z założenia w sprawach drobniejszych, wręcz “prostszych”.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:34
Oceniono 8 razy 2
Polski ustawodawca wyróżnił dwie formy prowadzenia postępowania przygotowawczego: śledztwo (które jest jego podstawową formą) oraz dochodzenie. Opracowanie niniejsze przedstawia różnice pomiędzy tymi dwoma formami postępowania przygotowawczego.

Zasadniczo i skrótowo można wskazać, że analizowane różnice sprowadzają się do czterech płaszczyzn tj.:

różnice w rodzaju (ciężaru gatunkowego) spraw, w których są prowadzone,
różnice w aspektach formalnych prowadzenia tych postępowań (w formalizmie),
różnica w zakresie podmiotów uprawnionych do prowadzenia tych postępowań,
różnica w potencjalnym czasie trwania postępowań.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:33
Oceniono 8 razy 2
Dochodzenie powinno być ukończone w ciągu 2 miesięcy. Prokurator może przedłużyć ten okres do 3 miesięcy, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych - na dalszy czas oznaczony.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:32
Oceniono 8 razy 2
W toku prowadzonego dochodzenia nie jest wymagane sporządzenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz wydanie postanowienia o zamknięciu dochodzenia, chyba że podejrzany jest tymczasowo aresztowany. Przesłuchanie osoby podejrzanej zaczyna się od powiadomienia jej o treści zarzutu wpisanego do protokołu przesłuchania. Osobę tę od chwili rozpoczęcia przesłuchania uważa się za podejrzanego. Dochodzenie może być ograniczone do ustalenia, czy zachodzą wystarczające podstawy do wniesienia aktu oskarżenia lub innej formy zakończenia postępowania.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:32
Oceniono 8 razy 2
Dochodzenie prowadzi się w sprawach należących do właściwości sądu rejonowego, a więc w sprawach o przestępstwa zagrożone karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Przy przestępstwach przeciwko mieniu dochodzenie prowadzi się wówczas, gdy wartość przedmiotu przestępstwa albo szkoda wyrządzona lub grożąca nie przekracza 100 000 złotych.
03 Kwietnia 2012, godzina 16:30
Oceniono 7 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.00 474.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 464.00 479.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-04 10:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 435.00 440.00 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 468.00 474.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.00 475.00 NOKNOK 41.90 42.90
GBPGBP 522.00 529.00 SEKSEK 40.80 41.80
Aktualizacja: 2023-02-04 10:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-03

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij