Czwartek, 01 Czerwca 2023 | Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. je oraz ms

Opłata manipulacyjna nielegalna?

Bilety chojnickiego MZK zakupione u kierowcy.

Bilety chojnickiego MZK zakupione u kierowcy.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej Chojnic, przy sprzedaży biletów jednorazowych przez kierowców autobusów MZK obowiązuje opłata manipulacyjna w wysokości 40 groszy. Wprowadzono ją, by zachęcić pasażerów do kupowania biletów w punktach sprzedaży.

Są miasta w Polsce, gdzie wojewoda uchylał takie decyzje radnych. W październiku 2011 roku wojewoda podlaski unieważnił uchwałę Rady Miejskiej Łomży, która wprowadziła opłatę manipulacyjną przy sprzedaży biletów w wysokości 0,30 zł. W tygodniku samorządowym Wspólnota z 3.11.2011 podano o tym następującą informację: „Zdaniem wojewody nie ma przepisu upoważniającego do pobierania opłat manipulacyjnych przy zakupie biletów komunikacji miejskiej bezpośrednio u kierowcy. Możliwości takiej nie przewidują zarówno przepisy ustawy o gospodarce komunalnej, jak i art. 8 ust. 1 ustawy o cenach. Ponadto podstawy prawnej do podejmowania uregulowań dotyczących dodatkowej opłaty za zakup biletów u kierowcy nie zawiera rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej. Rada jako organ stanowiący powinna działać tylko i wyłącznie na podstawie prawa i w jego granicach, stąd niedopuszczalne jest podejmowanie regulacji bez wyraźnego upoważnienia ustawowego lub z jego przekroczeniem.”

Reklama | Czytaj dalej »

Zadaliśmy kilka pytań w tej sprawie prezesowi zarządu chojnickiego MZK sp. z o.o. Tak odpowiedział nam Mieczysław Sabatowski na pytanie dotyczące prawidłowości stosowania tej opłaty: - Najważniejszym prawem, które jesteśmy zobowiązani stosować w zakresie ceny biletów jest Uchwała Rady Miejskiej w Chojnicach, stanowiąca prawo miejscowe, a więc powszechnie obowiązujące na terenie Gminy Miejskiej i Gminy Chojnice (porozumienie międzygminne). Jest wiadomym, iż praktyka pobierania przez kierowców sprzedających bilety tzw. opłaty manipulacyjnej jest powszechnie stosowana w komunikacji miejskiej i służyć ma dla możliwości spowodowania, aby pasażerowie nabywali bilety w punktach sprzedaży, a z drugiej strony ułatwia kierowcom zachowanie dyscypliny i terminowości wykonywania obsługi przewozowej zgodnie z rozkładem jazdy. Znanym jest również fakt, iż w indywidualnych przypadkach w oparciu o orzecznictwo sądu administracyjnego niektórzy kwestionują uchwały Rady Miasta i Gminy w części dotyczącej legalności zapisów o prawie do pobierania tej opłaty. Problem bowiem sprowadza się do zakresu interpretacji przepisów Ustawy o cenach. Przepisy te są różnie interpretowane w przeciągu lat ich obowiązywania, mimo braku zmian ustawowych w tym zakresie.

Takie informacje znajdują się na każdym przystanku MZK

Dowiedzieliśmy się także, że w 2011 roku kierowcy sprzedali 189,5 tys. sztuk biletów. Dochód MZK z pobranych przy tej okazji opłat manipulacyjnych wyniósł ponad 505 tys. zł. Prowizja dla ich sprzedawców wyniosła ok. 48 %, czyli 19 groszy za każdą sztukę. W naszym mieście bilety można kupić w 49 miejscach. Na terenie gminy Chojnice tych punktów jest 18. Prowizja wynosi od 5% do 8% w zależności od ich usytuowania, wielkości obrotów i „potrzeby społecznej”. Do części z nich dostarczane są przez pracowników MZK, pozostali odbierają je osobiście w siedzibie przy ul. Angowickiej. Na dziś władze spółki nie przewidują zmiany zasad i formy sprzedaży biletów poprzez SMS-y czy automaty. Nie wykluczają jednak zakupu tych urządzeń, jeśli nie będzie możliwa sprzedaż w autobusach przez kierowców. Nie widzą przeszkód, aby ilość punktów sprzedaży wzrosła.

Zapytaliśmy właścicielkę sklepu na jednym z osiedli mieszkaniowych, który mieści się obok przystanku MZK, dlaczego nie sprzedaje biletów autobusowych. – Oferowali mi 5 % marży, a po bilety musiałabym jechać na drugi koniec miasta. Kompletnie nieopłacalny interes dla mnie.

Tekst uchwały RM Chojnic z 30.05.2011, w której zawarta jest wysokość opłaty manipulacyjnej, wysłaliśmy do mieszkańca Gniezna i prawnika Tomasza Dzionek, który prowadzi spór z władzami swego miasta o naliczanie opłaty manipulacyjnej przy sprzedaży biletów. Uważa, że przez takie postępowanie osoby, którym przysługuje ustawowa ulga, tracą ją, gdy kupią bilet u kierowcy. - Uchwała RM Chojnice zawiera zbliżone postanowienia dotyczące naliczania opłaty manipulacyjnej przez przewoźnika. W oparciu o obowiązujące przepisy ustawy o cenach, ich interpretacje przez sądy administracyjne i wojewodów - w trybie rozstrzygnięć nadzorczych, powinny zostać uchylone. Niemniej jednak, zakwestionowanie uchwały w trybie wezwania do usunięcia naruszeń przez Radę, a następnie skargi administracyjnej, może nastąpić maksymalnie do roku od jej uchwalenia -  odpowiedział nam. Może ktoś w Chojnicach spróbuje pójść tą ścieżką?

Aktualizacja z 11.04.

Otrzymaliśmy po napisaniu tekstu prośbę z MZK o uściślenie informacji dotyczącej wysokości wpływów ze sprzedaży biletów przez kierowców. Kwota 505,5 tys. zł jest wartością sprzedaży w 2011 189,5 tys. sztuk biletów dokonaną przez kierowców, a nie prowizją. Sama prowizja ogółem wynosi 75800 zł, z tego kierowcy otrzymują ok. 36 tys. zł. Za powstałe zamieszanie przepraszamy.

"Rada Miasta Gniezna przeciwko interesom mieszkańców!" - wydarzenie na Facebooku założone przez Tomasza Dzionek z Gniezna

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Burak
Pan "je" wykazał się dużą czujnością. Podjął temat bo jakiś kierowca zarobił. Czemu Panie Erdman nie zajął się Pan tym tematem w czasie gdy był Pan radnym? Być może sam pan głosował za taką uchwałą!
13 Kwietnia 2012, godzina 13:39
Oceniono 1 raz -1
~dk
dobrym wyjsciem byłyby automaty z biletami na przystankach lub w autobusacjh i nie bedzie trzeba kierowcy zawracac gitary
12 Kwietnia 2012, godzina 09:08
Oceniono 3 razy 3
~Ooo
Ooo...
11 Kwietnia 2012, godzina 09:04
Oceniono 1 raz 1
~do zorientowanego
Sugerujesz aby sprawą zajęło się Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność? Kark nadstawiać mają znowu Studziński, Wałdoch, Sawicki, Osowicka i im podobni? W końcu mieszkańcy wybrali sobie władze. Niech się męczą. Niech płacą i płaczą. Przecież nasze miasto jest takie piękne. Mamy ryneczek, basztę Trzebiatowskiego, śmierdzące sadzawki w parku 1000-lecia, super toaletę i gro nie zrealizowanych obietnic. I co najważniejsze kredyt spłacamy kredytem. Likwidujemy publiczne przedszkola - rodzice już płacą w niepublicznych zdecydowanie więcej.
Pewnie za chwilę pod młotek pójdą żłobek, szkoły? Angażujemy miejskie pieniądze w most zwodzony. Za chwilę w przebudowę węzła obwodnicy w Nieżychowicach jakby nie było powiatu czy gminy wiejskiej? To nasz interes?
Wiosna przyszła. Puk, puk. Obudźcie się chojniczanie, bo z torbami pójdziecie.
11 Kwietnia 2012, godzina 08:15
Oceniono 9 razy 9
~zorientowany
Jak policzyłem na stronie MZK, flota autobusów liniowych liczy 25 sztuk w 4 markach i łącznie 13 typach. Wychodzi na to, że kierowców jest około 50. Dzieląc 250 tys. zł przez 50, daje to okrągłą sumkę 5 tys. zł rocznie na 1 osobę. Całkiem fajna "czternastka". Panie Prezesie, a może poda nam Pan, ile sztuk biletów jednorazowych sprzedano poza autobusami w 2011, ile w zł prowizji dostali sprzedający je, ile było punktów sprzedaży w 2010 i 2009. Ciekawe, czy ci, co muszą martwić się Urzędem Skarbowym, kasą fiskalną, ZUS-em, zapłacić pensję sprzedawcom, spalić coraz droższe paliwo, aby pojechać po bilety na Angowicką, też mają po 19 groszy zarobku każdej od sztuki. I to nieważne, czy bilet normalny, czy ulgowy. Pytanie do Pana Marka Czajki, walczącego o niepełnosprawnych. Oni mają często prawo do ulg. Czy nie wydaje się Panu, że są rąbani po kieszeniach, gdy kupują bilety u kierowcy? Pytanie do radnych. Czy będziecie na najbliższych posiedzeniach komisji i sesji RM udawać, że nie czytacie tego portalu? Czy może czekacie, aż wasz były kolega z RM przeleje na papier ten artykuł, zaniesie do biura podawczego i potem ktoś wam włoży je do skrytki. Wówczas nie będziecie mieli wyjścia i z wstrętem i bólem głowy zajmiecie się nim przelotnie. Po czym zadowoleni skasujecie kolejne diety. Pytanie do stowarzyszeń. Które z Was spróbuje przetestować jakimś pismem wolę Rady do zmiany prawa? Na 99% Falandysz Pana Burmistrza spuści je do kanału, więc zapewne trzeba będzie ruszyć do Sądu Administracyjnego. Będziecie mieli tyle odwagi na to?
10 Kwietnia 2012, godzina 23:51
Oceniono 11 razy 9
~podatnik
Wielokrotnie brak jest biletów w szpitalnym sklepie z prasą. Dostarczanie biletów powinno leżeć w interesie MZK. Widocznie nie leży, bo zakup w autobusie to możliwość dorobienia przez kierowców i firmę przewozową dodatkowych pieniędzy. Wyszarpnięcie ponad pół miliona złotych od pasażerów jest nieetyczne i jak sugeruje autor artykułu niezgodne z prawem. Drugi aspekt to czyhanie przez kontrolerów - początek każdego roku kalendarzowego - na dzieci nie mające podbitej legitymacji szkolnej. Jakby nie było widać, że to dzieci, które w rzeczy samej mają obowiązek szkolny i mogą udowodnić, że do szkoły uczęszczają. Cóż najważniejsza jest dodatkowa kasa. A lud coraz uboższy. Władze samorządowe powinny się wstydzić. Może nowa władza będzie dbała o interes obywateli. Obecna zdziera na każdym kroku.
10 Kwietnia 2012, godzina 15:42
Oceniono 18 razy 18
~mlody
takie "ukryte" wynagrodzenie kierowców poza budżetem firmy. Ciekawe jak są rozliczane godziny pracy kierowcy? czy oni nie dostają "podwójnego" wynagrodzenia? a kasa w skali roku całkiem niezła.
10 Kwietnia 2012, godzina 14:55
Oceniono 3 razy 1
~pumeX
Rozumiałbym opłatę za zakup u kierowcy, gdyby istniała możliwość kupienia go gdzie indziej W PROSTY SPOSÓB. Niestety taka możliwość istnieje jedynie kiedy znajdujemy się na terenie miasta w godzinach pracy kiosku. Na terenie gminy często nie ma ŻADNEGO punktu, gdzie można kupić bilet, natomiast wieczorem (i to wcale niezbyt późnym) można kupować tylko u kierowcy. Jak widać, we wielu przypadkach jesteśmy SKAZANI na kupowanie biletu u kierowcy, a MZK musi to bardzo odpowiadać, takie pobieranie dodatkowej opłaty za... właściwie nie wiadomo za co. Ważne że oficjalna cena biletu jest 40 gr niższa
10 Kwietnia 2012, godzina 13:59
Oceniono 7 razy 7
~ixi
nie to, żebym się czepiał, ale poruszałem już ten temat w komentarzach rok temu i dwa lata temu. mam również wiedzę nt. indywidualnych prób uzyskania odpowiedzi na pytania podobne do postawionych przez redakcję. wówczas były one nieskuteczne. miejmy nadzieję, że teraz coś się zmieni.
10 Kwietnia 2012, godzina 13:50
Oceniono 5 razy 5
~ja
Nie korzystam usług MZK, bo ceny biletów są wysokie, bo jest problem, aby kupić gdziekolwiek bilety, bo kierowca ma zawsze jakieś ale, kiedy chce się kupić bilet w autobusie itd itp pomijając fakt, że pojazdy tej firmy kursują jak chcą.Jednak burmistrz jest zachwycony tą firmą, ale chyba dlatego, że nie korzysta z komunikacji miejskiej.
10 Kwietnia 2012, godzina 13:45
Oceniono 12 razy 8
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 12.04.2012 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
10 Kwietnia 2012, godzina 13:37
Oceniono 2 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 416.00 428.00 DKKDKK 51.00 60.00
EUREUR 448.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 457.00 472.00 NOKNOK 34.00 37.00
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 35.00 38.00
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 419.12 424.08 DKKDKK 51.10 59.90
EUREUR 450.73 456.17 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 459.00 465.00 NOKNOK 34.10 36.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 35.10 37.90
Aktualizacja: 2023-06-01 18:34
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-06-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.59 zł 7.24 zł 6.27 zł 2.73 zł
Circle K 6.55 zł - 6.22 zł 2.7 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.5 zł 6.89 zł 6.15 zł 2.73 zł
Orlen 6.57 zł 6.99 zł 6.25 zł 2.73 zł
PKS 6.57 zł - 6.2 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij