Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. Krzysztof Różycki

Droga Krzyżowa na Starówce

Po raz pierwszy w historii Drogi Krzyżowej wziął w niej udział abp H.Muszyński

Po raz pierwszy w historii Drogi Krzyżowej wziął w niej udział abp H.Muszyński

Po raz osiemnasty ulicami Starego Miasta przeszła w Wielki Piątek (6.04) Droga Krzyżowa. Jej organizatorami są chojniccy księża, Akcja Katolicka parafii św. Jadwigi Króla Polski oraz Urząd Miejski w Chojnicach.

Nie było do tej pory w jej historii, aby tak wysoki dostojnik kościelny wziął w niej udział, gdyż poprowadził ją abp Henryk Muszyński, prymas – senior Polski. Od przywitania jego przez ks. proboszcza parafii pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela Jacka Dawidowskiego, rozpoczęła się uroczystość Drogi Krzyżowej. Ks. Dziekan przypomniał, że nie było to pierwsza wizyta w najstarszej chojnickiej świątyni Prymasa Polski. Arcybiskup dziękując za zaproszenie wspomniał, że wiele razy bywał w Farze wraz z bp. Bernardem Czaplińskim. Nie ukrywał, że Kaszuby są jego stronami rodzinnymi.

Reklama | Czytaj dalej »

Jego rozważania były odczytywane na każdej ze Stacji Drogi Krzyżowej, która w tym roku przeszła jeszcze tradycyjną trasą z Bazyliki ul. Kościuszki, Stary Rynek, 31 Stycznia, pl. Jagielloński i ul. Młyńską. Za rok ma wyruszyć do kościoła pw. MBKP przy ul. Obrońców Chojnic.

Jak co roku, krzyż niesiony był przez zmieniające się przy każdej stacji delegacje, idące w asyście strażaków z pochodniami. Pierwsi nieśli krzyż chojniccy księża. Później siostry zakonne, ministranci, delegaci Bractwa Kurkowego oraz Rycerskiego. Nieśli także przedstawiciele władz lokalnych. Delegację tworzyli – Arseniusz Finster, Jan Zieliński, Stanisław Skaja, Marek Szczepański, Stanisław Kowalik oraz Edmund Hapka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

37 komentarzy

~zorientowany
Znalazłem tego newsa z FiM. Jego tytuł - "BurMistrz promocji" - "Urząd Miasta Chojnice od 2010 roku czynnie angażował się w organizowaną w wielki piątek przez Akcję Katolicką drogę krzyżową. W 2010 i 2011 roku czynił to współfinansując ze środków na promocję samorządu terytorialnego wydawanie drukiem rozważań na każdą stację drogi krzyżowej. I choć te „promujące samorząd” wydawnictwa kolportowane w cenie 10 zł wciąż zalegają półki w siedzibie Promocji Regionu Chojnickiego, burmistrz Arseniusz Finster, w 2012 roku postanowił wydać kolejne rozważania, tym razem autorstwa abp Henryka Muszyńskiego. Tym razem ich edycji już na szczęście nie wsparł publicznymi pieniędzmi, ale – jak się chwali - osobiście wyszukał tajemniczego sponsora, który w kwocie 4 tys. zł sfinansował wydanie 3 tys. egzemplarzy. „Mam nadzieję, iż zawarte w niniejszej publikacji rozważania nad drogą krzyżową umocnią czytelników nie tylko w wierze, ale pozwolą ideały chrześcijaństwa przenieść na grunt życia codziennego i wzajemnych relacji międzyludzkich” – napisał w przesłaniu zamieszczonym na okładce Chojnicki burmistrz. Robi sobie chłop jaja na Wielkanoc…"
07 Kwietnia 2012, godzina 22:37
Oceniono 19 razy 11
heh Fakty i Mity po raz kolejny wspomniały o Chojnicach w kwestii Wielkiej Nocy, toż to się jakaś tradycja robi... A z drugiej strony, nieważne jak mówią, ważne, że mówią
07 Kwietnia 2012, godzina 21:14
Oceniono 13 razy 3
~gej katolik
A ja jestem i gejem i katolikiem ! i co ? nie moge nosic krzyża ?,porąbany ten kraj oj porąbany.Trzeba sie wynosic jak najdalej !Księża rządzą moim krajem,powiatem gminą i miastem
07 Kwietnia 2012, godzina 20:42
Oceniono 23 razy 11
~.Dajcie sobie na wyciszenie W
07 Kwietnia 2012, godzina 19:38
Oceniono 19 razy -5
~Dodatkowo TW Stanisław
cała "śmietanka" wraz z purpuratami chroniącymi np.Petza
07 Kwietnia 2012, godzina 18:44
Oceniono 24 razy 16
~podatnik
Nie wytrzymałem. Chciałem nie komentować. Nie będę tłumił emocji.
Do organizatorów. Rozpier... mi te Święta. Politykę zostawcie w swoich domach.
Żeby rozwodnik, który jeszcze w czasie trwania małżeństwa związał się z inną kobietą i z nią publicznie paradował dostąpił zaszczytu niesienia Krzyża to nic innego jak gorszenie maluczkich. Z kim rozmawiam to zażenowanie. Nigdy już moich dzieci nie poślę na tą polityczną imprezę. Rzygać się chce. Z resztą księża najlepiej czują się z tymi co kasą sypią. Czas pójść własną drogą.
07 Kwietnia 2012, godzina 18:19
Oceniono 39 razy 29
~Oj, wiedza boli.Uzywanie słowa debil w stosunku do ciebie to
bardzo nieładnie, ale ty do innych do ok.
07 Kwietnia 2012, godzina 17:57
Oceniono 24 razy 20
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Kwietnia 2012, godzina 17:35
Oceniono 43 razy -17
~Znalezione w necie...
Niezaprzeczalne zasługi kościoła:
1. kościół katolicki z kobiety czynił przez wieki całe istotę gorszą, niższą i nieczystą.
2. ledwo narodzone i niczego nieświadome dzieci przywłaszcza sobie rytuałem zwanym chrztem.
3. jego hierarchowie przez wieki całe czynili kobiecie krzywdę niewyobrażalną. I trwają w swoim uprzedzeniu do dzisiaj hołubiąc i broniąc swojego patriarchalnego tworu.
4. z erotyzmu jego całego piękna uczynił mroczny i czarny grzech.
5. Seks , miłość wolną, piękną , pełną doznań duchowych i zmysłowych sprowadził do ohydnego podziemia ludzkiej świadomości i trzyma tam świadomość swoich wyznawców do dzisiaj.
6. do perfekcji doprowadził sztukę fałszerstw, kłamstw, przeinaczeń.
7. przez wieki całe tworzył dogmaty, prawa jakieś wynaturzone wmawiając maluczkim boskie w tym sprawstwo.
8. z boga uczynił pamiętliwego, złośliwego kata karzącego na lewo i prawo za wszystko i wszędzie i strącającego do wymyślonego przez kościół piekła bez opamiętania wszystkich , którzy mu pod rękę wpadną.
9. wymyślił celibat. Jeden z najbardziej chorych i wynaturzonych pomysłów, jaki sobie można tylko wyobrazić.
10. Posunął się nawet do super bzdury wymyślając niepokalane poczęcie i pozbawiając matkę Chrystusa - czołowej przecież postaci kościoła - wszystkich pięknych cech erotycznej kobiecości, macierzyństwa, miłości nie tylko zmysłowo - cielesnej, ale i duchowej.
11. jeszcze do nie tak dawna prowadził krwawe krucjaty nawracając niewiernych krwawo ogniem i mieczem na łono jedynie słusznej wiary.
12. wsławił się takimi wynalazkami jak święta inkwizycja, palenie na stosach wolnomyślicieli, ludzi nauki, sztuki, oświecenia i postępu.
13. zapisał się niezwykłą wręcz chciwością i pazernością gromadząc majątki i dobra nieprzebrane nie ustając w tej działalności nigdy.
14. Jest wszędzie. W prasie, telewizji, radiu.
15. Jest w szkole, w urzędach i na ulicy. Wciska się do domu i łóżka.
16. Nie można wysłuchać wiadomości bez informacji o poczynaniach biskupów, kardynałów, księży, papieża. Co tydzień jakieś ważne kościelne wydarzenie zajmuje łamy oficjalnych mediów.
17. Co miesiąc jakaś ważna rocznica związana z JPII.
18. Co pół roku następny wspaniały film o JPII.
19. Im dalej od śmierci JPII tym więcej cudów, których rzekomo był autorem.
20. Wszędzie krzyże, pomniki, tablice upamiętniające, dzwony, święte relikwie, cudowne obrazy, płaczące Madonny, cuda na kominach, drzewach i na szybach w blokowych oknach.
21. Kraj prześciga się w budowaniu coraz większych krzyży, pomników, dzwonów i świątyń.
22. Pielgrzymka goni pielgrzymkę. Młodzież wędruje tam i z powrotem pod szczupakiem czy też karpiem w Lednicy. Nawet na plaży w Międzyzdrojach pełno młodych ludzi ubranych w koszulki z napisem Pokolenie JPII. Co druga ulica to ulica JPII. Prawie każda szkoła to szkoła JPII. Szpitale JPII lub prymasa tysiąclecia.
23. Jak grzyby po deszczu rosną świątynie.
24. Naród wydaje niewyobrażalne pieniądze na budowanie, co raz to wymyślniejszych i absurdalnych budowli sakralnych.
25. Wszystkie decyzje polityczne, ekonomiczne i gospodarcze zaczyna podejmować się tylko w obecności hierarchów kościoła.
26. Instytucje kościelne i przykościelne stoją poza prawem i nad prawem.
27. Nie obowiązują ich żadne prawa państwa Polskiego. Nie płacą podatków. Nie muszą się rozliczać ze swoich dochodów, przychodów i wydatków.
28. decyduje o kształcie i formie oświaty i szkolnictwa.
29. decyduje o życiu i zdrowiu kobiety ciężarnej.
30. To proboszcz kształtuje kręgosłup moralny lokalnych społeczności.
31. Zastępy dewotek i bigotów w moherowych beretach stanowią o wartościach moralnych społeczeństwa To, co wczoraj było po prostu śmieszne dzisiaj staje się normą społeczną.

Bóg to musi być jednak istotą niezwykle dobrą , mądrą i tolerancyjną albo go po prostu nie ma. Inaczej jak wytłumaczyć jego milczącą zgodę na wyczyny kościoła , który imieniem tego boga się przecież pieczętuje.
07 Kwietnia 2012, godzina 17:19
Oceniono 34 razy 6
~jola
Pan burmistrz wygląda na zmęczonego. Nic dziwnego, przecież tego dnia ( 6 kwietnia) ma urodziny.
07 Kwietnia 2012, godzina 17:16
Oceniono 11 razy 9
~Do "mieszkańca chojnic" juz twój nick świadczy
o wielkim "EGO". Mieszkańców Chojnic jest wielu, ale debilizmem jest mianować sie samodzielnie. Niezaleznie od tego kazdy ma prawo wyrazać swoje poglądy, a w naszym mieście są nie tylko katolicy, ale także żydzi, jechowi, ateisci i inni. Nie uzurpuj sobie prawa do zawłaszczania przestrzeni publicznej. Obnoszenie po ulicach ukrzyzowanego niczym nie rózni sie od Warszawskiej Parady Równości gejów czy lesbijek. Jedni ( katolicy) i drudzy (geje i lesbijki) staraja sie wejść z butami w świadomość innych.
07 Kwietnia 2012, godzina 17:14
Oceniono 30 razy 16
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Kwietnia 2012, godzina 17:05
Oceniono 39 razy -21
~kuba
A mi się rzuciła w oczy ciekawa ironia losu, że 10. stacja, w której to Chrystus został obdarty ze wszystkiego co miał, miała miejsce akurat pod Urzędem Skarbowym
07 Kwietnia 2012, godzina 17:04
Oceniono 25 razy 25
~też byłem
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Kwietnia 2012, godzina 16:19
Oceniono 30 razy -16
- MieszkaniecChojnic - jako, że burmistrz był wybierany głosem ludu, tak więc i moim to mnie obchodzi, ponieważ uważam że nie powinien się angażować jako pracownik państwowy w kościół- bo taką funkcję tam pełnił (jak sam napisałeś reprezentował miasto), gdyby był wymieniony jako osoba prywatna, która nikogo nie reprezentuje, to do niczego bym się nie czepiał, bo to by była jego sprawa.
07 Kwietnia 2012, godzina 16:17
Oceniono 37 razy 15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 477.00 492.00 NOKNOK 46.40 48.10
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 44.20 45.90
Aktualizacja: 2022-08-11 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 453.10 459.00 DKKDKK 62.20 63.10
EUREUR 466.64 472.00 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 480.28 487.00 NOKNOK 46.90 47.80
GBPGBP 550.47 556.01 SEKSEK 44.70 45.50
Aktualizacja: 2022-08-11 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij